Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά, τι περιμένατε ? Refresh του Raptor - ένα fine tuning είναι - τι αλλαγές περιμένατε ? Περίμενε κανείς το refresh να έχει μεγαλύτερες διαφορές απ'ότι 12->13 ? Κατα τα άλλα, lga1700 για 3 χρόνια και ddr4 δυνατή ακόμα, ούτε του παπά...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Eloy said:

Ρε παιδιά, τι περιμένατε ? Refresh του Raptor - ένα fine tuning είναι - τι αλλαγές περιμένατε ? Περίμενε κανείς το refresh να έχει μεγαλύτερες διαφορές απ'ότι 12->13 ?

Εγώ θέλω να δω αν 14900k > 13900ks ή το ανάποδο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι πιστευω θα ειναι τουλαχιστον 13900ks levels με την εννοια οτι θα εχει καλυτερο mem controller και θα μπουσταρει 6GHz out of the box και ισως λιγο παραπανω.. Δεν μου ακουγεται καθολου ασχημο, ουτε φυσικα ολοι οι 13900k κλοκαραν καλα all core.. Δεν μιλαω φυσικα για κορυφαια K/KS golden samples που παντα ειναι απο μονα τους μια γενια μπροστα..

Για εναν που εχει ειδικα ενα καλο 13900k/ks με respectable μνημες δεν εχει τοσο νοημα εκτος και αν θελει να μπεντσαρει κλασσικα. Για 12th gen βγαζει λιγο περισσοτερο νοημα ειδικα με μνημες χαμηλα αλλα και παλι μιλαμε για συγκεκριμενα σεναρια εκμεταλλευσης καθως τα performance cores παραμενουν τα ιδια ουσιαστικα για τριτη γενια.. 

Ειπαμε ουσιαστικη αναβαθμιση απο Arrowlake ή Zen 5..

Ειναι ομως μια πολυ καλη στιγμη για καποιον που θελει να φτιαξει ενα PC τωρα γιατι εχει καιρο να το κανει, οι τιμες εχουν σταθεροποιηθει και ειναι μετα απο καιρο σε λογικα επιπεδα..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, d4ydr33m3r said:

Εγω παλι πιστευω θα ειναι τουλαχιστον 13900ks levels με την εννοια οτι θα εχει καλυτερο mem controller και θα μπουσταρει 6GHz out of the box και ισως λιγο παραπανω.. Δεν μου ακουγεται καθολου ασχημο, ουτε φυσικα ολοι οι 13900k κλοκαραν καλα all core.. Δεν μιλαω φυσικα για κορυφαια K/KS golden samples που παντα ειναι απο μονα τους μια γενια μπροστα..

Για εναν που εχει ειδικα ενα καλο 13900k/ks με respectable μνημες δεν εχει τοσο νοημα εκτος και αν θελει να μπεντσαρει κλασσικα. Για 12th gen βγαζει λιγο περισσοτερο νοημα ειδικα με μνημες χαμηλα αλλα και παλι μιλαμε για συγκεκριμενα σεναρια εκμεταλλευσης καθως τα performance cores παραμενουν τα ιδια ουσιαστικα για τριτη γενια.. 

Ειπαμε ουσιαστικη αναβαθμιση απο Arrowlake ή Zen 5..

Ειναι ομως μια πολυ καλη στιγμη για καποιον που θελει να φτιαξει ενα PC τωρα γιατι εχει καιρο να το κανει, οι τιμες εχουν σταθεροποιηθει και ειναι μετα απο καιρο σε λογικα επιπεδα..

 

Γιατί πάντα παίρνεται παραδείγματα με το top model ??? υπάρχουν πολλοί που είναι με ADL Core i3 και i5 που μπορούν στην ίδια μητρική (ελπίζω) να πάνε σε RPL Refresh και να ανεβάσουν και ST και ΜΤ.  Για παράδειγμα ο μικρός που έχω με τον i3 12100 μάλλον θα πάει σε 6P cores η ακόμα και 8Pcores. Η κάποιος με ADL 12400 μπορεί να πάει σε 14600 η ακόμα και σε 14700.

Το θέμα είναι να δούμε τιμές και αν αξίζει να δόσεις λεφτά για αναβάθμιση στο 1700 μέσα στο 2024.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Γιατί πάντα παίρνεται παραδείγματα με το top model ??? υπάρχουν πολλοί που είναι με ADL Core i3 και i5 που μπορούν στην ίδια μητρική (ελπίζω) να πάνε σε RPL Refresh και να ανεβάσουν και ST και ΜΤ.  Για παράδειγμα ο μικρός που έχω με τον i3 12100 μάλλον θα πάει σε 6P cores η ακόμα και 8Pcores. Η κάποιος με ADL 12400 μπορεί να πάει σε 14600 η ακόμα και σε 14700.

Το θέμα είναι να δούμε τιμές και αν αξίζει να δόσεις λεφτά για αναβάθμιση στο 1700 μέσα στο 2024.

Γιατι αναφερομουν στο σχολιο του Herald για τα μεγαλα. Προφανως και ειναι απο τις λιγες περιπτωσεις στην ιστορια που επωφελειται καποιος με low end/mainstream models για να κανει meaningful αναβαθμισεις υπο προυποθεσεις..ειδικα με το υβριδικο μοντελο της intel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, d4ydr33m3r said:

Γιατι αναφερομουν στο σχολιο του Herald για τα μεγαλα. 

Ααα οκ δεκτών,

2 minutes ago, d4ydr33m3r said:

 Προφανως και ειναι απο τις λιγες περιπτωσεις στην ιστορια που επωφελειται καποιος με low end/mainstream models για να κανει meaningful αναβαθμισεις υπο προυποθεσεις..ειδικα με το υβριδικο μοντελο της intel

Βασικά πρώτα θέλω να δω ότι οι Refresh θα μπαίνουν και στις Β660 και μετά αν θα συμφέρει να κάνεις αναβάθμιση μέσα στο 2024 που θα βγουν τα non K μοντέλα, γιατί περιμένουμε και Gen 15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, d4ydr33m3r said:

Εγω παλι πιστευω θα ειναι τουλαχιστον 13900ks levels με την εννοια οτι θα εχει καλυτερο mem controller και θα μπουσταρει 6GHz out of the box και ισως λιγο παραπανω.. Δεν μου ακουγεται καθολου ασχημο, ουτε φυσικα ολοι οι 13900k κλοκαραν καλα all core.. Δεν μιλαω φυσικα για κορυφαια K/KS golden samples που παντα ειναι απο μονα τους μια γενια μπροστα..

Για εναν που εχει ειδικα ενα καλο 13900k/ks με respectable μνημες δεν εχει τοσο νοημα εκτος και αν θελει να μπεντσαρει κλασσικα. Για 12th gen βγαζει λιγο περισσοτερο νοημα ειδικα με μνημες χαμηλα αλλα και παλι μιλαμε για συγκεκριμενα σεναρια εκμεταλλευσης καθως τα performance cores παραμενουν τα ιδια ουσιαστικα για τριτη γενια.. 

Ειπαμε ουσιαστικη αναβαθμιση απο Arrowlake ή Zen 5..

Ειναι ομως μια πολυ καλη στιγμη για καποιον που θελει να φτιαξει ενα PC τωρα γιατι εχει καιρο να το κανει, οι τιμες εχουν σταθεροποιηθει και ειναι μετα απο καιρο σε λογικα επιπεδα..

 

Mε τρώει ο πισινός μου να πάω για πακέτο μητρική και CPU, με κόβει η unify X στα 7600 :P 

Αλλά οι μόνες που έχουν vrms για την iGPU είναι η tachyon (άφαντη γενικά)  και η mini edge της MSI. Meeeeh

1 minute ago, Aten-Ra said:

Ααα οκ δεκτών,

Βασικά πρώτα θέλω να δω ότι οι Refresh θα μπαίνουν και στις Β660 και μετά αν θα συμφέρει να κάνεις αναβάθμιση μέσα στο 2024 που θα βγουν τα non K μοντέλα, γιατί περιμένουμε και Gen 15

Θα μπαίνουν, αφού ήδη έχουν βγεί bios

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ααα οκ δεκτών,

Βασικά πρώτα θέλω να δω ότι οι Refresh θα μπαίνουν και στις Β660 και μετά αν θα συμφέρει να κάνεις αναβάθμιση μέσα στο 2024 που θα βγουν τα non K μοντέλα, γιατί περιμένουμε και Gen 15

Θα μπαίνουν 100%, ήδη έχει κυκλοφορήσει νέο BIOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, Aten-Ra said:

Βασικά πρώτα θέλω να δω ότι οι Refresh θα μπαίνουν και στις Β660...

Γιατί να μην μπαίνουν ? Αν δεν έμπαιναν, θα το είχε πει εδώ και μήνες μόνη της η Intel για να αποφύγει τα παρατράγουδα. Ενα bios update αρκεί.

Και για να μην ξεχνιόμαστε... (Τουλάχιστον σε ASUS) εγκατάσταση των τελευταίων ΜΕΙ drivers , κατέβασμα κι εγκατάσταση του πιο πρόσφατου ME tool (είναι firmware - θα γράψει στο chipset), ΚΑΙ ΜΕΤΑ κάνουμε το bios update (και για κάθε bios update).

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά και να μην τα κάνεις έτσι με τη σειρά δε νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα..

Το προτείνει η ASUS οπότε κάποιο λόγο θα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ εξηγούν το γιατί και το πως και δεν με πείθουν καθόλου..Τουλάχιστον όσον αφορά τον απλό χρήστη δεν θα καταλάβει κάποια διαφορά.

https://rog-forum.asus.com/t5/intel-700-600-series/intel-me-and-bios-updates-general-advice/td-p/913244

Και το λέω αυτή γιατί στο τελευταίο bios τα έκανα με την σειρά που λέει η Asus αλλά σε προηγούμενο bios όχι και δεν είχα κάποιο θέμα κάπου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Εδώ εξηγούν το γιατί και το πως και δεν με πείθουν καθόλου..Τουλάχιστον όσον αφορά τον απλό χρήστη δεν θα καταλάβει κάποια διαφορά.

https://rog-forum.asus.com/t5/intel-700-600-series/intel-me-and-bios-updates-general-advice/td-p/913244

Και το λέω αυτή γιατί στο τελευταίο bios τα έκανα με την σειρά που λέει η Asus αλλά σε προηγούμενο bios όχι και δεν είχα κάποιο θέμα κάπου..

Eγώ δεν έχω περάσει ποτέ τίποτα από αυτά. Ξερό bios update. Μέχρι στιγμής δεν έχει ανατιναχθεί τίποτα :P 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Eloy είπε

Ρε παιδιά, τι περιμένατε ? Refresh του Raptor - ένα fine tuning είναι - τι αλλαγές περιμένατε ? Περίμενε κανείς το refresh να έχει μεγαλύτερες διαφορές απ'ότι 12->13 ? Κατα τα άλλα, lga1700 για 3 χρόνια και ddr4 δυνατή ακόμα, ούτε του παπά...

Σωστός 

4 ώρες πριν, Herald είπε

Εγώ θέλω να δω αν 14900k > 13900ks ή το ανάποδο. 

Φυσιολογικά στα ίδια....μόνο 14900ks κοιτάμε για το absolute performance σε binning και σε imc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...