Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, harrybani said:

Θυμάμαι οτι ήταν πιο ακριβή ή στα ίδια με την d15 και μου έκανε εντύπωση που την προτίμησες αλλά αποδείχτηκε σωστή επιλογή.

Και εγώ πιστεύω θα είναι καλύτερη η d15, απλά ήθελα εύκολη πρόσβαση στις ram :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 minutes ago, prefuse said:
  Hide contents

Fubb6uLXoAAG46A.jpg

γιατι θα με βάλεις να αναβαθμίσω την αναβάθμιση..

κατσε να κανω και κανα σωστο γραφημα/bench 

 

Βλέπω ότι σου τράβηξε package power 270w, εκεί λογικό να βαράς 100c. Kαι ο 12900k που έχω τώρα 100c βαράει, είναι πάρα πολλά τα watt για 8+8 πυρήνες. Ο 13900k συμπεριφέρεται πολύ καλύτερα σε αυτά τα watt από άποψη temps. Ακόμα και τα 250 που έχεις PL1 είναι πολλά, ειδικά για καλοκαίρι. Αν δεν θες να κάνεις UV εγώ θα έβαζα 200w PL1 και 250w PL2 με το default TAU

Eδώ με 12900k + u12a, το βάζω γιατί είναι παρόμοιιος με τον δικό σου να συγκρίνεις καλύτερα από ότι με τον 13900k

 

Spoiler

image_2023-07-14_185903459.png.df535334a4cbf9c8f6d64ea6d6b12b11.png

 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κατσε γιατι σας εβγαλα τα ματια με τα προηγουμενα screenshot..

δεν ξέρω τι κανει το benchmate αλλα αν τρεξω απευθειας το cinebench, πιανω μικροτερο σκορ απο οτι με το cinebench του benchmate (ιδια version εννοειτε)

το παρακατω ειναι bios default και φυσικα κανει φασαρια, με τα power limit του puget δεν ακουγεται τιποτα αλλα αν θυμαμαι καλα πεφτει λιγο το σκορ, λογικο μας ενδιαφέρει κυριως η σταθεροτητα και οχι το high score. σε λιγο θα ανεβασω τα αλλα.

@Herald τα δικά σου ειναι με το 10 minutes test throttling? μ@λ@κι@ του benchmate που δεν το αναφέρει..

Spoiler

Screenshot 2023-07-14 192413.png

 

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, prefuse said:

κατσε γιατι σας εβγαλα τα ματια με τα προηγουμενα screenshot..

δεν ξέρω τι κανει το benchmate αλλα αν τρεξω απευθειας το cinebench, πιανω μικροτερο σκορ απο οτι με το αυτο του benchmate (ιδια version)

το παρακατω ειναι bios default και φυσικα κανει φασαρια, με τα power limit του puget δεν ακουγεται τιποτα αλλα αν θυμαμαι καλα πεφτει λιγο το σκορ, λογικο μας ενδιαφέρει κυριως η σταθεροτητα και οχι το high score. σε λιγο θα ανεβασω τα αλλα.

@Herald τα δικά σου ειναι με το 10 minutes test throttling? μ@λ@κι@ του benchmate που δεν το αναφέρει..

  Reveal hidden contents

 

 

Screenshot 2023-07-14 192413.png

Η διαφορά είναι στο task priority. To benchmate ανοίγει αυτόματα το cinebench με normal priority ενώ αμά το ανοίξεις κανονικά τρέχει σε low priority. 

 

Όχι δεν έτρεξα 10λέπτο, βαριέμαι :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Herald said:

Η διαφορά είναι στο task priority. To benchmate ανοίγει αυτόματα το cinebench με normal priority ενώ αμά το ανοίξεις κανονικά τρέχει σε low priority. 

 

Όχι δεν έτρεξα 10λέπτο, βαριέμαι :P 

μισες δουλειες... εμ εκει ειναι που διαχωρίζετε η ήρα από το στάρι.. και φυσικα θα εχεις χαμηλοτερο σκορ.

αντε τοσο καλο παιδι εισαι, μην βαριεσαι :P 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πολυ βολικα τα screenshot του benchmate αλλα απο ουσια πάσχει.

πολλα bug, το 10 minutes test δεν το εμφανιζει στo save result, παρα μονο μετα το πρωτο cycle που κανει το cinebench το οποιο φυσικα δεν ειναι σωστο..

anyway προσπαθησα να κανω 3-4  των 10 minutes test και με restart αλλα δεν..

το τελευταιο screenshot του cinebench ειναι 10 minutes test με τα PL που δινει η intel/puget

δεν ακουγεται κιχ χωρις να φτιαξω χαράς καμπύλες :P 

περα απο το πιο σταθερο λογικά θα ειναι και με τις μικροτερες θερμοκρασιες αλλα θα το εξακριβωσω με το hwinfo αλλη μερα..

 

Spoiler

Screenshot 2023-07-14 205753.png

 

 

Spoiler

Screenshot 2023-07-14 210101.png

 

 

 

Spoiler

Screenshot 2023-07-14 210527.png

 

 

Spoiler

Screenshot 2023-07-14 211421.png

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, sjtak said:

Οι συχνότητες cpu στο benchmate είναι ακριβείς; Γιατί στο intel xtu π.χ.,  μου τις εμφανίζει χαμηλότερες.

cinebench 30760.jpg

Συχνότητες, σκορ όλα μου φαίνονται ανακριβείς για να πετυχαίνει μεγαλύτερο σκορ. Αν κάνεις με το κανονικό cinebench θα έχεις σαφώς μικρότερο σκορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, prefuse είπε

Συχνότητες, σκορ όλα μου φαίνονται ανακριβείς για να πετυχαίνει μεγαλύτερο σκορ. Αν κάνεις με το κανονικό cinebench θα έχεις σαφώς μικρότερο σκορ.

Αν λες για το σκορ που είναι μεγαλύτερο από αυτό που δίχνει στο 10λεπτο, αυτό είναι φυσιολογικό γιατί δεν έχει ανεβάσει ακόμα θερμοκρασίες το cpu (έχω temp limit στα 90c οπότε μάλλον κάνει λίγο throttle). Αλλά γενικά ακόμα και στο "κανονικό" σε 10/30 λεπτά πάντα το σκορ πέφτει λίγο σε σχέση με τα αρχικά runs.

Και με το κανονικό που το έτρεξα τώρα δεν είδα διαφορά σε σχέση με το cinebench του benchmate που έχει μεγαλύτερο priority.

cinebench 30784.jpg

Επεξ/σία από sjtak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, sjtak said:

Αν λες για το σκορ που είναι μεγαλύτερο από αυτό που δίχνει στο 10λεπτο, αυτό είναι φυσιολογικό γιατί δεν έχει ανεβάσει ακόμα θερμοκρασίες το cpu (έχω temp limit στα 90c οπότε μάλλον κάνει λίγο throttle). Αλλά γενικά ακόμα και στο "κανονικό" σε 10/30 λεπτά πάντα το σκορ πέφτει λίγο σε σχέση με τα αρχικά runs.

Και με το κανονικό που το έτρεξα τώρα δεν είδα διαφορά σε σχέση με το cinebench του benchmate που έχει μεγαλύτερο priority.

cinebench 30784.jpg

Όχι, είχα τρέξει το κανονικό cinebench μετά από restart και μετά το έτρεξα από benchmate, ενώ θα έπρεπε να βγάλει λίγο χαμηλότερο σκορ γιατι λογικά είχε ζεσταθεί λίγο, έβγαλε μεγαλύτερο. 

Κάθε φορά που το τρέχουμε βγάζουν και διαφορετικά αποτελέσματα από 50-300 πάνω κάτω. Μετά ανάλογα με power / temp limit αλλάζει ακόμα περισσότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θέλω να στήσω 2ο rig, για gaming @1440p&144+Hz και all around, σκέφτομαι να πάω σε 14700k για αλλαγή. Στην μπλε ομάδα τι προτείνετε γενικά σε z790; Σαν κλασικός μαζόχας ASUSακιας γλυκοκοιτάζω την παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/38889669/Asus-ROG-Strix-Z790-E-Gaming-WiFi-Motherboard-ATX-με-Intel-1700-Socket.html

αλλά και αυτήν απο MSI:

https://www.skroutz.gr/s/40289354/MSI-MPG-Z790-CARBON-WIFI-Motherboard-ATX-με-Intel-1700-Socket.html 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...