Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, prefuse είπε

το παραπάνω που γραφεις γνωριζεις οτι ΔΕΝ ειναι επιχείρημα.

προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα αν ειναι πιο αποδοτική η u12a απο την D15 μιας και απλά θέλω να κάνω την δουλειά μου.

στον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο, ισως ασχοληθώ λίγο με ανουσια συγκριτικά για 2% και 5% καλυτερα αποτελέσματα.

ο καθένας διαλέγει το φάρμακο του. προσωπικά εμπιστεύομαι την puget και οχι ιδιαίτερα youtubers gamers και φόρουμ, αν και σίγουρα και απο αυτά μαθαίνεις. 

εχε υποψη οτι το cinebench και το hwinfo που χρησιμοποιεί δεν λέει ψέμματα, υποτίθεται παίρνει 3-4 μετρήσεις και βγάζει τον μέσο όρο για κάθε μέτρηση και τα βλέπει απο την σκοπιά του creator και οχι του gamer που ίσως κανουν oc ή ενεργοποιούν διαφορετικά settings απο ότι ενας επαγγελματίας.

 

Το να μην σε ενδιαφέρει ότι έχουν 3 με 4 βαθμούς διαφορά είναι άλλο θέμα η για λόγους αισθητικής και ευκολίας που θα έχεις με την U12A,εκεί να συμφωνήσω φίλε μου, αλλά δυστυχώς οι μετρήσεις που έχουν ανεβάσει απέχουν πολύ από την αλήθεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, ICE-T said:

Το να μην σε ενδιαφέρει ότι έχουν 3 με 4 βαθμούς διαφορά είναι άλλο θέμα η για λόγους αισθητικής και ευκολίας που θα έχεις με την U12A,εκεί να συμφωνήσω φίλε μου, αλλά δυστυχώς οι μετρήσεις που έχουν ανεβάσει απέχουν πολύ από την αλήθεια .

Καλημέρα, Έχεις την D15; και ποιον επεξεργαστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, prefuse είπε

Καλημέρα, Έχεις την D15; και ποιον επεξεργαστή;

ναι έχω την D15 chromax τώρα έχω πάνω Artic Liquid Freezer ii 360 με 13700Κ επειδή άλλαξα κουτί πριν 20 ημέρες,έχω γράψει για την D15 και την έχω συγκρίνει με 240αρα της Artic και έχουν 2 βαθμούς διαφορά τόσο σε idle όσο και load με ξεκλειδωτα power limit,τέλος του μήνα μπορώ να την ξαναβάλω γιατί θέλω να την συγκρίνω με Deepcool LT520 που αγόρασα προχθές που υποτίθεται είναι η δυνατότερη 240αρα της αγοράς(αμφιβάλλω ότι είναι καλύτερη από την Artic 240 που είχα είχα πάνω στο 011 air mini/13700K 80 βαθμούς max σε πυρήνα 10 λεπτό  cinebench R23,84 packet 230 watt)αλλά έχω μεγάλες αμφιβολίες,Έχω ένα θέμα και αλλάζω κουτιά και coolers κάθε 2 μήνες για να περνάει η ώρα 😁.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Κάθε μήνα αλλάζεις και κουτί ;

σχεδόν κάθε 2 μήνες για να περνάει η ώρα έχω πάρει το 4000D πάλι,αν θυμάσαι έχω  ανεβάσει φωτογραφίες πριν 2 χρόνια και θα βγάλω το Lancool 216X ,κάτι θέλω να δοκιμάσω,έχω θέμα βαριέμαι γρήγορα, 😁

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, ICE-T said:

ναι έχω την D15 chromax τώρα έχω πάνω Artic Liquid Freezer ii 360 με 13700Κ επειδή άλλαξα κουτί πριν 20 ημέρες,έχω γράψει για την D15 και την έχω συγκρίνει με 240αρα της Artic και έχουν 2 βαθμούς διαφορά τόσο σε idle όσο και load με ξεκλειδωτα power limit,τέλος του μήνα μπορώ να την ξαναβάλω γιατί θέλω να την συγκρίνω με Deepcool LT520 που αγόρασα προχθές που υποτίθεται είναι η δυνατότερη 240αρα της αγοράς(αμφιβάλλω ότι είναι καλύτερη από την Artic 240 που είχα είχα πάνω στο 011 air mini/13700K 80 βαθμούς max σε πυρήνα 10 λεπτό  cinebench R23,84 packet 230 watt)αλλά έχω μεγάλες αμφιβολίες,Έχω ένα θέμα και αλλάζω κουτιά και coolers κάθε 2 μήνες για να περνάει η ώρα 😁.

Χαρά στο κουράγιο σου! 

Τρέξε ένα cinebench 10 λεπτό (multi/single) με ανοιχτό το hwifo και ποστατε τα screenshot.

Έχουμε τον ίδιο επεξεργαστή οπότε μπορούμε να τις συγκρίνουμε...

Κατά κύριο λόγο μας ενδιαφέρει το σκορ γιατι στο παραπάνω συγκριτικό αναφέρει σκορ για τον 13900κ και όχι θερμοκρασίες.

Τέλος του μήνα είναι μακριά και θα ξεχαστεί, εγώ θα προσπαθήσω να βάλω screenshot και σήμερα αν μπορέσω.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, prefuse είπε

Χαρά στο κουράγιο σου! 

Τρέξε ένα cinebench 10 λεπτό (multi/single) με ανοιχτό το hwifo και ποστατε τα screenshot.

Έχουμε τον ίδιο επεξεργαστή οπότε μπορούμε να τις συγκρίνουμε...

Κατά κύριο λόγο μας ενδιαφέρει το σκορ γιατι στο παραπάνω συγκριτικό αναφέρει σκορ για τον 13900κ και όχι θερμοκρασίες.

Τέλος του μήνα είναι μακριά και θα ξεχαστεί, εγώ θα προσπαθήσω να βάλω screenshot και σήμερα αν μπορέσω.

δεν έχω ελεύθερο χρόνο δουλεύω από το πρωί μέχρι το βράδυ φίλε μου,εγώ πάντως δεν το ξεχνάω θα σου ανεβάσω screenshot όταν μπορέσω για να μην νομίζεις ότι γράφω παπατζες οπότε θα έχουμε πραγματική εικόνα όπως έγραψα έχω και καινούργια πράγματα που θέλω να τεσταρω οπότε θα το λύσω τον υπολογιστή μόλις έχω το κατάλληλο χρόνο και την διάθεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, ICE-T said:

δεν έχω ελεύθερο χρόνο δουλεύω από το πρωί μέχρι το βράδυ φίλε μου,εγώ πάντως δεν το ξεχνάω θα σου ανεβάσω screenshot όταν μπορέσω για να μην νομίζεις ότι γράφω παπατζες οπότε θα έχουμε πραγματική εικόνα όπως έγραψα έχω και καινούργια πράγματα που θέλω να τεσταρω οπότε θα το λύσω τον υπολογιστή μόλις έχω το κατάλληλο χρόνο και την διάθεση.

Σιγά βρε μην αγνωχεσαι, μιλάμε για αμελητέες διάφορες.

Αν είχα δει το βίντεο νωρίτερα θα έπαιρνα την peerless assassin's 120 των 40€, θα την έβαφα μαύρη και θα είχα ίδια πάνω κάτω απόδοση με την u12a, ίσως το μόνο που κερδίζω τώρα είναι λίγη ησυχία παραπάνω με την ίδια απόδοση.

Δεν χρειάζεται καν να τις τεσταρουμε (αν και αφού μπήκαμε στο χoρό, θα χορέψουμε) ο Άγγλος το εξηγεί στο 34:50. Με λίγα λόγια η D15 δεν είναι σχεδιασμένη για 13gen και θα πρέπει να βγει redesign γι'αυτό και έχει χειρότερη απόδοση απο την u12a. 

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Herald είπε

Αυτό που καταφέρνεις με το temp limit είναι το εξής.

Εστώ ότι η ψύκτρα σου μπορεί να ψύξει 150w στους 80c. Αν πας και βάλεις 150w power limit, το CPU θα τραβήξει μέχρι 150w. Όλα καλά ως εδώ. Αν αντί για power limit όμως βάλεις 80c temperature limit, το CPU μπορεί να τραβήξει 200-250w για τα πρώτα 5-10-30 δευτερόλεπτα - λεπτά ή όσο αντέξει μέχρι να φτάσει τους 80c, και θα πέσει μετά στα 150w. Έτσι θα έχεις καλύτερες επιδόσεις για τα πιο bursty workloads που θα κρατήσουν λίγο

Έχει νόημα όμως το να μειώσεις το thermal limit από 100 σε 80;  Θα καις λιγότερο όπως και με power limit αλλά θα έχεις χειρότερες επιδόσεις σε multithread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, prefuse είπε

Σιγά βρε μην αγνωχεσαι, μιλάμε για αμελητέες διάφορες.

Αν είχα δει το βίντεο νωρίτερα θα έπαιρνα την peerless assassin's 120 των 40€, θα την έβαφα μαύρη και θα είχα ίδια πάνω κάτω απόδοση με την u12a, ίσως το μόνο που κερδίζω τώρα είναι λίγη ησυχία παραπάνω με την ίδια απόδοση.

Δεν χρειάζεται καν να τις τεσταρουμε (αν και αφού μπήκαμε στο χώρο θα χορέψουμε) ο Άγγλος το εξηγεί στο 34:50. Με λίγα λόγια η D15 δεν είναι σχεδιασμένη για 13gen και θα πρέπει να βγει redesign γι'αυτό και έχει χειρότερη απόδοση απο την u12a. 

 

Στο δίπλα νήμα με τα cooler's κάποιος πήρε την peerles assassin's και την έβαλε με 13700Κ επηρεασμένος από αυτά τα βίντεο 😂και η απόδοση της ήταν ίδια με Artic 34 duo χαλια μαύρα πάνω στον επεξεργαστή,με ποιότητα κατασκευής κάκιστη , οπότε μην την συγκρίνεις καν με την U12A που έχεις.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ICE-T said:

Στο δίπλα νήμα με τα cooler's κάποιος πήρε την peerles assassin's και την έβαλε με 13700Κ επηρεασμένος από αυτά τα βίντεο 😂και η απόδοση της ήταν ίδια με Artic 34 duo χαλια μαύρα πάνω στον επεξεργαστή,με ποιότητα κατασκευής κάκιστη , οπότε μην την συγκρίνεις καν με την U12A που έχεις.

την εχω σε built του ανηψιου με amd, δεν θυμάμαι θερμοκρασιες, ηταν και χειμωνας, αλλα μια χαρα ποιοτητα κατασκευής εχει, εξάλλου οι επιδόσεις ειναι η ουσία. 

ισως ο φίλος δίπλα δεν την τοποτέτησε σωστα, δεν άπλωσε καλά την πάστα, δεν έβαλε καλή πάστα, δεν εχει καλο airflow στο κουτί και χίλια αλλα δύο. Δεν ξέρω τι θα κάνει με τον 13700κ αλλα γενικά ειναι πολύ καλη. Τελος εχει πολλες διαφορετικές peerless assassin με διαφορετικα heatpipes, δεν ειναι όλες ίδιες.

το συγκεκριμένο βιντεο ειναι σε 2-8x speed οποτε βλέπεις όλη την διαδικασία και τα αποτελέσματα του cinebench. εξάλλου και οι δυο ειναι της noctua οποτε δεν έχει νόημα να εκθιάζει την μια και να θάβει την άλλη, αν πχ ηταν πληρωμένος.. λάθος κάπου μπορεί να έκανε (οπως όλοι) παραξενεύτηκε και αυτος γιαυτό και μετράει την d15 δύο φορες..

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως βγήκε ελλατωματική παρτίδα με d15,έκανα πάρα πολλές δοκιμές με την δικιά μου 

και τώρα που είδα τα βίντεο του άγγλου σιγουρεύτηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, harrybani said:

Ίσως βγήκε ελλατωματική παρτίδα με d15,έκανα πάρα πολλές δοκιμές με την δικιά μου 

και τώρα που είδα τα βίντεο του άγγλου σιγουρεύτηκα.

ποια ηταν τα δικά σου αποτελεσματα, καλυτερα ή χειρότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδια χάλια με του άγγλου στον 13900,καμία σχεση με ότι έβλεπα και στα αποτελέσματα άλλων και με άλλους

cpu.3600,5800,12900.Την πήρα μεταχειριμένη ,γι αυτο την πούλησε ο άλλος....Πάει ανακυκλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prefuse είπε

την εχω σε built του ανηψιου με amd, δεν θυμάμαι θερμοκρασιες, ηταν και χειμωνας, αλλα μια χαρα ποιοτητα κατασκευής εχει, εξάλλου οι επιδόσεις ειναι η ουσία. 

ισως ο φίλος δίπλα δεν την τοποτέτησε σωστα, δεν άπλωσε καλά την πάστα, δεν έβαλε καλή πάστα, δεν εχει καλο airflow στο κουτί και χίλια αλλα δύο. Δεν ξέρω τι θα κάνει με τον 13700κ αλλα γενικά ειναι πολύ καλη. Τελος εχει πολλες διαφορετικές peerless assassin με διαφορετικα heatpipes, δεν ειναι όλες ίδιες.

το συγκεκριμένο βιντεο ειναι σε 2-8x speed οποτε βλέπεις όλη την διαδικασία και τα αποτελέσματα του cinebench. εξάλλου και οι δυο ειναι της noctua οποτε δεν έχει νόημα να εκθιάζει την μια και να θάβει την άλλη, αν πχ ηταν πληρωμένος.. λάθος κάπου μπορεί να έκανε (οπως όλοι) παραξενεύτηκε και αυτος γιαυτό και μετράει την d15 δύο φορες..

σίγουρα παίζει ρόλο η τοποθέτηση και η σωστή ποσότητα πάστας, τώρα δεν ξέρω αν πήρε λάθος assassin,το κάθε σύστημα του καθενός είναι διαφορετικό οπότε τα αποτελέσματα δεν είναι στάνταρ.

1 ώρα πριν, harrybani είπε

Ίσως βγήκε ελλατωματική παρτίδα με d15,έκανα πάρα πολλές δοκιμές με την δικιά μου 

και τώρα που είδα τα βίντεο του άγγλου σιγουρεύτηκα.

προβληματική παρτίδα δεν έχω ακούσει να βγάζει πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...