Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, Tambas91 said:

εε καλά ο 14600 να είναι ένα 5% max πάνω, από τον 14700 θα τρώει τρελό σφαλιαριδι 

σκέψου η πρώτη είναι του 14600 η δεύτερη του 14700

 

axaxaxaxaxaxaxaxaxa 🤣😂🤣😂

 

3 minutes ago, Tambas91 said:

 

να σου πω την αλήθεια ένας λόγος που δεν πήρα intel ήταν τα e-cores νόμιζα θα είναι τρελή failιά

Δεν παίζω πλέον BF MT οπότε δεν χρειάζομαι τόσα threads, εδώ από τον 12100 στον 14100 θα πάρω ένα 10-15% σε ST και τουλάχιστον 50% σε ΜΤ. Για single player παιχνίδια μια χαρά θα είναι για αρχή. Βέβαια να δούμε και τιμές γιατί μπορεί ο 14400 να συμφέρει παραπάνω αν και δεν τον κόβω κάτω από τα 200 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

57 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

axaxaxaxaxaxaxaxaxa 🤣😂🤣😂

 

Δεν παίζω πλέον BF MT οπότε δεν χρειάζομαι τόσα threads, εδώ από τον 12100 στον 14100 θα πάρω ένα 10-15% σε ST και τουλάχιστον 50% σε ΜΤ. Για single player παιχνίδια μια χαρά θα είναι για αρχή. Βέβαια να δούμε και τιμές γιατί μπορεί ο 14400 να συμφέρει παραπάνω αν και δεν τον κόβω κάτω από τα 200 ευρώ.

γνώμη μου αν σε παίρνει να δώσεις κάτι παραπάνω πας σε 14600k... σιγά σιγά βγαίνουν πιο βαριά games οποτε θα έχεις περιθώριο να τον κρατήσεις και παραπάνω.. με αυτή τη λογική λέω να πάω σε 14700k 

στην αρχή δύσκολο ο 14400 κάτω από 200... κοντά στα 250 πιστεύω θα έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Tambas91 said:

γνώμη μου αν σε παίρνει να δώσεις κάτι παραπάνω πας σε 14600k... σιγά σιγά βγαίνουν πιο βαριά games οποτε θα έχεις περιθώριο να τον κρατήσεις και παραπάνω.. με αυτή τη λογική λέω να πάω σε 14700k 

στην αρχή δύσκολο ο 14400 κάτω από 200... κοντά στα 250 πιστεύω θα έχει

Αν όντως ο 14100 είναι 6Core τότε επειδή είμαι με DDR4 θα βάλω τον 14100 και μετά θα δω για ΑΜ5/1851

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτό που μερικοί έχετε θέμα και καλά με τα e-cores τι φάση ; Στα περισσότερα benchmarks παιχνιδιών βοηθάνε στα min FPS.

αν δεν έχουν πιάσει ιντελ 12ρη ή 13ρη δεν το γνωρίζουν προφανώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά από efficiency και power draw τα 13αρια πως πάνε; Όπως το έχω στο μυαλό μου θα ήθελα να κάνω κάτι αντίστοιχο όπως έκανα από την 2060 στην 4070. Υπερδιπλάσιες επιδόσεις στο ίδιο power, ώστε να μην χρειαστεί να αλλάξω τροφ, ψύκτρα και ιδανικά και κουτί (όχι τόσο λόγω οικονομίας αλλά μου αρέσει αυτό το κουτί και ας είναι κλειστό από μπροστά. Εκτός αν πρέπει να το αλλάξω σόνι και ντε, οπότε οκ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Γενικά από efficiency και power draw τα 13αρια πως πάνε; Όπως το έχω στο μυαλό μου θα ήθελα να κάνω κάτι αντίστοιχο όπως έκανα από την 2060 στην 4070. Υπερδιπλάσιες επιδόσεις στο ίδιο power, ώστε να μην χρειαστεί να αλλάξω τροφ, ψύκτρα και ιδανικά και κουτί (όχι τόσο λόγω οικονομίας αλλά μου αρέσει αυτό το κουτί και ας είναι κλειστό από μπροστά. Εκτός αν πρέπει να το αλλάξω σόνι και ντε, οπότε οκ).

Μείνε όπως είσαι. Αν θες ντε και καλά αναβάθμιση τότε περίμενε τη σειρά 14. Εγώ i5-13400F έχω, είναι αρκετά efficient νομίζω ειδικά σε idle. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Μείνε όπως είσαι. Αν θες ντε και καλά αναβάθμιση τότε περίμενε τη σειρά 14. Εγώ i5-13400F έχω, είναι αρκετά efficient νομίζω ειδικά σε idle. 

ναι εννοείται για τους 14 θα παω απλά ρωτάω για να πάρω μια ίδεα τι παίζει με τους 13. Άλλωστε πόσο μεγάλη διαφορά να έχουν στο efficiency οι 14αριδες. Εκτός αν περιμένουμε κάποιο jump σε αυτόν τον τομέα, ακόμη καλύτερα. Όπως βλέπω έτσι στα γρήγορα ο 13500 είναι στα διπλά σε multi σε σχέση με τον 5600Χ και δείχνει μια χαρά από power draw. Για τον αντίστοιχο σε 14αρι σκεφτόμουνα που θα είναι και λίγο καλύτερος. OC και τα σχετικά δεν κάνω οπότε νομίζω θα είναι καλό upgrade. Επιστρέφουμε στις ρίζες :P Intel + nvidia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, just_a_dude said:

Γενικά από efficiency και power draw τα 13αρια πως πάνε; Όπως το έχω στο μυαλό μου θα ήθελα να κάνω κάτι αντίστοιχο όπως έκανα από την 2060 στην 4070. Υπερδιπλάσιες επιδόσεις στο ίδιο power, ώστε να μην χρειαστεί να αλλάξω τροφ, ψύκτρα και ιδανικά και κουτί (όχι τόσο λόγω οικονομίας αλλά μου αρέσει αυτό το κουτί και ας είναι κλειστό από μπροστά. Εκτός αν πρέπει να το αλλάξω σόνι και ντε, οπότε οκ).

Σε games δεν τους λες και ιδιαίτερα efficient σε σχέση με τους. 3d. Σε σχέση με τους απλούς zen 4 είναι okay. 

 Σε mt, light workloads browsing και τα συναφή είναι απτό μέλλον, άψογο Efficiency πολύ κάτω από τα zen 4. Εξαρτάται φυσικά και ποιο μοντέλο κοιτάς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Σε games δεν τους λες και ιδιαίτερα efficient σε σχέση με τους. 3d. Σε σχέση με τους απλούς zen 4 είναι okay. 

 Σε mt, light workloads browsing και τα συναφή είναι απτό μέλλον, άψογο Efficiency πολύ κάτω από τα zen 4. Εξαρτάται φυσικά και ποιο μοντέλο κοιτάς. 

Κάτι να τραβάει την 4070, στα 100-120fps που τερματίζει συνήθως, ειδικά με RT που θέλει και παραπάνω cpu. Σε RT (Cyberpunk και Chernobylite) o 5600X την ρίχνει και στο 85% την 4070 σε κάποια σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, just_a_dude said:

Κάτι να τραβάει την 4070, στα 100-120fps που τερματίζει συνήθως, ειδικά με RT που θέλει και παραπάνω cpu. Σε RT (Cyberpunk και Chernobylite) o 5600X την ρίχνει και στο 85% την 4070 σε κάποια σημεία.

Τα 6core για Cyberpunk δεν τραβανε, υπάρχουν σημεία που πέφτουν πολύ κάτω από 60.

Ο 13600k την κάνει την δουλειά και είναι πιο χαλαρός στο Power draw σε σχέση με τα μεγάλα μοντέλα. Ο 14600k αν όντως βγει 8+8 είναι cpu που θα χρειαστεί να αλλάξεις (τονίζω το χρειαστεί) σε 5 χρόνια. 

Ο 12900Κ που θα είναι πιο αργός απτον υποτιθέμενο 14600k, πρέπει να πέσω σε 900p με την 4090 για να δω cpu μπουκάλα στο cyberpunk. Οποτε καταλαβαίνεις, σε ρεαλιστικές αναλύσεις μιλάμε για rtx 6090

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Τα 6core για Cyberpunk δεν τραβανε, υπάρχουν σημεία που πέφτουν πολύ κάτω από 60.

Ο 13600k την κάνει την δουλειά και είναι πιο χαλαρός στο Power draw σε σχέση με τα μεγάλα μοντέλα. Ο 14600k αν όντως βγει 8+8 είναι cpu που θα χρειαστεί να αλλάξεις (τονίζω το χρειαστεί) σε 5 χρόνια. 

Ο 12900Κ που θα είναι πιο αργός απτον υποτιθέμενο 14600k, πρέπει να πέσω σε 900p με την 4090 για να δω cpu μπουκάλα στο cyberpunk. Οποτε καταλαβαίνεις, σε ρεαλιστικές αναλύσεις μιλάμε για rtx 6090

 

ναι αυτό σκέφτομαι, 14αρι i5. Απλά δεν ξέρω αν χρειάζεται ντε και καλά Κ σειρά απ' τη στιγμή που δεν θα κάνω OC. Οι non-K είναι πολύ cut down σε σχεση με τους Κ; Άλλωστε 4070 έχω, θέλει σίγουρα καλό cpu αλλά όχι και best of the best.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Κάτι να τραβάει την 4070, στα 100-120fps που τερματίζει συνήθως, ειδικά με RT που θέλει και παραπάνω cpu. Σε RT (Cyberpunk και Chernobylite) o 5600X την ρίχνει και στο 85% την 4070 σε κάποια σημεία.

SMT fix έχεις βάλει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

SMT fix έχεις βάλει ;

χρειάζεται ακόμη αυτό; δεν το έφτιαξαν στο CP77;

Y.Γ. Καλά και που πέφτει στο 85% το usage τα fps είναι 80+ λόγω frame gen, αλλά θα μπορούσαν να ήταν παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, just_a_dude said:

ναι αυτό σκέφτομαι, 14αρι i5. Απλά δεν ξέρω αν χρειάζεται ντε και καλά Κ σειρά απ' τη στιγμή που δεν θα κάνω OC. Οι non-K είναι πολύ cut down σε σχεση με τους Κ; Άλλωστε 4070 έχω, θέλει σίγουρα καλό cpu αλλά όχι και best of the best.

Άμα αφουγκραζεσαι 2 πράματα απτό bios δεν έχουν νόημα οι non k. Έχουν καλύτερο bin που σημαίνει ότι άμα τους βάλεις στα ρολόγια των non k θα είναι και αρκετά πιο χαλαροί σε ρεύματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...