Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

13900KF σχεδόν στα ίδια λεφτά με 7900x... και 13700k κοντά στα 150 δολλάρια φθηνότερος από 7900x...

Καλά για τον 13600kf κορυφή απλά, τον τσιμπάω με ddr4 που έχω και σκάω τα εξτρά σε gpu, με κανα oc ειδικά θα είναι τερατάκι.

Θα μας έρθει και ο KS το νέο έτος

image.jpeg

Επεξ/σία από AlexandrosKle
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

binαρισμενος 13900Κ γι αυτό λέει limited αλλά όπως και να χει ξεπεράσαμε τα 5GHz που μέχρι πρόσφατα ήταν τοίχος για στοκ συχνότητες σε όλες τις πλατφόρμες 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλές τιμές, όχι ότι με ενδιαφέρει το ugprade, αλλά μιλάμε για μία πλατφόρμα που έχει decent μητρικές διαθέσιμες στο 200αρι, που παίζει με ddr4 και που στα 300+ΦΠΑ δίνει 6+8 cores, όχι 6.  

Καλό είναι να ξυπνήσουν λίγο στην AMD.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aδιάφορος ο ks....έναν 13900Κ (γιατί ήδη πωλήθηκε ο σκύλος 12700Κ) και fixarame το rig....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλές τιμές.

Αυτός ο γύρος ανήκει στην Intel.

Καλά τα έλεγε ο strawman, μόνο 7950Χ από AMD για όποιον τα διαθέτει.

Όλοι οι υπόλοιποι, τόσο ακριβά που θα βγαίνει το σετ CPU + M/B + RAM, δεν έχουν λόγο ύπαρξης.

Τους θάβουν οι 13700Κ και 13600Κ και θα μείνουν και € στην τσέπη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Strategos είπε

έχει καταλάβει κανείς αν στο z790 μπορείς να έχεις x16 pci express 5.0 GPU + m.2 pci e 5.0; ή έχουμε πάλι limitation σε x8 + x8 αν γίνει χρήση του pci e 5.0 m.2;

Aυτο θα ηθελα και εγω να το μαθω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Strategos είπε

έχει καταλάβει κανείς αν στο z790 μπορείς να έχεις x16 pci express 5.0 GPU + m.2 pci e 5.0; ή έχουμε πάλι limitation σε x8 + x8 αν γίνει χρήση του pci e 5.0 m.2;

https://www.club386.com/confirmed-intel-will-not-natively-support-pcie-5-0-m-2-ssds-for-13th-gen-core/

Ισχύει το bifurcation x8 + x8 όπως πριν. Μικρο το πρόβλημα αν σε ενδιαφέρει το storage speed, δεν θα χάσεις δα και τα κέρατα σου από GPU

 

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, morehp είπε

Ισοτιμία σε perf ο 13900Κ/65W με τον 12900K/241W. Δώκε με efficiency και παρε με και τις κάλτσες

image.png.2f0622f87f7d2ea378d026b4d80c22ab.png

 

Δε νομίζω να εννοεί αυτό. Δε γίνεται με ίδια αρχιτεκτονική και λιθογραφία. Εξάλλου το λέει στο πλάι "similar performance at -25% power", δε λέει "at -70%"

Μάλλον εννοεί ότι στα 65W έχουν ίδια κατανάλωση (προφανώς 😁 ) και performance αλλά όσο ανεβαίνει το wattage παίρνει κεφάλι ο 13900Κ από 21% έως και 41% σε MT performance.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Δε νομίζω να εννοεί αυτό. Δε νομίζω να γίνεται με ίδια αρχιτεκτονική και λιθογραφία.

Μάλλον εννοεί ότι στα 65W έχουν ίδια κατανάλωση αλλά όσο ανεβαίνει το wattage παίρνει κεφάλι ο 13900Κ από 21% έως και 41% σε MT performance.

Με κούφανες δικέ μου...ξανακάνε ένα explain σε παρακαλώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...