Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, Πέτρος said:

Να πείσεις εμένα για κάτι που ούτε είπα ούτε σχολίασα?

Καλό κι αυτό.

Mα αυτό λέω. Σχολιάζεις συγκεκριμένα πράγματα. Ελά ρε συ, καταλαβαίνεις τι λέω ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Mα αυτό λέω. Σχολιάζεις συγκεκριμένα πράγματα. Ελά ρε συ, καταλαβαίνεις τι λέω ;) 

Ναι, φυσικά και σχολιάζω ότι/όταν θέλω εγώ. Δεν βλέπω την ανάγκη να υπάρχει παντού + πάντα η άποψή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Ο 14900k θα είναι fastest Desktop CPU στα πάντα, χωρίς αστερίσκους και μα μου. Ολετηρας, πάω για day one αγορά. 

φυσιολογικά θα είναι και μόνος από τους 14th gen που θα έχει πάνω από 6,0ghz ρολόγια και ναι θα αξίζει στανταρ μιας και σε imc  θα είναι τοπ κλασσικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, BabisTs said:

φυσιολογικά θα είναι και μόνος από τους 14th gen που θα έχει πάνω από 6,0ghz ρολόγια και ναι θα αξίζει στανταρ μιας και σε imc  θα είναι τοπ κλασσικά....

To έχω περιέργεια αν θα είναι πάνω από τον ks σε bin. Μετάνιωσα που δεν χτύπησα ks, από όσα είδα γύρω γύρω πρέπει να ήταν καλή φάση, πολύ καλύτερος από 13900k. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Herald είπε

To έχω περιέργεια αν θα είναι πάνω από τον ks σε bin.

άνετα....6,2-6,3 θα χτυπάει άνετα out of the box.....plus καλύτερα ρολόγια και στα e cores

 

 

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, BabisTs said:

άνετα....6,2-6,3 θα χτυπάει άνετα out of the box.....plus καλύτερα ρολόγια και στα e cores

 

 

All core πολλά μου φαίνονται. Κάτω από 6 το κόβω....


Να δώ αν θα βγεί και κανάς ks να μας τρελάνει η intel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

All core πολλά μου φαίνονται. Κάτω από 6 το κόβω....


Να δώ αν θα βγεί και κανάς ks να μας τρελάνει η intel

All core 5.8 τον υπολογίζω...Για single μίλαγα....δεν υπάρχουν περιθώρια για 14900ΚS....ένας 14900Κ με τιμουλα που θα καίει φυσικά φυσικά και πάει σε επόμενο node η ιντελα.....δεν βγάζει KS στους 14th gen

53 λεπτά πριν, AlexandrosKle είπε

14900KS με κλοκαρισμένα P-cores στα 6.3ghz, μνήμες στα 8400mhz και έφυγε για ταινία στο cinema ο 3D

Αφού ότι και να πάρεις πια μια ο ένας είναι μπροστά μια ο άλλος....δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης.....είναι δυνατές και οι δύο εταιρείες πια...

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AlexandrosKle είπε

14900KS με κλοκαρισμένα P-cores στα 6.3ghz, μνήμες στα 8400mhz και έφυγε για ταινία στο cinema ο 3D

Με διπλό κόστος για να βγει μπροστά 5-10%..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Με διπλό κόστος για να βγει μπροστά 5-10%..

Me τον 7950x 3d θα συγκρίνεται. Και θα τον περνάει στα πάντα. 

 

Ο 7800x 3d συγκρίνεται με τον 13600k, από τον οποίο κοστίζει 50% παρπαάνω για να βγεί 5-10% μπροστά στα games και τσαλαπάτημα σε όλα τα non gaming workrloads.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

6% πισω ο 7800x3d απο 13600k σε εφαρμογες και καπου 21% μπροστα ο 7800x3d σε gaming. Πρεπει να πεσει στα 350 ο 7800x3d εχει δεν θα εχει αντιπαλο σε τιποτα στα 432 ειναι τωρα πεφτει αρκετα γρηγορα σε κανα μηνα θα ειναι κατω απο 400. 

Screenshot-3.png
Screenshot-4.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

25% πάνω είναι ο 13600k σε multi. Σε games 10% είναι η διαφορά τους σύμφωνα με το techspot

Nαι συμφωνα με techpower ειναι 6% μπροστα σε εφαρμογες απο ολες που τεσταρε και 20% πισω σε παιχνιδια απο οσα τεσταρε ο 13600k απο 7800x3d. 

Μην ξεχναμε και το παρακατω ειναι και αυτος ενας απο τους λογους που η amd τον βαραει στην τιμη ξερει τι προιον εχει και το βαραει αλλα θα μπορουσε να τον βαλει 350 και να παιζει μπαλα τελειως μονη σε αυτα τα λεφτα. Δεν θελει κανει ακριβως τα ιδια με τις gpu που εκεινες και αν ειναι υπερτιμημενες. 

 

Screenshot_5.png

Screenshot_6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To techpowerup τεστάρι single thread εφαρμογές που κανείς δεν θα τρέξει, όπως πχ. cinebench. Αν για καποιο περίεργο λόγο θες να κάνεις render στη CPU, δε θα το κάνεις σε 1 thread άλλα σε όλα. Το βλέπεις και απτν κατατάξη των υπόλοιπων CPU που δεν βγάζει νόημα. Είναι ο 7800x 3d πιο γρήγορος από 5950x? 

Και στα 350 να πάει ο 3d, αφού σε αυτά τα λεφτά σε 2-3 μήνες θα αγοράζεις 14600k. Φέξε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

To techpowerup τεστάρι single thread εφαρμογές που κανείς δεν θα τρέξει, όπως πχ. cinebench. Αν για καποιο περίεργο λόγο θες να κάνεις render στη CPU, δε θα το κάνεις σε 1 thread άλλα σε όλα. Το βλέπεις και απτν κατατάξη των υπόλοιπων CPU που δεν βγάζει νόημα. Είναι ο 7800x 3d πιο γρήγορος από 5950x? 

Και στα 350 να πάει ο 3d, αφού σε αυτά τα λεφτά σε 2-3 μήνες θα αγοράζεις 14600k. Φέξε μου

Νομιζω στο relative performance που τον δειχνει 6% πισω ειναι με multi οχι single thread. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...