Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

Από του χρόνου το φθινόπωρο θα στήνεις με τούμπανα κιτ ddr5 και σε σχετικά νορμάλ τιμές....υπομονή έχουν να βγουν και άλλα....θα έχουμε αρκετές επιλογές μετά το καλοκαίρι του 2023....

Νεα πλατφόρμα τώρα πας καρφί σε ddr5...για κάποιον που κοιτάει bdie κτλ δεν αξίζει πλέον..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, ShooterX είπε

Νεα πλατφόρμα τώρα πας καρφί σε ddr5...για κάποιον που κοιτάει bdie κτλ δεν αξίζει πλέον..

Εννοείται.........ούτως η άλλως οποίος πάει σε ρύζι ddr5 only  θα χρησιμοποιήσει..... όποιος κουμπώσει από upgrade έναν 13th gen του χρησιμεύει να κρατήσει τις ddr4 και κοιτάει άνετα για του χρόνου για μετάβαση σε ddr5..... ειδάλλως οποίος στήσει είτε σε amd είτε σε  ιντελ κάτι νέο (που δεν το συστήνω για ιντελ μιας και δεν θα πάρει άλλο cpu το Ζ690/Ζ790 πέρα από έναν 13th gen και τέρμα,εκτός αν αυτός που θα το στήσει εκ νέου τον ιντελ αναβαθμίζει μακροπρόθεσμα και οχι εδώ κοντά και συνέχεια)....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Παμε για meteorlake με 8000 κιτακια? 🤣

Ναι.. σίγουρα .. εγώ πάντως περιμένω review  με τα high end (όπως τα αποκαλεί μεγάλο κανάλι) ddr4 3200c14...🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ShooterX είπε

Ναι.. σίγουρα .. εγώ πάντως περιμένω review  με τα high end (όπως τα αποκαλεί μεγάλο κανάλι) ddr4 3200c14...🤣

Hardware trollbox? Θα τεσταρι 4090 με 3950x, wait for it 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες να ρωτήσω και εγώ μία κάτι άσχετο.. Σκέφτομαι να κάνω ένα media server με transcoding κτλ και έβλεπα για κανά 12100/12400 (used που παίζει σε καλούτσικες τιμές που και που) αλλά επειδή δεν το βιάζομαι, πιστεύετε αξίζει να περιμένω 13th gen? Δεν σκοπεύω να ξοδέψω πολλά + θέλω να προσπαθήσω ναι κρατήσω την κατανάλωση χαμηλά.. Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nick0lis είπε

Αν θες μόνο media server transcoding ένα intel nuc θα σε καλύψει.

Θα πήγαινα σε j5040 αλλά επειδή θα μεταφέρω τον παλιό server με τα πάντα του, θέλω κάτι δυνατότερο.. Επίσης nucάκι δεν θα μου κάνει γιατί χρειάζομαι κουτί με 8-10 θέσεις για HDDs..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, BabisTs είπε

Yπομονή να δείς IMC των Raptorlake. Μπορεί ο ddr4 IMC να μας βγεί cometlake και να χτυπάει 4500+, οπότε μπορείς να κάτσεις με την μητρική σου και θα κάνει παπάδες το Dual Rank bdie

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Herald είπε

Yπομονή να δείς IMC των Raptorlake. Μπορεί ο ddr4 IMC να μας βγεί cometlake και να χτυπάει 4500+, οπότε μπορείς να κάτσεις με την μητρική σου και θα κάνει παπάδες το Dual Rank bdie

Του χρόνου τέτοια εποχή θα πάω σε ddr5.....να έχουν βγει meteor αλλά και Χ770 από amd και να διαλέξουμε την καλύτερη επιλογή τότε....μέχρι τότε stick σε ddr4....για game που το θέλω κομπλέ είναι οι ddr4....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2022 στις 8:30 ΜΜ, jmirko15 είπε

Παίδες να ρωτήσω και εγώ μία κάτι άσχετο.. Σκέφτομαι να κάνω ένα media server με transcoding κτλ και έβλεπα για κανά 12100/12400 (used που παίζει σε καλούτσικες τιμές που και που) αλλά επειδή δεν το βιάζομαι, πιστεύετε αξίζει να περιμένω 13th gen? Δεν σκοπεύω να ξοδέψω πολλά + θέλω να προσπαθήσω ναι κρατήσω την κατανάλωση χαμηλά.. Thanks!

Ψάξε για σειρά Τ(12400Τ κτλ) . Στα 35w δεν θα ακούσεις την ψυκτρα ποτέ. 

Όσο για αυτό που ζητάς ακόμα και ένας 10600Τ είναι υπεραρκετος. Ψάξε ebay από Ευρώπη. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...