Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/11/2022 στις 11:01 ΠΜ, Herald είπε

Καλη η u12a, υπερευχαριστημενος ειμαι, αλλα για την τιμη της δεν. Ειναι απλα πανακριβη. Αν δεν σε ενδιαφερει το μεγεθος, δεν υπαρχει λογος να την προτιμησεις, μιας και αποδιδει χοντρικα οσο cooler των 60 - 70 ευρω. Λιγο καλυτερη απο fuma 2 και χοντρικα στα ιδια με την ak620. Η d15 στα περισσοτερα σεναρια μάλλον ειναι καλυτερη παρα τα λιγοτερα heatpipes. Μονο οταν αρχισεις να ξεπερνάς τα 250w ισως πλησιάζουν / κερδισει η u12a λογω των heatpipes. 

δοκίμασες να έχεις την U12A με ένα fan? ισως ειναι καλυτερα.

the fans are so good that we have found a single fan does just as good of a job at cooling as two in a push-pull configuration, and since the second fan can block access to RAM slots on some motherboards

αυτος ειναι και ο λόγος (μάλλον.. πέρα απο τα οποια οικονομικά deal έχουν κάνει) που επιλέγουν στα bto pc, την συγκεκριμένη noctua που έχει μικρές διαστάσεις και όχι καποια άλλη μεγαλύτερη, με ελάχιστα καλύτερη ψύξη πχ D15 κτλ

ενδιαφέρον εχει που και στην 12η γενιά intel αλλα και στην 13η, που ειναι σαφώς χειρότερη σε θερμοκρασίες, να κρατήσουν την noctua u12a και δεν επέλεξαν κάτι άλλο.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, prefuse είπε

δοκίμασες να έχεις την U12A με ένα fan? ισως ειναι καλυτερα.

the fans are so good that we have found a single fan does just as good of a job at cooling as two in a push-pull configuration, and since the second fan can block access to RAM slots on some motherboards

αυτος ειναι και ο λόγος (μάλλον.. πέρα απο τα οποια οικονομικά deal έχουν κάνει) που επιλέγουν στα bto pc, την συγκεκριμένη noctua (που έχει μικρές διαστάσεις) και όχι καποια άλλη μεγαλύτερη με ελάχιστα καλύτερη ψύξη πχ D15 κτλ

ενδιαφέρον εχει που και στην 12η γενιά intel αλλα και στην 13η, που ειναι σαφώς χειρότερη σε θερμοκρασίες, να κρατήσουν την noctua u12a και δεν επέλεξαν κάτι άλλο.

Δεν εχω τα στοκ φανς, εχω τα t30 της phanteks. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν εχω τα στοκ φανς, εχω τα t30 της phanteks. 

προφανώς τα πήρες για καλύτερα, εκανες συγκριτικό και είδες διαφορά με τα noctua?

ή τα ειχες spare και τα έβαλες κατευθείαν;

phanteks t30: 67 CFM

noctua NF-A12x25: ~61 CFM

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, prefuse είπε

προφανώς τα πήρες για καλύτερα, εκανες συγκριτικό και είδες διαφορά με τα noctua?

ή τα ειχες spare και τα έβαλες κατευθείαν;

Διαφορά υπάρχει ναι, και με αυτα που εχω τώρα απο 70% (2000 rpm) σε 100% (3000 rpm) βλεπω 4 βαθμούς κάτω σε cbr23. 

Τα a12x25 που ειναι επίσης εξαιρετικα τα είχα βαλει στην deshrouded 3090 για να ειναι αθορυβη. 

 

Γενικα δεν στέκει να λενε οτι δεν υπάρχει διαφορα με 1 και 2 fan, η u12a ειναι πολυ πυκνή ψυκτρα και θελει pressure. Δεν ειναι σαν την d15 που εχει μεγαλα κενα μεταξυ των fins

7 λεπτά πριν, prefuse είπε

 

phanteks t30: 67 CFM

noctua NF-A12x25: ~61 CFM

Τα νουμερα αυτα ειναι για 2000 rpm. Η t30 παει και 3000 και χτυπαει 100-110 cfm

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Διαφορά υπάρχει ναι, και με αυτα που εχω τώρα απο 70% (2000 rpm) σε 100% (3000 rpm) βλεπω 4 βαθμούς κάτω σε cbr23. 

Τα a12x25 που ειναι επίσης εξαιρετικα τα είχα βαλει στην deshrouded 3090 για να ειναι αθορυβη. 

με μολις 6 CFM παραπάνω των t30, κατέβηκε 4 βαθμούς.. ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, prefuse είπε

με μολις 6 CFM παραπάνω των t30, κατέβηκε 4 βαθμούς.. ενδιαφέρον

Δεν ειναι 6 cfm, ειναι 40. Δες ξανα το απο πανω ποστ εκανα edit

Δες αυτο

https://m.youtube.com/watch?v=5_-0PnpgDg8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Δεν ειναι 6 cfm, ειναι 40. Δες ξανα το απο πανω ποστ εκανα edit

Δες αυτο

https://m.youtube.com/watch?v=5_-0PnpgDg8

απο τα specs ειναι ~6 CFM παραπάνω

phanteks t30: 67 CFM

noctua NF-A12x25: aiflow 102,1 m³/h  μετατροπή σε CFM ~61 CFM

σύμφωνα με το βίντεο του hwcanucks ειναι 83.4 - 81.7 = 1.7 βαθμούς διαφορά υπερ των t30 αλλα με πολύ ανεβασμένο θόρυβο σε αλλα loads

εξαιρετικές επιδόσεις όπως και να έχει τα phanteks t30 

εξαιρετική λύση για server ή αν δεν μας ενδιαφέρει ο θόρυβος. προσωπικά με ενοχλεί πολύ.

Screenshot 2022-11-30 at 3.23.24 PM.png

Screenshot 2022-11-30 at 4.07.38 PM.png

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2022 στις 9:58 ΠΜ, Herald είπε

Δλδ την ΝΖΧΤ Kraken Χ63  που εχω να μην την σκεφτω καν για 13900κ ? (εχει και τρια χρονια εγγυηση ακομα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή βλέπω τα σχόλια για τη noctua u12a να σας πω και εγώ την εμπειρία μου ώστε να βγάλετε αν γίνεται κάποια συμπεράσματα. Πριν λίγες μέρες ολοκλήρωσα ένα καινούργιο build με i7-13700k, z790, kingston fury 6400 cl32 και την εν λόγω ψύκτρα. Με όλες τις στοκ ρυθμίσεις (pl1=pl2 253) και θερμοκρασία δωματίου 22C στο cinebench r23 έφτασα στο μισάωρο τεστ 101C, max κατανάλωση 254 watt και σκορ περίπου 30700. Μετά δοκίμασα με μόνη αλλαγή pl1=pl2 190 watt πάλι στο μισάωρο τεστ και τα αποτελέσματα ήταν 84C, max κατανάλωση όση του όρισα, 190 watt, και σκορ περίπου 29200. Επαναλαμβάνω όλα σε στοκ ρυθμίσεις με μόνο πείραγμα το pl.

Επεξ/σία από soleht
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, prefuse είπε

απο τα specs ειναι ~6 CFM παραπάνω

phanteks t30: 67 CFM

noctua NF-A12x25: aiflow 102,1 m³/h  μετατροπή σε CFM ~61 CFM

σύμφωνα με το βίντεο του hwcanucks ειναι 83.4 - 81.7 = 1.7 βαθμούς διαφορά υπερ των t30 αλλα με πολύ ανεβασμένο θόρυβο σε αλλα loads

εξαιρετικές επιδόσεις όπως και να έχει τα phanteks t30 

εξαιρετική λύση για server ή αν δεν μας ενδιαφέρει ο θόρυβος. προσωπικά με ενοχλεί πολύ.

Screenshot 2022-11-30 at 3.23.24 PM.png

Screenshot 2022-11-30 at 4.07.38 PM.png

Ρε μαν, κατσε γιατι τα μπέρδεψες. Τα t30 στο 100% (3000 rpm) εχουν πανω απο 100cfm. Τα 67 που αναφερεις ειναι στις 2000 στροφες. 

 

Η διαφορα 1.7 βαθμων στην θερμοκρασια που αναφέρεις είναι με τους ανεμιστηρες στα ιδια db. Δηλαδη με τον ιδιο θόρυβο.. Αρα δεν κανουν παραπάνω θόρυβο για αυτούς τους 1.7 βαθμους. 

 

Οταν τα βάλεις στο τερμα φυσικά και ειναι πιο θορυβωδη αλλα και η θερμοκρασια είναι 5c κατω. Τα νουμερα του hwcanucks φαινεται να ειναι απολυτα επαληθευσιμα και με τα δικα μου, καθως απο 2000 στις 3000 στροφές πεφτω 4c περίπου. 

2 ώρες πριν, Bigis είπε

Δλδ την ΝΖΧΤ Kraken Χ63  που εχω να μην την σκεφτω καν για 13900κ ? (εχει και τρια χρονια εγγυηση ακομα)

Δεν μου αρεσουν τα aios αλλα ξέρω γω, μια χαρά δουλειά θα κανει η kraken. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε μαν, κατσε γιατι τα μπέρδεψες. Τα t30 στο 100% (3000 rpm) εχουν πανω απο 100cfm. Τα 67 που αναφερεις ειναι στις 2000 στροφες. 

 

Η διαφορα 1.7 βαθμων στην θερμοκρασια που αναφέρεις είναι με τους ανεμιστηρες στα ιδια db. Δηλαδη με τον ιδιο θόρυβο.. Αρα δεν κανουν παραπάνω θόρυβο για αυτούς τους 1.7 βαθμους. 

 

Οταν τα βάλεις στο τερμα φυσικά και ειναι πιο θορυβωδη αλλα και η θερμοκρασια είναι 5c κατω. Τα νουμερα του hwcanucks φαινεται να ειναι απολυτα επαληθευσιμα και με τα δικα μου, καθως απο 2000 στις 3000 στροφές πεφτω 4c περίπου. 

Δεν μαρσάρουν τα aios αλλα ξέρω γω, μια χαρά δουλειά θα κανει η kraken. 

2000 rpm αναφέρουν τα specs, στα site τους

ειναι πολύ θορυβώδη στα 3000 ούτως η άλλως, οποτε για μένα ακυρώνει την όποια διαφορά.

αν ειναι έτσι, βάζω και εναν ανεμιστήρα δαπέδου να φυσάει cpu/gpu.

προσωπικά, το να πάει απο τα 42,6db στα 56,1db (ο θόρυβος, απο όσο γνωρίζω, δεν μεγαλώνει linear και ειναι πολύ αισθητή μια αύξηση της τάξης των 14db) για 5 βαθμούς, δεν θα το έκανα. προτιμώ την ησυχία μου, απο τους 5 βαθμούς παραπάνω στην cpu, που δεν θα πάθει και κάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, prefuse είπε

2000 rpm αναφέρουν τα specs, στα site τους

ειναι πολύ θορυβώδη στα 3000 ούτως η άλλως, οποτε για μένα ακυρώνει την όποια διαφορά.

αν ειναι έτσι, βάζω και εναν ανεμιστήρα δαπέδου να φυσάει cpu/gpu.

προσωπικά, το να πάει απο τα 42,6db στα 56,1db (ο θόρυβος, απο όσο γνωρίζω, δεν μεγαλώνει linear και ειναι πολύ αισθητή μια αύξηση της τάξης των 14db) για 5 βαθμούς, δεν θα το έκανα. προτιμώ την ησυχία μου, απο τους 5 βαθμούς παραπάνω στην cpu, που δεν θα πάθει και κάτι. 

Δεν διαφωνώ προφανως ο θορυβος ειναι μπόλικος στις 3000 rpm. Εγω το capparo στις 1500. 

6 λεπτά πριν, prefuse είπε

2000 rpm αναφέρουν τα specs, στα site το

Αν κατεβεις λιγο παρακάτω στη σελιδα τους αναγραφει και για 3000rpm, 101cfm λεει. Τους έχει κανει και review το techpowerup 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bigis είπε

Δλδ την ΝΖΧΤ Kraken Χ63  που εχω να μην την σκεφτω καν για 13900κ ? (εχει και τρια χρονια εγγυηση ακομα)

άνετα προχωράς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, soleht είπε

Επειδή βλέπω τα σχόλια για τη noctua u12a να σας πω και εγώ την εμπειρία μου ώστε να βγάλετε αν γίνεται κάποια συμπεράσματα. Πριν λίγες μέρες ολοκλήρωσα ένα καινούργιο build με i7-13700k, z790, kingston fury 6400 cl32 και την εν λόγω ψύκτρα. Με όλες τις στοκ ρυθμίσεις (pl1=pl2 253) και θερμοκρασία δωματίου 22C στο cinebench r23 έφτασα στο μισάωρο τεστ 101C, max κατανάλωση 254 watt και σκορ περίπου 30700. Μετά δοκίμασα με μόνη αλλαγή pl1=pl2 190 watt πάλι στο μισάωρο τεστ και τα αποτελέσματα ήταν 84C, max κατανάλωση όση του όρισα, 190 watt, και σκορ περίπου 29200. Επαναλαμβάνω όλα σε στοκ ρυθμίσεις με μόνο πείραγμα το pl.

Oι δικές μου εντυπώσεις, 12900k στα ίδια watt με τον δικό σου, 28200 σκόρ, 70% τα fans, 71c average. Στα 6 λέπτα το έκλεισα, βαριόμουνα να περιμένω, αλλά είχαν παγώσει εκεί οι θερμοκρασίες

 

Spoiler

image_2022-11-30_184803269.png.69e539dcf082a4a1687fa3601ba23912.png

 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Δεν διαφωνώ προφανως ο θορυβος ειναι μπόλικος στις 3000 rpm. Εγω το capparo στις 1500. 

Αν κατεβεις λιγο παρακάτω στη σελιδα τους αναγραφει και για 3000rpm, 101cfm λεει. Τους έχει κανει και review το techpowerup 

και να διαφωνούμε δεν έγινε κάτι, ο καθένας έχει διαφορετικές προτεραιότητες και χρήσεις και ειναι σεβαστές :)

εντωμεταξύ ή εγω ειμαι τυφλός, ή βλέπουμε αλλο site, δεν βρηκα πουθενά 101 cfm

 

Screenshot 2022-11-30 at 7.14.57 PM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...