Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Twoface είπε

Μπήκα τώρα στο site της gigabyte και έχει update στο bios F3F και λέει.
Να κάτσω στα αυγά μου ;;; 
 

  1. Checksum : 6FE4
  2. Fine-tune CPU Vcore/Temperature behavior
  3. Add DDR High Bandwidth and Low latency options
  4. Add CPU Biscuits feature
  5. Add "Instant 6GHz" profile in CPU upgrade option (supports i9-13900K/KF and i7-13700K/KF)

Αν μετά το  4. Add cpu biscuits feature, δεις κάτω-κάτω να λέει και για καφέ, μην το σκέφτεσαι καθόλου...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα άκρη και θα αλλάξω από 12700k σε 13700k χωρίς επιπλέον κόστος. Τώρα έχω το MSI Z690-A wifi mobo. Θα αντέξουν τα VRM ή θα τα πάρω στο χέρι; Υποτίθετε ότι σε όλα τα z690 τα VRM ήταν overkill, επομένως λογικά θα είμαι μια χαρά... αλλά έχει δοκιμάσει κανείς;

Σημειώνω πως το PC θα είναι 24 ώρες ανοιχτό, και συχνά θα έχει 100% CPU usage περίπου 4 ώρες κάθε μέρα (ίσως και λίγο παραπάνω). Ο 12700k ψύχετε από arctic liquid freezer II 280, και αυτή η υδρόψυξη θα παραμείνει και για τον 13700k. 

Στο hwinfo που είναι η θερμοκρασία των VRM να δω τι έχω τώρα με τον 12700k? Είναι το MOS? 

Επίσης, η θερμοκρασία 62C στο chipset σας φαίνετε φυσιολογική; 

Screenshot 2022-11-21 154950.jpg

Επεξ/σία από kogos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, kogos είπε

Βρήκα άκρη και θα αλλάξω από 12700k σε 13700k χωρίς επιπλέον κόστος. Τώρα έχω το MSI Z690-A wifi mobo. Θα αντέξουν τα VRM ή θα τα πάρω στο χέρι; Υποτίθετε ότι σε όλα τα z690 τα VRM ήταν overkill, επομένως λογικά θα είμαι μια χαρά... αλλά έχει δοκιμάσει κανείς;

Σημειώνω πως το PC θα είναι 24 ώρες ανοιχτό, και συχνά θα έχει 100% CPU usage περίπου 4 ώρες κάθε μέρα (ίσως και λίγο παραπάνω). Ο 12700k ψύχετε από arctic liquid freezer II 280, και αυτή η υδρόψυξη θα παραμείνει και για τον 13700k. 

Στο hwinfo που είναι η θερμοκρασία των VRM να δω τι έχω τώρα με τον 12700k? Είναι το MOS? 

Επίσης, η θερμοκρασία 62C στο chipset σας φαίνετε φυσιολογική; 

Screenshot 2022-11-21 154950.jpg

βαζεις το pl1 σε λογικα watt και δεν εχεις κανενα θεμα 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kogos είπε

Βρήκα άκρη και θα αλλάξω από 12700k σε 13700k χωρίς επιπλέον κόστος. Τώρα έχω το MSI Z690-A wifi mobo. Θα αντέξουν τα VRM ή θα τα πάρω στο χέρι; Υποτίθετε ότι σε όλα τα z690 τα VRM ήταν overkill, επομένως λογικά θα είμαι μια χαρά... αλλά έχει δοκιμάσει κανείς;

Σημειώνω πως το PC θα είναι 24 ώρες ανοιχτό, και συχνά θα έχει 100% CPU usage περίπου 4 ώρες κάθε μέρα (ίσως και λίγο παραπάνω). Ο 12700k ψύχετε από arctic liquid freezer II 280, και αυτή η υδρόψυξη θα παραμείνει και για τον 13700k. 

Στο hwinfo που είναι η θερμοκρασία των VRM να δω τι έχω τώρα με τον 12700k? Είναι το MOS? 

Επίσης, η θερμοκρασία 62C στο chipset σας φαίνετε φυσιολογική; 

Screenshot 2022-11-21 154950.jpg

Εξαρταται απτο power draw, αν τον αφήσεις στα 300w για πολύωρη χρήση πιστεύω δεν κανει η μητρική σου. Αν πας σε κατι πιο λογικο του τύπου 180-200w εισαι κομπλε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο μερικες μερες τεσταρισματος κατεληξα στα :

pcores 5.4ghz

ecores 4.4ghz

vcore 1.2v

ram 4000c15

καλη αποδοση και κρυος οτι και να του ριξεις

5.4.png.0cb59574fdae4c1d38aaed2e3edc22df.png

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υστερα απο καποιες δοκιμες κατεληξα στα 5.4/4.3 με 1,25ν απο bios (εννοειται πουλο τα c-states).

Στο cb23 πεφτει στο 1,212v και δεν κρασαρει. Θερμοκρασια 85 και 250w, πριν για +100mhz χτυπαγε 100αρα και 300w στο 1,31-1,32ν πραγματικο απο hwm.

Μνημες στα 6400 οπως ειναι με to xmp στα 1,3ν (θα παιζει και πολυ πιο κατω αλλα δεν δοκιμασα ακομα).

 

229644731_daily54.JPG.2efdebac2a24f437247cd1eca7768656.JPG

 

Επεξ/σία από csaris
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Armoral είπε

 

ASUS ROG Maximus Z690 (Alder Lake) Hero 583 Αμαζον Ισπανίας.

γιατί να προτιμήσει κάποιος την ROG MAXIMUS Z690 HERO και όχι την φθηνοτερη ProArt Z690-CREATOR WIFI που εχει 10Gbit ethernet, περισσότερους m2 κ.α. 

εχουν κάτι καλύτερο, σε επιδόσεις, οι "gaming" motherboard πέρα απο τα rgb?

 

 

Στις 10/11/2022 στις 5:39 ΜΜ, akoinonitos είπε

Αφου ειπε οτι στο vray βγαζει καλυτερα νουμερα με τον 7900x απο οτι με τον 7950x σταματησα να το βλεπω. Αλλος ενας αμπαλος reviewer

χωρίς διάθεση διδακτισμού τα παρακάτω.

το να γράψουμε οτι κάποιος είναι "άμπαλος" μας παίρνει 3" και δεν βοηθάει κανέναν ουτε το κανάλι, ούτε όσους τον παρακολουθούν.

το να γράψουμε στα σχολια του καναλιου (και να κάνουμε ολοι like απο εδω, για να δοθεί μεγαλύτερη σημασία) "αγαπητέ ... πως βγάζεις καλυτερα νουμερα με τον 7900x απο οτι με τον 7950x; ...." δεν μας παίρνει πάνω απο 20".

έτσι βοηθάμε ενα κανάλι (να μην πάει χαμένος ο κόπος του) αλλα και όλους οσους βλέπουν τα βιντεο του, να εχουν σωστά δεδομένα ή να κατανοήσουμε πως ακριβώς έφτασε στο συμπεράσμα αυτό.

Τέλος επειδή κάποιος έκανε κάπου λάθος, δεν σημαίνει οτι όλα όσα λέει ειναι λάθος. εξάλλου όλοι, ανεξαιρέτως, αργά ή γρήγορα θα υποπέσουν σε λάθη. Με καλή διάθεση και διάλογο, όλοι κερδίζουν.

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prefuse είπε

γιατί να προτιμήσει κάποιος την ROG MAXIMUS Z690 HERO και όχι την φθηνοτερη ProArt Z690-CREATOR WIFI που εχει 10Gbit ethernet, περισσότερους m2 κ.α. 

εχουν κάτι καλύτερο, σε επιδόσεις, οι "gaming" motherboard πέρα απο τα rgb?

 

 

Συμφωνώ, αλλά ας προτιμήσει ο καθενας ότι θέλει, εγώ την ανέβασα μόνο για την τιμή της και για όσους ενδιαφέρονται αποκλειστικά για αυτή τη μητρική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Arkin είπε

 

βλέπω θερμοκρασίες στον 13900Κ στο βίντεο και απλά γελάω .....🤣

1.jpg

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, prefuse είπε

γιατί να προτιμήσει κάποιος την ROG MAXIMUS Z690 HERO και όχι την φθηνοτερη ProArt Z690-CREATOR WIFI που εχει 10Gbit ethernet, περισσότερους m2 κ.α. 

εχουν κάτι καλύτερο, σε επιδόσεις, οι "gaming" motherboard πέρα απο τα rgb?

 

 

χωρίς διάθεση διδακτισμού τα παρακάτω.

το να γράψουμε οτι κάποιος είναι "άμπαλος" μας παίρνει 3" και δεν βοηθάει κανέναν ουτε το κανάλι, ούτε όσους τον παρακολουθούν.

το να γράψουμε στα σχολια του καναλιου (και να κάνουμε ολοι like απο εδω, για να δοθεί μεγαλύτερη σημασία) "αγαπητέ ... πως βγάζεις καλυτερα νουμερα με τον 7900x απο οτι με τον 7950x; ...." δεν μας παίρνει πάνω απο 20".

έτσι βοηθάμε ενα κανάλι (να μην πάει χαμένος ο κόπος του) αλλα και όλους οσους βλέπουν τα βιντεο του, να εχουν σωστά δεδομένα ή να κατανοήσουμε πως ακριβώς έφτασε στο συμπεράσμα αυτό.

Τέλος επειδή κάποιος έκανε κάπου λάθος, δεν σημαίνει οτι όλα όσα λέει ειναι λάθος. εξάλλου όλοι, ανεξαιρέτως, αργά ή γρήγορα θα υποπέσουν σε λάθη. Με καλή διάθεση και διάλογο, όλοι κερδίζουν.

:)

Οταν κανεις review οφειλεις να εισαι σωστος αλλιως μην το κανεις καθολου. Γτ να ασχοληθω και να κανω αυτο που λες οταν δεν με ενδιαφερει κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...