Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έφτιαξα έναν νέο υπολογιστή πριν 3 μέρες με έναν 13700Κ και μητρική Z790 gigabyte Gaming X AX

O CPU τρέχει μόνιμα 5.4 και στους 8 πυρήνες με 1.272V.

Μπήκα τώρα στο site της gigabyte και έχει update στο bios F3F και λέει.
Να κάτσω στα αυγά μου ;;; 
 

  1. Checksum : 6FE4
  2. Fine-tune CPU Vcore/Temperature behavior
  3. Add DDR High Bandwidth and Low latency options
  4. Add CPU Biscuits feature
  5. Add "Instant 6GHz" profile in CPU upgrade option (supports i9-13900K/KF and i7-13700K/KF)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, Twoface είπε

έφτιαξα έναν νέο υπολογιστή πριν 3 μέρες με έναν 13700Κ και μητρική Z790 gigabyte Gaming X AX

O CPU τρέχει μόνιμα 5.4 και στους 8 πυρήνες με 1.272V.

Μπήκα τώρα στο site της gigabyte και έχει update στο bios F3F και λέει.
Να κάτσω στα αυγά μου ;;; 
 

  1. Checksum : 6FE4
  2. Fine-tune CPU Vcore/Temperature behavior
  3. Add DDR High Bandwidth and Low latency options
  4. Add CPU Biscuits feature
  5. Add "Instant 6GHz" profile in CPU upgrade option (supports i9-13900K/KF and i7-13700K/KF)

Να το βάλεις ναι, λογικά έχεις το πολύ αρχικό bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, csaris είπε

Να σου πω την αληθεια τις εχω βαλει 6800 καθε μερα με 1,38ν απο bios oπως ειναι με το xmp.

C-states, tdp limits και αλλα αδερφιστικα εξω! 😛

Καλό είναι να έχεις ένα temperature limit πάντα για διάφορους λόγους, βάλτο στους 90-95c ξερώ γώ. Αν γίνει οποιαδήποτε στραβή να μην βαρέσει temps στο θεό το CPU. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Herald είπε

Καλό είναι να έχεις ένα temperature limit πάντα για διάφορους λόγους, βάλτο στους 90-95c ξερώ γώ. Αν γίνει οποιαδήποτε στραβή να μην βαρέσει temps στο θεό το CPU. 

95C εχω εγω παντα πλεον.. Παλιοτερα 90 αλλα πλεον ειναι αρκετα πιο ανεκτικες οι cpu σε θερμοκρασιες απο οτι ηταν παλιοτερα οποτε εχουν λιγο περισσοτερο temp headroom

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

95C εχω εγω παντα πλεον.. Παλιοτερα 90 αλλα πλεον ειναι αρκετα πιο ανεκτικες οι cpu σε θερμοκρασιες απο οτι ηταν παλιοτερα οποτε εχουν λιγο περισσοτερο temp headroom

εγω αν δω το cpu να 90αριζει κατι  κατι με πιανει νομιζω οτι εχω εγω πυρετο :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εγω αν δω το cpu να 90αριζει κατι  κατι με πιανει νομιζω οτι εχω εγω πυρετο :lol:

Καλα αν φτανει να 90αριζει σε φαση καθε τρεις και λιγο ναι μαλλον θα το φας στο χερι και οχι πακετο για το σπιτι 😜

Τωρα αν τρεξεις κανα benchmark και παει εκει κατι τρεχει στα γυφτικα, δεν μπορει να τα εχουν φτιαγμενα μονο για custom w/c .. Σε handbrake και premiere pro που δουλευω σε εβδομαδιαια βαση αρκετα δεν ανεβαινει ποτε εκει πανω αν δεν εχεις κανει κατι πολυ κουλο ή δεν πιεζεις στα ορια..

Καλα για gaming δεν το συζηταω καν..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά οι Intel δεν έχουν θέμα μέχρι και τους 100c και επιπλέον δεν κάνουν thermal shutdown, αλλά throttling, οι zen 3 στους 95 έσβηναν, οπότε ναι ήταν θέμα και έπρεπε να έχεις αέρα.

Πάνω από 100c στην ουσία είναι εφεύρεση των μητρικαδων, ούτε για benchmark.

10c αέρα από την 100αρα είναι το ιδανικό και όχι σε ένα λεπτό, αλλά στα 30 λεπτά και όχι 5c ambient αλλά 25c+.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, csaris είπε

Σε καθημερινες συνθηκες παντως στα ολοι οι πηρυνες 55/44@1,34ν πανω απο 70-72C δεν παει.

Σε cinebench 100αρα ανετα.

θες τοσο πολυ ταση για 5.5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Twoface είπε

έφτιαξα έναν νέο υπολογιστή πριν 3 μέρες με έναν 13700Κ και μητρική Z790 gigabyte Gaming X AX

O CPU τρέχει μόνιμα 5.4 και στους 8 πυρήνες με 1.272V.

Μπήκα τώρα στο site της gigabyte και έχει update στο bios F3F και λέει.
Να κάτσω στα αυγά μου ;;; 
 

  1. Checksum : 6FE4
  2. Fine-tune CPU Vcore/Temperature behavior
  3. Add DDR High Bandwidth and Low latency options
  4. Add CPU Biscuits feature
  5. Add "Instant 6GHz" profile in CPU upgrade option (supports i9-13900K/KF and i7-13700K/KF)

ναι βάλτο κανονικά.....θα έχεις καλύτερη συνολική συμπεριφορά και στις ραμ....αν και 13700Κ και 13600Κ είναι κομπλέ σε θέμα latency κυρίως (ο 13900Κ έρχεται με πέναλτι στα ίδια dram clocks έναντι αυτών των δύο στο θέμα latency κοντα στα 4-5ns λόγω cache και πυρήνων).....όπως και να έχει είσαι ωφελημένος .

3 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Καλα αν φτανει να 90αριζει σε φαση καθε τρεις και λιγο ναι μαλλον θα το φας στο χερι και οχι πακετο για το σπιτι 😜

 

εκεί που την ακούν τα 13th gen cpus (degredation) είναι πόσα ampere και watt σε αναλογία τραβάνε,δεν είναι ένα απλό vcore όπως παλιά που λεγαμε......τώρα με βάση την ίντελ για τους βαθμούς .....στους 100-105 βαθμους και μετά thermal throttle από μαμα....αυτά είναι για προστασία κυρίως.....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

θες τοσο πολυ ταση για 5.5?

Έχει να κάνει και με το LLC ανάλογα την μητρική/μάρκα, κάτι μου λέει την τάση που δίνει στο bios λέει, με LLC4/5 λογικά, οπότε σαφώς πιο κάτω από τα 1.34v. 

By default η gigabyte έχει σκληρό LLC, δίνω 1.275v fixed και πέφτει 1.26v για 5.5/4.4/4.8 ~300w cb23 κάπου στα 41Κ, είναι και ψιλοσάπιος μάλλον, ~90 biscuits 🤣 λέει στο rating, δεν έχω ιδέα αν είναι καλό ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Έχει να κάνει και με το LLC ανάλογα την μητρική/μάρκα, κάτι μου λέει την τάση που δίνει στο bios λέει, με LLC4/5 λογικά, οπότε σαφώς πιο κάτω από τα 1.34v. 

By default η gigabyte έχει σκληρό LLC, δίνω 1.275v fixed και πέφτει 1.26v για 5.5/4.4/4.8 ~300w cb23 κάπου στα 41Κ, είναι και ψιλοσάπιος μάλλον, ~90 biscuits 🤣 λέει στο rating, δεν έχω ιδέα αν είναι καλό ή όχι.

Bασικα εχω llc 6 γιατι στο 4/5 εδινε πολυ κατω.  

Στο cb23 παιζει τωρα το ειδα απο το hwm παιζει γυρω στο 1,31ν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...