Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, gorath είπε

Χαχαχα! Δίκιο έχεις φίλε μου αλλά το pc θα γίνει λίγο έως πολύ καγκούρικο γιατί το χρησιμοποιεί για gaming o πιτσιρικάς.

Όντως αλλά θα γλίτωνα κανένα πεντακοσάρικο. Η 4080 από την 4090 θα έχουν κανένα χιλιάρικο διαφορά. Άσε που πρέπει να αποταμιεύσουμε και για οθόνη 4Κ. Επιπλέον αν πέσουν μέσα στο επόμενο έτος οι κάρτες, έχω την αίσθηση ότι πιο εύκολα μπορώ να προχωρήσω σε αναβάθμιση της gpu σε σχέση με μητρική/cpu. Θα δούμε... Έχουμε και δύσκολο χειμώνα μπροστά μας.

Μπα λιγοτερο ήταν. 1940 ευρώ είχε στο πλαίσιο πριν 10 ημέρες η 4090.

Και 580 ευρώ έμμεσα η 42c2 χθες mediamarkt αν είχες κάρτα eurobank. Δεν πειράζει έχετε κάνει σοβαρή δουλειά εκεί βλέπω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Δεν χρειάζεται να τρέχεις 100 ξεχωριστά VM, και ένα VM να έχεις μπορείς να του κάνεις assign τους μισούς πυρήνες σου και αυτό θα κάνει allocate ότι resources έχει ελευθέρα.  Με λίγα λόγια αν τρέχουν έστω 2-3 VM ταυτόχρονα μπορείς να χρησιμοποιείς το 100% των πυρήνων που έχει ο επεξεργαστής.

Αυτό ακριβώς. Δεν έχει σημασία ο αριθμός των VMs αλλά το workload που "τρέχει" πάνω σε κάθε VM και εκεί φοβάμαι τους "μικρούς" της Intel. Τέλος πάντων εξειδικευμένη συζήτηση αλλά πήρα μια ιδέα - και μάλλον το ZEN4 (όταν γίνει πιο προσιτό ) αποτελεί IMHO τη σωστή λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2022 στις 10:05 ΜΜ, ultraxmode είπε

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια περί virtualization. Θα τρέξω αρκετούς Windows servers (και όχι μόνο) για διάφορα certs.

Απλα κάπου διάβασα οτι υπάρχει θεματακι με τον 13700k και επειδή είναι αρκετά μεγάλο το ποσό θέλω να το σιγουρεψω ότι θα μπορώ να ανεβάζω έως και 10 πχ servers/clients.

 

Ευχαριστώ πολύ! 

 

 

Στις 3/11/2022 στις 10:14 ΜΜ, ilos είπε

Εγώ από αυτά που έχω ακούσει από γνωστούς μου δε θα πήγαινα σε cpu με ecores για virtualization machines. Βέβαια εξαρτάται τι κάνει ο καθένας, αλλά δεν αξίζουν τόσα ξενύχτια για fiddling.

Εγώ πάντως με κύρια χρήση τα vms διάλεξα 5900Χ έναντι των 12χχχ και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την επιλογή μου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/11/2022 στις 12:29 ΜΜ, TR-909 είπε

Να υποθέσω πως όταν λες ότι "το Hyper-V δεν έχει κανένα απολύτως θέμα" εννοείς πως γίνονται assign οι P cores σε κάθε περίπτωση και αποκλείεται να μπει e core στην εξίσωση. Έχει τύχει να ξεπεράσεις ποτέ το όριο των P cores σε VMs? Εκεί τι γίνεται?

Ακριβώς, το hyper-v χρησιμοποιεί μόνο τα p cores. Αν για κάποιο λόγο ξεπεράσεις τον αριθμό των p cores, γιατί για παράδειγμα έχεις βάλει πολλά vm να τρέχουν μαζί, και έχεις κάνει πολλά cores assign στο καθένα, θα προσπαθήσει να χρησιμοποιήσει κάποια p cores για 2-3 vm μαζί, μοιράζοντας τα resources. Φυσικά, θα δεις πτώση ταχύτητας όταν συμβαίνει αυτό, που είναι φυσιολογικό. Σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει να ξέρεις πόσα cores έχεις δώσει σε κάθε VM για να μην ξεπερνάς τα physical cores. 

Στις 3/11/2022 στις 2:47 ΜΜ, ultraxmode είπε

καλησπέρα φίλε μου. Μετά από πολύ καιρό, λέω να κάνω κι εγώ μία αναβάθμιση το σύστημά μου. Παίζω αρκετά σε VMware. Ξέρεις πότε θα βγει το update για να παίζει σωστά ο 13700k? Σε γενικές γραμμές πρέπει να πετάει ε?

Κι εγώ με vmware έπαιζα περισσότερο, αλλά μετά την ενεργοποίηση του core isolation στα windows, η ταχύτητα έπιασε πάτο. Επομένως, vmware έχω πλέον μόνο για macos, και hypen-v για όλα τα υπόλοιπα. Δυστυχώς, η επιλογή να πάω σε linux host δεν υπάρχει για εμένα, γιατί κάποια απαραίτητα προγράμματα που χρησιμοποιώ έχουν μόνο windows έκδοση. Και για να είμαι και δίκαιος, ακόμα και χωρίς το core isolation, το hyper-v έχει πολύ καλύτερη ταχύτητα. Φαντάσου εκκίνηση stripped windows 10 guest σε 13secs (όχι εκκίνηση από checkpoint, καθαρή εκκίνηση από την αρχή). Περισσότερο δέσμιος είμαι πλέον των iops του δίσκου, παρά της cpu/ram. 

Κανείς δεν ξέρει πότε θα έρθει η αναβάθμιση. Σε ένα συγκεκριμένο project που έκανα test compile με ubuntu και windows 11 guests, πάντα σε windows 11 host, από τον amd 5800x που είχα στην διάθεσή μου, ο intel τα πήγε μακράν καλύτερα. Δυστυχώς, δεν είχα στην διάθεσή μου κάποιον πιο ισχυρό ή πιο καινούργιο amd ryzen 9, αλλά υποθέτω πως πάλι τα ίδια αποτελέσματα θα έβλεπα, αν σκεφτεί κανείς πως τον ίδιο αριθμό cores θα είχα κάνει assign. Προσωπικά, ήμουν σε ryzen για πολλά χρόνια (από τότε που βγήκε η πρώτη γενεά των ryzen), και άλλαξα σε intel από τον Απρίλη του 2022 μόλις είδα τα αποτελέσματα. Και με τα συνολικά κόστη πλατφόρμας, δεν με βλέπω να αλλάζω εύκολα πάλι, μένοντας και με ddr4 μάλιστα, αφού για τα VMs δεν έχει καμμία απολύτως ένοια να πάει κανείς σε ddr5... όχι ακόμα τουλάχιστον. 

Στις 3/11/2022 στις 4:04 ΜΜ, akoinonitos είπε

Για vms αν πρεπει να κλεισεις τα ecores σιγουρα θα ειναι καλυτερα με  7900x , απο την αλλη δεν ξερω αν η διαφορα των χρηματων που θα δωσεις αξιζει την διαφορα στην αποδοση 

όχι όχι... δεν κλείνεις τα e cores. Απλά κάνεις αναγκάζεις τον hypervisor να χρησιμοποιήσει τα p cores. Τα e cores παραμένουν διαθέσιμα στον host.

Στις 3/11/2022 στις 7:43 ΜΜ, akoinonitos είπε

Να ρωτησω εγω κατι τωρα ,δεν εχω ιδεα απο vms. Θελει καποιος γνωστος να του στησω ενα μηχανημα για vms.

Μπαινω στο techpowerup και βλεπω το πινακακι αυτο απο το review. Tι καταλαβαινω? Οτι οι ryzen 7 ειναι καλυτερη για vms. Κανω καπου λαθος? 

virtualization.png.9a1fba3e0365f00167dd43fb73cf4220.png

btw εγω απο αυτο το πινακακι καταλαβαινω οτι τα ecores  δεν ειναι για τετοιες δουλειες οταν ο 12700k ας πουμε ειναι πισω  και απο τον 5700g

Τα review του συγκεκριμένου site όσον αφορά τα vm είναι ότι να ναι. Σε κάποια έχει το virtualbox, σε κάποια το vmware... Στο αντίστοιχο review του 12700Κ είχε τον 5800Χ πιο πάνω από τον 5900Χ και τον 5950Χ, κάνωντας τεστ με άλλο project και άλλο hypervisor. Δεν θα το εμπιστευόμουν γιατί δεν έχει κοινό σημείο σύγκρισης. 

 

Γενικά, αν κάποιος βάση χρήσης πρέπει να έχει περισσότερα από 3-4 vms ανοιχτά, περισσότερο θα πρέπει να ψάχνει λύσεις για το μέγεθος μνήμης και τα iops του δίσκου, παρά για τα ghz και τα cores του CPU. Αυτά θα τον φρενάρουν περισσότερο, παρά τα 8+4 vs 12 cores. Και φυσικά, επιλογές baremetal hypervisors είναι μονόδρομος. 

Δεν υπάρχει μία απάντηση για όλους. Όλα εξαρτώνται από το workload του καθενός. Για παράδειγμα, Java to Java byte code compilation πας intel, x264 video encoding, πας zen4. Φυσικά έχω βγάλει εκτός εξίσωσης το κόστος απόκτησης, το οποίο αφορά άλλη κουβέντα. 

Επεξ/σία από kogos
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kogos είπε

Γενικά, αν κάποιος βάση χρήσης πρέπει να έχει περισσότερα από 3-4 vms ανοιχτά, περισσότερο θα πρέπει να ψάχνει λύσεις για το μέγεθος μνήμης και τα iops του δίσκου, παρά για τα ghz και τα cores του CPU. Αυτά θα τον φρενάρουν περισσότερο, παρά τα 8+4 vs 12 cores. Και φυσικά, επιλογές baremetal hypervisors είναι μονόδρομος. 

Γι' αυτούς τους λόγους έχω 64 γίγα ραμ και ξεχωριστό nvme Samsung  970 evo plus 1 ΤΒ στη δεύτερη θύρα, αποκλειστικά αφιερωμένο στα vms. Το σύστημα δεν καταλαβαίνει μία, ό,τι και να του ρίξω πάνω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Γι' αυτούς τους λόγους έχω 64 γίγα ραμ και ξεχωριστό nvme Samsung  970 evo plus 1 ΤΒ στη δεύτερη θύρα, αποκλειστικά αφιερωμένο στα vms. Το σύστημα δεν καταλαβαίνει μία, ό,τι και να του ρίξω πάνω. 

Σωστος, το IO ειναι παραμελημενος παραγοντας απο πολλους. Τα IOPS τα χρυσοπληρωνεις στο cloud

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Ο 7950x παίζει καλύ ξύλο με τον 12900, ο 13900 είναι 1 gen μπροστά εδώ - content creation 

Από το "1 gen μπροστά" video:

mfvIa.png.d18163f5dd9c545e356ca71bb2026867.png

 

Κοτζάμ Paul Alcorn και δεν κατάφερε να παρουσιάσει τέτοιες διαφορές:

mfvIaV.png.e027fd147d99e03f0bf72411267f44c2.png

(ε μετά σταμάτησα να παρακολουθώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Από το "1 gen μπροστά" video:

mfvIa.png.d18163f5dd9c545e356ca71bb2026867.png

 

Κοτζάμ Paul Alcorn και δεν κατάφερε να παρουσιάσει τέτοιες διαφορές:

mfvIaV.png.e027fd147d99e03f0bf72411267f44c2.png

(ε μετά σταμάτησα να παρακολουθώ).

Πληρωμένοι όλοι ρε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Adobe suite ο 13900Κ είναι μπροστά μεν, αλλά με την βοήθεια και την καλύτερη υποστήριξη από την adobe για την igpu του και το quicksync, φυσικά πρόβλημα της AMD που δεν έβαζε τόσα χρόνια igpu, ούτε φυσικά μπόρεσε να προωθήσει ένα συγκεκριμένο πρότυπο για τις discrete της. 

Από την puget πάντως, ο 7950x φαίνεται να είναι μπροστά σε άλλα productivity tasks όπως DaVinci Resolve, Unreal Engine, V-Ray, Blender, Cinebench και μάλιστα με αισθητά λιγότερο ρεύμα και επιπλέον τα 235w είναι και εντελώς ανούσια, αφού και με το παλιό stock limit των 142w, είναι σχεδόν στα ίδια, χωρίς undervolt.

Τώρα σε games, μένει κάπως πίσω, δεδομένο ότι τρέχει 6200-6400 τις μνήμες, τόσο τρέχει βέβαια και η πλειοψήφια των θνητών σε intel, με πολλούς να έχουν και θέματα ακόμα με xmp, δεν μετράμε όσους έχουν στα χέρια τους το 15ο kit και την 10η apex που δουλεύει σωστά, που και πάλι μόνο bw σκάνε, από latency δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά παίζει να είναι χειρότερα τα a-die από τα m-die και χειρότερος να είναι και ο 13900Κ από τον 12900Κ, κοινώς σε δουλειά να βρισκόμαστε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απ' όσο έχω δει μέχρι στιγμής οι Raptor ανεβάζουν υψηλότερα clocks σε DDR5. Για κάποιο λόγο (Infinity Fabric Clock?) οι ZEN4 από τα 6400 και πάνω παθαίνουν κοκομπλόκο. 

https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Memory/DOMINATOR-PLATINUM-RGB-DDR5-Memory---Black/p/CMT32GX5M2X7200C34

Speed Rating: PC5-57600 (DDR5-7200)
Compatibility: ASUS ROG Z790 Series

Ενδιαφέρον θα έχει το scaling που έχουν σε performance/ ram clock και ποιο είναι το "sweet spot" (performance/clock/ cost).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Πάντως απ' όσο έχω δει μέχρι στιγμής οι Raptor ανεβάζουν υψηλότερα clocks σε DDR5. Για κάποιο λόγο (Infinity Fabric Clock?) οι ZEN4 από τα 6400 και πάνω παθαίνουν κοκομπλόκο. 

https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Memory/DOMINATOR-PLATINUM-RGB-DDR5-Memory---Black/p/CMT32GX5M2X7200C34

Speed Rating: PC5-57600 (DDR5-7200)
Compatibility: ASUS ROG Z790 Series

Ενδιαφέρον θα έχει το scaling που έχουν σε performance/ ram clock και ποιο είναι το "sweet spot" (performance/clock/ cost).

Οι zen 4 ταβανιαζουν καπου στα 6200 αναλογα και το κομματι. Λογω if λογικα ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TR-909 είπε

Πάντως απ' όσο έχω δει μέχρι στιγμής οι Raptor ανεβάζουν υψηλότερα clocks σε DDR5. Για κάποιο λόγο (Infinity Fabric Clock?) οι ZEN4 από τα 6400 και πάνω παθαίνουν κοκομπλόκο. 

https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Memory/DOMINATOR-PLATINUM-RGB-DDR5-Memory---Black/p/CMT32GX5M2X7200C34

Speed Rating: PC5-57600 (DDR5-7200)
Compatibility: ASUS ROG Z790 Series

Ενδιαφέρον θα έχει το scaling που έχουν σε performance/ ram clock και ποιο είναι το "sweet spot" (performance/clock/ cost).

Σε AMD ο imc παίζει 1/1 οπότε 3000MHz στα 6000MT/s, είναι δύσκολο να πάει και πιο ψηλά, το FCLK δυστηχώς είναι unlinked στα 2000-2100MHz

Δεν ξέρω αν θα είχε νόημα να παίξεις με 1/2 imc και να πας πιο ψηλά όμως τις μνήμες, εφόσον έχεις kit/mobo που πάνε, το feedback είναι μηδαμινό.

Πάντως ρεαλιστικά στα 6000-6400 θα παίξουν οι περισσότεροι και σε intel, με τα πιο σχετικά οικονομικά boards και kits, έχεις και το option να πας αργότερα αν πέσουν στα a-die, προσωπικά δεν με έχουν πείσει ότι δίνουν και κάτι ιδιαίτερο για το κόστος τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Μιλώντας για stutters:

 

 

Τσσσ τι λες τωρα καπφρειμεξ!!! επιτευγμα ομοιο ανακάλυψες την Αμερική!!!  συγχαρητήρια συνεχιστε την επιστημονική ερευνα με την ικανότατη dev team του star citizen που ξεκινησε το 2010...

Ποιος καθεται να γραψει κωδικα για να εκμεταλλευτει την CPU, δεν προλαβαινουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...