Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτησω εγω κατι τωρα ,δεν εχω ιδεα απο vms. Θελει καποιος γνωστος να του στησω ενα μηχανημα για vms.

Μπαινω στο techpowerup και βλεπω το πινακακι αυτο απο το review. Tι καταλαβαινω? Οτι οι ryzen 7 ειναι καλυτερη για vms. Κανω καπου λαθος? 

virtualization.png.9a1fba3e0365f00167dd43fb73cf4220.png

btw εγω απο αυτο το πινακακι καταλαβαινω οτι τα ecores  δεν ειναι για τετοιες δουλειες οταν ο 12700k ας πουμε ειναι πισω  και απο τον 5700g

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Κανω καπου λαθος? 

 

Mπαίνεις techpowerup :P 

Προφανώς ο τύπος τα βάζει να τρέχουν στα ecores, φαίνεται αν δείς που βρίσκεται ο 12600 πχ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Να ρωτησω εγω κατι τωρα ,δεν εχω ιδεα απο vms. Θελει καποιος γνωστος να του στησω ενα μηχανημα για vms.

Μπαινω στο techpowerup και βλεπω το πινακακι αυτο απο το review. Tι καταλαβαινω? Οτι οι ryzen 7 ειναι καλυτερη για vms. Κανω καπου λαθος? 

virtualization.png.9a1fba3e0365f00167dd43fb73cf4220.png

Εξαρτάτε το workload και το πόσα VMs θέλεις, αν θέλεις παραπάνω VMs από ότι έχει P-cores τότε πήγαινε σε ZEN4. Αν θέλει απλά να σηκώνει κάνα VM για να παίξει λίγο κάνα παιδάκι,  οποίο και να πάρεις από ZEN4/Intel Gen 13 τα ίδια είναι πάνω κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εξαρτάτε το workload και το πόσα VMs θέλεις, αν θέλεις παραπάνω VMs από ότι έχει P-cores τότε πήγαινε σε ZEN4. Αν θέλει απλά να σηκώνει κάνα VM για να παίξει λίγο κάνα παιδάκι,  οποίο και να πάρεις από ZEN4/Intel Gen 13 τα ίδια είναι πάνω κάτω.

Ρητορικη ηταν η ερωτηση ρε,  αν το γραφημα ειναι σωστο και το review σοβαρο δεν εχουμε κατι αλλο να πουμε. Μετα μπαινει το ποσα vms θελεις και ποσα λεφτα εχεις να σκασεις ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Ρητορικη ηταν η ερωτηση ρε,  αν το γραφημα ειναι σωστο και το review σοβαρο δεν εχω κατι αλλο να πουμε. Μετα μπαινει το ποσα vms θελεις και ποσα λεφτα εχεις να σκασεις ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε

Eίναι δυνατόν να είναι ο 12400 καλύτερος από 13900k για vms ας πούμε; :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Eίναι δυνατόν να είναι ο 12400 καλύτερος από 13900k για vms ας πούμε; :P 

δεν ξερω ρε ,γιαυτο ρωταω ειναι σωστο αυτο το πινακακι? ξερουν να κανουν review στο techpowerup ,μπορεις ενας χριστιανος να βρει μια πληροφορια  πλεον για μια εφαρμογη που τον ενδιαφερει σε ενα κωλο review που να μην γραφουν οτι να ναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

  1. Ποιο πολλά cores έχει ο 13700 αλλά δεν είναι όλα ίδια
  2. Για να καταλάβεις γιατί ο 13700 χάνει σε VM θα πρέπει να καταλάβεις την διαφορά του Bandwidth με το Throughput.

 

Δεν μίλησε κανείς για 100% CPU load, για assign τα cores λέμε. Αν έχεις 10 VMs με μόλις 6 Logical cores τότε θα κάνει συνέχεια context switching τα Cores από VM σε VM και θα έχεις και χαμηλότερες επιδόσεις αλλά και μεγαλύτερο  lag από το να είχες 10 cores. Αυτό βέβαια όταν θα δουλεύουν ταυτόχρονα και τα 10 VMs, γιατί αν δουλεύει μόνο ένα δυο VMs την φορά οκ δεν θα έχεις θέμα.

Έχεις hyperthreading, δε θα γίνεται context switching στο λειτουργικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

δεν ξερω ρε ,γιαυτο ρωταω ειναι σωστο αυτο το πινακακι? ξερουν να κανουν review στο techpowerup ,μπορεις ενας χριστιανος να βρει μια πληροφορια  πλεον για μια εφαρμογη που τον ενδιαφερει σε ενα κωλο review που να μην γραφουν οτι να ναι?

Το πινακάκι λογικά σωστό είναι, απλά τρέχει μόνο στα ecores στα CPU που έχουν ecores, γιαυτό και τα αποτελέσματα. Τώρα πώς τα κατάφερε δεν ξέρω - αλλά όταν βλέπεις τον 12600 τόσο κοντά στον 5950x, καταλαβαίνεις που θα βρίσκεται normal ένας 13900 / 13700. Στην κορυφή του πίνακα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Το πινακάκι λογικά σωστό είναι, απλά τρέχει μόνο στα ecores στα CPU που έχουν ecores, γιαυτό και τα αποτελέσματα. Τώρα πώς τα κατάφερε δεν ξέρω - αλλά όταν βλέπεις τον 12600 τόσο κοντά στον 5950x, καταλαβαίνεις που θα βρίσκεται normal ένας 13900 / 13700. Στην κορυφή του πίνακα

Αρα το vm δεν διαλεγει που τρεχει και πρεπει να το βαλεις με το χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ρητορικη ηταν η ερωτηση ρε,  αν το γραφημα ειναι σωστο και το review σοβαρο δεν εχουμε κατι αλλο να πουμε. Μετα μπαινει το ποσα vms θελεις και ποσα λεφτα εχεις να σκασεις ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε

Aπλά θα σου πω να δεις πόσα Hybrid CPU έχει για Server η Intel.

Ps. Μην ψάχνεις δεν θα βρεις κανένα.

 

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

δεν ξερω ρε ,γιαυτο ρωταω ειναι σωστο αυτο το πινακακι? ξερουν να κανουν review στο techpowerup ,μπορεις ενας χριστιανος να βρει μια πληροφορια  πλεον για μια εφαρμογη που τον ενδιαφερει σε ενα κωλο review που να μην γραφουν οτι να ναι?

Μια χαρά είναι το πινακάκι, απλά κάνει assign τους e-cores και χάνει επιδόσεις.

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Έχεις hyperthreading, δε θα γίνεται context switching στο λειτουργικό.

Δεν μπορείς να έχεις το Logical Core assigned στο VM1 και το HT core στο VM2

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν μπορείς να έχεις το Logical Core assigned στο VM1 και το HT core στο VM2

Φυσικά και μπορείς, πως τρέχω 10 VM σε 6πυρηνο (Proxmox)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Αρα το vm δεν διαλεγει που τρεχει και πρεπει να το βαλεις με το χερι.

Με hyper V νομίζω διαλέγεις, με vmware σίγουρα όχι στο launch (το 2021), σήμερα δεν ξέρω. Αλλά σε επιδόσεις σίγουρα είναι πάνω τα Intel.

Προσωπικά θα προτιμούσα μόνο τον 7950x (έναντι του 13900k) από amd αν με ενδιεφέραν τα vms, στις υπόλοιπες κατηγορίες δεν υπάρχει συναγωνισμός.

Τώρα βέβαια δεν ξέρω τι και πόσα vms θέλει να τρέξει ο φίλος σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, malakudi είπε

Φυσικά και μπορείς, πως τρέχω 10 VM σε 6πυρηνο (Proxmox)

Κάνει assign core switching (όλο το Core) , στο HT δεν μπορεί να κάνει fetch από διαφορετικό Process από ότι έχει το Logical Core. Πρέπει να είναι ότι δεν έχει χρησιμοποιήσει το Logical Core από το ίδιο Process.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω καταλάβει σωστά το πινακάκι και τι τρέχει, εδώ βλέπεις πώς αποδίδει 1 e core του 13900 / 13700 (τις ίδιες επιδόσεις έχει).

virtualization.png


1 ecore = 1 skylake core. 


Eίναι προφανές ότι ο 13700 με 8+8 ξεπατώνει τον 7900 σε vms με δεδομένο ότι 1 p core θα είναι τουλάχιστον στα ίδια με τον 7900x. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Κάνει assign core switching (όλο το Core) , στο HT δεν μπορεί να κάνει fetch από διαφορετικό instruction από ότι έχει το Logical Core. Πρέπει να είναι ότι δεν έχει χρησιμοποιήσει το Logical Core από το ίδιο Instruction.

Τι assign λες δε καταλαβαίνω. Εγώ ξέρω ότι και τα 10 VM τρέχουν μια χαρά. Δε κάνω static allocation. Αυτά είναι για όταν πουλάς εγγυημένα resources σε vps. Δε μου χρειάζεται εμένα static allocation. Όλα τα VM δουλεύουν άψογα. 

Πολύ καλύτερο να έχεις 16 real cores ακόμα κι αν οι μισοί είναι πιο αργοί από το να έχεις 12 cores.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...