Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Thanos (Earth -616) είπε

Έσκασε το ίδιο τηλεφώνημα και σε εμένα προχθές. Προσπάθησα να εκμαιευσω το λόγο που το κάνουν (καθώς το myhomenter μου με 0.18 λήγει σε 5-6 μήνες), αλλά δεν κατάφερα να καταλάβω. Εκτός κι αν περιμένουν να "σκάσουν " οι τεράστιες επιδοτήσεις τους επόμενους μήνες και προσπαθούν να μαζέψουν πίσω στο μαντρί (κυμαινομενο) αυτούς που την έκαναν.

Απλο ειναι, η ΔΕΗ αγοραζει μια Χ τιμή ακριβη λόγω της εποχης ας πουμε μεσο ορο 0,40 και λόγω του σταθερου σου πουλαει 0,18 και χωρίς να παιρνει επιδοτηση απο το κρατος, αρα εχει χασουρα. Αν σε βαλει σε κυμμενομενο θα σου πουλαει 0,15 (φθηνοτερα απο το σταθερο για αυτον τον μηνα και αποτι φαινεται και για τους επομενους μεχρι τις εκλογες) αλλα θα παιρνει και κρατικη επιδοτηση 0,6 αρα θα εχει κερδος και μαλιστα μεγαλο. Οποτε παιρνουν τηλεφωνα και οσους καταφερουν να γυρισουν μονο κερδος θα εχουν και στο πουλανε σαν να νοιαζονται για σενα να μην εχεις ακριβοτερο ρευμα. Εγω θα εμενα με το σταθερο με ολα αυτα που γινονται δε θα το ρισκαρα για 0,02-0,05. Τωρα για οσους εναλλακτικους εχουν φθηνοτερη τιμη συνήθως αυξανεται επισης και το ρισκο με τις μαμουνιες τους , οποτε ολα ειναι θεμα ποσο risk/reward ανοχη εχεις και ορεξη για τρεχαματα σε περιπτωση που γινει κατι διαφορετικο απο αυτα που σου πουλανε.

Επεξ/σία από LeGioul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, walex είπε

Έχω μία απόρροια με αφορμή το excel στα οικιακά κυμαινόμενα, και με παράδειγμα τον ΗΡΩΝ. Όπως φαίνεται όλο το κόστος της ηλεκτρικής ενέργειας απορροφάτε από την επιδότησή και πληρώνεις μόνο το πάγιο €38. Είναι δυνατόν αυτό να είναι βιώσιμο μακροπρόθεσμα?  

Μα αφού το ΤΕΜ χρηματοδοτεί τις επιδοτήσεις και τα λεφτά στο ΤΕΜ πέφτουν ουσιαστικά από τον ουρανό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, kaktos77 είπε

Εμένα προσωπικά μου έληγε προχθές 30/8. Όμως από του Ιουλίου τον λογαριασμό είχαν ειδοποιήσει ότι λήγει κλπ κλπ και μπορώ να φύγω χωρίς ρήτρα. Δεν νομίζω ότι θα σε ξεχάσουν, απλώς θα πας στο οικιακό. Εγώ έκανα αίτηση στον Ήρων χθες και περιμένω τώρα.

Μου ήρθε το παρακάτω μήνυμα από Protergia στο Viber

“Προσφορές μόνο για εσάς στο κατάστημα Protergia, δίπλα σας.

Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη που μας έχετε δείξει όλο αυτό το διάστημα. Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η σύμβασή σας λήγει άμεσα και μπορείτε να επισκεφτείτε το κατάστημά μας, στην Λ. Κηφισίας 242 & Παναγίτσας 2 για να επωφεληθείτε των προσφορών που έχουμε ετοιμάσει ειδικά για εσάς. “

Τι κάνω? να πάω στο κατάστημα ή να περιμένω να λήξει το συμβόλαιο να δω που θα με πάνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, walex είπε

Μου ήρθε το παρακάτω μήνυμα από Protergia στο Viber

 Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η σύμβασή σας λήγει άμεσα

Ελπίζω να μη το θεωρήσει κανείς αυτό "ατομική ενημέρωση" 🤣🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Δηλαδη τι εννοεις; Εχει παει η εντολη στον Δεδδηε;; Το εχεις επιβεβαιωση αυτο;; Πηρες τηλεφωνο στον Δεδδηε;; Και δεν την εχει εκτελεσει;; Σε ποια περιοχη ειναι;;

η εντολή έχει περάσει στον δεδδηε από τις 23/08.πέρασε τεχνικός και μέτρησε κανονικά στις 26/08 για την αλλαγή παρόχου. ομως για καποιον ανεξηγητο πραγματικα λογο δεν υλοποιεί την μετάβαση στον άλλο πάροχο. είχα επικοινωνία με τον νέο πάροχο και μου είπε οτι η καθυστέρηση οφείλεται καθαρά στον δεδδηε. κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας 2 φορές με τον δεδδηε επιβεβαίωσαν οτι όντως η καθυστέρηση οφείλετε σε αυτούς και απλά μου είπαν να κάνω υπομονή....αλλά έχει περάσει 1 βδομάδα ή 5 εργάσιμες και νομίζω με κοροϊδεύουν. περιοχή αμπελόκηποι, αθήνα

Επεξ/σία από alexdjx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, walex είπε

Μου ήρθε το παρακάτω μήνυμα από Protergia στο Viber

“Προσφορές μόνο για εσάς στο κατάστημα Protergia, δίπλα σας.

Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη που μας έχετε δείξει όλο αυτό το διάστημα. Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η σύμβασή σας λήγει άμεσα και μπορείτε να επισκεφτείτε το κατάστημά μας, στην Λ. Κηφισίας 242 & Παναγίτσας 2 για να επωφεληθείτε των προσφορών που έχουμε ετοιμάσει ειδικά για εσάς. “

Τι κάνω? να πάω στο κατάστημα ή να περιμένω να λήξει το συμβόλαιο να δω που θα με πάνε?

Εμένα δεν μου έστειλαν καν μήνυμα στο viber. Τώρα είμαι εκτός συμβολαίου, έχω κάνει αίτηση στον Ήρων και από εκεί δεν επικοινώνησε κανένας...Περιμένω και αν δεν βρω άκρη θα πάω στη ΔΕΗ μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alexdjx είπε

η εντολή έχει περάσει στον δεδδηε από τις 23/08.πέρασε τεχνικός και μέτρησε κανονικά στις 26/08 για την αλλαγή παρόχου. ομως για καποιον ανεξηγητο πραγματικα λογο δεν υλοποιεί την μετάβαση στον άλλο πάροχο. είχα επικοινωνία με τον νέο πάροχο και μου είπε οτι η καθυστέρηση οφείλεται καθαρά στον δεδδηε. κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας 2 φορές με τον δεδδηε επιβεβαίωσαν οτι όντως η καθυστέρηση οφείλετε σε αυτούς και απλά μου είπαν να κάνω υπομονή....αλλά έχει περάσει 1 βδομάδα ή 5 εργάσιμες και νομίζω με κοροϊδεύουν. περιοχή αμπελόκηποι, αθήνα

Είχες κανένα θέμα με τον προηγουμένο πάροχο; Μήπως σε έχει μπλοκαρει...Σου έχουν δώσει  κάποια εξήγηση; Κάτι θα έχει γίνει... Κοίταξε το.... Γιατί οι μετρήσεις φευγουν αυτόματα από το ταμπλετ... Δεν μπαίνει υπάλληλος... 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, takoulou είπε

Είχες κανένα θέμα με τον προηγουμένο πάροχο; Μήπως σε έχει μπλοκαρει...Σου έχουν δώσει  κάποια εξήγηση; Κάτι θα έχει γίνει... Κοίταξε το.... Γιατί οι μετρήσεις φευγουν αυτόματα από το ταμπλετ... Δεν μπαίνει υπάλληλος... 

τίποτε φίλε μου καμμιά εκρεμμότητα απολύτως. σε επικοινωνία με τον δεδδηε μου λένε πάντα το ίδιο τροπάριο. το πρόβλημα είναι συστημικό καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexdjx είπε

τίποτε φίλε μου καμμιά εκρεμμότητα απολύτως. σε επικοινωνία με τον δεδδηε μου λένε πάντα το ίδιο τροπάριο. το πρόβλημα είναι συστημικό καθαρά.

Γραπτό αίτημα μέσω της πλατφόρμας deddie -για να πάρεις ticket- και όλο το story σου μαζί με το ticket στο my.rae παράπονο προς Διαχειριστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα.
Χάθηκα λιγο με ολες τις απαντησεις και η ερωτηση μου ειναι η εξης.
Μπαινω σε σπιτι σε 10 μερες και πρεπει να διαλεξω παροχο ρευματος, ποιος πιστευτε οτι θα ειναι με το μικροτερο ρισκο?
Να μην εχω μπερδεματα γενικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα.

Έχω μια ερώτηση που έψαξα μεν απάντηση 100% δε βρήκα δε.

Είμαι στο Myhomeonline  από τον Νοέμβριο με χρέωση 0,096, σε ΚΟΤ τα τελευταία χρόνια δεν μπορούσα να ενταχτώ (μάλλον είμαι πλούσιος και δεν το ξέρω :)), φέτος όμως μάλλον στο τσακ θα μπορέσω, η ερώτηση λοιπόν είναι, αυτό το πρόγραμμα συνδυάζεται με ΚΟΤ ή μπορεί να το χάσω με την αίτηση

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση και ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ σε όσους συμμετέχουν καθημερινά και βοηθάνε κόσμο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Βρε παιδιά, ισχύουν αυτά που λένε στην we energy με το weblue; 0.07;

Παλιές τιμές 0.065 + ρήτρα αναπροσαρμογής. Δεν ισχύουν λόγω του νέου μηχανισμού που μπήκε σε ισχύ από 1/8.

Τιμές που ισχύουν τον Σεπτέμβριο = μηδενικές

3.jpg.94da9237e41bd33f132206625645290e.jpg

Τον άλλο μήνα κανείς δε ξέρει... θα μάθουμε στις 20/9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Thanos (Earth -616) είπε

Έσκασε το ίδιο τηλεφώνημα και σε εμένα προχθές. Προσπάθησα να εκμαιευσω το λόγο που το κάνουν (καθώς το myhomenter μου με 0.18 λήγει σε 5-6 μήνες), αλλά δεν κατάφερα να καταλάβω. Εκτός κι αν περιμένουν να "σκάσουν " οι τεράστιες επιδοτήσεις τους επόμενους μήνες και προσπαθούν να μαζέψουν πίσω στο μαντρί (κυμαινομενο) αυτούς που την έκαναν.

...υπάρχει και πιο απλή εξήγηση : υπάλληλοι είναι, προμήθεια έχουν για νέα συμβόλαια -> προσπαθούν να πουλήσουν.

7 ώρες πριν, antonio30 είπε

Καλημέρα!! Πριν από καιρό είχα ακούσει τις συμβουλές σας και είχα μεταβεί στο σταθερό της ΔΕΗ με χρέωση 0.18€/kwh και το οποίο θα είναι σε ισχύ (θεωρητικά) μέχρι τις 10/1/23. Εχθές είχα τηλέφωνο από την ΔΕΗ στο οποίο η υπάλληλος προσπαθούσε να με πείσει πως είναι προς το συμφέρον μου να αφήσω το σταθερό, και να μεταβώ στο Γ1 όπου με την επιδότηση θα μου βγαίνει η kwh στα 0.149€. Όταν της είπα Ελλάδα είμαστε και άλλα ισχύουν σήμερα και άλλα αύριο μου απάντησε πως " είναι δυνατόν η ΔΕΗ να θέλει να δημιουργήσει δυσαρεστημένους πελάτες"; Επειδή η συμβουλές σας έχουν αποδειχθεί χρυσές.. αυτή την περίοδο τι κάνουμε? (Πέρα από την προσευχή μας..)

...αυτή τη στιγμή "σε συμφέρει" να πας Γ1, καθώς πληρώνεις 0,17 (με συνέπεια) ενώ στο Γ1 θα είσαι με 0,15 ΓΙΑ ΣΕΠΕΤΕΜΒΡΗ. Δύο ΟΛΟΚΛΗΡΑ ευρωλεπτά στην κιλοβατώρα δηλαδή. Που σημαίνει ότι αν είναι να κάψεις 1.000kWh ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ, θα γλυτώσεις ένα 20άρικο. Κι άμα κάψεις τελικά 2.000, 40άρικο (sic), και φυσικά αν πεις να κάψεις 5.000kWh τον μήνα του τρύγου ΚΑΙ ΜΟΝΟ, ε ποιος στη χάρη σου...:ρ

Κάτσε στ' αυγά σου (...εγώ θα έλεγα μέχρι 10/1).

2 ώρες πριν, DiKa96 είπε

Καλησπέρα και από εμένα.
Χάθηκα λιγο με ολες τις απαντησεις και η ερωτηση μου ειναι η εξης.
Μπαινω σε σπιτι σε 10 μερες και πρεπει να διαλεξω παροχο ρευματος, ποιος πιστευτε οτι θα ειναι με το μικροτερο ρισκο?
Να μην εχω μπερδεματα γενικα

ΔΕΗ μέσω Teleperformance (γκούγκλαρε για τηλέφωνο) για να μη δώσεις εγγύηση. Άμεση ενεργοποίηση (ενώ μέσω ΔΕΗ μπορεί και να καθυστερήσει περισσότερο) - τύπου 2-3 μέρες. Αν κι εξαρτάται κι απ' τον ΔΕΔΔΗΕ. Ρώτα στην ΤΡ αν όντως συνεχίζει να ισχύει το "χωρίς εγγύηση" (είχανε συμφωνία με την ΔΕΗ). Σε 5'-10', εφ' όσον έχεις έτοιμα να στείλεις τα σχετικά (πχ ταυτότητα).

Δεν είναι ότι "το πιστεύω" - ΘΑ ΕΧΕΙΣ "το μικρότερο ρίσκο" στη ΔΕΗ. Και "πρακτικά", την χαμηλότερη χρέωση. Ή έστω όχι ψηλότερη από άλλους. Γιατί για να έχεις χαμηλότερη σε εναλαλκτικούς, θα,,,φτύσεις αίμα (κι ΑΝ τελικά και πρακτικά, θα την έχεις....). ΔΕΗ ασυζητητί. Κι όταν ενεργοποιηθείς, πάρε τηλέφωνο στη ΔΕΗ (800 900 1000) να σου δώσουν κωδικό εταίρου (πάρε πχ μια βδομάδα μετά το συμβόλαιο με ΤΡ) να φτιάξεις e-bill.

1 ώρα πριν, alfa1312 είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

Έχω μια ερώτηση που έψαξα μεν απάντηση 100% δε βρήκα δε.

Είμαι στο Myhomeonline  από τον Νοέμβριο με χρέωση 0,096, σε ΚΟΤ τα τελευταία χρόνια δεν μπορούσα να ενταχτώ (μάλλον είμαι πλούσιος και δεν το ξέρω :)), φέτος όμως μάλλον στο τσακ θα μπορέσω, η ερώτηση λοιπόν είναι, αυτό το πρόγραμμα συνδυάζεται με ΚΟΤ ή μπορεί να το χάσω με την αίτηση

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση και ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ σε όσους συμμετέχουν καθημερινά και βοηθάνε κόσμο.

To Ονλάιν πάντα έπαιρνε ΚΟΤ. Το Έντερ (του Νοεμβρίου '21) ήταν που δεν έπαιρνε. Για εξασφάλιση στείλε όμως και στο [email protected] και ρώτα τους ζητώντας να σου "απαντήσουν υπεύθυνα και εγγράφως" σε περίπτωση που γίνει στραβή (1 στο 1Μ, αλλά λέμε...).

52 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Βρε παιδιά, ισχύουν αυτά που λένε στην we energy με το weblue; 0.07;

Εδώ πατάς για να δεις τρέχουσες τιμές :

sshot-1.jpg.7abdee0bd23a8c3597f2f0da8b23c288.jpg

 

Το "0,065" που βλέπεις ΠΡΙΝ από αυτό, έχει μείνει (...εκτός από το "για να μπρεδεύει τον κόσμο και να τσιμπάνε"....) γιατί ΟΤΑΝ θα επαναφερθεί ο μηχανισμός της αναπροσαρμογής (θεωρητικά το αργότερο από 1/8/2023), θα ξανα-ισχύσουν οι τιμές (...και οι όροι, όπως ρήτρα πρόωρης αποχώρησης...) που λες...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...