Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

καινούρια σύνδεση και Ηρών .... ότι χειρότερο , μη μου πεις οτι έκανες και ηλεκτρονικά την αίτηση , ούτε Πάσχα δε θα έχεις ρεύμα....

έστειλες υπογεγραμμένο συμβόλαιο ή περιμένεις να σου στείλουν ?

έχω στείλει, είναι σε επεξεργασία. έτσι γράφει στο myhrwn. ηλεκτρονικά την έκανα. + τρέχει ακόμη μια αιτηση  από το πατρικό που ειδαν τη μηδενικη χρεωση και με εβαλαν να το μεταφερω. και οι δυο στο ίδιο όνομα, της αδερφής.

για το πατρικο δεν με νοιαζει τοοσ, εχει ηδη ρευμα απο δεη στο καινουργιο το νοικιασμενο ειναι χωρις ρευμα η αδερφη. τι αλλο να κανουμε? :(

econtract για να μας βγει τζαμπα ο σεπτεμβρης λογω των 50 που δινουν.

 

Επεξ/σία από valadsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, valadsk είπε

έχω στείλει, είναι σε επεξεργασία. έτσι γράφει στο myhrwn. ηλεκτρονικά την έκανα. + τρέχει ακόμη μια αιτηση  από το πατρικό που ειδαν τη μηδενικη χρεωση και με εβαλαν να το μεταφερω. και οι δυο στο ίδιο όνομα, της αδερφής.

για το πατρικο δεν με νοιαζει τοοσ, εχει ηδη ρευμα απο δεη στο καινουργιο το νοικιασμενο ειναι χωρις ρευμα η αδερφη. τι αλλο να κανουμε? :(

econtract για να μας βγει τζαμπα ο σεπτεμβρης λογω των 50 που δινουν.

 

Όταν ήμουν ΗΡΩΝ έβγαζα άκρη μόνο με αιτήματα στο MyRAE (με παίρνανε τηλ εντός 2 εργάσιμων)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

καινούρια σύνδεση και Ηρών .... ότι χειρότερο , μη μου πεις οτι έκανες και ηλεκτρονικά την αίτηση , ούτε Πάσχα δε θα έχεις ρεύμα....

έστειλες υπογεγραμμένο συμβόλαιο ή περιμένεις να σου στείλουν ?

γιατι το λες αυτο; ηλεκτρονικα εκανα την αιτηση και οχι μονο ημουν στο καιρο μου τους ειπα να καθυστερησουν κιολας για να ΜΗ φαω ρητρα απο τη προτεργια, που υποτιθεται ειχε καταργηθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/8/2022 στις 6:07 ΜΜ, berk4 είπε

Καλησπέρα, μου έστειλε η Ελίν αίτηση με το συγκεκριμένο τιμοκατάλογο. Με βάση τις τιμές που έχουν στο σάιτ τους και τον υπολογισμό της επιδότητης ο τιμοκατάλογος δεν είναι λάθος; Ή μου διαφεύγει κάτι;image.png.1991a5ee19ed1be0bf1f8299e2624fa9.png

Mια απο τα ίδια και σε εμένα.,δεν αναφέρει πουθενά τις νεες τιμές ,αρθρα 138, μόνο στην ιστοσελίδα τους το γράφει. 

τους έστειλα email ερωτηση- 

Παρακαλώ θερμά μια διευκρίνιση σχετικά με τα έγγραφα που μου στείλατε να υπογράψω, οπου έχουν τις παλιές τιμές και εκπώσεις.
Γιατί δεν αναφέρετε πουθενά το αρθρο 138 του Ν 4951/2022 (ΦΕΚ Α΄129/ 4-7-2022)
Η απάντηση τους ειναι η εξής-

Αξιότιμη κυρία Κ.......,  

Η αναφορά αφορά τον τιμοκατάλογο που ίσχυε για το εμπορικό πρόγραμμα πριν την ψήφιση του άρθρου 138 του Ν 4951/2022 (ΦΕΚ Α΄129/ 4-7-2022.  Σύμφωνα με το οποίο όμως παύει να ισχύει ο παλιός τιοκατάλογος και ισχύει η παρακάτω τιμή.

Το εμπορικό πρόγραμμα που σας αναφέρουμε τιμολογείται ως ακολούθως.

Σημαντική Ενημέρωση

 Οι ανταγωνιστικές χρεώσεις προμήθειας του παρόντος, οι εκπτώσεις, η Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρέωσεων καθώς και το Τέλος Πρόωρης Λύσης ισχύουν μέχρι 31/07, καθώς σύμφωνα με το άρθρο 138 ν. 4951/2022 (ΦΕΚ Α’ 129/04.07.2022), δεν θα εφαρμόζονται για το διάστημα από 01/08/2022-01/07/2023. Η άνω περίοδος ισχύος δύναται να παραταθεί ή να λήξει νωρίτερα κατόπιν σχετικής υπουργικής απόφασης. Η ελίν, θα ανακοινώνει σε μηνιαία βάση, σε ευδιάκριτο σημείο στην ιστοσελίδα της, τις πάγιες χρεώσεις και τις χρεώσεις προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας που εφαρμόζονται στο παρόν τιμολόγιο προμήθειας. Για τον μήνα Αύγουστο 2022, η ανακοίνωση των τιμών θα αναρτηθεί σε ευδιάκριτο σημείο της ιστοσελίδας μας, μέχρι τις 25.07.2022.

 Για το πρόγραμμα On! Οικιακό Νυχτερινό, από 01/09/2022 έως 30/09/2022  τιμοκατάλογος της παροχής σας θα είναι :

Χρέωση παγίου : 0,00€

Τιμή kWh : 0,699€ στην οποία εφαρμόζεται κρατική επιδότηση 0,639€ . Τελική χρέωση 0,06€

https://www.elin.gr/energyhh/ilektriki-energeia-new/gia-to-spiti-ilektriko-reyma-on/on-oikiako-nyxterino-reyma/

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πρόσθετη διευκρίνηση

Με εκτίμηση

 
 
Επεξ/σία από Merenda7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, valadsk είπε

έχω στείλει, είναι σε επεξεργασία. έτσι γράφει στο myhrwn. ηλεκτρονικά την έκανα. + τρέχει ακόμη μια αιτηση  από το πατρικό που ειδαν τη μηδενικη χρεωση και με εβαλαν να το μεταφερω. και οι δυο στο ίδιο όνομα, της αδερφής.

για το πατρικο δεν με νοιαζει τοοσ, εχει ηδη ρευμα απο δεη στο καινουργιο το νοικιασμενο ειναι χωρις ρευμα η αδερφη. τι αλλο να κανουμε? :(

econtract για να μας βγει τζαμπα ο σεπτεμβρης λογω των 50 που δινουν.

18 μέρες (2+15) ορίζει σα μέγιστο διάστημα που μπορεί να καθυστερήσει ο πάροχος την αίτηση εκπροσώπησης στο ΔΕΔΔΗΕ

καλύτερα άνοιξε αίτημα νωρίτερα αίτημα μέσω ΡΑΕ

2 λεπτά πριν, akaloith είπε

γιατι το λες αυτο; ηλεκτρονικα εκανα την αιτηση και οχι μονο ημουν στο καιρο μου τους ειπα να καθυστερησουν κιολας για να ΜΗ φαω ρητρα απο τη προτεργια, που υποτιθεται ειχε καταργηθει

είσαι η εξαίρεση του κανόνα βάσει εμπειριών που έχουν αναφερθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ημερομηνια υπογραφης συμβολαιου 1/8
θα μου το βαζαν νωριτερα αλλα με δικη μου παρεμβαση 9/8 περασε ο δεδδηε μολις δηλαδη ειχε ληξει το προτεργια fixed
βεβαια τους ενοχλησα τηλεφωνικα, ισως να πεσα σε προκομενο υπαλληλο
και ΞΑΝΑΠΗΡΑ μη τυχον περασει η αιτηση πριν τις 9/8
10/8 ημουν ηδη αλλα με δικη μου καθυστερηση που την τηρησαν

τωρα αν εχουν μπουκωσει λογο τιμων τους δε ξερω ΙΣΩΣ εγω τους προλαβα σε καλη περιοδο

τελος εχω ηδη καταχωρησει kwh αυγουστου που το χα αγωνια οτι θα μου βαλουν κουτουρου
εμφανιστηκε η επιλογη 29/8-1/9

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, valadsk είπε

ειναι χωρις ρευμα η αδερφη. τι αλλο να κανουμε? :(

...για άμεσα, μπαλαντέζα (υποθέτω τουλάχιστον 5 μέτρων), αν και μάλλον καμμιά 10 μέτρα μπορεί και να χρειαστούν , ΑΦΟΥ ζητήσετε εξυπηρέτηση από γείτονα (...) και δεχτεί (........). Ένα πολύμπριζο πάνω, ή έστω ένα ταυ με 3 εξόδους, κι από ΄κει και πέρα φως (στις λαϊκές έχει τέτοια ντουί με διακόπτη, με 1€) και βασικά πράγματα : υπολογιστή ξερωγώ, φορτιστή, ίσως κάποιο ηλεκτρικό μάτι για μαγείρεμα ή φουρνάκι. Αν δεν τα έχετε ήδη τα παραπάνω, τότε δεν συμφέρει κι όλας (πήγατε Ήρωνα για μαλλί και θα βγείτε κουρεμένοι...).

Κατά τ' άλλα τηλέφωνα σε Ήρωνα και ΔΕΔΔΗΕ για να διαπιστώσεις ποιος φταίει για την καθυστέρηση και μετά πρήξιμο για να το προχωρήσει.

MyRAE που ήδη σου είπαν μπας και συγκινηθεί ο Ήρωνας αν είναι δικό του θέμα. 

Και τέλος, εγώ θα έλεγα υπαναχώρηση και αίτηση μέσω Teleperformance (για να μη δώσετε εγγύηση) για συμβόλαιο στη ΔΕΗ, καθώς ΔΕΝ αξίζει η πιθανή τυράννια "για να κερδίσεις μερικές δεκάδες Ευρώ για Σεπτέμβρη" (τα οποία ΘΑ τα πάρεις πίσω ως επιστροφή, ποιος ξέρει σε ποιο λογαριασμό - γιατί αν είναι να τα πάρεις στον έναντι που θ' ακολουθήσει του εκκαθαριστικού,,,,,,,καληνύχτα....-.... ΑΝ παραμείνεις στον Ήρωνα, με προοπτική αν πεις να φύγεις να μην σου τα δώσουν καν, και αν δεν συγχωνευτεί κι ο Ήρωνας και μπλαμπλαμπλα...... Περίπου τα ίδια ισχύουν και για το "δώρο" - το "τυράκι μάλλον...- των 50 υποθέτω....Και το πιο "ωραίο" θα είναι σε κάποια φάση ο Ήρωνας να έχει χειρότερες τιμές από ΔΕΗ, και απ' την μια να "πρέπει" να φύγεις, αλλά όλα τα προηγούμενα να σε "κρατάνε".....). Εγώ θα έλεγα (περισσότερη) οικονομία από ό,τι θα κάνατε στις καταναλώσεις στον Ήρωνα, και πάτε ΔΕΗ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι είναι τούτο πάλι?

Είναι σε λογαριασμό τελικό, αφού εφυγα από Elpedison για ΔΕΗ. Χρέωση Ιουλίου με την γνωστή τιμή, χρεωση Αυγούστου με την νέα και αναδρομική αναπροσαρμογή για 3 μήνες από 1/4 μέχρι 31/7! Υπόψη το ότι έχει εκδοθεί εκκαθαριστικός λογαριασμός στις 20/6.

Το mail του λογαριασμού φέρει την ένδειξη ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΛΕΚΤΙΚΟ!

Αν δεν έφευγα θα το χρέωναν?

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από sigipp1972
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!! Πριν από καιρό είχα ακούσει τις συμβουλές σας και είχα μεταβεί στο σταθερό της ΔΕΗ με χρέωση 0.18€/kwh και το οποίο θα είναι σε ισχύ (θεωρητικά) μέχρι τις 10/1/23. Εχθές είχα τηλέφωνο από την ΔΕΗ στο οποίο η υπάλληλος προσπαθούσε να με πείσει πως είναι προς το συμφέρον μου να αφήσω το σταθερό, και να μεταβώ στο Γ1 όπου με την επιδότηση θα μου βγαίνει η kwh στα 0.149€. Όταν της είπα Ελλάδα είμαστε και άλλα ισχύουν σήμερα και άλλα αύριο μου απάντησε πως " είναι δυνατόν η ΔΕΗ να θέλει να δημιουργήσει δυσαρεστημένους πελάτες"; Επειδή η συμβουλές σας έχουν αποδειχθεί χρυσές.. αυτή την περίοδο τι κάνουμε? (Πέρα από την προσευχή μας..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά 1 εβδομάδα μετά την μέτρηση του δεδδηε για αλλαγή παρόχου υπέβαλα αίτημα παραπόνου στο myrae καθώς ο δεδδηε δεν υλοποιεί για κανένα λόγο την αλλαγή του παρόχου, οπότε αναμένω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, antonio30 είπε

Καλημέρα!! Πριν από καιρό είχα ακούσει τις συμβουλές σας και είχα μεταβεί στο σταθερό της ΔΕΗ με χρέωση 0.18€/kwh και το οποίο θα είναι σε ισχύ (θεωρητικά) μέχρι τις 10/1/23. Εχθές είχα τηλέφωνο από την ΔΕΗ στο οποίο η υπάλληλος προσπαθούσε να με πείσει πως είναι προς το συμφέρον μου να αφήσω το σταθερό, και να μεταβώ στο Γ1 όπου με την επιδότηση θα μου βγαίνει η kwh στα 0.149€. Όταν της είπα Ελλάδα είμαστε και άλλα ισχύουν σήμερα και άλλα αύριο μου απάντησε πως " είναι δυνατόν η ΔΕΗ να θέλει να δημιουργήσει δυσαρεστημένους πελάτες"; Επειδή η συμβουλές σας έχουν αποδειχθεί χρυσές.. αυτή την περίοδο τι κάνουμε? (Πέρα από την προσευχή μας..)

Με όλο αυτό το μπάχαλο κάθε μήνα, όχι αυτός είναι φθηνότερος, όχι έχουν κάνει λάθος στο λογαριασμό, όχι περιμένω να έρθουν να μετρήσουν εδώ και καιρό, όχι ο ένας δεν έχει μηχανογράφηση, προσωπική μου άποψη θα παρέμενα στο σταθερό έστω και αν είναι λίγο ακριβότερο από τα κυμαινόμενα ανά μήνα προς το παρόν.

Εμένα τουλάχιστον, οι 'εναλλακτικοί' πάροχοι δε με έχουν πείσει κυρίως λόγω της ασυνέπειάς τους και του κάκιστου after-sales.

Επεξ/σία από balarinio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, antonio30 είπε

Καλημέρα!! Πριν από καιρό είχα ακούσει τις συμβουλές σας και είχα μεταβεί στο σταθερό της ΔΕΗ με χρέωση 0.18€/kwh και το οποίο θα είναι σε ισχύ (θεωρητικά) μέχρι τις 10/1/23. Εχθές είχα τηλέφωνο από την ΔΕΗ στο οποίο η υπάλληλος προσπαθούσε να με πείσει πως είναι προς το συμφέρον μου να αφήσω το σταθερό, και να μεταβώ στο Γ1 όπου με την επιδότηση θα μου βγαίνει η kwh στα 0.149€. Όταν της είπα Ελλάδα είμαστε και άλλα ισχύουν σήμερα και άλλα αύριο μου απάντησε πως " είναι δυνατόν η ΔΕΗ να θέλει να δημιουργήσει δυσαρεστημένους πελάτες"; Επειδή η συμβουλές σας έχουν αποδειχθεί χρυσές.. αυτή την περίοδο τι κάνουμε? (Πέρα από την προσευχή μας..)

Έσκασε το ίδιο τηλεφώνημα και σε εμένα προχθές. Προσπάθησα να εκμαιευσω το λόγο που το κάνουν (καθώς το myhomenter μου με 0.18 λήγει σε 5-6 μήνες), αλλά δεν κατάφερα να καταλάβω. Εκτός κι αν περιμένουν να "σκάσουν " οι τεράστιες επιδοτήσεις τους επόμενους μήνες και προσπαθούν να μαζέψουν πίσω στο μαντρί (κυμαινομενο) αυτούς που την έκαναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, alexdjx είπε

τελικά 1 εβδομάδα μετά την μέτρηση του δεδδηε για αλλαγή παρόχου υπέβαλα αίτημα παραπόνου στο myrae καθώς ο δεδδηε δεν υλοποιεί για κανένα λόγο την αλλαγή του παρόχου, οπότε αναμένω

Καλημερα... Δηλαδη τι εννοεις; Εχει παει η εντολη στον Δεδδηε;; Το εχεις επιβεβαιωση αυτο;; Πηρες τηλεφωνο στον Δεδδηε;; Και δεν την εχει εκτελεσει;; Σε ποια περιοχη ειναι;;

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Thanos (Earth -616) είπε

Έσκασε το ίδιο τηλεφώνημα και σε εμένα προχθές. Προσπάθησα να εκμαιευσω το λόγο που το κάνουν (καθώς το myhomenter μου με 0.18 λήγει σε 5-6 μήνες), αλλά δεν κατάφερα να καταλάβω. Εκτός κι αν περιμένουν να "σκάσουν " οι τεράστιες επιδοτήσεις τους επόμενους μήνες και προσπαθούν να μαζέψουν πίσω στο μαντρί (κυμαινομενο) αυτούς που την έκαναν.

Και τίποτα να μην σκάσει φαντάζομαι ότι τους παρόχους τους συμφέρει να βαρανε στα αφτιά και να παίρνουν την κρατική επιχορήγηση ( και πάλι δικά μας λεφτά βέβαια..)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...