Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Άρα δωρον αδωρον ότι αυτό το μηνα πχ το κοστος ειναι σχεδον μηδενικο. Αν παω και καψω 2000kwh αυτο το μηνα αν οι επομενοι μηνες ειναι πανακριβοι θα κοστολογηθω με το μέσο όρο της τιμης για το 4μηνο.

Ναι. Γι' αυτό μας δίνεται η δυνατότητα αλλαγής προμηθευτή, όταν ανακοινώνονται οι τιμές του επόμενου μήνα, ώστε οι επιμέρους τιμές που θα βγάλουν τον μέσο όρο να παραμένουν κατά το δυνατόν χαμηλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16/9 λήγει το Protergia Οικιακό Ν / FIXED/12M, να περιμένω να δω που θα με πάνε ή το ξέρουμε από τώρα? Υπάρχει περίπτωση να με ξεχάσουν και να συνεχίσει το σταθερό όπως ευελπιστεί και ο korakios?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, walex είπε

16/9 λήγει το Protergia Οικιακό Ν / FIXED/12M, να περιμένω να δω που θα με πάνε ή το ξέρουμε από τώρα? Υπάρχει περίπτωση να με ξεχάσουν και να συνεχίσει το σταθερό όπως ευελπιστεί και ο korakios?

Εμένα προσωπικά μου έληγε προχθές 30/8. Όμως από του Ιουλίου τον λογαριασμό είχαν ειδοποιήσει ότι λήγει κλπ κλπ και μπορώ να φύγω χωρίς ρήτρα. Δεν νομίζω ότι θα σε ξεχάσουν, απλώς θα πας στο οικιακό. Εγώ έκανα αίτηση στον Ήρων χθες και περιμένω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, walex είπε

16/9 λήγει το Protergia Οικιακό Ν / FIXED/12M, να περιμένω να δω που θα με πάνε ή το ξέρουμε από τώρα? Υπάρχει περίπτωση να με ξεχάσουν και να συνεχίσει το σταθερό όπως ευελπιστεί και ο korakios?

 

8 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Εμένα προσωπικά μου έληγε προχθές 30/8. Όμως από του Ιουλίου τον λογαριασμό είχαν ειδοποιήσει ότι λήγει κλπ κλπ και μπορώ να φύγω χωρίς ρήτρα. Δεν νομίζω ότι θα σε ξεχάσουν, απλώς θα πας στο οικιακό. Εγώ έκανα αίτηση στον Ήρων χθες και περιμένω τώρα.

η λογική λέει (και το τηλεφώνημα που έκανα χωρίς να έχω 100% εμπιστοσύνη) ότι σε όσους λήγει το protergia οικιακό fixed θα πάνε αυτόματα στο protergia οικιακό (καλό είναι να επικοινωνήσουν και άλλοι για να το επιβεβαιώσουμε). 

Προσοχή έχει αναφερθεί εδώ στο forum ότι κάποιος που έκανε αίτηση σε άλλον πάροχο για αλλαγή πριν την ακριβή ημερομηνία λήξης ενημερώθηκε ότι θα πληρώσει penalty πρόωρης αποχώρησης. Οπότε αν είναι να φύγουμε απο protergia καλό είναι να περιμένουμε να λήξει πρώτα η υπάρχουσα σύμβαση που έχουμε μαζί τους (και για να λέμε και το καλό η protergia τήρησε και δεν έκανε ούτε αυξήσεις στην σταθερή τιμή ούτε κάτι άλλο περίεργο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikosgiann είπε

Αρα στην επιθυμητη ημερομηνια διακοπης, να βαλω μια άμεση ημερομηνια ασχετως αν λεει οτι δε μπορει να ειναι <30 μερες?

Σωστά, το έχω κάνει κι εγώ και πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ σε μια -δυο μέρες...μην αγχώνεσαι! Τόπος: Γιάννενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μία απόρροια με αφορμή το excel στα οικιακά κυμαινόμενα, και με παράδειγμα τον ΗΡΩΝ. Όπως φαίνεται όλο το κόστος της ηλεκτρικής ενέργειας απορροφάτε από την επιδότησή και πληρώνεις μόνο το πάγιο €38. Είναι δυνατόν αυτό να είναι βιώσιμο μακροπρόθεσμα?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Itera είπε

Επειδή δεν φαίνεται στο απόσπασμα που έγραψα στην παραπάνω ανάρτηση…είχε 2 links που όταν τα πατούσες, σε έβγαζε σε σελίδα με τις νέες υπέρ-αυξημένες τιμές!

Οποτε κι εγώ θεώρησα ότι ενημερώθηκα για τις νέες τους τιμές και έτσι αποφάσισα ότι με συμφέρει να πάω στη ΔΕΗ.

έπρεπε π΄ρωτα να πάς στο δικό τους κυμαινόμενο και μετά μέσα στο μήνα να φύγεις για τη ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, walex είπε

Έχω μία απόρροια με αφορμή το excel στα οικιακά κυμαινόμενα, και με παράδειγμα τον ΗΡΩΝ. Όπως φαίνεται όλο το κόστος της ηλεκτρικής ενέργειας απορροφάτε από την επιδότησή και πληρώνεις μόνο το πάγιο €38. Είναι δυνατόν αυτό να είναι βιώσιμο μακροπρόθεσμα?  

Μα τίποτα δεν είναι μακροπρόθεσμο. Το Excel θα αλλάξει με νέες τιμές πριν τις 25 Σεπτεμβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, walex είπε

Έχω μία απόρροια με αφορμή το excel στα οικιακά κυμαινόμενα, και με παράδειγμα τον ΗΡΩΝ. Όπως φαίνεται όλο το κόστος της ηλεκτρικής ενέργειας απορροφάτε από την επιδότησή και πληρώνεις μόνο το πάγιο €38. Είναι δυνατόν αυτό να είναι βιώσιμο μακροπρόθεσμα?  

...εδώ "ακούγεται" ότι ο ίδιος ο Ήρωνας "δεν θα είναι βιώσιμος μακροπρόθεσμα" (κάτι φημολογείται για εξαγορά από την NRG - άρα μάλλον προσπαθεί να αυξήσει πελατολόγιο με χαμηλές τιμές, ώστε να μοσχοπουληθεί...).

Αλλά και το παραπάνω να μην ισχύει/γίνει, ισχύει το "αύξηση πελατολογίου και μετά έχει ο θεός". Δηλαδή δεν αποκλείεται "ο θεός" να πάει την κιλοβατώρα στον Ήρωνα αρκετά παραπάνω πχ για τον Οκτώβρη (θα ξέρουμε στις 20/9) και να μην "καλύπτεται" επαρκώς από την επιδότηση (που επίσης ΘΑ δοθεί μετά τις 20/9, για τον Οκτώβρη...).

Και τέλος, η προϋπόθεση για να παίρνεις αυτές τις χαμηλές τιμές, είναι να ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙΣ στον Ήρωνα...

5 ώρες πριν, Itera είπε

Καλησπέρα, παιδιά!

Ενώ ήμουν στην Volton σε σταθερό πρόγραμμα (Unique Flat N) για 9 μήνες, στις 5 Αυγούστου στέλνει το παρακάτω μήνυμα:

«Όπως έχετε ενημερωθεί με μήνυμα στο λογαριασμό σας, οι χρεώσεις του σταθερού προγράμματος σας, θα ανατιμηθούν (βλ. περισσότερα www.volton.gr/timokatalogoifixed). Τα σταθερά προγράμματα δεν επωφελούνται από την κρατική επιδότηση που παρέχεται από πόρους του Ειδικού Λογαριασμού «Ταμείο Ενεργειακής Μετάβασης» (αρ.61 παρ.3 του Ν.4839/2021). Σας προτείνουμε να μεταβείτε στο νέο κυλιόμενο πρόγραμμα μας Volton Home (https://volton.gr/volton-home/) στο οποίο επωφελείστε από την κρατική επιδότηση η οποία ορίζεται στα 0,337€/ΚWh για τον Αύγουστο. Για περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο 11300.»

Θεωρώντας πως η Volton άλλαξε μονομερώς τους όρους του συμβολαίου, και έχοντας διαβάσει και όλα αυτά περί αποχώρησης αζημίως από την 1η Αυγούστου, στις 8 Αυγούστου υπογράφω στη ΔΕΗ (Γ1Ν).

Εχθές, όμως, έλαβα τον Τελικό Εκκαθαριστικό λογαριασμό, με αυξημένες τιμές KWh, όπου μου ζητάει να πληρώσω και Ρήτρα Αποχώρησης 120€!

Λογικά, δεν πρέπει να πληρώσω το πέναλτι…έτσι δεν είναι;

Μπορώ να πληρώσω το ποσό που αναλογεί στο λογαριασμό ρεύματος χωρίς τη ρήτρα αποχώρησης, ώστε να μη θεωρηθεί ότι αποφεύγω την πληρωμή;

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε, τί πρέπει να κάνω…πού να απευθυνθώ;

Η αζήμια αποχώρηση ισχύει για τα "κυμαινόμενα" προγράμματα, όχι τα σταθερά. Τα "καλόπαιδα" της Βόλτον δεν σε μεταφέρανε σε κυμαινόμενο από μόνοι τους (όπως κάνανε κάποιοι άλλοι), που θα σήμαινε αλλαγή όρων σύμβασης και θα είχες ΚΑΙ σε αυτή την περίπτωση δικαίωμα αζήμιας αποχώρησης, αλλά απλά σου ανακοινώσανε αλλαγή τιμών (θα σε πηγαίνανε στις παντελώς ασύμφορες τρέχουσες). Αλλά και πάλι, νομίζω ότι (παρ' ό,τι δεν το αναφέρουν) θα είχες δικαίωμα αλλαγής παρόχου εντός 30 ημερών (ή 60; Δεν είμαι ούτε στον αριθμό σίγουρος) από την ειδοποίηση της 5ης 8ου, πράγμα που δεν σου αναφέρουν καν...

Αν πληρώσεις ΜΕΡΟΣ του λογαριασμού (δλδ όχι την ποινή, αλλά "όλα τα υπόλοιπα"), διατηρούν το δικαίωμα να ζητήσουν διακοπή ηλεκτροδότησης για ανεξόφλητο ποσό, από τον ΔΕΔΔΗΕ, κι ας έχεις μεταβεί σε άλλο πάροχο πλέον. ή τουλάχιστον, αυτό ίσχυε 100% μέχρι τέλος Φλεβάρη. Έκτοτε υπάρχει μια ασάφεια, αναφορικά με το συγκεκριμένο δικαίωμα (...πιθανώς έχει απενεργοποιηθεί αυτή η δυνατότητα των ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ παρόχων), και μάλιστα τελευταία υπήρχε άρθρο σε σχετικό σάιτ περί των ενεργειακών, που έλεγε ότι επειδή έχουν εκτοξευτεί οι απλήρωτοι λογαριασμοί, οι πάροχοι πιέζουν να τους ΞΑΝΑδοθεί η δυανατότητα, διότι λέει "είναι ασύμφορη η διαδικασία να σε πηγαίνουν δικαστικά" (πράγμα που ούτως ή άλλως μπορούν να κάνουν έχε υπ' όψη, αν το επιλέξουν = αν "αξίζει το ποσό", και αν έχεις κάτι "στο όνομά σου",,,,πρόσεχε. Βέβαια αυτό το ενδεχόμενο παίρνει χρόνια, και παρεμβάλλονται εισπρακτικές εταιρίες και τηλεφωνήματα, δικαστικε΄ς διαδικασίες και αποφάσεις κτλκτλ. Άλλα έχε το στο πίσω μέρος του μυαλού). Βέβαια ούτε η ενδεχόμενη εντολή διακοπής θα δοθεί άμεσα και αν την στείλουν όντως στον ΔΕΔΔΗΕ θα σ' ενημερώσουν κι εσένα (με SMS μάλλον) : θα πρέπει να λήξουν δύο απανωτοί λογαριασμοί και μετά (κι αν τυχόν έχεις πχ ΚΟΤ, ακόμα περισσότεροι).

Όσο για το εάν όντως παρανομούν που σου ζητάνε 120, ρώτα συγκεκριμένα έναν από τους korakios και ekrepali. Ή απλά στείλε φόρμα παραπόνου στη Βόλτον λέγοντάς τους ότι είχες δικαίωμα αποχώρησης εντός μηνός και δεν το τηρήσανε άρα να εκδόσουν διορθωτικό τελικό. Κι αν εντός 10ημέρου δεν σου απαντήσουν, κάνεις καταγγελία στο MyRAE (από όπου θα σου απαντήσει και πάλι η Βόλτον, αν δέχεται τον ισχυρισμό σου περί "παρανομίας" της ποινής κι αν θα την "αποσύρει" ή όχι, και,,,βλέπουμε μετά...).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, tempo είπε

 

η λογική λέει (και το τηλεφώνημα που έκανα χωρίς να έχω 100% εμπιστοσύνη) ότι σε όσους λήγει το protergia οικιακό fixed θα πάνε αυτόματα στο protergia οικιακό (καλό είναι να επικοινωνήσουν και άλλοι για να το επιβεβαιώσουμε). 

Προσοχή έχει αναφερθεί εδώ στο forum ότι κάποιος που έκανε αίτηση σε άλλον πάροχο για αλλαγή πριν την ακριβή ημερομηνία λήξης ενημερώθηκε ότι θα πληρώσει penalty πρόωρης αποχώρησης. Οπότε αν είναι να φύγουμε απο protergia καλό είναι να περιμένουμε να λήξει πρώτα η υπάρχουσα σύμβαση που έχουμε μαζί τους (και για να λέμε και το καλό η protergia τήρησε και δεν έκανε ούτε αυξήσεις στην σταθερή τιμή ούτε κάτι άλλο περίεργο)

εγω εκανα αιτηση πρωτα στον ηρωνα πριν ληξει το προτεργια fixed αφου μου λεγαν 0 ρητρα
με πολυ πιεση αλλαξε και εγινε 70 ρητρα εστω και μια μερα πριν
σε συννενοηση με τον ηρωνα παρολο που ειχα στειλει τα παντα πηγε η αιτηση οταν επρεπε στο δεδδηε οποτε δεν ειχα θεμα
φυσικα η προτεργια δεν με ξεχασε στο fixed και μια μερα (αυτοι λενε 2) με χρεωσαν οικιακο και τα νουμερα ΔΕΝ βγηκαν οπως επρεπε. αλλα για 1-2 μερες το κακο ειναι μικρο....

προτεινω σε οσους κανουν αναλογη μεταβαση να διαβασουν τα ποστ μου
μιας που η μεταβαση εχει ηδη ολοκληρωθει
υπαρχει και ο τελικος λογαριασμος μου στη protergia
και.... καλη μας τυχη....

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/8/2022 στις 6:07 ΜΜ, berk4 είπε

Καλησπέρα, μου έστειλε η Ελίν αίτηση με το συγκεκριμένο τιμοκατάλογο. Με βάση τις τιμές που έχουν στο σάιτ τους και τον υπολογισμό της επιδότητης ο τιμοκατάλογος δεν είναι λάθος; Ή μου διαφεύγει κάτι;image.png.1991a5ee19ed1be0bf1f8299e2624fa9.png

To  ίδιο και σε εμένα σήμερα. 

Υπάρχει καποια περαιτερω διευκρίνηση ?

 

 

Επεξ/σία από mellodos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mellodos είπε

To  ίδιο και σε εμένα σήμερα. 

Υπάρχει καποια περαιτερω διευκρίνηση ?

σαν τι? Ισχύουν οι νέες τιμές απο 1/8, αν τυχών γίνει άρση αναστολής θα ισχύουν τα 0,095 συν ρήτρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2022 στις 6:36 ΜΜ, korakios είπε

ναι , είναι ο παλιός με ρήτρα , ισχύουν οι νέες τιμές απο 1/8/22

_______________________________________________________________________________________________________

 

Τοτε στον συνφορουμίτη απάντησες "ναι" (ειναι λάθος δλδ) , και μπερδεύτηκα..😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά καμιά βοήθεια τι να κάνω. 

είμαι χωρίς ρεύμα. νοίκιασα ένα καινούργιο σπίτι και μέσα από το myhrwn λέει είναι σε επεξεργασία η αίτηση.

τόσες ημέρες και τίποτα. Στέλνω chat που λένε θα σας καλέσουνε. Παίρνω τηλέφωνο, στέλνω αίτημα να σας καλεσουνε. Καμια κλήση εδώ και μέρες. τι άλλο να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, valadsk είπε

ρε παιδιά καμιά βοήθεια τι να κάνω. 

είμαι χωρίς ρεύμα. νοίκιασα ένα καινούργιο σπίτι και μέσα από το myhrwn λέει είναι σε επεξεργασία η αίτηση.

τόσες ημέρες και τίποτα. Στέλνω chat που λένε θα σας καλέσουνε. Παίρνω τηλέφωνο, στέλνω αίτημα να σας καλεσουνε. Καμια κλήση εδώ και μέρες. τι άλλο να κάνω?

καινούρια σύνδεση και Ηρών .... ότι χειρότερο , μη μου πεις οτι έκανες και ηλεκτρονικά την αίτηση , ούτε Πάσχα δε θα έχεις ρεύμα....

έστειλες υπογεγραμμένο συμβόλαιο ή περιμένεις να σου στείλουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...