Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, alexdjx είπε

έκτακτη ήταν προφανώς για να εκδοθεί ο τελικός του προηγούμενου παρόχου

Άλλα το "προφανώς" κι άλλο να'σαι σίγουρος. Στο τελευταίο λογαριασμό σου πότε έγραφε ότι είναι η επόμενη καταμέτρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Άλλα το "προφανώς" κι άλλο να'σαι σίγουρος. Στο τελευταίο λογαριασμό σου πότε έγραφε ότι είναι η επόμενη καταμέτρηση;

07/11 η επόμενη. η έκτακτη πραγματοποιήθηκε στις 26/8 κατόπιν αιτήματος από τον ήρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexdjx είπε

07/11 η επόμενη. η έκτακτη πραγματοποιήθηκε στις 26/8 κατόπιν αιτήματος από τον ήρων

Όντως περίεργο... κανονικά θα έπρεπε να είχε αλλάξει ήδη το ψηφίο στο ΥΔΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Όντως περίεργο... κανονικά θα έπρεπε να είχε αλλάξει ήδη το ψηφίο στο ΥΔΕ.

ναι πραγματικά και μέχρι τώρα που κοίταξα δεν έχει γίνει καμιά αλλαγή οπότε μάλλον κάτι δεν πάει καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Θα κάνεις αίτηση διακοπής κανονικά.. Ασε τι λένε εκεί.. Αν την δώσουν στον Δεδδηε εκτελείται εντός 2-3 ημερών.. 

Αρα στην επιθυμητη ημερομηνια διακοπης, να βαλω μια άμεση ημερομηνια ασχετως αν λεει οτι δε μπορει να ειναι <30 μερες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Itera είπε

Επειδή δεν φαίνεται στο απόσπασμα που έγραψα στην παραπάνω ανάρτηση…είχε 2 links που όταν τα πατούσες, σε έβγαζε σε σελίδα με τις νέες υπέρ-αυξημένες τιμές!

Οποτε κι εγώ θεώρησα ότι ενημερώθηκα για τις νέες τους τιμές και έτσι αποφάσισα ότι με συμφέρει να πάω στη ΔΕΗ.

Σαφέστατα είναι παράλειψη ολοκληρωμένης ενημέρωσης. έπρεπε να λέει ξεκάθαρα εντός Χ διαστήματος έχετε δικαίωμα να μεταβείτε στο Ψ ή μετά από Χ ημέρες απο την παρούσα ειδοποίηση κλπ κλπ.

Πολύ λεπτό θέμα και απο myrae σιγά μην τους ξυπνήσει. Ξεκίνα με γραπτό προς volton εμένα η EFA τουλάχιστον μου απάντησε μια κονσέρβα σε παρόμοιο ζήτημα προθεσμιών στην ατομικη ειδοποίηση που είχε προκύψει. Στο myrae βέβαια δεν απάντησαν ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, geodimis είπε

Σαφέστατα είναι παράλειψη ολοκληρωμένης ενημέρωσης. έπρεπε να λέει ξεκάθαρα εντός Χ διαστήματος έχετε δικαίωμα να μεταβείτε στο Ψ ή μετά από Χ ημέρες απο την παρούσα ειδοποίηση κλπ κλπ.

Πολύ λεπτό θέμα και απο myrae σιγά μην τους ξυπνήσει. Ξεκίνα με γραπτό προς volton εμένα η EFA τουλάχιστον μου απάντησε μια κονσέρβα σε παρόμοιο ζήτημα προθεσμιών στην ατομικη ειδοποίηση που είχε προκύψει. Στο myrae βέβαια δεν απάντησαν ποτέ...

Αυτό θα κάνω….θα στείλω ένα mail στην Volton και βλέπουμε…. Φοβάμαι όμως ότι μέχρι να πάρω απάντηση, θα χάσω και την έκπτωση συνέπειας ….

Επεξ/σία από Itera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Itera είπε

Αυτό θα κάνω….θα στείλω ένα mail στην Volton και βλέπουμε…. Φοβάμαι όμως ότι μέχρι να πάρω απάντηση, θα χάσω και την έκπτωση συνέπειας ….

θα πληρώσεις κανονικά -αν φυσικά έχεις τη δυνατότητα- για να μη χάσεις τη συνέπεια και αν τα καταφέρεις με τις υπόλοιπες κινήσεις θα τους υποχρεώσεις σε έκδοση συμπληρωματικού λογαριασμού (δεν υπάρχει προθεσμία για την έκδοση του συμπληρωματικού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geodimis είπε

θα πληρώσεις κανονικά -αν φυσικά έχεις τη δυνατότητα- για να μη χάσεις τη συνέπεια και αν τα καταφέρεις με τις υπόλοιπες κινήσεις θα τους υποχρεώσεις σε έκδοση συμπληρωματικού λογαριασμού (δεν υπάρχει προθεσμία για την έκδοση του συμπληρωματικού)

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 
Μήπως υπάρχει πουθενά στο φόρουμ κάποιο υπόδειγμα επιστολής για αμφισβήτηση λογαριασμού ή άρνηση πληρωμής του πέναλτυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, takoulou είπε

Για κοίταξε τις πίσω σελίδες.. Κάποιος έγραψε ότι μάλλον καθυστερούν πολύ.. Ίσως να μην θέλουν και  άλλους πελατες.. 

Ναι παρακολουθω το θεμα και γνωριζω οτι αργουν..  Απλα η ολη κατασταση π.χ. το να μην απαντουν σε email, εστω μια επιβεβαιωση οτι παρελαβαν την αιτηση,  εδω και 10 μερες και να μην υπαρχει η παραμικρη ενημερωση δεν μου κανει καθολου καλη εντυπωση..

Υπαρχει καποιος που να εχει παει στη weenergy τελευταια? 

 

Επεξ/σία από ppetros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Itera είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 
Μήπως υπάρχει πουθενά στο φόρουμ κάποιο υπόδειγμα επιστολής για αμφισβήτηση λογαριασμού ή άρνηση πληρωμής του πέναλτυ;

Κάθε εταιρία έχει τις δικές φόρμες συνήθως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας τα τιμολογια ρεύματος των παρόχων για Σεπτέμβρη και τις μεγάλες διαφορές από Αυγουστο έχω μια απορία, πως μετράνε ανα μηνα και μας κοστολογουν ενώ η καταμετρηση γίνεται κάθε 4 μηνες? Δηλ αν πχ εγω αυτό το μηνα που μπορεί να έχω κοστος 2 σεντς σπαταλησω πολυ ρευμα στο τελος τατραμηνου πως γινεται ο διαχωρισμός ανα μηνα? Εχει αλλαξει και καταμετρουνται κάθε μηνα πλεον μηπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Σε πολλές  μεγάλες περιοχές  του Δεδδηε εκτελείται η καταμέτρηση από τον Δεδδηε.. Δεν αργουν να περασουν αν έχει δοθεί η εντολή απο τον παροχο..Έτσι κάνουν οι παροχοι.. 

Και το άρθρο 18 §6 του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας πάει περίπατό;

Αναφορά σε κείμενο

6. Με στόχο την επιτάχυνση της διαδικασίας αλλαγής Προμηθευτή και την αποφυγή καθυστερήσεων, o Πελάτης δηλώνει την ένδειξη κατανάλωσης εκάστου μη ωριαίου μετρητή του, η οποία και διαβιβάζεται από τον Προμηθευτή στον αρμόδιο Διαχειριστή Δικτύου, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις των σχετικών Κωδίκων.

2 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Βλέποντας τα τιμολογια ρεύματος των παρόχων για Σεπτέμβρη και τις μεγάλες διαφορές από Αυγουστο έχω μια απορία, πως μετράνε ανα μηνα και μας κοστολογουν ενώ η καταμετρηση γίνεται κάθε 4 μηνες? Δηλ αν πχ εγω αυτό το μηνα που μπορεί να έχω κοστος 2 σεντς σπαταλησω πολυ ρευμα στο τελος τατραμηνου πως γινεται ο διαχωρισμός ανα μηνα? Εχει αλλαξει και καταμετρουνται κάθε μηνα πλεον μηπως?

Όχι, οι καταμετρήσεις γίνονται ανά τετράμηνο.

Αν π.χ. από την προηγούμενη καταμέτρηση μέχρι την επόμενη μεσολαβήσουν 120 ημέρες και εσύ μείνεις σε έναν προμηθευτή μόνο 30 ημέρες (και είναι όλες του Σεπτεμβρίου), θα χρεωθείς:

συνολικές kWh / 120 x 30 x τιμή kWh Σεπτεμβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Βλέποντας τα τιμολογια ρεύματος των παρόχων για Σεπτέμβρη και τις μεγάλες διαφορές από Αυγουστο έχω μια απορία, πως μετράνε ανα μηνα και μας κοστολογουν ενώ η καταμετρηση γίνεται κάθε 4 μηνες? Δηλ αν πχ εγω αυτό το μηνα που μπορεί να έχω κοστος 2 σεντς σπαταλησω πολυ ρευμα στο τελος τατραμηνου πως γινεται ο διαχωρισμός ανα μηνα? Εχει αλλαξει και καταμετρουνται κάθε μηνα πλεον μηπως?

Σπάει αναλογικά η κατανάλωση σε όλο το 4μηνο. Δηλαδή κάποιος που έχει εξωχικό και κάψει 400kw τον Ιούνιο και τίποτα Ιούλιο-Αύγουστο-Σεπτέμβριο... θα πληρώσει από 100kw με τις τιμές κάθε μήνα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Σπάει αναλογικά η κατανάλωση σε όλο το 4μηνο. Δηλαδή κάποιος που έχει εξωχικό και κάψει 400kw τον Ιούνιο και τίποτα Ιούλιο-Αύγουστο-Σεπτέμβριο... θα πληρώσει από 100kw με τις τιμές κάθε μήνα.

Άρα δωρον αδωρον ότι αυτό το μηνα πχ το κοστος ειναι σχεδον μηδενικο. Αν παω και καψω 2000kwh αυτο το μηνα αν οι επομενοι μηνες ειναι πανακριβοι θα κοστολογηθω με το μέσο όρο της τιμης για το 4μηνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...