Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζοντας και εγω τα ποστ και το εξελ, νομιζω η πιο βέλτιστη επιλογή τωρα, ειναι να πάει κάποιος στον ΗΡΩΝ, σε κυμαινομενο. Αυτο απ'οτι καταλαβαίνω δεν έχει δέσμευση Χ μηνων, οπότε μπορείς μετα να αλλάξεις για αλλού.

Αλλά μου φαίνεται λίγο σαν χρηματιστήριο, γιατι βλέπω οι περισσότεροι είστε αποθαρυντικοί για τα σταθερά τιμολόγια, αλλα μπορεί κάποιος που θα κλείσει σταθερό τώρα,  να είναι σε πολύ καλυτερη κατάσταση τον Ιανουάριο ας πούμε, αν δε μπεί φρένο στις αυξήσεις, και τότε τα κυμαινόμενα μπορεί να είναι στον Θεό.

Έχει βάση η συλλογιστική μου, ή λέω βλακείες?

Επεξ/σία από Nikosgiann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

και εμενα το ίδιο έκαναν μετά την έκδοση τελικού λογαριασμού απο την elpedison.

Σε ερώτηση μου η απάντηση τους ήταν η εξής:

''Η χρέωση για την ρήτρα αναπροσαρμογής υπολογίζεται με βάση τα κόστη χονδρεμπορικής για την κατανάλωση των δύο (2) προηγούμενων μηνών, καθώς τα δεδομένα αναφορικά με τους Λογαριασμούς Προσαυξήσεων (ΛΠ) εκκαθαρίζονται από τον Διαχειριστή Συστήματος (ΑΔΜΗΕ) επτά (7) βδομάδες μετά την περίοδο που αφορούν.

Συνεπώς, η ρήτρα αναπροσαρμογής χρεώνεται στο λογαριασμό που εκδίδεται δύο (2) περιόδους κατανάλωσης μετά, όταν πλέον τα ως άνω δεδομένα είναι διαθέσιμα.''

Ισχύει κάτι τέτοιο εφόσον και εγώ στο τελευταίο εκκαθαριστικό είχα ρήτρα για το διάστημα που αναφέρουν?

ο τελευταίος εκκαθαριστικός ήταν 24/6

 

 

Γνωριζει κανεις εαν ισχυει και εαν οχι τι ενεργειες μπορουμε να κανουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

ξερει κανείς να μου πει πως ρίχνω την kVa  γιατί με έχουν στο 0,85 ενω άλλα κτήρια δίπλα μου ειναι στο 0,25;και τι επιπτώσεις θα έχω;είμαι στην ζενιθ τωρα και με χρέωσαν 0,34€/kwh γιατι έχω αυτή την διαφορά στην kVa..και να ξέρει κάποιος να μου πει τι είναι το kVa; γιατί στην ζενιθ και στον δεδδηε δεν ήξεραν να μου απαντήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kVa ειναι η συμφωνημενη ισχυς. Αυτο που λεμε μονοφασικο, ενισχυμενο μονοφασικο, τριφασικο.

Κατα τ'αλλα, οσα γραφεις, δε βγαζουν κανενα νοημα ... δεν ηξερε ο δεδδηε τι ειναι η kVa?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το λεμε για 3908239408 φορα, μπας και ξεκολλησει η βελονα. Ελαχιστα "δινουν", οπου δινουν εννουμε λεφτα που βγαινουν απο τα κρατικα ταμεια. Το μεγαλυτερο μερος της επιδοτησης χρηματοδοτειται απο το ΤΕΜ, το οποιο με τη σειρα του χρηματοδοτειται απο τη διαφορα χρηματιστηριακης τιμης ενεργειας και συμβολαιων. Πχ 700 ευρω η Mwh στο χρηματιστηριο, 80 ευρω η συμβαση με τους ανανεωσιμους. Η γουατεβερ ενερτζι πληρωνει 700 ευρω, τα 80 τα παιρνει ο παραγωγος με τα φβ, τα 620 πανε στο ΤΕΜ, το οποιο με τη σειρα του επιδοτει τον καταναλωτη πληρωνοντας τα στον παροχο εκ μερους του.

Επεξ/σία από fredd0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Ελαχιστα "δινουν", οπου δινουν εννουμε λεφτα που βγαινουν απο τα κρατικα ταμεια

....ναι αλλά : (τυχαίο λινκ) Το συνολικό ποσό της επιδότησης για τα νοικοκυριά, το μήνα Σεπτέμβριο μέσω του τακτικού προϋπολογισμού, θα αγγίξει τα 748 εκατομμύρια ευρώ

Και για τον Αύγουστο θυμάμαι κάτι για "500-κάτι μύρια ΤΕΜ και 600-τόσα "από τον προϋπολογισμό".

Άσε που στην τελική ΟΛΑ "δικά μας (λολ) λεφτά είναι"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fredd0 είπε

 

Κατα τ'αλλα, οσα γραφεις, δε βγαζουν κανενα νοημα ... δεν ηξερε ο δεδδηε τι ειναι η kVa?

Δεν καταλαβαίνω γιατί σου φαίνεται περίεργο που δεν ξέρει ο ΔΕΔΔΗΕ 😂

Ερώτηση για φίλο. Είναι σε βολτον με 0,055/kwh

Μέση μηνιαία κατανάλωση 450kwh

Να μείνει η να φύγει για Γ1 ? Σε δύο μήνες τελειώνει το υποτιθέμενο συμβόλαιο που έχει...

Επεξ/σία από A_panM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, washcloud είπε

....ναι αλλά : (τυχαίο λινκ) Το συνολικό ποσό της επιδότησης για τα νοικοκυριά, το μήνα Σεπτέμβριο μέσω του τακτικού προϋπολογισμού, θα αγγίξει τα 748 εκατομμύρια ευρώ

Και για τον Αύγουστο θυμάμαι κάτι για "500-κάτι μύρια ΤΕΜ και 600-τόσα "από τον προϋπολογισμό".

Άσε που στην τελική ΟΛΑ "δικά μας (λολ) λεφτά είναι"...

Γιατί, το ΤΕΜ δεν χρηματοδοτείται και από τον κρατικό προϋπολογισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, A_panM είπε

Ερώτηση για φίλο. Είναι σε βολτον με 0,055/kwh

..εμ δεν είναι πια.

11 λεπτά πριν, A_panM είπε

Μέση μηνιαία κατανάλωση 450kwh

...καλά είναι να μάθει να πέφτει στις 400, άντε στις 350 (μη σου πω στις 300), γιατί όταν θα έρθει η ώρα που θα του το μάθουνΕ με το στανιό, θα του κάτσει άσχημα...

 

13 λεπτά πριν, A_panM είπε

Να μείνει

τσούκου

14 λεπτά πριν, A_panM είπε

να φύγει για Γ1 ? 

...παλιότερα θα σου 'λεγα να φύγει για Γερμανία, αλλά έτσι όπως θα παγώσουνε τ' αχαμνά τους τον φετινό χειμώνα εκεί, δεν ξέρω. Οπότε ας φύγει έστω για ΔΕΗ και βλέπουμε (βλέπετε)(βλέπει).

16 λεπτά πριν, A_panM είπε

Σε δύο μήνες τελειώνει το υποτιθέμενο συμβόλαιο που έχει...

έχει τελειώσει ήδη από 1/8, απλά δεν το ξέρει

5 λεπτά πριν, kirileman είπε

Γιατί, το ΤΕΜ δεν χρηματοδοτείται και από τον κρατικό προϋπολογισμό;

....να με sorryνάς, αλλά με το που κλίκαρα και είδα την μουράκλα φάτσα-κάρτα πάτησα το "Χ" πάνω δεξά...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι protergia απο οταν τελειωσε το fixed πριν δυο βδομαδες και ειπα να παω προς Ελιν.

Εστειλα τα χαρτια και σημερα με πηρε η Protergia για να μεινω και μου δινει €90 δωρο στον επομενο λογαριασμο!!

Νεες τακτικες ειναι αυτες? Το σκεφτομαι τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, arxontas2323 είπε

καλησπέρα,

ξερει κανείς να μου πει πως ρίχνω την kVa  γιατί με έχουν στο 0,85 ενω άλλα κτήρια δίπλα μου ειναι στο 0,25;και τι επιπτώσεις θα έχω;είμαι στην ζενιθ τωρα και με χρέωσαν 0,34€/kwh γιατι έχω αυτή την διαφορά στην kVa..και να ξέρει κάποιος να μου πει τι είναι το kVa; γιατί στην ζενιθ και στον δεδδηε δεν ήξεραν να μου απαντήσουν

Mίλα με τον ηλεκτρολόγο / μηχανολόγο σου για να δεις αν σε παίρνει να μειώσεις την ισχύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KoGi είπε

Ειμαι protergia απο οταν τελειωσε το fixed πριν δυο βδομαδες και ειπα να παω προς Ελιν.

Εστειλα τα χαρτια και σημερα με πηρε η Protergia για να μεινω και μου δινει €90 δωρο στον επομενο λογαριασμο!!

Νεες τακτικες ειναι αυτες? Το σκεφτομαι τωρα.

Το έχουμε ξαναπεί αυτό για το δώρο.....σου δίνουν 90ευρώ στον επόμενο λογαριασμό ή τμηματικά για να σε κρατήσουν για αρκετό χρόνο ακόμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tempo είπε

Το έχουμε ξαναπεί αυτό για το δώρο.....σου δίνουν 90ευρώ στον επόμενο λογαριασμό ή τμηματικά για να σε κρατήσουν για αρκετό χρόνο ακόμη;

Ναι με συμβαση ενος ετους λεει, αλλα χωρις ρητρα αποχωρησης! Πιο πολυ μπερδεμα ακουγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, NIKELPE είπε

Καλημέρα σε όλη την παρεα. Σήμερα έλαβα μετά από αποχώρηση από την Elpe edison τελικό λογαριασμό με χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής  αναδρομική από 1-3-2022  έως και 1-8-22 παροτι εχω εξοφλησει εκκαθαριστικό λογαριασμό περιοδου  19-1-22 έως 20-5-22 που περιειχε και πάλι ρήτρα.. 

Είναι συννομο;τι ενέργειες πρεπει να κάνω;

Ευχαριστώ

 

5 ώρες πριν, tsagod είπε

και εμενα το ίδιο έκαναν μετά την έκδοση τελικού λογαριασμού απο την elpedison.

Σε ερώτηση μου η απάντηση τους ήταν η εξής:

''Η χρέωση για την ρήτρα αναπροσαρμογής υπολογίζεται με βάση τα κόστη χονδρεμπορικής για την κατανάλωση των δύο (2) προηγούμενων μηνών, καθώς τα δεδομένα αναφορικά με τους Λογαριασμούς Προσαυξήσεων (ΛΠ) εκκαθαρίζονται από τον Διαχειριστή Συστήματος (ΑΔΜΗΕ) επτά (7) βδομάδες μετά την περίοδο που αφορούν.

Συνεπώς, η ρήτρα αναπροσαρμογής χρεώνεται στο λογαριασμό που εκδίδεται δύο (2) περιόδους κατανάλωσης μετά, όταν πλέον τα ως άνω δεδομένα είναι διαθέσιμα.''

Ισχύει κάτι τέτοιο εφόσον και εγώ στο τελευταίο εκκαθαριστικό είχα ρήτρα για το διάστημα που αναφέρουν?

ο τελευταίος εκκαθαριστικός ήταν 24/6

 

EINV013823054.pdf 1.56 MB · 11 downloads

νόμιμο , αν και μόνο η elpdison το έκανε

υπολογίστε τη ρήτρα σε €/kw να δειτε αν είναι σωστή , σίγουρα πάντως θα είναι ακριβή μιας και η elpedison ήταν η ακριβότερη εταιρία με διαφορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...