Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, akaloith είπε

image.jpeg.074ac44243ab72d995f382dacaaa4cac.jpeg
τι ακριβως θες να δεις; προφανως δεν θα ανεβασω προσωπικα δεδομενα στο internet

προφανώς και τα σβήνεις τα προσωπικά στοιχεία , αλλιώς δεν έχει νόημα περαιτέρω ανάλυση

3 λεπτά πριν, akaloith είπε

ο διαχωρισμος των 157 kwh σε 147,48 & 9,52 μου αναλυθηκε απο το myrae

μπορεί και να κάνανε λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειναι η επισημη απαντηση ΑΦΟΥ πηγε λογιστηριο
και τον βρηκαν σωστο

μηπως ημουν 5 μερες στο οικιακο ωστε να βγει το νουμερο; 
33 ημερες τιμολογησης
31 fixed 
2 οικιακο (που ηταν 1 η 9/8)

μαθηματικος ειμαι δοξα το θεο οπως οταν ημουν fixed εβγαιναν οι πραξεις ετσι βγηκαν και τωρα και το χρεωσαν  0,315 για τις 2 ημερες ωστε να βγουν τα νουμερα.-

το θεμα μου ΔΕΝ ειναι τα 0,80
ειναι αν ειχα μεινει κανα μηνα για να δω τι θα γινει.... τι θα γινοταν
οσο για τις αλλες χρεωσεις;;; ουδεις ξερει....

απο τον ηρωνα εχω λαβει ΜΗΔΕΝ λογαριασμους οποτε δεν εχω ιδεα τι με περιμενει εκει
για να μη νομιζετε οτι τον προωθω
η προτεργια στο fixed ηταν σωστη τουλαχιστον στη βασικη χρεωση
με το που μπηκα μια μερα στο οικιακο τα νουμερα ΔΕΝ βγαινουν

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, akaloith είπε

ειναι η επισημη απαντηση ΑΦΟΥ πηγε λογιστηριο
και τον βρηκαν σωστο

μηπως ημουν 5 μερες στο οικιακο ωστε να βγει το νουμερο; 
33 ημερες τιμολογησης
31 fixed 
2 οικιακο (που ηταν 1 η 9/8)

μαθηματικος ειμαι δοξα το θεο οπως οταν ημουν fixed εβγαιναν οι πραξεις ετσι βγηκαν και τωρα και το χρεωσαν  0,315 για τις 2 ημερες ωστε να βγουν τα νουμερα.-

το θεμα μου ΔΕΝ ειναι τα 0,80
ειναι αν ειχα μεινει κανα μηνα για να δω τι θα γινει.... τι θα γινοταν
οσο για τις αλλες χρεωσεις;;; ουδεις ξερει....

απο τον ηρωνα εχω λαβει ΜΗΔΕΝ λογαριασμους οποτε δεν εχω ιδεα τι με περιμενει εκει
για να μη νομιζετε οτι τον προωθω
η προτεργια στο fixed ηταν σωστη τουλαχιστον στη βασικη χρεωση
με το που μπηκα μια μερα στο οικιακο τα νουμερα ΔΕΝ βγαινουν

εγώ θα σε ξαναρωτήσω (γιατί ίσως δεν έχω καταλάβει καλά): έχεις κάπου πάνω στον λογαριασμό την τιμή 0,315;

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αντί 15,20 αυτοί το έκαναν 16ευρώ; Μήπως είναι μια μικρή διαφορά απο κάπου αλλού (πχ πάγια, ΦΠΑ);

Προσοχή δεν λέω ότι έχεις άδικο, απλά προσπαθώ να καταλάβω ποιό το σκεπτικό τους και πως είναι δυνατό κάποιος να τιμολογεί με τιμή που δεν είναι γραμμένη πουθενά.

Επεξ/σία από tempo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η επισημη απαντηση ειναι αυτη

Σε συνέχεια της αναφοράς σας για το τιμολόγιο ενδιαφέροντος σας 15/08/2022, έχει εκδοθεί μεσοσταθμικά μεταξύ του παλαιού προγράμματος τιμολόγησης Protergia Fixed για το χρονικό διάστημα 08/07/2022-08/08/2022 και με το βασικό κοινοποιημένο μας πρόγραμμα για το διάστημα 09/08/2022-10/08/2022. Πιο αναλυτικά, για το χρονικά διάστημα : Περίοδος τιμολόγησής 15/08/2022, 08/07/2022-10/08/2022 ημέρες 33, κατανάλωση: 157kWh Πρόγραμμα Fixed : Για την περίοδο τιμολόγησης : 08/07/2022-08/08/2022 , ημέρες τιμολόγησης 31 , κατανάλωση 157kWh x 31 ημέρες / 33 ημέρες =147,48 kWh. Η κατανάλωση των 147.48kWh x 0,11028 €/kWh = 16.26€ Πρόγραμμα κατανάλωσης Βασικό Κοινοποιημένο: Για περίοδο τιμολόγησης : 08/08/2022 -10/08/2022, ημέρες τιμολόγησης 2 , κατανάλωση 157kWh x 2 ημέρες / 33 ημέρες =9,52 kWh Η κατανάλωση των 9,52kWh x 0, 0,56814 €/kWh = 5,41€. Σύνολο των παραπάνω 16,26+5,41= 21,67€ Σταθερή Χρέωση Προμήθειας. Ως εκ τούτου η τιμολόγηση της κατανάλωσης των KWh σας, είναι ορθή . Με εκτίμηση.

ο λογαριασμος λεει 16 ευρω ως ρευμα (17,60-1,60)

image.jpeg.bf370f5f1e0fc8748499477c7a4c60d3.jpeg
τα μαθηματικα που εμαθα στο πανεπιστημιο πατρων λενε
147,48 * 0,08818 (fixed) + 9,52 * 0,23114 (οικιακο) = 15,20 

προφανως συστηνω σε ΟΛΟΥΣ
να παιρνουν τη χρεωση προμηθειας να τη διαιρουν με τις kwh και να βλεπουν τι τελικα πληρωνουν

 

και ξαναλεω ΔΕΝ ειναι το 0,80 ..... ειναι οτι δε θα σκισω το πτυχειο μου για παρτυ τους
ΜΙΑΣ μερας οικιακο (αυτοι βαζουν 2) εβγαλε τα νουμερα εκτος οπως και την ανακοινωμενη kwh τους

 

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε μερα μπερδευομαι και περισσοτερο. Ειμαι αναμεσα σε we&ηρωνα και δεν ξερω που να παω. Ο ηρωνας τουλαχιστον αφου αργει να βγαλει λογαριασμο δεχεται ενδειξεις του πελατη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το χω απαντησει ηδη
διαβασε τι εγραψα για τον ηρωνα
φοβομουν μηπως δε με αφησει να βαλω kwh τον αυγουστο αλλα μπηκαν κανονικα 29/8-1/9

το τι θα ερθει στο λογαριασμο ειναι αλλο θεμα και ΔΕΝ το ξερω

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, akaloith είπε

η επισημη απαντηση ειναι αυτη

Σε συνέχεια της αναφοράς σας για το τιμολόγιο ενδιαφέροντος σας 15/08/2022, έχει εκδοθεί μεσοσταθμικά μεταξύ του παλαιού προγράμματος τιμολόγησης Protergia Fixed για το χρονικό διάστημα 08/07/2022-08/08/2022 και με το βασικό κοινοποιημένο μας πρόγραμμα για το διάστημα 09/08/2022-10/08/2022. Πιο αναλυτικά, για το χρονικά διάστημα : Περίοδος τιμολόγησής 15/08/2022, 08/07/2022-10/08/2022 ημέρες 33, κατανάλωση: 157kWh Πρόγραμμα Fixed : Για την περίοδο τιμολόγησης : 08/07/2022-08/08/2022 , ημέρες τιμολόγησης 31 , κατανάλωση 157kWh x 31 ημέρες / 33 ημέρες =147,48 kWh. Η κατανάλωση των 147.48kWh x 0,11028 €/kWh = 16.26€ Πρόγραμμα κατανάλωσης Βασικό Κοινοποιημένο: Για περίοδο τιμολόγησης : 08/08/2022 -10/08/2022, ημέρες τιμολόγησης 2 , κατανάλωση 157kWh x 2 ημέρες / 33 ημέρες =9,52 kWh Η κατανάλωση των 9,52kWh x 0, 0,56814 €/kWh = 5,41€. Σύνολο των παραπάνω 16,26+5,41= 21,67€ Σταθερή Χρέωση Προμήθειας. Ως εκ τούτου η τιμολόγηση της κατανάλωσης των KWh σας, είναι ορθή . Με εκτίμηση.

ο λογαριασμος λεει 16 ευρω ως ρευμα (17,60-1,60)

image.jpeg.bf370f5f1e0fc8748499477c7a4c60d3.jpeg
τα μαθηματικα που εμαθα στο πανεπιστημιο πατρων λενε
147,48 * 0,08818 (fixed) + 9,52 * 0,23114 (οικιακο) = 15,20 

προφανως συστηνω σε ΟΛΟΥΣ
να παιρνουν τη χρεωση προμηθειας να τη διαιρουν με τις kwh και να βλεπουν τι τελικα πληρωνουν

 

και ξαναλεω ΔΕΝ ειναι το 0,80 ..... ειναι οτι δε θα σκισω το πτυχειο μου για παρτυ τους
ΜΙΑΣ μερας οικιακο (αυτοι βαζουν 2) εβγαλε τα νουμερα εκτος οπως και την ανακοινωμενη kwh τους

 

όχι ότι θα σου φτιάξει τα νούμερα (γιατί είναι μικρή η τιμή) αλλά μην ξεχνάς ότι το "Οικιακό" που ήσουν 2 ημέρες έχει και πάγιο (κατι που το fixed δεν είχε). Αυτό το πάγιο είναι συνήθως μέσα στην χρέωση προμήθειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σωστη η παρατηρηση για το παγιο του οικιακου
δεν αναγραφεται πουθενα στο λογαριασμο ουτε στην εξηγηση
ουτε καμια kwh αυγουστου προ η μετα επιδοτησης

ΟΤΙ συνδιασμο και να εκανα πραξεων δε βγαζει το νουμερο τους
δε με απασχολει θα πληρωθει και αντε γεια
εχω ηδη φυγει
μπορει να πηγα σε χειροτερα; ισως
θα τους κυνηγησω εξισου και περισσοτερο
αυτοι γραφουν ενα συνολο στην εξηγηση 21,67€ και λενε αρα ολα σωστα....

ο λογαριασμος δεν αναγραφει ΠΟΥΘΕΝΑ τη kwh αυγουστου προ ή μετα επιδοτησης λεει ενα γενικο 0,11000 που δεν αντιστοιχει σε τιποτα ουτε καν στο fixed που ειναι 0,11028€/kWh προ συνεπειας, παγιας δε θυμαμαι τι
ο νεος λογαριασμος ειναι μπουρδελο, ο παλιος ηταν υπεροχος.

image.jpeg.bd67f2dd021543988657c3c447b7d79f.jpeg

αντιο fixed θα μου λειψεις....
οχι δε θαβω προτεργια για 0,80
λεω οτι απλα με το που μπηκε το οικιακο τα νουμερα ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ
ΕΣΤΩ και για 1 μερα! αυτοι βαζουν 2 ας το δεχτω
και απαντανε στο rae για να μη πειτε οτι μονο θαβω

ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ τους λογαριασμους σας και μη παραμεινετε στο τι εχουν ανακοινωσει...
οσο για τις υπολοιπες χρεωσεις ... ουδεις ξερει... αμα δε βγαζουμε ακρη με τις ΒΑΣΙΚΕΣ

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα.

Εκανα απο την προηγουμενη Παρασκευη αιτηση για μεταβαση απο την elpedison στην Ηρων.

Το αιτημα προχωρησε και πριν απο 4 ημερες και συκγκεκριμενα την Παρασκευη 26 του μηνα περασαν απο τον ΔΕΔΔΗΕ και μετρησαν. Σημερα Τριτη απογευμα και δεν εχει γινει η εκπροσωπηση ακομη. Στο σαιτ του Ηρων γραφει ακομα υπο επεξεργασια. Στην αναζητηση που εκανα στον δεδδηε δεν εχει αλλαξει ακομα το τελευταιο ψηφιο. Τοσες πολλες μερες κανει? Νομιζα οτι απο την στιγμη που ο ΔΕΔΔΗΕ ολοκληρωνει τη καταμετρηση η διαδικασια προχωρα αμεσα μετα.

Επεξ/σία από alexdjx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω τους κυνηγησα τηλεφωνικα γιατι ηθελα να πεσει ακριβως με το που τελειωνε το fixed προτεργια
να μη σου πω ηθελα και νωριτερα αλλα μετα μου ειπαν στη προτεργια ρητρα 70 ευρω αν φυγω εστω και μια μερα πριν
ενας φιλος που δεν κυνηγησε μπηκε στον αυτοματο πιλοτο και περιμενει
εμενα τη μερα που ηρθε ο δεδδηε 9/8 ειπε οτι απο σημερα θα εισαι στον ηρωνα 
10 ημουν, το μαθα ομως πιο μετα και μαλιστα πετυχα σε μια στην εξυπηρετηση που μου λεει η αιτηση ακυρωθηκε.... βλεποντας μια αιτηση 2 χρονια πριν... και εγινα εξαλος ωσπου να καταλαβω τι γινεται

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, korakios said:
  Reveal hidden contents

στέλνεις email στην εταιρία που λογικά απο εκεί είναι το πρόβλημα , μετά στο ΔΕΔΔΗΕ και αν δε βγει άκρη myrae κατά πάροχου και διαχειριστή (elpedison και ΔΕΔΔΗΕ)

τελικα το φτιαξανε, μαλλον κατι ειχε κολλησει στο συστημα. σε ευχαριστω για την συμβουλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να δειτε παρτυ που θα γινει οταν ερθουν οι λογαριασμοι...... και δε θα βγαινουν τα νουμερα σε οποιον κατσει να τα υπολογισει....

πιθανοτατα εχεις ηδη αλλαξει εταιρεια και θα το μαθεις σε καμια βδομαδα
και γω δε το μαθα αμεσα περα απο το δεδδηε που μου ειπε απο σημερα που ηρθα

56 λεπτά πριν, alexander098 είπε

Καθε μερα μπερδευομαι και περισσοτερο. Ειμαι αναμεσα σε we&ηρωνα και δεν ξερω που να παω. Ο ηρωνας τουλαχιστον αφου αργει να βγαλει λογαριασμο δεχεται ενδειξεις του πελατη;

η we λιγο με τρομαξε.... οτι πρεπει να στειλω ΕΝΑ καρο δικαιολογητικα πριν καν στειλουν το συμβολαιο
εκει λιγο τρομαξα, δεν την ηξερα και απο χθες....
επισης αλλη τιμη ανακοινωσαν για το σεπτεμβρη και την αλλαξαν αφου ανακοινωθηκε η επιδοτηση....
επισης προτιμω τα econtract
 

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, akaloith είπε

η we λιγο με τρομαξε.... οτι πρεπει να στειλω ΕΝΑ καρο δικαιολογητικα πριν καν στειλουν το συμβολαιο
εκει λιγο τρομαξα, δεν την ηξερα και απο χθες....
 

Πώς θα συμπληρώσουν τη σύμβαση, αν δεν έχουν τα στοιχεία που προκύπτουν από τα δικαιολογητικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πως θα στειλω δικαιολογητικα σε ενα συμβολαιο που δεν εχω μπροστα μου;;;;;
ολοι συμπληρωνουν τηλεφωνικα τα στοιχεια και στη πορεια στελνεις τα δικαιολογητικα
πρωτη φορα μου τυχε να μου ζητανε ολα τα δικαιολογητικα πριν απο οτιδηποτε αλλο με το καλησπερα
ποσο μαλλον μια εταιρεια που τη ξερει το 3% των ελληνων και αμα
να ταν μεγαλη γνωστη εταιρεια να πω αντε ισως
προφανως πρεπει να αναθεωρησουν αυτη τους την απαιτηση η we
και να βαλουν και econtract αν δεν εχουν βαλει ηδη

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...