Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, green gordon είπε

Πως βγαινει αυτη η αναλογια;

Οι τιμες ανα kw ανα μηνα δια του 4;Δηλαδη δεν παιζει κανενα ρολο ποσες καις ανα μηνα αλλα ο συνολικος αριθμος των 4 μηνων;

φυσικα και εχει ρε παιδια κερδος αν ο λογαριασμος ειναι ανα μηνα ομως εκαθαριστικος. Πλεον γινεται να εχεις εκαθαριστικο καθε μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, desiro είπε

Ξεκινησε απο χθες η εκπροσωπηση μου στην Ελιν.....Το καλο με αυτη την εταιρεια παντως ειναι οτι σε μισο λεπτο το πολυ εχουν σηκωσει το τηλεφωνο.....Δεν ειναι η πιο φθηνη αλλα οκ τουλαχιστον δεν πιστευω οτι θα ειναι ποτε η πιο ακριβη και το μηδενικο παγιο ειδικα για σπιτια με πολυ μικρες καταναλωσεις ειναι δελεαρ....βεβαια μεγαλη μπουκια φαε,μεγαλο λογο μην λες....Θα δουμε τον επομενο μηνα!!!

Πότε υπέγραψες;

2 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

φυσικα και εχει ρε παιδια κερδος αν ο λογαριασμος ειναι ανα μηνα ομως εκαθαριστικος. Πλεον γινεται να εχεις εκαθαριστικο καθε μηνα.

Δεν είναι πραγματικός εκκαθαριστικός ο ανά μήνα αφού βασίζεται στις ενδείξεις πελάτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, geodimis είπε

Πότε υπέγραψες;

Δεν είναι πραγματικός εκκαθαριστικός ο ανά μήνα αφού βασίζεται στις ενδείξεις πελάτη. 

Nαιι αλλα εχουμε το παραδειγμα πχ  η επομενη καταμετρηση ειναι για παραδειγμα τον Νοεμβριο.. και η προηγουμενη ειχε τελειωσει τον Ιουλιο.. εχουμε καποιον που ηταν στην πιο φτηνη τιμη για Αυγουστο.. αρα πχ εδωσε αντι 500 - 700 , ερχετε τον Σεπτεμβριο και παλι ειναι στην πιο φτηνη και λεει ωραια εχω καψει παλι 700( γιατι μια και ειχε 0τιμη εκαψε..αλλα μειον τις 200παραπανω φαινονται 500στο ρολοι)  θα δηλωσω παλι 800 αρα 300 αβατζο.. για τον Οκτωβριο.. ερχεται ο Οκτωβρης πχ και εχει μεση τιμη και καει παλι 300(αρα ειναι και 0) δηλωνει 100 ετσι δεν βγηκε κερδισμενος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xariskk24 είπε

Nαιι αλλα εχουμε το παραδειγμα πχ  η επομενη καταμετρηση ειναι για παραδειγμα τον Νοεμβριο.. και η προηγουμενη ειχε τελειωσει τον Ιουλιο.. εχουμε καποιον που ηταν στην πιο φτηνη τιμη για Αυγουστο.. αρα πχ εδωσε αντι 500 - 700 , ερχετε τον Σεπτεμβριο και παλι ειναι στην πιο φτηνη και λεει ωραια εχω καψει παλι 700( γιατι μια και ειχε 0τιμη εκαψε..αλλα μειον τις 200παραπανω φαινονται 500στο ρολοι)  θα δηλωσω παλι 800 αρα 300 αβατζο.. για τον Οκτωβριο.. ερχεται ο Οκτωβρης πχ και εχει μεση τιμη και καει παλι 300(αρα ειναι και 0) δηλωνει 100 ετσι δεν βγηκε κερδισμενος?

 

Όπως προαναφέρθηκε η καταμέτρηση του Νοεμβρίου θα δώσει την συνολική κατανάλωση 7ος-11ος. Αυτές οι kwh θα επιμεριστούν στο τετράμηνο αναλογικά και θα τιμολογηθούν με την τιμή του κάθε μήνα (από τον ίδιο πάροχο εφόσον παρέμεινε εκεί). Στον εκκαθαριστικό λογαριασμό θα αφαιρεθούν ότι ποσά πληρώθηκαν με έναντι βάσει μετρήσεων.

Θεωρητικά ναι, υπάρχει ένα περιθώριο "κέρδους" αν γνωρίζεις τις τιμές του επόμενου μήνα (και είναι υψηλότερες από του τρέχοντος) πριν δώσεις ενδείξεις για τον τρέχοντα, για να σου βγει ο έναντι.

Μάλιστα στον ΗΡΩΝΑ με την έκπτωση συνέπειας μπορείς να κερδίσεις φαινομενικά κάποια επιπλέον χρήματα αν στον 2ο-3ο μήνα του 4μήνου πχ δηλώσεις αναλογικά περισσότερες kwh σε σχέση με τον 1ο (όπου δεν έχεις έκπτωση συνέπειας).

Το πρόβλημα είναι ότι αν αποφασίσεις να αλλάξεις πάροχο πάνω στο μήνα που ξεκίνησες την εκπροσώπηση (επειδή πχ είδες φτηνότερες τιμές για τον επόμενο) , το πότε θα έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ να πάρει μετρήσεις για τον πάροχο από τον οποίο φεύγεις ώστε να σου εκδώσει πραγματικό τελικό εκκαθαριστικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έλαβα κλήση απο την εταιρεία "Φυσικό Αεριο" για προσφορά ρεύματος.

Έχω το My Home Enter N της ΔΕΗ από πέρσι (με κλειδωμένη τιμή 10 λεπτα) μέχρι το Δεκέμβρη του 2023 

Από το Φυσικό Αέριο μου είπαν ότι πάντα πουλάνε φθηνότερα από τους άλλους χωρίς όμως δέσμευση σε συγκεκριμένη τιμή. Για το μήνα αυτό μου είπαν ότι η χρέωση,  μετα τις επιδοτησεις, είναι 3,2 λεπτά (αρχική τιμή 67 λεπτά ενώ οι άλλοι παροχοι 80 λεπτα).

Έχει κανείς εμπειρία με αυτούς;

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, john1987 είπε

Από το Φυσικό Αέριο μου είπαν ότι πάντα πουλάνε φθηνότερα από τους άλλους

Αυτό αν το έβλεπα έτσι ωραίο σε μία σύμβαση υπέγραφα μαζί τους εφόρου ζώης 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john1987 είπε

Μόλις έλαβα κλήση απο την εταιρεία "Φυσικό Αεριο" για προσφορά ρεύματος.

Έχω το My Home Enter N της ΔΕΗ από πέρσι (με κλειδωμένη τιμή 10 λεπτα) μέχρι το Δεκέμβρη του 2023 

Από το Φυσικό Αέριο μου είπαν ότι πάντα πουλάνε φθηνότερα από τους άλλους χωρίς όμως δέσμευση σε συγκεκριμένη τιμή. Για το μήνα αυτό μου είπαν ότι η χρέωση,  μετα τις επιδοτησεις, είναι 3,2 λεπτά (αρχική τιμή 67 λεπτά ενώ οι άλλοι παροχοι 80 λεπτα).

Έχει κανείς εμπειρία με αυτούς;

 

πεστους αφου παντα ειναι φθηνοτεροι να σου κανουν φιξ συμβολαιο με 9.5 σεντς τη Kwh. Κερδος θα χουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john1987 είπε

Μόλις έλαβα κλήση απο την εταιρεία "Φυσικό Αεριο" για προσφορά ρεύματος.

Έχω το My Home Enter N της ΔΕΗ από πέρσι (με κλειδωμένη τιμή 10 λεπτα) μέχρι το Δεκέμβρη του 2023 

Από το Φυσικό Αέριο μου είπαν ότι πάντα πουλάνε φθηνότερα από τους άλλους χωρίς όμως δέσμευση σε συγκεκριμένη τιμή. Για το μήνα αυτό μου είπαν ότι η χρέωση,  μετα τις επιδοτησεις, είναι 3,2 λεπτά (αρχική τιμή 67 λεπτά ενώ οι άλλοι παροχοι 80 λεπτα).

Έχει κανείς εμπειρία με αυτούς;

 

για Σεπ ναι , πολλοί πάροχοι είναι φθηνοί , το πρόβλημα είναι τι θα παίξει τους δύσκολους μήνες , βλέπεις αργότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους

ειμαι στον ηρων αυτη τη στιγμη και εχω 4 παροχες και στον τελευταίο λογαριασμο επειδη αλλαξανε ολα παλι ειχα αυτη εδω τη χρεωση Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς 273kWhX0,380028/kWh= 103,75 

Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς 310kWhX0,314472/kWh= 97,49 2ρος λογαριασμος  απο αλλη παροχη
 

         

η ερωτηση μου ειναι η εξης,να παω σε αλλο παροχο τωρα η οχι?θα εχω για το σεμπτεμβριο τιμη με 0,15 λεπτα που διαβαζω η θα πληρωνω παλι ακριβα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Triple_HR21 είπε

καλημερα σε ολους

ειμαι στον ηρων αυτη τη στιγμη και εχω 4 παροχες και στον τελευταίο λογαριασμο επειδη αλλαξανε ολα παλι ειχα αυτη εδω τη χρεωση Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς 273kWhX0,380028/kWh= 103,75 

Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς 310kWhX0,314472/kWh= 97,49 2ρος λογαριασμος  απο αλλη παροχη

η ερωτηση μου ειναι η εξης,να παω σε αλλο παροχο τωρα η οχι?θα εχω για το σεμπτεμβριο τιμη με 0,15 λεπτα που διαβαζω η θα πληρωνω παλι ακριβα?

οι ρήτρες είναι απο κατανάλωση προ 1/8

για Αυγ είχες άλλη χρέωση , έτυχε και είναι ανταγωνιστικές οι τιμές για Αυγ/Σεπ άρα θεωρητικά παραμένεις, σε άλλαξαν αυτόματα στο Generous ?

ανέβασε αν θες ένα λογαριασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

οι ρήτρες είναι απο κατανάλωση προ 1/8

για Αυγ είχες άλλη χρέωση , έτυχε και είναι ανταγωνιστικές οι τιμές για Αυγ/Σεπ άρα θεωρητικά παραμένεις, σε άλλαξαν αυτόματα στο Generous ?

ανέβασε αν θες ένα λογαριασμό

ο τελευτεος λογαριασμος γραφει Εμπορικό Πρόγραμμα: HELLENIC FORCES 1
 ακομα σε αυτο ειμαι.δεν πρεπει να ειχε γινει αλλαγη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

ο τελευτεος λογαριασμος γραφει Εμπορικό Πρόγραμμα: HELLENIC FORCES 1
 ακομα σε αυτο ειμαι.δεν πρεπει να ειχε γινει αλλαγη?

οκ είσαι σε ειδικό πρόγραμμα , ναι πρέπει να είχε γίνει , αλλά χωρίς να ανεβάσεις λογαριασμό δε βγάζω άκρη

αν έχεις κατανάλωση απο 1/8 και μετά πρέπει να έχει άλλη τιμολόγηση

φυσικά για κατανάλωση προ 1/8 πρέπει να έχεις και πίστωση ΤΕΜ μαζί με τη ρήτρα

___________________________

άσχετο σε περίπτωση αρνητικής χρέωσης τότε μηδενίζεται η χρέωση σύμφωνα με υπουργική απόφαση

@ekrepali

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

οκ είσαι σε ειδικό πρόγραμμα , ναι πρέπει να είχε γίνει , αλλά χωρίς να ανεβάσεις λογαριασμό δε βγάζω άκρη

αν έχεις κατανάλωση απο 1/8 και μετά πρέπει να έχει άλλη τιμολόγηση

φυσικά για κατανάλωση προ 1/8 πρέπει να έχεις και πίστωση ΤΕΜ μαζί με τη ρήτρα

___________________________

άσχετο σε περίπτωση αρνητικής χρέωσης τότε μηδενίζεται η χρέωση σύμφωνα με υπουργική απόφαση

@ekrepali

 

SmartSelect_20220830-140047_myHERON.jpg

Μόλις τώρα, Triple_HR21 είπε

 

SmartSelect_20220830-140047_myHERON.jpg

σε ερωτηση μου στο τσατ τωρα με ειπανε τα εξης

 

Εχει αλλαξει σε ολες τις παροχες δηλαδη τι ισχυει Για τα ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΑ Εμπορικά Προγράμματα με ΟΙΚΙΑΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ θα ισχύουν οι Χρεώσεις ΗΡΩΝ «PROTECT 4 HOME», οι οποίες θα αναρτηθούν εδώ και έχουν ως εξής: Η Χρέωση Παγίου για την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας, ανά ημερολογιακό μήνα, υπολογιζόμενου ως τριάντα (30) ημέρες, ανεξαρτήτως του ύψους αυτής, ορίζεται στα τρία ευρώ (3,00 €/μήνα). Η Χρέωση Προμήθειας για την ημερήσια & νυχτερινή κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας, ανεξαρτήτως του ύψους αυτής, ορίζεται στα 0,575 €/kWh. Παράλληλα με τις ανωτέρω Χρεώσεις Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας & Χρέωση Παγίου, παραμένετε δικαιούχοι της Κρατικής Επιδότησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

 

SmartSelect_20220830-140047_myHERON.jpg

σε ερωτηση μου στο τσατ τωρα με ειπανε τα εξης

 

Εχει αλλαξει σε ολες τις παροχες δηλαδη τι ισχυει Για τα ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΑ Εμπορικά Προγράμματα με ΟΙΚΙΑΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ θα ισχύουν οι Χρεώσεις ΗΡΩΝ «PROTECT 4 HOME», οι οποίες θα αναρτηθούν εδώ και έχουν ως εξής: Η Χρέωση Παγίου για την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας, ανά ημερολογιακό μήνα, υπολογιζόμενου ως τριάντα (30) ημέρες, ανεξαρτήτως του ύψους αυτής, ορίζεται στα τρία ευρώ (3,00 €/μήνα). Η Χρέωση Προμήθειας για την ημερήσια & νυχτερινή κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας, ανεξαρτήτως του ύψους αυτής, ορίζεται στα 0,575 €/kWh. Παράλληλα με τις ανωτέρω Χρεώσεις Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας & Χρέωση Παγίου, παραμένετε δικαιούχοι της Κρατικής Επιδότησης

ξέχασαν να σου πούνε οτι είναι ανα μήνα

επίσης δεν ξέρω αν είναι και νόμιμο μιας και δεν έχουν δημοσιεύσει τιμοκατάλογο στη ΡΑΕ απο Αύγουστο για το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Αν δεν έχει συνέπεια δε σε συμφέρει (υποθέτω το 0,575 είναι για Αυγ και δεν έχει συνέπεια)

image.png.1b4cb57d753432b73ba2c11677fb6175.png

ο λογαριασμός που ανέβασες είναι μισός και δεν έχει περίοδο κατανάλωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...