Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Macosj είπε

Ναι το κατάλαβα. Απλά το τρελό σε μένα είναι ότι ο ιδιώτης, εφόσον έχει εξασφαλισμενη την επιδότηση που καθορίζεται από την τιμή της ΔΕΗ μπορεί να κάνει manipulation της αγοράς, προσφέροντας πολύ χαμηλότερη τιμή και παίρνοντας πελάτες, εφόσον έχει εξασφαλίσει  ότι θα βγάλει ένα κέρδος τουλάχιστον από αυτό λόγω της επιδότησης και ταυτόχρονα θα έχει πολύ μεγαλύτερο πελατολόγιο, που θα είναι διαθέσιμο για τους άλλους μήνες μιας και η τιμή θθα αλλάζει κάθε μήνα. Ειδικά αυτόν τον μήνα με την υψηλή τιμή της ΔΕΗ είναι σαν βούτυρο στο ψωμί των άλλων εταιριών. Κάποιος θα έλεγε ότι το κάνουν για να διωξουν πελάτες από την ΔΕΗ ώστε να πάνε και σε εταιρίες ολιγαρχων 

...δεν είναι ακριβώς έτσι (που είναι μια πρώτη πρόχειρη ανάγνωση/σενάριο) : εκεί που έχουν πάει α) τιμές χρηματιστηρίου β) τιμές ΦΑ, και εκεί που ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να πάνε τον χειμώνα (που θα βογγήξουμε όλοι ανεξαιρέτως, καθώς αν ο ιός γονάτισε επιχειρίσεις μια, τώρα θα απαλείφθει ό,τι είχε απομένει, λόγω των τιμών ενέργειας....), η ΔΕΗ ανακοίνωσε τιμές που την καλύπτουν με μειωμένη χρήση λιγνίτη. Διότι αν πάνω σε όλα αυτά κόψει εντελώς το αέριο ο Ρώσος τον χειμώνα, ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝ ΡΕΥΜΑ. Βέβαια από την άλλη παίζει και η περίπτωση "τόσο καιρό έχουμε χαμηλές τιμές στη ΔΕΗ, ε ας κάνουμε και μια καλή μπάζα με την ευκαιρία των υψηλών επιδοτήσεων".....Δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει κανέναν ούτε το βούτυρο ούτε το ψωμί των "εναλλακτικών", και δη των μικρών, καθώς αυτοί κατά βάση δώσανε χαμηλές τιμές, με σκεπτικό αύξηση πελατολογίου στην πολύ πραγματική προοπτική μαζικών εξαγορών... Με άλλα λόγια, μαλλον "ο καθένας κάνει την δουλειά του" απλώς, η οποία δεν συμβαδίζει απαραίτητα με την "δουλειά" που έχουν κατά νου οι άλλοι (και δη η ΔΕΗ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε λιγο θα κλαιμε για τους παροχους που πρεπει να ανακοινωσουν τη kwh του επομενου μηνα....
μια χαρα επιδοτηση παιρνουν....
λες και θα μπουν μεσα απο το μηνα και οχι απο αυτους που εχουν κλειδωμενα 2χρονα με 0,08 

και προφανως ΚΑΝΕΙΣ δε τους εμποδιζει να βγαλουν τα σπασμενα απο τη kwh του επομενου μηνα....

στο κατω κατω δεν υποχρεωσε κανεις το καθενα να κανει απο μια εταιρεια ρευματος και να εχουμε 10+. προφανως τα 3/4 θα κλεισουν-συγχωνευτουν οπως εγινε και με τη τηλεφωνια

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fredd0 είπε

διαφωνω καθετα. ΚΑΝΕΝΑΣ παροχος δε μπορει να προβλεψει τιμες μια βδομαδα μετα, ποσο μαλλον ενα μηνα μετα. Ουτε καν ο Μυτιλιναιος, που παραγει ενεργεια κι ολας. Και ολοι καλουνται να κλειδωσουν τιμες ενα μηνα μπροστα. Εγω, για να σου πω την αληθεια, πιστευω οτι εχουν γεμισει καφετι σωβρακακια καποια τμηματα που κανουν φοργουαρντ τιμες.

Για μενα η αγορα ενεργειας μετα την κριση δε θα εχει καμια σχεση με αυτη που ξεραμε, και αυτοι που θα επιβιωσουν θα ειναι αυτοι που κρατησουν κας ον χαντ. Οσο αστειο και αν σου ακουγεται, οι παροχοι, αυτη στιγμη, ειναι σε μοντ επιβιωσης, οχι σε μοντ βρεχει χρημα.

Δεν κατάλαβα σε τί ακριβώς διαφωνείς κάθετα, πάντως οι πάροχοι (και όσοι είναι "της σχετικής αγοράς"), έχω την αίσθηση ότι πάνω-κάτω γνωρίζουν που πάει το πράγμα, ίσως και για όλο το μήνα. Άλλωστε υπάρχουν και τα σχετικά συμβόλαια που καθορίζουν κατά κάποιο τρόπο τις τιμές. Και τέλος πάντων σε καμμία περίπτωση δεν κολυμπάνε στα ίδια θολά νερά με τους καταναλωτές.

Από την άλλη πάλι, όχι αστείο δεν μου φαίνεται, αλλά προσυπογράφω το περί "mode επιβίωσης". Πόσο μάλλον όταν οι απλήρωτοι λογαριασμοί (λογικό) έχουν εκτοξευθεί. Το ότι ΕΙΝΑΙ "έμμεση επιδότηση των παρόχων", δεν σημαίνει ότι το βλέπω ως χρηματοβροχή υπέρ τους - μάλλον σε (πρόσκαιρο) bailout μου κάνει... 

6 λεπτά πριν, akaloith είπε

στο κατω κατω δεν υποχρεωσε κανεις το καθενα να κανει απο μια εταιρεια ρευματος και να εχουμε 10+.

...λάθος εκτίμηση - η "καλή μας η ΕΕ" υποχρέωσε (μηνμονιακή επιταγή και δέσμευση) το "σπάσιμο του κρατικού μονοπωλίου" και το "άνοιγμα της αγοράς" προς μακροημέρευση του περίφημου "ανταγωνισμού" (που θα μας σώσει μέσα στον καπιταλισμό....).

Αναφορά σε κείμενο

προφανως τα 3/4 θα κλεισουν-συγχωνευτουν οπως εγινε και με τη τηλεφωνια

...αυτή, αντιθέτως, είναι σωστή εκτίμηση. Μασήσανε ό,τι μασήσανε τα διάφορα γκολντενμπόγια τους (των διάφορων παρόχων) μέσα στα χρόνια και,,,,"πήγε καλά ο ανταγωνισμός" (μη χέσω....). Και τώρα απλά θα την πληρώσουν οι διάφοροι πιτσιρικάδες που νόμισαν ότι βρήκαν δουλειά σε αυτούς που θα τους φάει η μαρμάγκα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτη τη στιγμη χολοσκαω για το καταναλωτη που βομβαρδιζεται απο παντου
κανενα οικτο στους παροχους που ψαξαν γρηγορη μασα και ανοιξαν και απο ενα μαγαζακι μη μπουν μεσα ενα μηνα....

οσο για το ανοιγμα της αγορας ναι βεβαιως αλλα οχι για την ελλαδα 10+ εταιρειες ρευματος
οποιος δεν αντεχει με το καλο να κλεισει ή να αγοραστει
οτι εγινε στη τηλεφωνια θα γινει και εδω.-

οσο για τους παροχους που βγαλαν μηδεν τον σεπτεμβρη, σημερα πηρα ηρωνα, μια χαρα απαντανε τουλαχιστον αυτοι
και κατεθεσα τις kwh αυγουστου γιατι το τελευταιο που θελουμε ειναι να βαζουν και κουτουρου kwh....
το τι θα ερθει ο τελικος λογαριασμος ΑΓΝΩΣΤΟ και επιμενω να βγει αμεσα και οχι στο 2μηνο για να παρω μια ιδεα τι παιζει.... και για να μη πανε οι συνεπειες στο 3μηνο....

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, washcloud είπε

Δεν κατάλαβα σε τί ακριβώς διαφωνείς κάθετα, πάντως οι πάροχοι (και όσοι είναι "της σχετικής αγοράς"), έχω την αίσθηση ότι πάνω-κάτω γνωρίζουν που πάει το πράγμα, ίσως και για όλο το μήνα.

πιστεψε με, ιδεα δεν εχουν. Δυο μερες δεν ειχε ηλιο (πεσανε οι ανανεωσιμες) και χαθηκε τελειως ο μπουσουλας, 60% αυξηση στην τιμη ρευματος. 450 -> 700

Και διαφωνω οτι "εμμεσα" επιδοτει τους παροχους. Αυτη τη στιγμη, αν δεν υπηρχε επιδοτηση,  δε θελεις καν να φανταστεις ποσοι δεν θα ειχαν ρευμα. Οι παροχοι, απο τη στιγμη που κοπηκε η ρητρα που τους επετρεπε να βγαζουν τα σπασμενα προσπαθουν κατα βαση να επιβιωσουν αλλο ενα μηνα, και οι μικροι να "χτισουν" πελατολογιο για να τους αγορασει κανενας μεγαλος πριν φαληρισουν. Καμια we  δεν αντεχει τις ζημιες που θα φαει αν απο εδω που ειμαστε το ρευμα σε ενα μηνα ανεβει οχι 60 και 70%, ουτε 20% δεν αντεχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Και διαφωνω οτι "εμμεσα" επιδοτει τους παροχους. Αυτη τη στιγμη, αν δεν υπηρχε επιδοτηση,  δε θελεις καν να φανταστεις ποσοι δεν θα ειχαν ρευμα. Οι παροχοι, απο τη στιγμη που κοπηκε η ρητρα που τους επετρεπε να βγαζουν τα σπασμενα προσπαθουν κατα βαση να επιβιωσουν αλλο ενα μηνα, και οι μικροι να "χτισουν" πελατολογιο για να τους αγορασει κανενας μεγαλος πριν φαληρισουν. Καμια we  δεν αντεχει τις ζημιες που θα φαει αν απο εδω που ειμαστε το ρευμα σε ενα μηνα ανεβει οχι 60 και 70%, ουτε 20% δεν αντεχουν.

....εγώ πάντως σου εξήγησα (αφού συμφώνησα ότι είναι σε "επιβίωση mode") ότι το "εμμεσα" σημαίνει ότι τους κρατάνε στον αφρό (και φυσικά μαζί και τους πελάτες τους). Και για την ακρίβεια αυτό ακριβώς είναι μέρος του κακού - ενός κακού που δεν έπρεπε καν να είχε ξεκινήσει, με την είσοδο δεκάδων "παρόχων" (μη χέσω) στην "αγορά" για λόγους,,,,"ανταγωνισμού" (και που κατέληξε απλά σε μοίρασμα της πίτας σε περισσότερα στόμα, ονόματα να μη λέμε). Πιο πολύ νόημα θα είχε ένα κρατικό μοντέλο με με κρατικό έλεγχο μιας μονοπωλιακής ΔΕΗ, παρά αυτό το τσίρκο των "χρηματιστηρίων". Που βέβαια δεν κολλάει σε έναν "παγκοσμιοποιημένο κόσμο" (και μία "πανευρωπαϊσμένη Ευρώπη") - μόνο που αυτοί που καρπώθηκαν ό,τι καρπώθηκαν είναι στην τελική τα μεγαλοστελέχη ακόμη και των μικροπαρόχων, και όχι ο κάθε κακόμοιρος μικροϋπάλληλός τους (που είναι και αυτός που πρώτος-πρώτος θα την πληρώσει αν σταματήσει να "επιβιώνει" η εταιρία του) και φυσικά ούτε ο απλός καταναλωτής. Αυτό δηλαδή που συμβαίνει γενικά σε όλο το φάσμα του υπερκαταναλωτικού και υπερκαπιταλιστικού χανείου που ζούμε εδώ και (πολλές) δεκαετίες, και είμαστε όλοι χαμένοι από χέρι, καθώς τώρα που υπάρχει θέμα με τα καύσιμα οι "αντ-αγωνιστές" γίνονται "αλληλο-κατασπαραχτές" και βοήθειά μας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σ'αυτο διαφωνω ... 🙃

πνευμα αντιλογιας, το ξερω, αλλα μονοπωλιακη ΔΕΗ δε θα ηθελα σε καμια περιπτωση. Βλεπεις δεν εχω ξεχασει τα φυντανια που βγαινανε τοτε παλια στη τοτε παλια τηλεοραση και λεγανε αν δε κανετε οτι θελουμε, θα κατεβουν οι διακοπτες.

Και περα των φυντανιων, ειδαμε και ΔΕΗ "υπο τις προσταγες" του κρατους. Προσφατα. Ενα βημα πριν τη χρεοκοπια ειχε φτασει, η το ξεχασαμε; Η μεγαλυτερη βιομηχανια των Βαλκανιων (δεν υπερβαλω) ειχε φτασει να μην εχει μια γιατι καποιοι σπρωξανε το δε πληρωνω και το ετσι και το αλλιως και ηταν η ΔΕΗ βασικα ηταν ενας τεραστιος απληρωτος λογαριασμος.

 

τεσπα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μπορεί και να ήταν έτσι - δεν μπορώ να το ξέρω. Ακούγοντας όμως "πρόσφατα" τον τέως πρόεδρό της (που μπορεί να λέει και τα "κομματικά" του - ούτε γι' αυτό μπορώ να είμαι σίγουρος), ίσως και να μην ήταν όπως την παρουσιάζουνε (ότι ήταν "τεράστιος απλήρωτος").

Όχι δεν δεν το παίρνω ως "πνεύμα αντιλογίας", κουβέντα κάνουμε/ο καθένας ό,τι πιστεύει/νομίζει/"γνωρίζει" λέει. Και φυσικά δεν εννοώ "ας γίνει κρατική, για να τρώνε μετά τα εκάστοτε κομματόσκυλα και οι εκάστοτε συνδικαλιζόμενοι". "Σωστά κρατική" (ξέρω : λολ), μου ακούγεται καλύτερα από "απλώς ιδιωτική". Γιατί και η "ιδιωτικότητα" δεν έχει απλά τον παράγοντα "μη τεμπελιά" και "οι ιδιωτικές επιχειρίσεις σκίζονται για την επιβίωση και την ανάπτυξή τους" - οι ιδιωτικές επιχειρίσεις (ειδικά στα σημερινά περιβάλλοντα χωρίς "ελέγχους"/"regulation") σκίζονται ενίοτε (σκίζοντας και τους υπαλλήλους των) για τα συμφέροντα 1-2 μεγαλοκεφαλιών, που "σήμερα την έχουν - αύριο την καίνε" την επιχείριση (κάνοντας γερό προσωπικό κομπόδεμα από το κάψιμο...). Δεν είναι απαραίτητα τύπου "Χρήστος Λαναράς" όλοι, αλλά υπάρχουν οι τύπου,,,"Θωμάς"....

Τεσπα που λες κι εσύ όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, washcloud είπε

 ίσως και να μην ήταν όπως την παρουσιάζουνε (ότι ήταν "τεράστιος απλήρωτος")

 

κοιταξε, δε κοιταω ουτε τι λεει ο ενας, ουτε τι αλλος. Κοιταω οτι βαζανε υποθηκη μεχρι και τα σωβρακα, και απο πανω παρακαλαγανε, για κοινοπρακτικο δανειο για ... κεφαλαια κινησης. Αυτα ουτε σκρουτζομαγαζα δε τα κανουν, και αυτο δεν ειναι θεμα αν το λει ο ενας η ο απεναντι, ειναι γεγονος.

 

περαν αυτου, νομιζω οτι η πηγη της διαφωνιας ισως ειναι το οτι (πιστευω) οτι εσυ βλεπεις το ρευμα ως κατι που ειναι σχεδον κοινωνικο αγαθο και πρεπει ολοι να εχουν απροσκοπτη προσβαση σε αυτο, εγω απο την αλλη επειδη εχω δει τι φεσι εχει πεσει, και απο ποιους, θεωρω το υπαρχον συστημα ΚΟΤ ΜΟΤ ΣΟΤ, αν και σιγουρα μακρυα απο το τελειο, καλυτερο απο το γιουργια που συνοδευει το κρατικο μονοπωλιο. Εισαι ευαλωτος, παρε τοσο (σχεδον) δωρεαν ρευμα. Οι αλλοι, καντε τα κουμαντα σας ως ενηλικες.

 

Περαν αυτου, εγω ολο το καλοκαιρι τα νησια τα ειδα γεματα ανεμελους συμπολιτες μας, βλεπω οτι ρεαλιστικα πλεον τον καταναλωτη, και συγγνωμη που το λεω ωμα, η ενεργειακη κριση αυτους τους τελευταιους 2-3 μηνες δεν τον ακουμπαει καν (ναι ξερω, περσυ η KWh εκανε 12 και φετος 17 σεντς) και παρακολουθω απο μακρυα, με (ενεργειακη) ασφαλεια και ενδιαφερον.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ήδη πάντως "ξεφύγαμε πολύ" (και θα γκρινιάζει κι ο γνωστός γκρινιάρης" - και όχι αδίκως), συν το ότι δεν είμαι και ειδήμονας (σίγουρα έχεις καλύτερη γνώση για διάφορα γεγονότα οπυ πρέπει να αξιολογηθούν "ως τάδε" - στο δηλώνω δηλαδή). Καλώς-κακώς, μια άποψη λέω (αλλά όπως είπα, το παράκανα, συνεπώς δεν το συνεχίζω).

Και ούτως ή άλλως σηκώνει μεγάααααααλη κουβέντα για να δούμε ποιος θεωρεί τί ως τί (και αν καλά κάνει ή όχι). Όσο για τον κόσμο, εκεί κι αν σηκώνει κουβέντα - θα τα ζήσει απότομα στο πετσί του όμως, οσωνούπω. Αλλά "τί να σου κάνει κι ο κόσμος"....Τεσπα. Το βουλώνω! :-D

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει διαβασει καποιος τους ορους του ηρωνα; Στις χρεωσεις στο 3 γραφει κατι για ελαχιστες χρεωσεις και τετοια. Καποιος που μπορει να τα μεταφρασει μπορει να μας πει τι γινεται; Πλεον θελει μεταπτυχιακο για να κανεις μια συνδεση ρευματος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, alexander098 είπε

Εχει διαβασει καποιος τους ορους του ηρωνα; Στις χρεωσεις στο 3 γραφει κατι για ελαχιστες χρεωσεις και τετοια. Καποιος που μπορει να τα μεταφρασει μπορει να μας πει τι γινεται; Πλεον θελει μεταπτυχιακο για να κανεις μια συνδεση ρευματος 

...δεν ξέρω σε ποιές "ελάχιστες χρεώσεις" αναφέρεσαι, αλλά σίγουρα κοιτάς τους όρους του "Generous"...; Γιατί αν κοιτάς κάτι παλιότερο, δεν ισχύει πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησε απο χθες η εκπροσωπηση μου στην Ελιν.....Το καλο με αυτη την εταιρεια παντως ειναι οτι σε μισο λεπτο το πολυ εχουν σηκωσει το τηλεφωνο.....Δεν ειναι η πιο φθηνη αλλα οκ τουλαχιστον δεν πιστευω οτι θα ειναι ποτε η πιο ακριβη και το μηδενικο παγιο ειδικα για σπιτια με πολυ μικρες καταναλωσεις ειναι δελεαρ....βεβαια μεγαλη μπουκια φαε,μεγαλο λογο μην λες....Θα δουμε τον επομενο μηνα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

δεν ειναι φορολογικη πολιτικη αλλα κοινωνικη. παιρνεις απο αυτον που εχει να δωσει για να επιδοτησεις αυτον που δεν εχει. το γιατι άλλαξε το καταλαβαινουμε ολοι. αν ισχυει οτι η επιβαρυνση για οσους εχουν περιπου 1500kwh το τετράμηνο ειναι 40 ευρω μιλαμε για εγκλημα! Ειδικα αυτη την περίοδο. 

Κοινωνική πολιτική κάνει το κράτος με τη φορολογική πολιτική. Αυτός που βγάζει πχ πάνω από 30000 ευρώ φορολογείται με 36% και 44%. Δεν αρκεί αυτό; Το να κάνεις κοινωνική πολιτική σε ένα ιδιωτικοποιημένο προϊόν όπως το ρεύμα είναι απαράδεκτο.

Πολύ σωστή ήταν η απόφαση, από τις λίγες σωστές που πάρθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...