Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω αυτη τη στιγμη θα επελεγα εναν αξιοπιστο παροχο (καποιον δηλαδη που δεν αλλαζει τιμες/πεταει τιμες οτι ναναι για να μαζεψει πελατες και να πουλησει ακριβα το τομαρι  του σε καποιον μεγαλυτερο ) και θα περιμενα. Το χω ξαναπει, οτι προσωπικα ΔΕΗ θα πηγαινα.

Λεμε για την Ελλαδα, προς το παρον η Ελλαδα το διαχειριζεται καπως το θεμα και προστατευει τον καταναλωτη. Νομιζετε οτι ο Γερμανος η ο Γαλλος η ο Ολλανδος μπορουν να πληρωσουν 1000 ευρω τη Μhw? Σποιλερ Αλερτ, δε μπορουν. Θα μπουν σιγουρα πλαφον, σιγουρα θα αλλαξει ο μηχανισμος closing price στα ευρωπαικα χρηματιστηρια ενεργειας, και μη σας πω οτι πιθανως να φανε αναστολη και οι ρητρες CO2, κι ας φωναζουν οι οικολογοι. Το ενεργειακο, για την Ευρωπη, μια ηπειρο πλουσια μεν, φτωχη ενεργειακα δε, ειναι υπαρξιακο ζητημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι φυσικά , η διαφορά τιμής Α και Β προγράμματος παραμένει Α-Β άσχετα με την επιδότηση Γ

Α-Β=(Α-Γ)-(Β-Γ) , απλά μαθηματικά είναι...

Δεν σε αμφισβητώ. Μάλλον έχω απορροφήσει την προπαγάνδα των ΜΜΕ. Αφού εκεί είπαν ότι ανεξαρτήτως τιμής παροχου μετά την επιδότηση η τιμή θα διαμορφωθεί από 0,14-0,17

6 λεπτά πριν, korakios είπε

όταν έρθεις Ελλάδα και κλείσεις σε πάροχο ενημέρωσέ μας για το αν κλείσεις σε σταθερό

Δεν πρόκειται να έρθω Ελλάδα, οι δικοί μου που είναι εκεί είναι στην ΔΕΗ. Τους έχω πει να μην πάνε σε "εταιρίες" με 2 άτομα προσωπικό. Η σταθερότητα είναι καλύτερη και ας βγει 10-20 ευρώ παραπάνω, βραχυπροθεσμα, διότι μακροπρόθεσμα λιγότερα θα πληρώσουν 

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Macosj είπε

Άρα να μιλάτε για 0,55-0,80 ενώ υπάρχει επιδότηση που το κάνει 0,14-0,17 είναι εντελώς λάθος 

δε βγαίνουν τα νουμερα που έθεσες

έστω πχ οτι όντως οι τιμές ξεκινούν απο 0,55 μέχρι 0,80 , τότε είναι αδύνατον να βγουν και τα 2 με 0,14-0,17

αν έβγαινε πχ 0,17 στο 0,80 σημαίνει οτι έχεις επιδότηση 0,63 , άρα στο πρόγραμμα με 0,55 έχεις μηδενική χρέωση

Δηλαδή η διαφορά είναι 0,17 λεπτά επί κιλοβατώρες που έκαψες

σε 2ο σενάριο που η επιδότηση θα ήταν 0,55 τότε στο πρώτο πρόγραμμα πάλι μηδέν θα είχες αλλά στο δεύτερο

η διαφορά είναι 0,25 λεπτά επί κιλοβατώρες που έκαψες

7 λεπτά πριν, Macosj είπε

Δεν σε αμφισβητώ. Μάλλον έχω απορροφήσει την προπαγάνδα των ΜΜΕ. Αφού εκεί είπαν ότι ανεξαρτήτως τιμής παροχου μετά την επιδότηση η τιμή θα διαμορφωθεί από 0,14-0,17

ανάλογα τον πάροχο , για Σεπ υπάρχουν με 0,01 0,003 και μηδέν χρέωση έως 0,158€/kw μετά τις επιδοτήσεις ,(edit και εκπτώσεις συνέπειας)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

δε βγαίνουν τα νουμερα που έθεσες

έστω πχ οτι όντως οι τιμές ξεκινούν απο 0,55 μέχρι 0,80 , τότε είναι αδύνατον να βγουν και τα 2 με 0,14-0,17

αν έβγαινε πχ 0,17 στο 0,80 σημαίνει οτι έχεις επιδότηση 0,63 , άρα στο πρόγραμμα με 0,55 έχεις μηδενική χρέωση

Δηλαδή η διαφορά είναι 0,17 λεπτά επί κιλοβατώρες που έκαψες

σε 2ο σενάριο που η επιδότηση θα ήταν 0,55 τότε στο πρώτο πρόγραμμα πάλι μηδέν θα είχες αλλά στο δεύτερο

η διαφορά είναι 0,25 λεπτά επί κιλοβατώρες που έκαψες

Ανακοίνωσαν ότι η επιδότηση θα είναι σταθερή για όλους τους παροχους? Δεν βγάζει νόημα αυτό. Εγώ νόμιζα ότι σε αυτούς που έχουν 0,55 θα δώσουν απευθείας επιδότηση 0,4 και σε αυτούς με 0,8 θα δώσουν 0,6-0,65. 

Αν είναι όπως τα λες και υπάρχει μια σταθερή επιδότηση για όλους σε πόσο και όχι ποσοστό επί της τιμής του ρεύματος, τότε κάποιοι θα έχουν τιμή κιλοβατώρας μετά την επιδότηση 0,4. Αυτό είναι τρελό. Δεν το έχω ψάξει, δεν έχω όρεξη και λόγο να το ψάξω, οποτε δεν σε αμφισβητώ γιατί ξέρω ότι εσύ το έχεις ψάξει 

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Macosj είπε

Ανακοίνωσαν ότι η επιδότηση θα είναι σταθερή για όλους τους παροχους? Δεν βγάζει νόημα αυτό. Εγώ νόμιζα ότι σε αυτούς που έχουν 0,55 θα δώσουν απευθείας επιδότηση 0,4 και σε αυτούς με 0,8 θα δώσουν 0,6-0,65. 

σταθερή φυσικά για όλους , αλλιώς δε θα είχε και νόημα αν ήταν ίδιες οι τελικές να αλλάζεις πάροχο παραμόνο για τις υπηρεσίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

σταθερή φυσικά για όλους , αλλιώς δε θα είχε και νόημα αν ήταν ίδιες οι τελικές να αλλάζεις πάροχο παραμόνο για τις υπηρεσίες

Αρα, για να βγει το ποσό των 2 δισ, η λογική λέει ότι η επιδότηση καλύπτει πιο πολύ τις πάνω τιμές πάρα τις κάτω. Οπότε αναρωτιέμαι, αυτοί που θα έχουν 0,55 τιμή θα πάρουν και επιστροφή  από την Εταιρία? Απορώ τι τεμπέληδες είναι εκεί στο υπουργείο και δεν βάζουν ποσοστό αντί για πόσο. Να κάλυπταν το 85-90% της αύξησης ανεξαρτήτως τιμής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Macosj είπε

Αρα, για να βγει το ποσό των 2 δισ, η λογική λέει ότι η επιδότηση καλύπτει πιο πολύ τις πάνω τιμές πάρα τις κάτω. Οπότε αναρωτιέμαι, αυτοί που θα έχουν 0,55 τιμή θα πάρουν και επιστροφή  από την Εταιρία? Απορώ τι τεμπέληδες είναι εκεί στο υπουργείο και δεν βάζουν ποσοστό αντί για πόσο. Να κάλυπταν το 85-90% της αύξησης ανεξαρτήτως τιμής 

αυτοί που έχουν αρνητικό ποσό είτε θα χρεωθούν μηδέν είτε θα πιστωθεί όντως ποσό και θα εκκαθαριστεί στο τετράμηνο, δεν υπάρχει πρόβλεψη απο το νέο νομοσχέδιο

αν έβαζαν ποσοστό θα καταργούσουν τον ανταγωνισμό εξισώνοντας τελικές τιμές

και αν ήμουν πάροχος θα φούσκωνα τις τιμές (σε λογικά πλαίσια) ωστε να πάρω απο το κράτος παραπάνω επιδότηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτοί που έχουν αρνητικό ποσό είτε θα χρεωθούν μηδέν είτε θα πιστωθεί όντως ποσό και θα εκκαθαριστεί στο τετράμηνο, δεν υπάρχει πρόβλεψη απο το νέο νομοσχέδιο

αν έβαζαν ποσοστό θα καταργούσουν τον ανταγωνισμό εξισώνοντας τελικές τιμές

και αν ήμουν πάροχος θα φούσκωνα τις τιμές (σε λογικά πλαίσια) ωστε να πάρω απο το κράτος παραπάνω επιδότηση

Είχα την εντύπωση ότι πρώτα ανακοινώνουν τις τιμές οι παροχοι και μετά την επιδότηση το υπουργείο. Και θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει έλεγχος στις τιμές ρεύματος από το υπουργείο. Μάλλον ελπίζω πολύ στην οργάνωση αυτής της χώρας. Τελως πάντως, δεν σπαμαρω άλλο. Αν είναι έτσι τότε καλά κάνετε και ψάχνετε για παροχο. Είχα λάθος ενημέρωση από τεμπέληδες Έλληνες δημοσιογράφους που έλεγαν ότι η τιμή θα διαμορφωθεί από 0,14-0,17 και όχι από 0-0,17. Οπότε διαφορά 17 λεπτών είναι πράγματι μεγάλη σε σχέση με την διαφορά 3 λεπτών που νόμιζα ότι ήταν 

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι πρεπει να παρακαλαμε η δεη να ανακοινωνει ψηλες τιμες ωστε η επιδοτηση που κυριως καθοριζεται απο τη δεη να ευνοει τους αλλους παροχους. αυτο εγινε το σεπτεμβριο χαρη στο 0,80 της δεη
ετσι και ανακοινωσει χαμηλη τιμη εμεις στους παροχους τη _αμησαμε που οι παροχοι δε θα μπορουν να τη χτυπησουν

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Parastisio είπε

Καλησπέρα σας παιδιά.

Διαμένω σε σπίτι(ενοίκιο) και ακόμη δεν έχω αλλάξει τον χρήστη παροχής(ΔΕΗ), στο όνομα μου.
Πλέον, για να μπορώ να γίνω αποδεκτός στο επίδομα στέγασης ήρθε η ώρα να γίνει η αλλαγή.
Κοίταξα το excel @korakios και έχω να πω μπράβο!
Σχετικά με τα προγράμματα, με βάση τις καταναλώσεις μου με συμφέρουν τα κάτωθι:
1) ΗΡΩΝ Generous (ο τιμοκατάλογος φαίνεται ιδιαίτερα δελεαστικός ωστόσο διαβάζω διάφορα σχετικά με χρόνους,  εξυπηρέτηση, επικείμενες αλλαγές στο πλασματικό τους τιμολόγιο[βλ. 0eur τελική τιμή] κ.ο.κ).
Με την ευκαιρία @korakios, δεν καταλαβαίνω γιατι πχ στην πράξη στα κελια(βλ. κυμαινόμενα) στον ΗΡΩΝ το αποτέλεσμα πολλαπλασιάζεται στο τέλος x0,8.
2) Elin on! 24/7 (Ακούγονται καλά λόγια ωστόσο 24 μήνες δέσμευση)
3)Elin on! Οικιακό (Μου φαίνεται το πιο δελεαστικό, επίσης ανήκω κατηγορία Γ1)
4) Protergia Οικιακό σταθερό (Ο τιμοκατάλογος τους, αναφέρει πως ίσχυε για αιτήσεις έως 31/7/2022)
5) ΔΕΗ Οικιακό Γ1 (τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου)

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει αναφορικά με την επιλογή του καταλληλότερου των παραπάνω λαμβάνοντας υπ'όψιν φυσικά εξυπηρέτηση, χρόνο αναμονής και μια γενική εικόνα της αγορας τον τελευταιο χρόνο. Σας ευχαριστώ πολύ!

1) O Ήρωνας έχει "τυράκι" -20% με "συνέπεια εξόφλησης στον ΕΠΟΜΕΝΟ λογαριασμο", που σημαίνει ότι ΑΝ κάποιο μήνα μετά (καθώς πλέον οι πάροχοι ανακοινώνουν τιμές επόμενου μήνα στις 20 του προηγούμενου - και όλο αυτό θα συνεχίσει έως 31/7/23 ΑΝ δεν αποφασίσει να το αλλάξει η κυβέρνηση που το επέβαλλε) του καπνίσει να βάλει πολύ παραπάνω χρέωση (ή να μειώσει την έκπτωση ξερωγώ), θα ψάχνεις να πας αλλού και ο Ήρωνας ΔΕΝ θα σου αποδώσει την τελευταία έκπτωση με την γελοία δικιολογία ότι "δεν θα υπάρξει επόμενος λογαριασμός" (άρα λειτουργεί είτε ως "μπαμπούλας" για να μην φύγεις, κάτι σαν "ποινή αποχώρησης" μεταμφιεσμένη σε "έκπτωση συνέπειας", είτε ως εξασφάλιση ότι αν φύγεις και δεν το ξέρεις/δεν ξέρεις τί να κάνεις για να το διεκδικήσεις, θα έχουν ένα κατιτις ως κέρδος από εσένα). Κι επειδή το περιβάλλον είναι τόσο ασταθές (φημολογείται μάλιστα σύμπραξη με την NRG), δεν είναι να πολυβασίζεσαι στα όσα σου τάζουν με βάθος ισχύος ΕΝΟΣ ΜΗΝΟΣ (στην ουσία...). Μπορεί και να το συνεχίσει έτσι ακριβώς βέβαια : -20% έκπτωση συνέπειας μέχρι του χρόνου και να συνεχίσει επίσης να έχει ΤΕΛΙΚΗ τιμή που συμφέρει σε σχέση πχ με ΔΕΗ. Μπορεί επίσης να παραμείνει αυτόνομος και να μην συγχωνευθεί. Απλά όλα αυτά, δεν τα ξέρει κανείς. Άρα είτε "ρισκάρει" δαγκώνοντας τυράκι, είτε ρίχνει μια μούτζα στα πιθανά ρίσκα και πάει στην πιο "σίγουρη" ΔΕΗ. Κι αυτό, πάντα ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ...

2) Όταν αλλάξει ο τωρινός μηχανισμός, θα βρεθείς με 24μηνη δέσμευση. Από εμένα είναι όχι.

3) Ίσως αυτό ν' αξίζει. Αλλά κι η Ελίν μικρή είναι, και ποιος ξέρει τί χαμός θα ακολουθήσει τους επόμενους μήνες με συγχωνεύσεις κτλ

4) Elpedison και Πρωτέργεια μακρυά. Είναι οι πιο μεγάλοι από τους εναλλακτικούς, αλλά ταυτόχρονα οι πιο αδηφάγοι (από διάφορες απόψεις - μην κοιτάς απλά την "τιμή κιλοβατώρας").

5)...όπερ έδει δείξαι.....Κυρίως γιατί "ό,τι και να γίνει", η ΔΕΗ που έχει την μερίδα του λέοντος στην αγορά (60-65%) και είναι μακράν ο μεγαλύτερος παραγωγός και έχει την σχέση με το κράτος που έχει, λογικά θα παραμείνει "το πιο ασφαλές καταφύγιο" σε βάθος χρόνου.

3 λεπτά πριν, Macosj είπε

Ανακοίνωσαν ότι η επιδότηση θα είναι σταθερή για όλους τους παροχους? Δεν βγάζει νόημα αυτό. Εγώ νόμιζα ότι σε αυτούς που έχουν 0,55 θα δώσουν απευθείας επιδότηση 0,4 και σε αυτούς με 0,8 θα δώσουν 0,6-0,65. 

Αν είναι όπως τα λες και υπάρχει μια σταθερή επιδότηση για όλους σε πόσο και όχι ποσοστό επί της τιμής του ρεύματος, τότε κάποιοι θα έχουν τιμή κιλοβατώρας μετά την επιδότηση 0,4. Αυτό είναι τρελό. Δεν το έχω ψάξει, δεν έχω όρεξη και λόγο να το ψάξω, οποτε δεν σε αμφισβητώ γιατί ξέρω ότι εσύ το έχεις ψάξει 

Σα να μην τα έχεις καταλάβει σωστά τα όσα συμβαίνουν από πέρσι εδώ : ανέκαθεν "σταθερή" ήταν η επιδότηση (από πέρσι τέτοιο καιρό σχεδόν), καθώς επιδοτούνται οι καταναλωτές και όχι οι πάροχοι. Επίσης οι επιδοτήσεις βγαίνουν πάνω-κάτω με γνώμονα τις τιμές της ΔΕΗ (καλώς ή κακώς, καθώς έχει το μεγαλύτερο πελατολόγιο). Και μην το ψάχνεις, όπως στα λέω είναι, κι ας σου φαίνεται τρελό. Όσο για το τί αρχικές τιμές δίνει ο κάθε πάροχος, δικό του θέμα (εδώ κολλάει και το "η επιδότηση δίνεται με γνώμονα κατά βάση τις τιμές της ΔΕΗ").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ακομα πιο κρισιμο ειναι ο λογαριασμος που τελικα θα λαβουμε...
γιατι αν κρινω απο τη προτεργια που εμεινα ΜΟΛΙΣ 1 ΜΕΡΑ (αυτοι λενε 2) εκτος fixed, στο οικιακο και μετα πηγα ηρωνα μου χρεωσαν τη kwh της μιας αυτης ημερας 0,315 ΜΕ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ενω συμφωνα με το καταλογο επρεπε 0,23114
απλα για μια μερα η διαφορα ηταν μικρη παρολα αυτα τους εκανα αιτημα στη ραε με παραπονο αμα ειχα μεινει 15 μερες ή ενα μηνα τι θα γινοταν δηλαδη;;;

καλωσηρθατε στο πραγματικο πολεμο


ο ηρων ναι δινει την εκπτωση στον επομενο... υποτιθεται
ναι δινει 50ευρω με ηλεκτρονικη εγγραφη... υποτιθεται
ναι αργει 2 ΜΗΝΕΣ το πρωτο λογαριασμο με αποτελεσμα να γινει μπαχαλο....
αναμενω λογαριασμο.... και πιεζω απο ραε και με τους ιδιους να βγει σωστα ο λογαριασμος και οχι οποτε τους καπνισει γιατι ολα πανε πισω....

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, washcloud είπε

Σα να μην τα έχεις καταλάβει σωστά τα όσα συμβαίνουν από πέρσι εδώ : ανέκαθεν "σταθερή" ήταν η επιδότηση (από πέρσι τέτοιο καιρό σχεδόν), καθώς επιδοτούνται οι καταναλωτές και όχι οι πάροχοι. Επίσης οι επιδοτήσεις βγαίνουν πάνω-κάτω με γνώμονα τις τιμές της ΔΕΗ (καλώς ή κακώς, καθώς έχει το μεγαλύτερο πελατολόγιο). Και μην το ψάχνεις, όπως στα λέω είναι, κι ας σου φαίνεται τρελό. Όσο για το τί αρχικές τιμές δίνει ο κάθε πάροχος, δικό του θέμα (εδώ κολλάει και το "η επιδότηση δίνεται με γνώμονα κατά βάση τις τιμές της ΔΕΗ

Ναι το κατάλαβα. Απλά το τρελό σε μένα είναι ότι ο ιδιώτης, εφόσον έχει εξασφαλισμενη την επιδότηση που καθορίζεται από την τιμή της ΔΕΗ μπορεί να κάνει manipulation της αγοράς, προσφέροντας πολύ χαμηλότερη τιμή και παίρνοντας πελάτες, εφόσον έχει εξασφαλίσει  ότι θα βγάλει ένα κέρδος τουλάχιστον από αυτό λόγω της επιδότησης και ταυτόχρονα θα έχει πολύ μεγαλύτερο πελατολόγιο, που θα είναι διαθέσιμο για τους άλλους μήνες μιας και η τιμή θθα αλλάζει κάθε μήνα. Ειδικά αυτόν τον μήνα με την υψηλή τιμή της ΔΕΗ είναι σαν βούτυρο στο ψωμί των άλλων εταιριών. Κάποιος θα έλεγε ότι το κάνουν για να διωξουν πελάτες από την ΔΕΗ ώστε να πάνε και σε εταιρίες ολιγαρχων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akaloith είπε

ετσι και ανακοινωσει χαμηλη τιμη εμεις στους παροχους τη _αμησαμε που οι παροχοι δε θα μπορουν να τη χτυπησουν

...τίποτα δεν _αμήσατε, αφού θα μπορείτε να πάτε ΔΕΗ χωρίς ποινή.

Την _αμήσατε(-σαμε) αν η ΔΕΗ ανακοινώνει ΠΟΛΥ ψηλές τιμές, γιατί αυτό θα σημαίνει α) αναγκη για υψηλότερη κρατική επιδότηση β) ....τα οποία είναι λεφτά που πλέον βγαίνουν ΚΑΙ από τον προϋπολογισμό, καθώς οι πόροι του ΤΕΜ δεν επαρκούν...

Γενικά το όλο ταμτιριρί με τις επιδοτήσεις είναι έμμεση επιδότηση των παρόχων. Συνεπώς όσο λιγότερα φράγκα πέσουν για επιδοτήσεις, τόσο καλύτερα για το μέλλον του δύσμοιρου κοσμάκη (....μιας και ούτως ή άλλως προβλέπεται δυσοίωνο...). Με την προϋπόθεση φυσικά ότι θα γίνει κάτι ώστε να μην μασουλάνε επιδοτήσεις οι πάροχοι. Γιατί αλλιώς τη ΓΑΜΗΣΑΜΕ όλοι μαζί, ανεξαρτήτως τρόπου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τον αυγουστο η δεη με τη χαμηλη τιμη της φανηκε σχεδον μονοδρομος
αυτο "διορθωθηκε" το σεπτεμβρη

προφανως δεν αναφερομαι σε πολυ υψηλη τιμη....
αλλα οχι και σε 0,50 του αυγουστου ποσο ηταν που οι παροχοι δε μπορουσαν να το χτυπησουν ετσι χρεωσαν kwh 0,30 με επιδοτηση.... με επιδοτηση ακομα και το 0,25 ειναι ΜΕΓΑΛΟ ποσο
υποτιθεται θα μεναμε στο 0,15

οσο για την εμμεση ρητρα αποχωρησης του ηρωνα αυτο δε συμβαινει το σεπτεμβρη τουλαχιστον
ακομα και με 0,75 που ειναι χωρις συνεπεια - την επιδοτηση βγαινει μια χαρα kwh
οποτε δεν ειναι τιμωρια επειδη εφυγες τουλαχιστον για το σεπτεμβρη
επισης διαβασα οτι στελνεις αιτημα ραε και απαιτεις να χρεωθει η συνεπεια και στο τελευταιο σου λογαριασμο και υποτιθεται συμμορφωνονται
δεν ειναι εκπτωση παραμονης, ειναι εκπτωση ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ οποτε και να φυγεις θεωρω πρεπει να τη παρεις εφοσον πληρωσεις εγκαιρα

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μόλις τώρα, Macosj είπε

Ναι το κατάλαβα. Απλά το τρελό σε μένα είναι ότι ο ιδιώτης, εφόσον έχει εξασφαλισμενη την επιδότηση που καθορίζεται από την τιμή της ΔΕΗ μπορεί να κάνει manipulation της αγοράς, προσφέροντας πολύ χαμηλότερη τιμή και παίρνοντας πελάτες, εφόσον έχει εξασφαλίσει  ότι θα βγάλει ένα κέρδος τουλάχιστον από αυτό λόγω της επιδότησης και ταυτόχρονα θα έχει πολύ μεγαλύτερο πελατολόγιο, που θα είναι διαθέσιμο για τους άλλους μήνες μιας και η τιμή θθα αλλάζει κάθε μήνα. Ειδικά αυτόν τον μήνα με την υψηλή τιμή της ΔΕΗ είναι σαν βούτυρο στο ψωμί των άλλων εταιριών. Κάποιος θα έλεγε ότι το κάνουν για να διωξουν πελάτες από την ΔΕΗ ώστε να πάνε και σε εταιρίες ολιγαρχων 

Δεν ειναι ακριβως ετσι, η ακριβως τοσο απλο. Ο ταδε παροχος που ουσιαστικα κλεινει τιμη 670 ευρω/mhw (ποσο ακριβως ειναι η επιδοτηση δε θυμαμαι ) τη στραβη να παει η τιμη στο χιλιαρικο (δηλαδη να χανει 330 ευρω/mhw) εχει να την πληρωσει?

 

Γιατι νομιζεις καποιοι παροχοι που βαλανε χαμηλη τιμη (βλεπε μηδενικη) ουτε τηλεφωνα δε σηκωνουν? 😉

 

3 λεπτά πριν, washcloud είπε

 

Γενικά το όλο ταμτιριρί με τις επιδοτήσεις είναι έμμεση επιδότηση των παρόχων. 

διαφωνω καθετα. ΚΑΝΕΝΑΣ παροχος δε μπορει να προβλεψει τιμες μια βδομαδα μετα, ποσο μαλλον ενα μηνα μετα. Ουτε καν ο Μυτιλιναιος, που παραγει ενεργεια κι ολας. Και ολοι καλουνται να κλειδωσουν τιμες ενα μηνα μπροστα. Εγω, για να σου πω την αληθεια, πιστευω οτι εχουν γεμισει καφετι σωβρακακια καποια τμηματα που κανουν φοργουαρντ τιμες.

Για μενα η αγορα ενεργειας μετα την κριση δε θα εχει καμια σχεση με αυτη που ξεραμε, και αυτοι που θα επιβιωσουν θα ειναι αυτοι που κρατησουν κας ον χαντ. Οσο αστειο και αν σου ακουγεται, οι παροχοι, αυτη στιγμη, ειναι σε μοντ επιβιωσης, οχι σε μοντ βρεχει χρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...