Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, green gordon είπε

Πως βγαινει αυτη η αναλογια;

Οι τιμες ανα kw ανα μηνα δια του 4;Δηλαδη δεν παιζει κανενα ρολο ποσες καις ανα μηνα αλλα ο συνολικος αριθμος των 4 μηνων;

Ακριβώς (στην πραγματικά δεν μετράνε μήνες αλλά μέρες μεταξύ των εκκαθαριστικών πχ 119 ημέρες ή 121 ημέρες, όσες βγαίνουν)  .

Για να μην μπερδευόμαστε, ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ γίνεται μόνο μετά από μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ και η διαφορά σε KWh μεταξύ των δύο μετρήσεων κατανέμεται ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ στο διάστημα που έχει μεσολαβήσει μεταξύ των δύο εκκαθαριστικών.

Επεξ/σία από Mike532
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, Mike532 είπε

Ακριβώς (στην πραγματικά δεν μετράνε μήνες αλλά μέρες μεταξύ των εκκαθαριστικών πχ 119 ημέρες ή 121 ημέρες, όσες βγαίνουν)  .

Για να μην μπερδευόμαστε, ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ γίνεται μόνο μετά από μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ και η διαφορά σε KWh μεταξύ των δύο μετρήσεων κατανέμεται ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ στο διάστημα που έχει μεσολαβήσει μεταξύ των δύο εκκαθαριστικών.

Αρα για να καταληξουμε στο ποιος παροχος ειναι φθηνοτερος πρεπει να περιμενουμε 4 μηνες απο τη μερα που ξεκινησαν να δινουν τιμες ανα μηνα και να βγαλουμε μεσους ορους,σωστα;

Επισης αν δεις λιγο παραπανω εχω γραψει για τον λογαριασμο που μου ηρθε οτι να ναι.Στην εκκαθαριση θα υπολογιστει το εις βαρος μου λαθος και θα αφαιρεθει απο τον συνολικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, green gordon είπε

Αρα για να καταληξουμε στο ποιος παροχος ειναι φθηνοτερος πρεπει να περιμενουμε 4 μηνες απο τη μερα που ξεκινησαν να δινουν τιμες ανα μηνα και να βγαλουμε μεσους ορους,σωστα;

ναι και αποφεύγουμε φυσικά τους ακριβούς , μέχρι στιγμής όσα προγράμματα ήταν παραδοσιακά τα ακριβότερα η οι φθηνότερα , συνεχίζουν το ίδιο

3 λεπτά πριν, green gordon είπε

Επισης αν δεις λιγο παραπανω εχω γραψει για τον λογαριασμο που μου ηρθε οτι να ναι.Στην εκκαθαριση θα υπολογιστει το εις βαρος μου λαθος και θα αφαιρεθει απο τον συνολικο;

οι έναντι επιστρέφονται στον εκκαθαριστικό , βασικά πράγματα ...

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mike532 είπε

Ωχ ,ωχ , ωχ  για να δω και εγώ που έχω υψηλή οικιακή κατανάλωση εξαιτίας θέρμανσης με ρεύμα.

Ετήσια κατανάλωση 6500KWh και λόγω νυχτερινού, την κλίμακα των 1600KWh/τετράμηνο την ξεπερνάω μόνο χειμώνα, κατά 800KWh περίπου. Και ξεκινάμε υπολογισμούς:

Με τα νέα δεδομένα για ΥΚΩ θα πληρώσω:  6500x0,017€= 110,5€

Με τα παλιά δεδομένα για ΥΚΩ πλήρωνα: 5700x0,007 + 400x0,05 + 400x0,08 = 92€

Δηλαδή με τα νέα ΥΚΩ , ζημιά 18€

ΣΟΥΠΕΡ!

 

Εγω ειχα παντως 6500 σε ενα τετραμηνο. Δεν ειναι πολυ μεγαλη η καταναλωση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
11 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εγω ειχα παντως 6500 σε ενα τετραμηνο. Δεν ειναι πολυ μεγαλη η καταναλωση σου.

κάπου έπαιζε ένα θέμα στο μπλα-μπλα για καταναλώσεις ,συνέχεια εκεί

και @Mike532 αν σκοπεύεις να απαντήσεις

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mike532 είπε

Ωχ ,ωχ , ωχ  για να δω και εγώ που έχω υψηλή οικιακή κατανάλωση εξαιτίας θέρμανσης με ρεύμα.

Ετήσια κατανάλωση 6500KWh και λόγω νυχτερινού, την κλίμακα των 1600KWh/τετράμηνο την ξεπερνάω μόνο χειμώνα, κατά 800KWh περίπου. Και ξεκινάμε υπολογισμούς:

Με τα νέα δεδομένα για ΥΚΩ θα πληρώσω:  6500x0,017€= 110,5€

Με τα παλιά δεδομένα για ΥΚΩ πλήρωνα: 5700x0,007 + 400x0,05 + 400x0,08 = 92€

Δηλαδή με τα νέα ΥΚΩ , ζημιά 18€

ΣΟΥΠΕΡ!

 

Μια χαρά δίκαιες είναι οι νέες τιμές των ΥΚΩ. Το παλαιό σύστημα είναι άδικο. Για να μην επιβαρυνθείς εσύ 18 ευρώ, κάποιοι άλλοι επιβαρύνονταν με 400 ευρώ (12 MWh, ΥΚΩ 600 και κάτι ψηλά πριν, 204 τώρα). Και ναι μπορεί αυτός που καταναλώνει διπλάσιες MWh από σένα να έχει μεγαλύτερα εισοδήματα, αλλά γιατί να πληρώνει παραπάνω από εσένα; Πληρώνει παραπάνω φόρους για το παραπάνω εισόδημά του, δεν είναι δυνατόν να κάνουμε φορολογική πολιτική σε ένα προϊόν όπως το ρεύμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, malakudi είπε

Μια χαρά δίκαιες είναι οι νέες τιμές των ΥΚΩ. Το παλαιό σύστημα είναι άδικο. Για να μην επιβαρυνθείς εσύ 18 ευρώ, κάποιοι άλλοι επιβαρύνονταν με 400 ευρώ (12 MWh, ΥΚΩ 600 και κάτι ψηλά πριν, 204 τώρα). Και ναι μπορεί αυτός που καταναλώνει διπλάσιες MWh από σένα να έχει μεγαλύτερα εισοδήματα, αλλά γιατί να πληρώνει παραπάνω από εσένα; Πληρώνει παραπάνω φόρους για το παραπάνω εισόδημά του, δεν είναι δυνατόν να κάνουμε φορολογική πολιτική σε ένα προϊόν όπως το ρεύμα.

 

δεν ειναι φορολογικη πολιτικη αλλα κοινωνικη. παιρνεις απο αυτον που εχει να δωσει για να επιδοτησεις αυτον που δεν εχει. το γιατι άλλαξε το καταλαβαινουμε ολοι. αν ισχυει οτι η επιβαρυνση για οσους εχουν περιπου 1500kwh το τετράμηνο ειναι 40 ευρω μιλαμε για εγκλημα! Ειδικα αυτη την περίοδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

δεν ειναι φορολογικη πολιτικη αλλα κοινωνικη. παιρνεις απο αυτον που εχει να δωσει για να επιδοτησεις αυτον που δεν εχει. το γιατι άλλαξε το καταλαβαινουμε ολοι. αν ισχυει οτι η επιβαρυνση για οσους εχουν περιπου 1500kwh το τετράμηνο ειναι 40 ευρω μιλαμε για εγκλημα! Ειδικα αυτη την περίοδο. 

Με τόσο γερές επιδοτήσεις όπως Ήρων και we φθηνότερα είναι. Όποιος έχει ανάγκη εχει Κοτ και του βγαίνει τσάμπα τελείως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Με τόσο γερές επιδοτήσεις όπως Ήρων και we φθηνότερα είναι. Όποιος έχει ανάγκη εχει Κοτ και του βγαίνει τσάμπα τελείως 

...έχει κολλήσει η βελόνα σου στο "τζάμπα" : Ο Ήρωνας δίνει 20% με έκπτωση συνέπειας (που για να την πάρεις αν φύγεις θα φτύσεις αίμα). Η δε We πρακτικά ΔΕΝ κάνει συμβόλαια (μια ολόκληρη βδομάδα αιτούμαι και από τηλεφώνου και από μέιλ και από την φόρμα "εκδήλωσης ενδιαφέροντος" στο σάιτ και δεν έχουν καν απαντήσει τίποτα), άρα ΟΥΤΕ αυτήνης το "τζάμπα" έχει ουσιαστική υπόσταση (άσε που έτσι και αλλάξεις μια φορά, ψιλοτελείωσε, καθώς μέχρι να βγάλει 1ο λογαριασμό ο νέος πάροχος, θα έχουν ήδη αλλάξει οι τιμές για τον επόμενοι μήνα). Και μιλάμε ΜΟΝΟ για τον Σεπτέμβρη. Τον Οκτώβρη δεν ξέρεις τί θα γίνει ούτε με χονδρική, ούτε με επιδοτήσεις, ούτε με κόφτες. Ο χειμώνας που πέρασε ήταν μέγιστο σκίσιμο για τους περισσότερους, καθώς το μεγαλύτερο διάστημα το μονοπώλησε η ευφάνταστη "κύρια κατοικία", όπου πολλοί πήραν απα τα 3 το μακρύτερο επειδή δεν έγραφε είτε την κύρια κατοικία η δήλωση είτε την παροχή, είτε επειδή άλλοι μένανε σε σπίτι που ήταν σε άλλο όνομα ο λογαριασμός κτλ. Το δε ακόμη μακρύτερο το πήραν από το "Power Pass" (εκεί κι αν κάνανε ταχυδακτυλουργικά...). Και φυσικά, μέχρι και τον Ιούνη η επιδότηση ήταν μέχρι 300 kWh. Όσο για το ΚΟΤ, ισχύουν προϋποθέσεις ώστε να το δικαιωθείς, δεν αρκεί το "όποιος έχει ανάγκη". Με τεκμήριο διαβίωσης και μόνο, δύο άτομα, αν το σπίτι είναι δικό τους, δύσκολα το δικαιώνονται, ακόμη και ανάγκη (πραγματική, λόγω πραγματικών εισοδημάτων - ειδικά εκεί που έχουν πάει ΤΑ ΠΑΝΤΑ). Αν πχ παίζει κι ένα αμάξι, πάπαλα (λόγω τεκμηρίων). Άσε που έχει και όριο που δύσκολα δεν το ξεπερνάει κανείς, ειδικά τον χειμώνα. 

Εσύ όμως για κάποιον λόγο συνεχίζεις να βλέπεις παντού "κόσμο που δεν πληρώνει ή πληρώνει ελάχιστα".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, korakios είπε

δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο στον τιμοκατάλογο

https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/τιμές/

Εδω αναφέρει μειούμενο πάγιο έως 2.5 ευρώ. 

https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/

Επεξ/σία από Mule206
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Εδω αναφέρει μειούμενο πάγιο έως 2.5 ευρώ. 

https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/

όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει σε pm screenshot email απάντησης απο τη Ζενίθ για το πάγιο αν μειώνεται ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι έγινε ρε παιδιά, έβαλα κυμαινόμενο και διαλύθηκε το σύμπαν; 😄
@MasterBlaster Πώς γίνεται το αέριο να έχει 20% αύξηση (απ'το 280 στο 340) και η ΤΕΑ να πηγαίνει απ'το 400 στο 600; Αέριο, λιγνίτης και ΑΠΕ δεν είχαν ιδιαίτερη απόκλιση στο μείγμα. Έπεσε κλέψιμο στην αγορά εξισορρόπησης ή είναι ιδέα μου;

Spoiler


43.jpg.87fd461bb2268febaab5a5bf8046d092.jpg444.jpg.7566f6bee1fbedd57d394ff67bf187f0.jpg

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει σε pm screenshot email απάντησης απο τη Ζενίθ για το πάγιο αν μειώνεται ή όχι

Οκ αν προχωρήσω με ζενίθ θα σου στείλω εγώ. 

Απλά περιμένω να δω τον επόμενο λογαριασμό τέλη Αυγούστου της volterra να δω αν θα με γυρίσει σε κυμαινόμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, green gordon είπε

Αρα για να καταληξουμε στο ποιος παροχος ειναι φθηνοτερος πρεπει να περιμενουμε 4 μηνες απο τη μερα που ξεκινησαν να δινουν τιμες ανα μηνα και να βγαλουμε μεσους ορους,σωστα;

Η τιμολογιακή πολιτική του κάθε παρόχου καθορίζεται απο πολλούς παράγοντες και κάθε μήνα είναι διαφορετική.Οι μέσοι όροι του τετραμήνου θα χρησιμοποιηθούν για να βγάλεις συμπέρασμα μόνο για το συγκεκριμένο τετράμηνο.Τα στοιχεία που θα έχεις δεν θα μπορούν να προβλέψουν το ποιος θα είναι φθηνότερος το επόμενο τετράμηνο.Το τετράμηνο δεν είναι τίποτα άλλο παρά η μεγέθυνση του μήνα.Όπως απο μήνα σε μήνα δεν μπορείς να προβλέψεις τον πιο φθηνό πάροχο,το ίδιο ισχύει και για το τετράμηνο.Σε ένα ρευστό περιβάλλον δεν μπορούν να βγουν συμπεράσματα για το ποιος θα είναι ο φθηνότερος,αλλά μόνο για το ποιος ήταν ο φθηνότερος.Με απλά λόγια θα κυνηγάς την ουρά σου

Στην καλύτερη περίπτωση θα πάρεις μια γενική τάση για το ποιος πάροχος τείνει στον εκτροχιασμό και αποτελεί αδύναμο κρίκο στην αγορά της ενέργειας κάτι που ενδεχομένως να το γνωρίζεις ήδη.Η υπόθεση είναι 100% τζόγος.Μόνο με εσωτερική πληροφόρηση θα μπορείς να ξέρεις ποιος θα είναι ο φθηνότερος τον επόμενο μήνα ή το επόμενο τετράμηνο.Αν κατά την αποψή μου στην παρούσα φάση το τετράμηνο θεωρείται αιώνας,οπότε ούτε και με εσωτερική πληροφόρηση θα ξέρεις για το τετράμηνο

υγ Προσεχώς στους κινηματογράφους "We Energy has fallen"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...