Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση γιατί κατι δεν έχω καταλάβει στο excel. Στα κυμαινόμενα, πως γίνεται ο Ηρων με 0.75 και πάγιο €36 να εχει τελική τιμή €38 και η zenith με 0.687 και πάγιο €54  να έχει τελική €261? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, spaek είπε

Ερώτηση γιατί κατι δεν έχω καταλάβει στο excel. Στα κυμαινόμενα, πως γίνεται ο Ηρων με 0.75 και πάγιο €36 να εχει τελική τιμή €38 και η zenith με 0.687 και πάγιο €54  να έχει τελική €261? 

Νομίζω βγαίνει μηδενικό με συνέπεια στον ΗΡΩΝ τσάμπα ρευμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spaek είπε

Ερώτηση γιατί κατι δεν έχω καταλάβει στο excel. Στα κυμαινόμενα, πως γίνεται ο Ηρων με 0.75 και πάγιο €36 να εχει τελική τιμή €38 και η zenith με 0.687 και πάγιο €54  να έχει τελική €261? 

0.60 με συνέπεια https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/generous-home/#

2 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Νομίζω βγαίνει μηδενικό με συνέπεια στον ΗΡΩΝ τσάμπα ρευμα

Aνεπίσημα είπαν ότι η παραπανίσια επιδότηση δε θα πάει χαμένη, αλλά θα μηδενίσει και το πάγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έστειλαν από τον ήρων την σύμβαση, και ενώ ο λογαριασμός που έστειλα αναφέρει ισχύ 25kVA, μου έστειλαν σύμβαση για 8kVA. Να τους στείλω email για να μου στείλουν σύμβαση για 25kVA ή θα καταλάβουν από τον αριθμό παροχής πως πρόκειται για τριφασικό και θα κάνουν μόνοι τους την αλλαγή σε 25kVA;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω μπερδευτει με τη συνεπεια ηρωνα
ηρων αυγουστος πχ 150 kwh
συμφωνα με το πινακακι: 150*0,139=20,85 και τελος

αλλα απ οτι καταλαβα παει αλλιως
θα χρεωθει κανονικα: 150*(0,595αρχικη kwh-0,337επιδοτηση)=150*0,258(μη συνεπης kwh)=38,7
και εφοσον εισαι συνεπης στον επομενο λογαριασμο θα παρεις τη συνεπεια του αυγουστου
δηλαδη θα παρεις πισω τα παραπανησια 38,7-20,85=17,85.

1) και καθε μηνα θα χρεωνεται η ασυνεπης kwh και τον επομενο θα παιρνεις πισω τα παραπανησια που δωσες εφοσον εισαι συνεπης. σωστα;;;;;;;;

2) βγαινει καθαρος μηνας λογαριασμος ή μπλεκουν και 2 με 2 διαφορες kwh? θα γινει της ποπης

3) αυτο που καθυστερουν 2 μηνες το πρωτο λογαριασμο; και πως θα καταθεσω τις kwh αυγουστου για να μη βαλουν κουτουρου; εχω ηδη κανει αιτημα στη ραε. δεν εχει νοημα να με ρωτησουν σε 2 μηνες δωσε τις kwh αυγουστου.... και προφανως δε θα το κανουν. πως καταθετεις kwh οταν ο λογαριασμος του καθε μηνος βγαινει 2 μηνες μετα;;

4) οποτε αν ισχυουν τα πανω. για το σεπτεμβρη δε προκειται να ερθει κανενα μηδενικο
θα ερθει πχ 150*(0,75-0,639)=150*0,111
και τον επομενο μηνα θα τα παρεις πισω, υποτιθεται εφοσον εισαι συνεπης παντα

image.jpeg.139a98a31251a633a730fd5a701e3336.jpeg

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, akaloith είπε

4) οποτε αν ισχυουν τα πανω. για το σεπτεμβρη δε προκειται να ερθει κανενα μηδενικο
θα ερθει πχ 150*(0,75-0,639)=150*0,111

εννοείται

55 λεπτά πριν, akaloith είπε

και τον επομενο μηνα θα τα παρεις πισω, υποτιθεται εφοσον εισαι συνεπης παντα

ναι, έτσι λειτουργεί συνήθως η έκπτωση συνέπειας

56 λεπτά πριν, akaloith είπε

2) βγαινει καθαρος μηνας λογαριασμος ή μπλεκουν και 2 με 2 διαφορες kwh? θα γινει της ποπης

και 4 διαφορετικές να είναι πχ εκκαθαριστικός τετράμηνου φαίνονται τα ποσά ξεχωριστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, spaek είπε

Ερώτηση γιατί κατι δεν έχω καταλάβει στο excel. Στα κυμαινόμενα, πως γίνεται ο Ηρων με 0.75 και πάγιο €36 να εχει τελική τιμή €38 και η zenith με 0.687 και πάγιο €54  να έχει τελική €261? 

Γιατί ο Ηρων βάζει έκπτωση 20% οπότε η τιμή πέφτει στο 0.6 όσο η επιδότηση του κράτους δηλ. 

Επίσης στο πρόγραμμα της ζενίθ τα πάγια είναι κυμαινόμενα προς τα κάτω δηλ ξεκινάνε με 4.5 ευρώ και ανά τρίμηνο πεφτουν και καταλήγουν στα 3.

Αν μπορεί να το διορθώσει ο κορακιος καλώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά, 

Αύριο λήγει μετά από ένα χρόνο το protergia fixed που είχα βάλει σε συγγενικό μου σπίτι με 0.085/kwh σταθερή τιμή.

Αν καταλαβαίνω καλά με βάση το excel, οι φθηνότερες λύσεις μας είναι η we και ο ηρων. Σκέφτομαι να κάνω μεθαύριο την αίτηση για ήρων, αλλά βλέπω πολλούς από εσάς ότι επιλέγετε την we; Υπάρχει κάποιος λόγος που αποφεύγετε τον ήρωνα;

Επεξ/σία από kaktos77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Επίσης στο πρόγραμμα της ζενίθ τα πάγια είναι κυμαινόμενα προς τα κάτω δηλ ξεκινάνε με 4.5 ευρώ και ανά τρίμηνο πεφτουν και καταλήγουν στα 3.

Αν μπορεί να το διορθώσει ο κορακιος καλώς. 

δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο στον τιμοκατάλογο

https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/τιμές/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο στον τιμοκατάλογο

https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/τιμές/

Οχι ισχυει αυτο που λεει ο φιλος απο πανω. Εγω στο ενα μου σπιτι εβαλα zenith (energy+φυσικο αεριο) και το ελεγε αυτο στο συμβολαιο που υπεγραψα και μου το ειπε και ο τυπος που με εβαλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dasnowy είπε

Μου έστειλαν από τον ήρων την σύμβαση, και ενώ ο λογαριασμός που έστειλα αναφέρει ισχύ 25kVA, μου έστειλαν σύμβαση για 8kVA. Να τους στείλω email για να μου στείλουν σύμβαση για 25kVA ή θα καταλάβουν από τον αριθμό παροχής πως πρόκειται για τριφασικό και θα κάνουν μόνοι τους την αλλαγή σε 25kVA;

Πρέπει να διορθωθεί στη σύμβαση γιατί αν πάει έτσι η αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ ή θα φας άκυρο ή ακόμα χειρότερα μπορεί να τη περάσουν με 8kva και μετά να σου ζητήσουν νέο ΥΔΕ για μονοφασικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, kaktos77 said:

Καλημέρα παιδιά, 

Αύριο λήγει μετά από ένα χρόνο το protergia fixed που είχα βάλει σε συγγενικό μου σπίτι με 0.085/kwh σταθερή τιμή.

Αν καταλαβαίνω καλά με βάση το excel, οι φθηνότερες λύσεις μας είναι η we και ο ηρων. Σκέφτομαι να κάνω μεθαύριο την αίτηση για ήρων, αλλά βλέπω πολλούς από εσάς ότι επιλέγετε την we; Υπάρχει κάποιος λόγος που αποφεύγετε τον ήρωνα;

Έχω μπει κι εγώ στο τρυπάκι της αναζήτησης... Με τον ήρωνα είναι λίγο "too good to be true" και το βασικό είναι ότι θα δεις τη διαφορά στη τιμή τον 2ο μήνα. Αν τραβήξει τώρα κόσμο, κανείς δεν αποκλείει το ότι μπορεί τον επόμενο μήνα να ανακοινώσει πολύ μεγαλύτερες τιμές (σε σχέση με τον ανταγωνισμό), οπότε εσύ πρακτικά να μη δεις διαφορά (+ τα παράπονα που βλέπεις σε FB, google reviews, κτλ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hellojim είπε

Οχι ισχυει αυτο που λεει ο φιλος απο πανω. Εγω στο ενα μου σπιτι εβαλα zenith (energy+φυσικο αεριο) και το ελεγε αυτο στο συμβολαιο που υπεγραψα και μου το ειπε και ο τυπος που με εβαλε.

οι τιμές που αναφέρονται στο συμβόλαιο δεν ισχύουν απο 1/8/22

πατάς στο παραπάνω λινκ και ανοίγεις το "Ανταγωνιστικές χρεώσεις προμήθειας" να δεις τι χρεώνεσαι

Spoiler

για αέριο στο άλλο θέμα ψάξου άμεσα αν δεν έχεις σταθερό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, korakios said:

οι τιμές που αναφέρονται στο συμβόλαιο δεν ισχύουν απο 1/8/22

πατάς στο παραπάνω λινκ και ανοίγεις το "Ανταγωνιστικές χρεώσεις προμήθειας" να δεις τι χρεώνεσαι

  Reveal hidden contents

για αέριο στο άλλο θέμα ψάξου άμεσα αν δεν έχεις σταθερό

 

Ο πάροχος πάντως λέει ότι αυτή η χρέωση υπάρχει... (από email που μου στείλανε)

Τους έχω ρωτήσει επίσης και για τους συνετελεστές Ζ1 και Ζ2 και περιμένω απάντηση

Quote

Ο συντελεστής όμως εδώ: https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/power-home-basic/ είναι διεγραμένος

Επομένως, περιλαμβάνεται στις τιμές αυτές: https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/τιμές/, ή όχι, οπότε η τιμή της kWh βγαίνει 0.048 + 0.02 = 0.068€  (για < 270kWh) και 0.058 + 0.03 = 0.088€ (για > 270kWh);

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από dewn735
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dewn735 είπε

Έχω μπει κι εγώ στο τρυπάκι της αναζήτησης... Με τον ήρωνα είναι λίγο "too good to be true" και το βασικό είναι ότι θα δεις τη διαφορά στη τιμή τον 2ο μήνα. Αν τραβήξει τώρα κόσμο, κανείς δεν αποκλείει το ότι μπορεί τον επόμενο μήνα να ανακοινώσει πολύ μεγαλύτερες τιμές (σε σχέση με τον ανταγωνισμό), οπότε εσύ πρακτικά να μη δεις διαφορά (+ τα παράπονα που βλέπεις σε FB, google reviews, κτλ)

Ναι αλλά το ίδιο ισχύει και με τη we και τις υπόλοιπες γενικά. Δηλαδή η μόνη σχετικά σίγουρη, που ουσιαστικά θα είναι ψιλοσταθερή η τιμή της με τις επιδοτήσεις που θα/αν δίνονται είναι η ΔΕΗ, από εκεί και πέρα παντού έχεις το ρίσκο, αλλά μου φαίνεται ότι στον ήρωνα ακόμα και να ανεβάσουν τις τιμές μετά, αν έχεις μια Α κατανάλωση και μαζί με τα 50 ευρώ που σου κάνουν δώρο λόγω του e-contract, θα αποσβέσεις τις αυξήσεις του  ενός, δύο μηνών που θα σε κοπανήσει μετά και απλώς θα φύγεις για κάπου αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...