Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Καθόλου χαζό, παντού έτσι γίνεται. Γράφει με bold γράμματα ότι ισχύουν κάθε μήνα οι τιμές που ανακοινώνονται, βάσει κυβερνητικής απόφασης. Όταν καταργηθεί ο μηχανισμός της κυβέρνησης και πάμε στο παλιό σύστημα, θα χρεώνεσαι με τις τιμές που έχεις υπογράψει στη σύμβαση. Η WE μάλιστα είχε τη μικρότερη ρήτρα αναπροσαρμογής μέχρι τον Ιούλιο.

 

Οπότε στις νέες συμβάσεις δε θα αναφέρονται πουθενά οι νέες τιμές που έχουν ανακοινωθεί αλλά μόνο οι παλιές με τη ρήτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

η ελιν δεν εχει τσατ? πρεπει δλδ να τους κανουμε τηλεφωνο για να απρουμε πληροφοριες? Αν κανω αιτηση πχ αυριο σε ποσες μερες θα με εχουν αλλαξει? το 20% που λεει αν το πληρωσεις τον λογαριασμο του Σεπτεμβριου στην ωρα του το χανεις και παλι αν φυγεις πχ για Οκτώβρη σε άλλη εταιρεία? 

Καλημέρα . Τσατ δεν έχει. Τηλέφωνο και email για πληροφοριες. Το 20% δεν παίζει, διαβασε κατω απο τις τιμες το γράφει - Οι ανταγωνιστικές χρεώσεις προμήθειας του παρόντος, οι εκπτώσεις, η Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρέωσεων καθώς και το Τέλος Πρόωρης Λύσης ισχύουν μέχρι 31/07.

https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia-new/gia-to-spiti-ilektriko-reyma-on/on-oikiako-nyxterino-reyma/

Προσωπικά  έχω κολλήσει και δεν έχω υπογράψει ακόμα , στο έντυπο με ειδικους όρους, το οποιο δεν έχει αλλάξει

file:///C:/Users/USER/Downloads/eidikoi-oroi-on-oikiako-nyxterino_108_2022_03%20(5).pdf

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Mariannatzouma είπε

Για Ελίν τώρα που μίλησα μαζί τους δεν εχω γίνει πελάτης 

Εχεις δίκιο, το γράφει στους γενικούς όρους-αρθρο Γ9.1 -

Το ποσό της εγγύησης/προκαταβολής κατανάλωσης θα περιλαμβάνεται στο πρώτο ή στο δεύτερο τιμολόγιο, που θα αποστείλει ο Προμηθευτής στον Πελάτη, εκτός εάν άλλως προβλέπεται στην Αίτηση.

 

ωστοσο σε εμένα είπαν οτι θα μπει στο πρώτο λογαριασμό η εγγυηση 100ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, berk4 είπε

Οπότε στις νέες συμβάσεις δε θα αναφέρονται πουθενά οι νέες τιμές που έχουν ανακοινωθεί αλλά μόνο οι παλιές με τη ρήτρα;

Αναφέρονται μόνο οι τιμές του μήνα της ημερομηνίας που σου στέλνουν τη σύμβαση για υπογραφή. 
 

Δεν αναφέρονται τιμές με ρήτρα αλλά μέχρι και την Τετάρτη πχ θα αναφέρονται τιμές Αύγουστου. 

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα
Θέλω απο ΔΕΗ να πάω σε ΗΡΩΝ και μου ζητησαν φωτογραφία τον μετρητη
Επειδη προκειτε για το σπιτι στο χωριο εστειλα ενα γνωστο και μου εβγαλε φωτογραφία αλλά δεν φαινεται καπου ο αριθμός παροχής αλλά μονο ο αριθμός μετρητη
Το κουτι του μετρητη ειναι βαμένο  "οπως συνιθιζετε στα χωριά"
Λετε να υπάρχει κάποιο θεμα ?872423372_.jpg.18b840251640b4291a39f68c5351341f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, berk4 είπε

Οπότε στις νέες συμβάσεις δε θα αναφέρονται πουθενά οι νέες τιμές που έχουν ανακοινωθεί αλλά μόνο οι παλιές με τη ρήτρα;

Ναι, μη σε απασχολεί αυτό.

50 λεπτά πριν, geodimis είπε

Αναφέρονται μόνο οι τιμές του μήνα της ημερομηνίας που σου στέλνουν τη σύμβαση για υπογραφή. 
 

Δεν αναφέρονται τιμές με ρήτρα αλλά μέχρι και την Τετάρτη πχ θα αναφέρονται τιμές Αύγουστου. 

Μη μπερδεύεστε... σ'αυτό που υπογράφουμε δεν αναγράφονται οι μηνιαίες τιμές. Αναγράφονται οι παλιές τιμές 0.065 συν ρήτρα αναπροσαρμογής που θα ισχύουν αν καταργηθεί ο μηχανισμός. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το εξηγήσω... είναι ξεκάθαρα τα πράγματα.

5.jpg.0472b8aac20227e76fd66bc6d7756cca.jpg

Γι'αυτό λέμε να επιλέξετε όλοι προγράμματα αορίστου χρόνου πχ WE, Eλίν κλπ. Άμα μπλέξετε με περίεργα συμβόλαια Volton, Εlpedison, Ζενίθ κλπ... μόλις επιστρέψουμε στο παλιό σύστημα θα σας έχουν δεμένους χειροπόδαρα.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, antykaps είπε

Καλησπέρα
Θέλω απο ΔΕΗ να πάω σε ΗΡΩΝ και μου ζητησαν φωτογραφία τον μετρητη
Επειδη προκειτε για το σπιτι στο χωριο εστειλα ενα γνωστο και μου εβγαλε φωτογραφία αλλά δεν φαινεται καπου ο αριθμός παροχής αλλά μονο ο αριθμός μετρητη
Το κουτι του μετρητη ειναι βαμένο  "οπως συνιθιζετε στα χωριά"
Λετε να υπάρχει κάποιο θεμα ?872423372_.jpg.18b840251640b4291a39f68c5351341f.jpg

Θα πρέπει να φαίνεται ο αριθμός παροχης... Ανάλογα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Θα πρέπει να φαίνεται ο αριθμός παροχης... Ανάλογα.. 

Δυστυχώς δεν ειναι γραμμένο πουθενά
Ο Δεδηε δεν θα επρεπε να εχει συσχετισμενο τον αριθμο παροχής με τον αριθμο μετρητή ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, antykaps είπε

Καλησπέρα
Θέλω απο ΔΕΗ να πάω σε ΗΡΩΝ και μου ζητησαν φωτογραφία τον μετρητη
Επειδη προκειτε για το σπιτι στο χωριο εστειλα ενα γνωστο και μου εβγαλε φωτογραφία αλλά δεν φαινεται καπου ο αριθμός παροχής αλλά μονο ο αριθμός μετρητη
Το κουτι του μετρητη ειναι βαμένο  "οπως συνιθιζετε στα χωριά"
Λετε να υπάρχει κάποιο θεμα ?872423372_.jpg.18b840251640b4291a39f68c5351341f.jpg

θα πρέπει να αφαιρεθεί το χρώμα απο το μεταλλικό ταμπελάκι ωστε να φανεί ο αριθμος παροχής

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, antykaps είπε

Δυστυχώς δεν ειναι γραμμένο πουθενά
Ο Δεδηε δεν θα επρεπε να εχει συσχετισμενο τον αριθμο παροχής με τον αριθμο μετρητή ?

 

Σωστά... Μόνο ο Δεδδηε μπορεί να το βρει.. Το βρίσκει από την αριθμό μετρητή.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Ναι, μη σε απασχολεί αυτό.

Μη μπερδεύεστε... σ'αυτό που υπογράφουμε δεν αναγράφονται οι μηνιαίες τιμές. Αναγράφονται οι παλιές τιμές 0.065 συν ρήτρα αναπροσαρμογής που θα ισχύουν αν καταργηθεί ο μηχανισμός. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το εξηγήσω... είναι ξεκάθαρα τα πράγματα.

5.jpg.0472b8aac20227e76fd66bc6d7756cca.jpg

Γι'αυτό λέμε να επιλέξετε όλοι προγράμματα αορίστου χρόνου πχ WE, Eλίν κλπ. Άμα μπλέξετε με περίεργα συμβόλαια Volton, Εlpedison, Ζενίθ κλπ... μόλις επιστρέψουμε στο παλιό σύστημα θα σας έχουν δεμένους χειροπόδαρα.

 

Με προβλημάτισε γιατί στη δική μου περίπτωση με την Ελίν δεν υπάρχει καν αναφορά στο άρθρο 138 ή οτιδήποτε σχετικό στα χαρτιά που μου έστειλαν. Υπάρχει απλά αυτό ο τιμοκατάλογοςimage.png.2da4fa157f7cdd1b4f98630502675894.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, c23 είπε

Απφ, και εγώ ήμουν ξεχασμένος από τη volterra και στο χθεσινό λογαριασμό Αυγούστου με άλλαξαν το πρόγραμμα. Κρίμα, πάει. 

ενδιαφέρον , σου είχε έρθει η επιστολή τον Απρίλιο ? αν ναι είχες στείλει email ?

το συμβόλαιο πότε έληγε?

8 ώρες πριν, c23 είπε

Τον Ιούλιο, η επιδότηση ήταν 0.20 για όλους, άσχετα αν ήταν πρώτη κατοικία; 

ναι προς το παρών παίρνουν όλοι χωρίς κριτήρια , άγνωστο αν τα επαναφέρουν το χειμώνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, berk4 είπε

Με προβλημάτισε γιατί στη δική μου περίπτωση με την Ελίν δεν υπάρχει καν αναφορά στο άρθρο 138 ή οτιδήποτε σχετικό στα χαρτιά που μου έστειλαν. Υπάρχει απλά αυτό ο τιμοκατάλογοςimage.png.2da4fa157f7cdd1b4f98630502675894.png

Και εγώ γιαυτο δεν υπέγραψα ακόμα με ελίν. Επίσης η εκτωση 20% λογικά δεν ιχύει εφόσον στο site κατω απο τις τιμές γρά φει - Οι ανταγωνιστικές χρεώσεις προμήθειας του παρόντος, οι εκπτώσεις, η Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρέωσεων καθώς και το Τέλος Πρόωρης Λύσης ισχύουν μέχρι 31/07.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κπ να μου εξηγήσει τη διαφορά  we blue με we green; Το πράσινο είναι διετές αν κατάλαβα αλλά χωρίς ποινή αποχώρησης, αλλά ποιο το νόημα; Είναι σταθερο κ όχι κυμαινόμενο; Η εταιρεία αυτή είναι αξιόπιστη όσον αφορά την εξυπηρέτηση κ τις μη κρυφές χρεώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Caof είπε

Η εταιρεία αυτή είναι αξιόπιστη όσον αφορά την εξυπηρέτηση κ τις μη κρυφές χρεώσεις;

εξυπηρέτηση παίζεται μιας και έχει πέσει φόρτος , κρυφές χρεώσεις όχι δεν έχει

5 λεπτά πριν, Caof είπε

Μπορεί κπ να μου εξηγήσει τη διαφορά  we blue με we green; Το πράσινο είναι διετές αν κατάλαβα αλλά χωρίς ποινή αποχώρησης, αλλά ποιο το νόημα;

αν είσαι οικολόγος και θες πρασινη ενέργεια  😛, γενικά το green δε συμφέρει λόγω μικρού αυξημένου παγίου

6 λεπτά πριν, Caof είπε

Είναι σταθερο κ όχι κυμαινόμενο;

και τα 2 είναι κυμαινόμενα με τιμή που αλλάζει ανα μήνα

γενικά η we ήταν ανταγωνιστική και εποχές ρήτρας και απο 1/8

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...