Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, valadsk είπε

έκανα αίτηση για ηρών, είδα εκείνο το 0 και ψάρωσα. (από home online 0.22). 4 ημέρες και δεν έχει απαντήσει.

είχα κάνει πριν κανα χρόνο για αέριο ηλεκτρονικά , ακόμα περιμένω 😛

ξεκίνα τηλέφωνα , chat κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ο νέος κάτοχος της παροχής κάνει αίτηση στον πάροχο που θέλει να πάει, όλα γίνονται αυτόματα. Φρόντισε να υπάρχει ενεργό ΥΔΕ, περισσότερες πληροφορίες εδώ κι εδώ.

 

Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα η αλλαγή ονόματος που θα κάνω σε ενάμιση μήνα με αλλαγή προγράμματος μαζί (αλλά στον ίδιο πάροχο 99%). Πρέπει να έχω ενεργό ΥΔΕ ή δεν χρειάζεται αφού δεν θα αλλάξω πάροχο; Βασικά έχει γίνει ήδη η αλλαγή ονόματος στην επιχείρηση (ήταν στου πατέρα μου και έγινε στο δικό μου) αλλά για να μην αλλάξω το προνομιακό σταθερό δεν έκανα αλλαγή ονόματος στο ρεύμα. Τώρα όμως λέω να κάνω αφού θα αλλάξω πρόγραμμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα η αλλαγή ονόματος που θα κάνω σε ενάμιση μήνα με αλλαγή προγράμματος μαζί (αλλά στον ίδιο πάροχο 99%). Πρέπει να έχω ενεργό ΥΔΕ ή δεν χρειάζεται αφού δεν θα αλλάξω πάροχο; Βασικά έχει γίνει ήδη η αλλαγή ονόματος στην επιχείρηση (ήταν στου πατέρα μου και έγινε στο δικό μου) αλλά για να μην αλλάξω το προνομιακό σταθερό δεν έκανα αλλαγή ονόματος στο ρεύμα. Τώρα όμως λέω να κάνω αφού θα αλλάξω πρόγραμμα. 

με το "περισσότερες πληροφορίες" εννοούσε συνέχεια εκεί , όχι εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Απόλυτα ικανοποιημένος με τις επιδοτήσεις που σε έσωσαν, διαφορετικά από πέρυσι το καλοκαίρι θα είχες πληρώσει 400% παραπάνω απ'τα φτηνά σταθερά που κλείσαμε πέρυσι.

Απόλυτα ικανοποιημένος γιατί εχω διαβάσει ιστορίες και ιστορίες εδώ μέσα με άλλες εταιρίες! 

Επίσης το σύνολο των επιδοτήσεων που έχω λάβει από περσι το Σεπτέμβριο μεχρι φέτος τον Αύγουστο ειναι περι τα €700 για 290kWh ανά μήνα. Όσα περίπου όλοι όσοι είμαστε σε ΚΟΤ αλλά και €100 περισσότερα από του μη ΚΟΤ.

Εγώ λοιπόν που πλήρωνα μεχρι πέρσι τον Αύγουστο περί τα €200 το τετράμηνο συνολικά (με ΕΡΤ, ΔΤ κτλ) θα έδινα μέχρι τώρα περίπου τα διπλάσια (+120%) σε λογαριασμούς χωρίς επιδοτήσεις.

Είναι καλό να καταλάβουμε όλοι μας ότι όποιος έχει καταναλώσεις μέχρι 300kWh το μήνα δεν είχε καποιο πρόβλημα με τις αυξήσεις λόγω των επιδοτήσεων. Από τις 300 και πάνω ο Θεός να βάλει το χέρι του... Εκτός κι αν κάποια εταιρεία έκανε τα δικά της. Γι'αυτό είμαι ικανοποιημένος...

Από δω και πέρα βέβαια με το ποσό της επιδότησης του Σεπτεμβρίου στα 0,677 (για ΚΟΤ) αυτό μεταφράζεται ετησίως σε €2550 επιδότηση!!! Τώρα πλέον ναι...μιλάμε για 4 φορές παραπάνω στους λογαριασμούς... Που τους «πληρώνει» το κράτος. Δηλαδή εμείς...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λιγες μερες ( 6/9) ληγει το 12μηνο συμβολαιο με την ΔΕΗ και θα ηθελα την βοηθεια σας. Σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο ( ακουω οτι η Ελιν ειναι καλή εταιρεία) από την άλλη υπάρχει και το Γ1 με την επιδότηση οσο διαρκέσει. Τι προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kostassam είπε

Μιλάμε για τζάμπα πράμα η we, πάρε πάρε κόσμε..

Από την σελίδα τους -εξυπηρέτηση  - χρήσιμα έγγραφα 

IMG-280b39c7df8dc3bbddec292bcf0302e2-V.jpg

Aυτές είναι οι παλιές τιμές (με ρήτρα αναπροσαρμογής) και ισχύουν σε περίπτωση που πάμε στο παλιό σύστημα τιμολόγησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aυτές είναι οι παλιές τιμές (με ρήτρα αναπροσαρμογής) και ισχύουν σε περίπτωση που πάμε στο παλιό σύστημα τιμολόγησης.

Κι εγώ σαν ενδιαφερόμενος, αυτό υπογραφω; Λίγο χαζο μου φαίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2022 στις 4:35 ΜΜ, korakios είπε

αν πιστεύεις οτι η ρήτρα αποχώρησης είναι μικρότερη απο το κέρδος του Σεπ , οκ

_________________________________________________________________________________

εγώ σκέφτομαι να φύγω απο Volterra αφού 1/10 λήγει , αλλά λέω μπας και παίξει 1% πιθανότητα  με ξεχάσουν με το παλιό

@ekrepali στη we μπορείς να δίνεις μέτρηση ηλεκτρονικά ανα μήνα ? (παίζει να σε είχα ξαναρωτήσει)

Απφ, και εγώ ήμουν ξεχασμένος από τη volterra και στο χθεσινό λογαριασμό Αυγούστου με άλλαξαν το πρόγραμμα. Κρίμα, πάει. 

Από το Excel βλέπω συμφέρει η we blue για δεύτερο μήνα σερί (αλλιώς ο ηρων, αλλά θέλει ένα μήνα για να πληρώσεις με συνέπεια και να πας σε τιμές weblue, ντακς μικρό το κακό). Συστήνεται κάποιος άλλος πάροχος; Χάνω κάτι; 

Τον Ιούλιο, η επιδότηση ήταν 0.20 για όλους, άσχετα αν ήταν πρώτη κατοικία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ελιν δεν εχει τσατ? πρεπει δλδ να τους κανουμε τηλεφωνο για να απρουμε πληροφοριες? Αν κανω αιτηση πχ αυριο σε ποσες μερες θα με εχουν αλλαξει? το 20% που λεει αν το πληρωσεις τον λογαριασμο του Σεπτεμβριου στην ωρα του το χανεις και παλι αν φυγεις πχ για Οκτώβρη σε άλλη εταιρεία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostassam είπε

Κι εγώ σαν ενδιαφερόμενος, αυτό υπογραφω; Λίγο χαζο μου φαίνεται 

Καθόλου χαζό, παντού έτσι γίνεται. Γράφει με bold γράμματα ότι ισχύουν κάθε μήνα οι τιμές που ανακοινώνονται, βάσει κυβερνητικής απόφασης. Όταν καταργηθεί ο μηχανισμός της κυβέρνησης και πάμε στο παλιό σύστημα, θα χρεώνεσαι με τις τιμές που έχεις υπογράψει στη σύμβαση. Η WE μάλιστα είχε τη μικρότερη ρήτρα αναπροσαρμογής μέχρι τον Ιούλιο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 

2 ερωτήσεις (γιατί είμαι εκτός και κάποιοι φίλοι ζητάνε βοήθεια)

1. Επειδή (είμαι με κινητό) με τα επαγγελματικά (για κοινόχρηστα) να τους πω να πάνε ΔΕΗ Γ21? Έχουν μικρές καταναλώσεις το 4μηνο όπως και εγώ όπου προς το παρόν είμαι από πέρυσι στην ΕΛΙΝ. 

2. Γενικά αν μπορεί κάποιος με απλά λογια να εξηγήσει πως βγάζουν οι πάροχοι τις τιμές του επόμενου μήνα? Και τι γίνεται σε περίπτωση που τελικά που πέσουν έξω στην πρόβλεψη? δηλαδή δίνουν τιμή 0,7 και κλείνει ο Σπετέμβριος με 0,45.. ή 0,9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλημέρα, 

2 ερωτήσεις (γιατί είμαι εκτός και κάποιοι φίλοι ζητάνε βοήθεια)

1. Επειδή (είμαι με κινητό) με τα επαγγελματικά (για κοινόχρηστα) να τους πω να πάνε ΔΕΗ Γ21? Έχουν μικρές καταναλώσεις το 4μηνο όπως και εγώ όπου προς το παρόν είμαι από πέρυσι στην ΕΛΙΝ. 

2. Γενικά αν μπορεί κάποιος με απλά λογια να εξηγήσει πως βγάζουν οι πάροχοι τις τιμές του επόμενου μήνα? Και τι γίνεται σε περίπτωση που τελικά που πέσουν έξω στην πρόβλεψη? δηλαδή δίνουν τιμή 0,7 και κλείνει ο Σπετέμβριος με 0,45.. ή 0,9.

Το πως τα βγαζουν δε νομιζω να ξερει κανεις ειναι πολλοι παραγοντες. Ενας ειχε βαλει αρθρο γιατι η ΔΕΗ εβγαλε παραπανω χρεωση. Αν πεσουν εξω μπορουν να την ανεβασουν τον επομενο ισως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...