Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, antykaps είπε

Καλησπέρα..
Γινετε ταυτοχρονα αλαγή ονοματος και παρόχου

Εννοειται  οτι γινονται και τα δυο μαζι..

Θα  αντεξει η WE με τοσο χαμηλες που εχει δωσει;;; Η το αλλο μηνα θα ανεβει πολυ ψηλα... Γιατι αυτη εμεινε με τοσο χαμηλες τιμες...Γιαυτο και εχει αλλαξει δυο τρεις φορες τους καταλογους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Merenda7 είπε

Γυρολογος-ενεργειακη τουρίστρια- μπουχτισμένη απο όλο αυτο το παραμύθι που μας πουλάνε! Πεςτο οπως θές. Βασικά το θέμα μου είναι να μπορέσω να γλιτώσω κάποια ευρω απο τους λογαριασμους ρευματος Δεν θα τους χαρισω τιποτα. Ημουν αρκετα χρονια σε Protergia   και περιπου 4 χρονια σε Ελίν. Απο αυγουστο που όλα άλλαξαν προτιμώ να αλλάζω πάροχο συμφωνα με την χαμηλότερη τιμή. Στην Δεη αυγουστο που έκανα συμβαση ,σε κατάστημα πληρωσα εγγυηση 20ευρω(ειμαι κοτ β) και θα επιστραφεί στον τελικο λογαριασμο, που θα ειναι και ο πρωτος εφοσον σεπτεμβριο θα παω σε αλλο παροχο. .Ωστοσο αποτι γνωριζω ολοι οι υπολοιποι παροχοι δεν στελνουν προωρο λογαριασμο. Χρεωνουν την εγγυηση στο πρώτο λογαριασμο. Τουλαχιστον αυτο γινοταν . Γιαυτο ρωταω,μηπως εχουν αλλάξει τα πράγματα σχετικα με την εγγυηση στους εναλλακτικους παροχους

Protergia και Ελιν μου ειχαν βάλει στον πρώτο λογαριασμο την εγγυηση. Εσυ για ποιον πάροχο λες?

Για Ελίν τώρα που μίλησα μαζί τους δεν εχω γίνει πελάτης 

Επεξ/σία από Mariannatzouma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, takoulou είπε

Εννοειται  οτι γινονται και τα δυο μαζι..

Θα  αντεξει η WE με τοσο χαμηλες που εχει δωσει;;; Η το αλλο μηνα θα ανεβει πολυ ψηλα... Γιατι αυτη εμεινε με τοσο χαμηλες τιμες...Γιαυτο και εχει αλλαξει δυο τρεις φορες τους καταλογους...

1 φορά άλλαξε τους καταλόγους

όσο για τιμές τον άλλο μήνα θα δείξει

4 λεπτά πριν, Mariannatzouma είπε

Για Ελίν τώρα που μίλησα μαζί τους δεν εχω γίνει πελάτης 

βασικά δεν έχω δει πρόγραμμα που να βάζει εγγύηση στο 2ο λογαριασμό , όλο και κάποιος θα το είχε αναφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Merenda7 είπε

Σκεφτόμουν για We αλλά δεν έβγαλα άκρη σε τηλεφωνικές συνομιλίες ,επίσης αλλάζει συνέχεια τις τιμές .Θα πάω ξανά σε Ελίν, πρώτον-γιατι ειναι φθηνότερη σεπτεμβριο απο δεη και με μηδέν πάγιο στο ΟΝ οικιακό,και δευτερον γιατί 4 χρονια πελάτης τους ήμουν ευχαριστημένη απο κεντρο εξυπηρέτησης -διαφάνεια σε λογαριασμούς. 

Κι εγώ οικιακό επιστρέφω ελίν μετά από διακοπή ενός μήνα! Τους κάλεσα και μέσα σε 2 ώρες είχα την αίτηση προς υπογραφή! Από Δευτέρα θα μεταφέρω και τα δύο Γ21, που δεν αξιώθηκε επί 25 μέρες να δεχθεί η ακατανόμαστη εταιρεία!

5 ώρες πριν, ekrepali είπε

Τα Γ22 φυσικά τρώνε κάθε μέρα αγγούρι.

Πες τα, χρυσόστομε!

Επεξ/σία από Rhodion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Ναι ισχυει ειναι για ΚΑΔ 10.71.

Και για ΚΑΔ 10.71. Γενικώς αφορά τις 1.250.000 μικρομεσαίες επιχειρήσεις... που άλλοι πήρανε επιδότηση, άλλοι περιμένουν ΦΕΚ, κι άλλοι δε ξέρουν αν τα πήρανε ή όχι γιατί οι περισσότεροι πάροχοι γράφου τα ποσά σούμα.

Για WeEnergy όσοι είστε Yellow και θέλετε να πάτε Green/Βlue (εγώ το έκανα μόλις, κι ο θεός ας βάλει το χέρι του τον άλλο μήνα με 330TTF),

- Πάτε εξυπηρέτηση - Χρήσιμα Έντυπα

- Κατεβάζετε το 14 (Βlue) ή 15 (Green), που είναι οι τιμοκατάλογοι με τη ρήτρα αναπροσαρμογής.

- Κατεβάζετε το 13 (Γενικοί Όροι)

- Kατεβάζετε το 9 (Οικιακό) ή 10 (Επαγγελματικό) - Αίτηση σύμβασης προμήθειας. Σ'αυτό το έντυπο γράφετε πάνω "ΑΝΑΝΕΩΣΗ", συμπληρώνετε τα πεδία Α και Β. Στο Γ γράφετε διεύθυνηση, αρ. παροχής και συμφωνημένη ισχύς. Στο Δ γράφετε το τιμολόγιο που θέλετε πχ Γ21 Green ή Γ21 Blue... Εγγύηση το ίδιο ποσό με τη προηγούμενη αίτηση στο Yellow, τρόπος πληρωμής--> μετρητά ή πάγια, Ηλ.αποστολή λογαριασμού ΝΑΙ. Τα υπόλοιπα πεδία κενά

Εκτυπώνετε τα έγγραφα, βάζετε ημερομηνίες όπου το ζητάει, το όνομα σας όπου το ζητάει, υπογραφή σε όλες τις σελίδες απ'τα παραπάνω (εγώ έβαλα και σφραγίδα σε κάθε σελίδα).

Σκανάρετε και μετά αποστολή τα έντυπα μέσω email, εγώ έστειλα και ταυτότητα. Η αλλαγή προγράμματος πιάνει την ημερομηνία που υπογράφετε / αποστέλλετε τα έγγραφα.

56 λεπτά πριν, korakios είπε

1 φορά άλλαξε τους καταλόγους

2 φορές άλλαξαν τελικά... τώρα τι ισχύει δε ξέρω.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

0€ χρέωση ρευματος και 50€ δώρο στον λογαριασμό.. Φορτίστε αμάξια τον Σεπτέμβρη. 

Ήρωνας

image.png

Επεξ/σία από Jason13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Giorgis4 είπε

Είμαι στη NovaEnergy (αρα χρεώσεις Volton) με ΚΟΤ-Β, Νυχτερινό. Απόλυτα ικανοποιημένος μέχρι στιγμής, με λογαριασμούς 1100-1400 kWh στα 180€ περίπου το τετράμηνο.

 

Απόλυτα ικανοποιημένος με τις επιδοτήσεις που σε έσωσαν, διαφορετικά από πέρυσι το καλοκαίρι θα είχες πληρώσει 400% παραπάνω απ'τα φτηνά σταθερά που κλείσαμε πέρυσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

1 φορά απο 0,55 σε 0,65 ,λογικά ενημερώθηκαν για την επιδότηση Σεπ που θα ήταν μεγαλύτερη απο τις αρχικές τιμές τους

, τη 2η συμπλήρωσαν το Home/KOT , τα blue/green δεν άλλαξαν (edit ούτε το ΚΟΤ, το Home δε γνωρίζω δεν το παρακολουθώ ούτε το έχω στο excel)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, antykaps είπε

Καλησπέρα..
Γινετε ταυτοχρονα αλαγή ονοματος και παρόχου

Ο νέος κάτοχος της παροχής κάνει αίτηση στον πάροχο που θέλει να πάει, όλα γίνονται αυτόματα. Φρόντισε να υπάρχει ενεργό ΥΔΕ, περισσότερες πληροφορίες εδώ κι εδώ.

10 λεπτά πριν, korakios είπε

1 φορά απο 0,55 σε 0,65 ,λογικά ενημερώθηκαν για την επιδότηση Σεπ που θα ήταν μεγαλύτερη απο τις αρχικές τιμές τους

, τη 2η συμπλήρωσαν το Home/KOT , τα blue/green δεν άλλαξαν

Τα οικιακά ναι, τα πήγανε από 0.55 σε 0.65.

Τα επαγγελματικά τα πήγανε από 0.52, σε 0.62, σε 0.65

@korakios

01. We-Green-September-22.pdf 02. We-Green-September-22-1.pdf 03. Timokatalogos-Antagwnistikwn-Xrewsewn_September-22-2.pdf

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τα οικιακά ναι, τα πήγανε από 0.55 σε 0.65.

Τα επαγγελματικά τα πήγανε από 0.52, σε 0.62, σε 0.65

το 0,65 αφορά γενικό πρόγραμμα

εσένα σε ενδιαφέρει το blue/green , εκεί παραμένει στα 0,62 με 0,61 συνέπεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Και για ΚΑΔ 10.71. Γενικώς αφορά τις 1.250.000 μικρομεσαίες επιχειρήσεις... που άλλοι πήρανε επιδότηση, άλλοι περιμένουν ΦΕΚ, κι άλλοι δε ξέρουν αν τα πήρανε ή όχι γιατί οι περισσότεροι πάροχοι γράφου τα ποσά σούμα

Ψιλα ειναι κι αυτα τα 0,05 εκπτωση που δινουν συμφωνα με την τελικη τιμη.

Υπαρχει σοβαρο προβλημα και κανεις δεν μπορει να το καταλαβει.Πρεπει αμεσα να γινει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

το 0,65 αφορά γενικό πρόγραμμα

εσένα σε ενδιαφέρει το blue/green , εκεί παραμένει στα 0,62 με 0,61 συνέπεια

Έλα ρε φίλε, πές το και είχαμε τρελαθεί. 😄

Είναι δηλαδή για όσους έχουν Γ21 παροχή χωρίς εμπορικό πρόγραμμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Έλα ρε φίλε, πές το και είχαμε τρελαθεί. 😄

Είναι δηλαδή για όσους έχουν Γ21 παροχή χωρίς εμπορικό πρόγραμμα.

ναι το έχω πει αρκετές φορές βασικά 😁

ο @aguero88 καλά έκανε και ενημέρωσε για τις διαφορές αλλά άλλο το WE21 και άλλο το we blue 21

το έχει και πίνακας της ΡΑΕ που ανέβασε ο @xariskk24

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ναι το έχω πει αρκετές φορές βασικά 😁

ο @aguero88 καλά έκανε και ενημέρωσε για τις διαφορές αλλά άλλο το WE21 και άλλο το we blue 21

το έχει και πίνακας της ΡΑΕ που ανέβασε ο @xariskk24

Μπροστά στα μάτια μου, πάει το'χω χάσει. 😴

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...