Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Raylan είπε

Που θα πας τον Σεπτέμβριο, βρήκες κάπου φθηνότερα??

Σκεφτόμουν για We αλλά δεν έβγαλα άκρη σε τηλεφωνικές συνομιλίες ,επίσης αλλάζει συνέχεια τις τιμές .Θα πάω ξανά σε Ελίν, πρώτον-γιατι ειναι φθηνότερη σεπτεμβριο απο δεη και με μηδέν πάγιο στο ΟΝ οικιακό,και δευτερον γιατί 4 χρονια πελάτης τους ήμουν ευχαριστημένη απο κεντρο εξυπηρέτησης -διαφάνεια σε λογαριασμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, aguero88 είπε

@ekrepalihttps://weenergy.gr/wp-content/uploads/2022/08/Timokatalogos-Antagwnistikwn-Xrewsewn_September-22-2.pdf

Φαίνεται και στο όνομα του αρχείου, ότι έχουν 2 φορές. 

ο τιμοκατάλογος δεν αφορά τα weblue , παραμένουν όσο είχαν (οικιακά και επαγγελματικά)

2 ώρες πριν, xariskk24 είπε

έχουν λάθος της elpedison , θα στείλω έστειλα στη γραμματεία μπας και

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μου έστειλε η Ελίν αίτηση με το συγκεκριμένο τιμοκατάλογο. Με βάση τις τιμές που έχουν στο σάιτ τους και τον υπολογισμό της επιδότητης ο τιμοκατάλογος δεν είναι λάθος; Ή μου διαφεύγει κάτι;image.png.1991a5ee19ed1be0bf1f8299e2624fa9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

Σκεφτόμουν για We αλλά δεν έβγαλα άκρη σε τηλεφωνικές συνομιλίες ,επίσης αλλάζει συνέχεια τις τιμές .Θα πάω ξανά σε Ελίν, πρώτον-γιατι ειναι φθηνότερη σεπτεμβριο απο δεη και με μηδέν πάγιο στο ΟΝ οικιακό,και δευτερον γιατί 4 χρονια πελάτης τους ήμουν ευχαριστημένη απο κεντρο εξυπηρέτησης -διαφάνεια σε λογαριασμούς. 

Εγω που τους εχω στειλει τα χαρτια ακομα αιτηση δεν εχω λαβει απο δευτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ τυπική η we σε όλα της. Σήμερα τους ρώτησα με μεηλ πότε λήγει το συμβόλαιο (σταθερό we yellow) κι αν ως τότε θα συνεχίσω να έχω την προνομιακή τιμή και μέσα σε λίγες ώρες μου απάντησαν λέγοντας ότι θα με ειδοποιήσουν πριν το τέλος του συμβολαίου για το αν επιθυμώ να μεταβώ σε νέο πακέτο. Το γράφω ότι τηρήθηκε επακριβώς η τιμή για ένα έτος γιατί κάποιοι μου έλεγαν ότι μετά το 6μηνο θα αλλάξουν την τιμή αφού έχουν δικαίωμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, berk4 είπε

Καλησπέρα, μου έστειλε η Ελίν αίτηση με το συγκεκριμένο τιμοκατάλογο. Με βάση τις τιμές που έχουν στο σάιτ τους και τον υπολογισμό της επιδότητης ο τιμοκατάλογος δεν είναι λάθος; Ή μου διαφεύγει κάτι;image.png.1991a5ee19ed1be0bf1f8299e2624fa9.png

ναι , είναι ο παλιός με ρήτρα , ισχύουν οι νέες τιμές απο 1/8/22

_______________________________________________________________________________________________________

υπόψιν σε υπόλοιπους οτι αν παράνομα το πρόγραμμα που υπογράφετε έχει ρήτρα αποχώρησης (έχει καταργηθεί απο το 2020 και είναι γνωστό παρατράγουδο οτι δεν τηρήθηκε και επίσης δεν εφαρμόζεται στο νέο τύπο τιμολογίων που καθιέρωσε η ΡΑΕ) , τότε όταν καταργηθεί ο νέος μηχανισμός που ρητά αναφέρει οτι δεν ισχύει , ο πάροχος θα τη ζητήσει και θα μπλέξετε με αμφισβητήσεις και την κοιμωμένη ΡΑΕ

9 λεπτά πριν, 1comment είπε

Το γράφω ότι τηρήθηκε επακριβώς η τιμή για ένα έτος γιατί κάποιοι μου έλεγαν ότι μετά το 6μηνο θα αλλάξουν την τιμή αφού έχουν δικαίωμα. 

σε ένα μέλος του άλλαξαν στο 6μηνο , πιστεύω πλέον δεν τα σπάνε λόγω οτι υπολογίζονται στις ζημιές του πάροχου στο νέο μηχανισμό και ίιιιιιιιισως λόγω ΡΑΕ (χλωμό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στη NovaEnergy (αρα χρεώσεις Volton) με ΚΟΤ-Β, Νυχτερινό. Απόλυτα ικανοποιημένος μέχρι στιγμής, με λογαριασμούς 1100-1400 kWh στα 180€ περίπου το τετράμηνο.

Και τώρα με τα νεότερα είναι η ακριβότερη στα χαρτιά και σου λέει στο τέλος, μεσα στους όρους: «.....από την 1/9/22 κι έπειτα θα αποδίδεται ΕΚΠΤΩΣΗ στον λογαριασμό του πελάτη. Η ΕΚΠΤΩΣΗ θα ανακοινώνεται ως τις 22 του μήνα εφαρμογής (Μ) στην ιστοσελίδα της εταιρείας https://volton.gr/volton-home/. Για παράδειγμα, η έκπτωση για την περίοδο κατανάλωσης 1η Σεπτεμβρίου έως 30 η Σεπτεμβρίου 2022, θα ανακοινωθεί στις 22.09.2022 ».

«Καθαρά και έξυπνα», γράφει η Volton στο σήμα της...

Τόσο καθαρά κι έξυπνα που εγώ τελικά δε θα γνωρίζω την τελική τιμή που υπογράφω και πάλι, παρά τα νέα δεδομένα που έχουν χαραχτεί μέχρι τον 7/23...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Giorgis4 είπε

Είμαι στη NovaEnergy (αρα χρεώσεις Volton) με ΚΟΤ-Β, Νυχτερινό. Απόλυτα ικανοποιημένος μέχρι στιγμής, με λογαριασμούς 1100-1400 kWh στα 180€ περίπου το τετράμηνο.

Και τώρα με τα νεότερα είναι η ακριβότερη στα χαρτιά και σου λέει στο τέλος, μεσα στους όρους: «.....από την 1/9/22 κι έπειτα θα αποδίδεται ΕΚΠΤΩΣΗ στον λογαριασμό του πελάτη. Η ΕΚΠΤΩΣΗ θα ανακοινώνεται ως τις 22 του μήνα εφαρμογής (Μ) στην ιστοσελίδα της εταιρείας https://volton.gr/volton-home/. Για παράδειγμα, η έκπτωση για την περίοδο κατανάλωσης 1η Σεπτεμβρίου έως 30 η Σεπτεμβρίου 2022, θα ανακοινωθεί στις 22.09.2022 ».

«Καθαρά και έξυπνα», γράφει η Volton στο σήμα της...

Τόσο καθαρά κι έξυπνα που εγώ τελικά δε θα γνωρίζω την τελική τιμή που υπογράφω και πάλι, παρά τα νέα δεδομένα που έχουν χαραχτεί μέχρι τον 7/23...

μακρυά απο αυτά τα προγράμματα της volton&elpedison

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

μακρυά απο αυτά τα προγράμματα της volton&elpedison

για να αξίζει και να φτάσει στα επίπεδα του WE,  η έκπτωση θα πρέπει να είναι στα 0,24€ ή για 300kWh στα 72€!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντωμεταξύ, πιο πολλές εργατοώρες έχετε χάσει με το να ψάχνετε τιμές στις εταιρίες και να ασχολείστε γενικότερα με την ενέργεια, πάρα να πληρώνατε τυχαία σε κάποιον παροχο το ρεύμα 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Macosj είπε

Εντωμεταξύ, πιο πολλές εργατοώρες έχετε χάσει με το να ψάχνεται τιμές στις εταιρίες και να ασχολείστε γενικότερα με την ενέργεια, πάρα να πληρώνατε τυχαία σε κάποιον παροχο το ρεύμα 

Δε νομιζω φιλε

ΜΙλαμε για πολλα λεφτα διαφορα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Macosj είπε

Εντωμεταξύ, πιο πολλές εργατοώρες έχετε χάσει με το να ψάχνεται τιμές στις εταιρίες και να ασχολείστε γενικότερα με την ενέργεια, πάρα να πληρώνατε τυχαία σε κάποιον παροχο το ρεύμα 

Μπορεί και να ισχύει φίλε μου. Όμως τόσα χρόνια στην πίεση ο Έλληνας την έχει παλέψει με αυτόν τον τρόπο. Με τόσο χαμηλους μισθούς και αντέχει. Ο Γερμανός με τόσο υψηλούς μισθούς και αρχίζει και σφίγγεται και ζορίζεται για μερικά κατοστάρικα...αλλά αυτό είναι μιαν άλλη συζήτηση...

Επεξ/σία από Giorgis4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Macosj είπε

Εντωμεταξύ, πιο πολλές εργατοώρες έχετε χάσει με το να ψάχνετε τιμές στις εταιρίες και να ασχολείστε γενικότερα με την ενέργεια, πάρα να πληρώνατε τυχαία σε κάποιον παροχο το ρεύμα 

Δεν μπορείς να ξέρεις τι οικονομικά ζόρια τραβάει ο καθένας. Ισως και τα 10ευρω το μήνα να ειναι πολύτιμα για κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...