Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, petrosp_13 είπε

Ότι ο πρώτος λογαριασμός θα έχει πολλές KWH και θέλω να βγει άμεσα για να κάνω απόσβεση το 80ρι και να φύγω από την ελπε

Όσο καθυστερεί, θα μπλέξω με κατανομή των KWH και σε άλλο μήνα που δεν ξέρω τι τιμή θα δώσει η ΕΛΠΕ και με ζώνουν τα φίδια με το άνοιγμα που συνεχίζει να κάνει

ok , κατάλαβα , άγνωστο πότε θα βγάλει και ποια περίοδο αφορά , ίσως σου πει κάποιο άλλο μέλος που ήταν πιο πριν στην ελπέ πότε βγάζει τον 1ο λογαριασμό

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αν δώσω κιλοβατώρες τώρα, θα αφορούν την περίοδο 01 με 13 Σεπτεμβρίου και θα τιμολογηθουν με 0.12€. Αυτό κλειδώνει?

στο απλό economy που είσαι , ναι  , το νου σου μην είναι φουσκωμένες γιατί αυξάνονται και οι ΥΚΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

ok , κατάλαβα , άγνωστο πότε θα βγάλει και ποια περίοδο αφορά , ίσως σου πει κάποιο άλλο μέλος που ήταν πιο πριν στην ελπέ πότε βγάζει τον 1ο λογαριασμό

στο απλό economy που είσαι , ναι  , το νου σου μην είναι φουσκωμένες γιατί αυξάνονται και οι ΥΚΩ

Τι εννοείς, αυξάνονται και οι υκω?

Εμένα η κατανάλωση μου είναι 5-6 κιλοβατώρες την ημέρα και αυτή σκέφτομαι να δώσω.

Εννοείς να μην δώσω 'παραπάνω' ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petrosp_13 είπε

Ότι ο πρώτος λογαριασμός θα έχει πολλές KWH και θέλω να βγει άμεσα για να κάνω απόσβεση το 80ρι και να φύγω από την ελπε

Όσο καθυστερεί, θα μπλέξω με κατανομή των KWH και σε άλλο μήνα που δεν ξέρω τι τιμή θα δώσει η ΕΛΠΕ και με ζώνουν τα φίδια με το άνοιγμα που συνεχίζει να κάνει

Δες στο myelpedison αν βγάζει ημερομηνίες για να δώσεις εσύ την ένδειξη υπολόγισε από την τελευταία μέρα ημερομηνίας τουλάχιστον 10 με 11 μέρες μετά, αν σου έχει βγάλει ότι θα δώσει ένδειξη ο Δεδδηε   πάλι 10 11 μέρες μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, korakios είπε

καταρχάς ήταν (και είναι) στα ακριβότερα προγράμματα της αγοράς  (απο τέτοιες περιπτώσεις δικαιολογούνται και οι προσφορές που κάνει τώρα)

Λίγο μπλέξιμο με τις χρονολογίες και στο τι ήταν έναντι και τι βάσει ΔΕΔΔΗΕ 

Για περίοδο 22/05/22 έως 01/08/22 πρέπει να υπάρχει πεδίο με ρήτρα αναπροσαρμογής

απο περίοδο 1/8/22 και μετά , η ρήτρα ενσωματώθηκε στη δημοσιευμένη τιμή μηνός και η τιμολόγηση θα πρέπει να είναι βάσει ιστορικού του προγράμματος το οποίο θα το βρεις στο

https://www.elpedison.gr/el/chrisima-archeia/anakoinomenes-times-revmatos/

όπου και θα σπάει αναλογικά η κατανάλωση

 

Δυστυχώς έχεις μείνει περίπου 2+ (σχεδόν 3) χρόνια πίσω στις εξελίξεις

 

Καλησπέρα. Ναι κάτι έχω καταλάβει γιατί θα βάλω και εγώ τώρα δικό μου ρολόι και ψάχνομαι. Να το πω απλά. Όλοι οι λογαριασμοί είναι έναντι με ένδειξη πελάτη. Οι 2 τελευταίες μετρήσεις από ΔΕΔΔΗΕ είναι 22/05/22 (όπου και έλαβα λογαριασμό εκκαθαριστικό) και 22/05/23 όπου ο εκκαθαριστικός για κάποιο λόγο μου ήρθε τώρα. Και δεν καταλαβαίνω γιατί ήρθε πολύ αυξημένος ενώ κάθε μήνα πληρώνα ότι έκαιγα ουσιαστικά.

Ο εκκαθαριστικός έχει τις παρακάτω χρεώσεις:

Spoiler

Screenshot_20230913_112336_myElpedison.jpg.ce9e62db2f949a4d1ee0dddeef206cb5.jpg

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, flampouras είπε

Και δεν καταλαβαίνω γιατί ήρθε πολύ αυξημένος ενώ κάθε μήνα πληρώνα ότι έκαιγα ουσιαστικά.

μήπως στους έναντι δεν χρεώνανε ρήτρα τότε ? (σημαντικό να το τσεκάρεις )

στον εκκαθαριστικό πάντως πρέπει να αφαιρέθηκε το ποσό των έναντι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, δεν μου έχει έρθει λογαριασμός ελιν, ακόμα! Λέτε επειδή πήγα ελπε, να με...ξεχάσανε;;;!!! ή να μου τα στείλουν μαζεμένα, με τον εκκαθαριστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ρε παιδιά, δεν μου έχει έρθει λογαριασμός ελιν, ακόμα! Λέτε επειδή πήγα ελπε, να με...ξεχάσανε;;;!!! ή να μου τα στείλουν μαζεμένα, με τον εκκαθαριστικό;

Ουτε σε εμενα εχει βγει, και εγω εχω φυγει στην ελπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ρε παιδιά, δεν μου έχει έρθει λογαριασμός ελιν, ακόμα! Λέτε επειδή πήγα ελπε, να με...ξεχάσανε;;;!!! ή να μου τα στείλουν μαζεμένα, με τον εκκαθαριστικό;

Και γω περιμένω σε 2 παροχές και δεν έχουν εκδοσει ακομη,τους έστειλα χθες 2ο μειλ (το 1ο 29 Αυγούστου και μου είπαν ότι είναι σε στάδιο τιμολογησης)και περιμένω απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Δες στο myelpedison αν βγάζει ημερομηνίες για να δώσεις εσύ την ένδειξη υπολόγισε από την τελευταία μέρα ημερομηνίας τουλάχιστον 10 με 11 μέρες μετά, αν σου έχει βγάλει ότι θα δώσει ένδειξη ο Δεδδηε   πάλι 10 11 μέρες μετά.

Δεν μου επιτρέπουν να μπω γιατί δεν έχει δώσει μέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ και δεν έχουν ενεργοποιήσει τον λογαριασμό

Μου λένε απλά ότι θα τιμολογούμαι από 1/9 σε αυτούς και να περιμένω τον ΔΕΔΔΗΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, elen46 είπε

Και γω περιμένω σε 2 παροχές και δεν έχουν εκδοσει ακομη,τους έστειλα χθες 2ο μειλ (το 1ο 29 Αυγούστου και μου είπαν ότι είναι σε στάδιο τιμολογησης)και περιμένω απάντηση.

Για ποιο μήνα, μιλάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.

Θα ηθελα τη γνωμη σας σε κατι. Ειμαι στο Heron Simply Generous και απο οτι εχω καταλαβει ο μηχανισμος επιδοτησης θα συνεχιστει μεχρι το τελος του χρονου.

Επειδη το χειμωνα εχω υψηλη καταναλωση (θερμοσυσσωρευτες) σκεφτομαι να παω στο Heron Fix με 0.16 ευρω/kWh για 12 μηνες ωστε να εχω σταθερη τιμη σε περιπτωση που ανεβει πολυ η τιμη του ρευματος και ταυτοχρονα σταματησει η επιδοτηση.

Θα μπορουσα να περιμενω μεχρι το τελος του χρονου αλλα σκεφτομαι οτι αν η τιμη στα κυμαινομενα παρει τον ανηφορο το ιδιο θα γινει και στο Fix, οποτε ισως να ειναι αργα τοτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Soulis_Maritsas είπε

Καλησπερα σε ολους.

Θα ηθελα τη γνωμη σας σε κατι. Ειμαι στο Heron Simply Generous και απο οτι εχω καταλαβει ο μηχανισμος επιδοτησης θα συνεχιστει μεχρι το τελος του χρονου.

Επειδη το χειμωνα εχω υψηλη καταναλωση (θερμοσυσσωρευτες) σκεφτομαι να παω στο Heron Fix με 0.16 ευρω/kWh για 12 μηνες ωστε να εχω σταθερη τιμη σε περιπτωση που ανεβει πολυ η τιμη του ρευματος και ταυτοχρονα σταματησει η επιδοτηση.

Θα μπορουσα να περιμενω μεχρι το τελος του χρονου αλλα σκεφτομαι οτι αν η τιμη στα κυμαινομενα παρει τον ανηφορο το ιδιο θα γινει και στο Fix, οποτε ισως να ειναι αργα τοτε. 

Spoiler

αυτά είναι ημίμετρα , κάνε μόνωση ή/και πάρε τουλάχιστον ένα κλιματιστικό με δόσεις (φαντάζομαι ήδη έχεις νυχτερινό)

Συνέχεια στα αντίστοιχα θέματα , τα λινκ είναι στην καρφιτσωμένη ανάρτηση

41 λεπτά πριν, petrosp_13 είπε

Δεν μου επιτρέπουν να μπω γιατί δεν έχει δώσει μέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ και δεν έχουν ενεργοποιήσει τον λογαριασμό

επειδή ήταν 1η ενεργοποίηση παροχής μάλλον θα περιμένεις το ΔΕΔΔΗΕ να στείλει τις μετρήσεις

άνοιξε αίτημα στο myrae

42 λεπτά πριν, petrosp_13 είπε

Μου λένε απλά ότι θα τιμολογούμαι από 1/9 σε αυτούς και να περιμένω τον ΔΕΔΔΗΕ

ποτέ μη δίνεις σημασία τι λένε στα τηλέφωνα ,

απο την αρχή της ενεργοποίησης της παροχής θα τιμολογείσαι κανονικά . Άνοιξε διπλό αίτημα στο myrae κατά πάροχου και ΔΕΔΔΗΕ

Αλλά κατα την άποψή μου βιάζεσαι και αγχώνεσαι χωρίς λόγο , 20 μέρες δεν είναι τίποτα ...

50 λεπτά πριν, elen46 είπε

Και γω περιμένω σε 2 παροχές και δεν έχουν εκδοσει ακομη,τους έστειλα χθες 2ο μειλ (το 1ο 29 Αυγούστου και μου είπαν ότι είναι σε στάδιο τιμολογησης)και περιμένω απάντηση.

συνήθως οι τελικοί καθυστερούν ,

και Ζενίθ μια απο τα ίδια , αν δεν την είχα κάνει θα έπρεπε να έχει βγει λογαριασμός εδώ και πολλές μέρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...