Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας,


Χρειάζομαι την βοήθεια σας με το παρακάτω.


Η μητέρα μου είναι εδώ και χρονιά πελάτης elpedison και αυτή την στιγμή είναι στο πρόγραμμα «24 Ώρες Νυχτερινό Night». Κάθε μήνα μπαίνει και καταχωρεί μέσω της ιστοσελίδας τις ενδείξεις του μετρητή. Το πρόβλημα είναι το εξής:
Στις 6/9/23 εκδόθηκε λογαριασμός ως «Έναντι με ένδειξη πελάτη». 22/05/23 έγινε η τελευταία μέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ. Η προηγουμένη μέτρηση ήταν 22/05/22 (καθώς δεν μας έβρισκαν στο σπίτι). Εκδόθηκε λοιπόν τώρα ένας εκκαθαριστικός με ημερομηνία έκδοσης 8/9/23 (ενώ τους προηγουμένους μήνες πληρώνονταν οι λογαριασμοί κανονικά βάση της ένδειξης των μετρητών) αρκετά φουσκωμένος. Σε ερώτηση που κάναμε στην εταιρία μας είπε ότι στην ουσία είναι η ρήτρα αναπροσαρμογής.


Και ερωτώ: Είναι όντως αυτό; Δηλ. την ρήτρα την πληρώνουμε κάθε 4μηνο ή οπότε έρθει να μετρήσει ο ΔΕΔΔΗΕ και βγαίνει ο εκκαθαριστικός;  Ή είναι καμία μαμούνια;

Ευχαριστώ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, flampouras είπε

Καλησπέρα σας,


Χρειάζομαι την βοήθεια σας με το παρακάτω.


Η μητέρα μου είναι εδώ και χρονιά πελάτης elpedison και αυτή την στιγμή είναι στο πρόγραμμα «24 Ώρες Νυχτερινό Night». Κάθε μήνα μπαίνει και καταχωρεί μέσω της ιστοσελίδας τις ενδείξεις του μετρητή. Το πρόβλημα είναι το εξής:
Στις 6/9/23 εκδόθηκε λογαριασμός ως «Έναντι με ένδειξη πελάτη». 22/05/23 έγινε η τελευταία μέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ. Η προηγουμένη μέτρηση ήταν 22/05/22 (καθώς δεν μας έβρισκαν στο σπίτι). Εκδόθηκε λοιπόν τώρα ένας εκκαθαριστικός με ημερομηνία έκδοσης 8/9/23 (ενώ τους προηγουμένους μήνες πληρώνονταν οι λογαριασμοί κανονικά βάση της ένδειξης των μετρητών) αρκετά φουσκωμένος. Σε ερώτηση που κάναμε στην εταιρία μας είπε ότι στην ουσία είναι η ρήτρα αναπροσαρμογής.


Και ερωτώ: Είναι όντως αυτό; Δηλ. την ρήτρα την πληρώνουμε κάθε 4μηνο ή οπότε έρθει να μετρήσει ο ΔΕΔΔΗΕ και βγαίνει ο εκκαθαριστικός;  Ή είναι καμία μαμούνια;

Ευχαριστώ.
 

καταρχάς ήταν (και είναι) στα ακριβότερα προγράμματα της αγοράς  (απο τέτοιες περιπτώσεις δικαιολογούνται και οι προσφορές που κάνει τώρα)

Λίγο μπλέξιμο με τις χρονολογίες και στο τι ήταν έναντι και τι βάσει ΔΕΔΔΗΕ 

Για περίοδο 22/05/22 έως 01/08/22 πρέπει να υπάρχει πεδίο με ρήτρα αναπροσαρμογής

απο περίοδο 1/8/22 και μετά , η ρήτρα ενσωματώθηκε στη δημοσιευμένη τιμή μηνός και η τιμολόγηση θα πρέπει να είναι βάσει ιστορικού του προγράμματος το οποίο θα το βρεις στο

https://www.elpedison.gr/el/chrisima-archeia/anakoinomenes-times-revmatos/

όπου και θα σπάει αναλογικά η κατανάλωση

 

Δυστυχώς έχεις μείνει περίπου 2+ (σχεδόν 3) χρόνια πίσω στις εξελίξεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, flampouras είπε

Καλησπέρα σας,


Χρειάζομαι την βοήθεια σας με το παρακάτω.


Η μητέρα μου είναι εδώ και χρονιά πελάτης elpedison και αυτή την στιγμή είναι στο πρόγραμμα «24 Ώρες Νυχτερινό Night». Κάθε μήνα μπαίνει και καταχωρεί μέσω της ιστοσελίδας τις ενδείξεις του μετρητή. Το πρόβλημα είναι το εξής:
Στις 6/9/23 εκδόθηκε λογαριασμός ως «Έναντι με ένδειξη πελάτη». 22/05/23 έγινε η τελευταία μέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ. Η προηγουμένη μέτρηση ήταν 22/05/22 (καθώς δεν μας έβρισκαν στο σπίτι). Εκδόθηκε λοιπόν τώρα ένας εκκαθαριστικός με ημερομηνία έκδοσης 8/9/23 (ενώ τους προηγουμένους μήνες πληρώνονταν οι λογαριασμοί κανονικά βάση της ένδειξης των μετρητών) αρκετά φουσκωμένος. Σε ερώτηση που κάναμε στην εταιρία μας είπε ότι στην ουσία είναι η ρήτρα αναπροσαρμογής.


Και ερωτώ: Είναι όντως αυτό; Δηλ. την ρήτρα την πληρώνουμε κάθε 4μηνο ή οπότε έρθει να μετρήσει ο ΔΕΔΔΗΕ και βγαίνει ο εκκαθαριστικός;  Ή είναι καμία μαμούνια;

Ευχαριστώ.
 

Απο οτι φανταζομαι θα περασει ο Δεδδηε τις επομενες μερες για την τακτικη καταμετρηση.. Φροντιστε να ειναι καποιος εκει... Παρε τηλεφωνο στον Δεδδηε να σας πουν ακριβως την ημερομηνια καταμετρησης για να βγει ο σωστος λογαριασμος.. Τηλεφωνο 8004004000..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Απο οτι φανταζομαι θα περασει ο Δεδδηε τις επομενες μερες για την τακτικη καταμετρηση.. Φροντιστε να ειναι καποιος εκει... Παρε τηλεφωνο στον Δεδδηε να σας πουν ακριβως την ημερομηνια καταμετρησης για να βγει ο σωστος λογαριασμος.. Τηλεφωνο 8004004000..

Σωστά. Στις 22 του μήνα θα ξανά έρθει θεωρητικά, αλλά θα καλέσω να επιβεβαιώσω την ημερομηνία καταμέτρησης. Ωστόσο εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι έχει γίνει.. Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις;

Ευχαριστώ. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, flampouras είπε

Σωστά. Στις 22 του μήνα θα ξανά έρθει θεωρητικά, αλλά θα καλέσω να επιβεβαιώσω την ημερομηνία καταμέτρησης. Ωστόσο εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι έχει γίνει.. Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις;

Ευχαριστώ. 
 

Οταν βγει ο εκκαθαριστικος λογαριασμος.. Θα δεις τοτε...Τοτε θα μιλησεις με την εταιρεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθα ελπεντισον 01 Σεπτεμβρίου.

ΤΩΡΑ το myelpedison μου επιτρέπει να δώσω ένδειξη. Επειδή είναι λίγες ημέρες και αφού 12 Οκτωβρίου θα ΜΕΤΡΗΣΕΙ ο δεδδηε, σκέφτομαι να μην δώσω.

Υπάρχει 'διάφορο' ?

Αν δώσω ένδειξη, έναντι πελάτη δεν θα είναι? Μια η αλλη δηλαδή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, takoulou είπε

Οταν βγει ο εκκαθαριστικος λογαριασμος.. Θα δεις τοτε...Τοτε θα μιλησεις με την εταιρεια...

Μα έχει βγει. Αυτό εξηγώ. Εκδόθηκε 8/9/23.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, flampouras είπε

Μα έχει βγει. Αυτό εξηγώ. Εκδόθηκε 8/9/23.

Θα βγει ξανά μάλλον  με ένδειξη που θα γίνει από τον Δεδδηε.. Που θα πάρει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα , μια μικρη ερωτηση

 

μου ηρθε της δεη το μπουγιουρντι , να παω τωρα στην ελπεντισον ή να περιμενω τις τιμες στις 22/9 και να δω τοτε?

 

δηλαδη αν παω τωρα στην ελπεντισον θα μπορω να φυγω στις 22 αν βγει καπου φθηνοτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jt1973 είπε

καλημερα , μια μικρη ερωτηση

 

μου ηρθε της δεη το μπουγιουρντι , να παω τωρα στην ελπεντισον ή να περιμενω τις τιμες στις 22/9 και να δω τοτε?

 

δηλαδη αν παω τωρα στην ελπεντισον θα μπορω να φυγω στις 22 αν βγει καπου φθηνοτερα?

Και να ανέβει στις 20 νομίζω με το 80αρι που δίνει συμφέρει να μείνεις ένα μήνα τουλάχιστον 

10 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Ήρθα ελπεντισον 01 Σεπτεμβρίου.

ΤΩΡΑ το myelpedison μου επιτρέπει να δώσω ένδειξη. Επειδή είναι λίγες ημέρες και αφού 12 Οκτωβρίου θα ΜΕΤΡΗΣΕΙ ο δεδδηε, σκέφτομαι να μην δώσω.

Υπάρχει 'διάφορο' ?

Αν δώσω ένδειξη, έναντι πελάτη δεν θα είναι? Μια η αλλη δηλαδή 

Αν δεν δώσεις θα βγάλει από μόνη της έναντι άσχετα αν είναι λίγες οι μέρες Βέβαια μπορεί να μην το πληρώσεις και να περιμένεις το εκκαθαριστικό του δεδηε τον άλλον μήνα.Εγω στην θέση σου θα έδινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, korakios είπε

στην ενεργοποίηση , ναι σωστά

τότε που είναι το πρόβλημα , δεν έχω καταλάβει

Ότι ο πρώτος λογαριασμός θα έχει πολλές KWH και θέλω να βγει άμεσα για να κάνω απόσβεση το 80ρι και να φύγω από την ελπε

Όσο καθυστερεί, θα μπλέξω με κατανομή των KWH και σε άλλο μήνα που δεν ξέρω τι τιμή θα δώσει η ΕΛΠΕ και με ζώνουν τα φίδια με το άνοιγμα που συνεχίζει να κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, favou2000 είπε

Και να ανέβει στις 20 νομίζω με το 80αρι που δίνει συμφέρει να μείνεις ένα μήνα τουλάχιστον 

Αν δεν δώσεις θα βγάλει από μόνη της έναντι άσχετα αν είναι λίγες οι μέρες Βέβαια μπορεί να μην το πληρώσεις και να περιμένεις το εκκαθαριστικό του δεδηε τον άλλον μήνα.Εγω στην θέση σου θα έδινα.

Άλλο είναι το δίλημμα:

Αν δώσω κιλοβατώρες τώρα, θα αφορούν την περίοδο 01 με 13 Σεπτεμβρίου και θα τιμολογηθουν με 0.12€. Αυτό κλειδώνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...