Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Επειδή είμαι πλέον ενεργειακή τουρίστρια, θα ήμουν ευγνώμων για κάποιες πληροφορίες σχετικά με την εγγυηση που ζητάν οι πάροχοι.

Η ερωτηση μου ειναι η εξής- όλοι οι πάροχοι την εγγύηση την χρεώνουν στο πρώτο λογαριασμό, εφόσον δεν κάνω πάγια εντολη πληρωμής?

Δεν θα χρειάζετε πλεον να πληρώνω εγγυηση,εφοσον καθε μήνα θα έχω τελικό λογαριασμο απο τον αντιστοιχο παροχο, με αφαιρεση της εγγυησης?

Ευχαριστώ😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Επειδή είμαι πλέον ενεργειακή τουρίστρια, θα ήμουν ευγνώμων για κάποιες πληροφορίες σχετικά με την εγγυηση που ζητάν οι πάροχοι.

Η ερωτηση μου ειναι η εξής- όλοι οι πάροχοι την εγγύηση την χρεώνουν στο πρώτο λογαριασμό, εφόσον δεν κάνω πάγια εντολη πληρωμής?

Δεν θα χρειάζετε πλεον να πληρώνω εγγυηση,εφοσον καθε μήνα θα έχω τελικό λογαριασμο απο τον αντιστοιχο παροχο, με αφαιρεση της εγγυησης?

Ευχαριστώ😃

ο κάθε πάροχος θα ζητά εγγύηση που θα στην επιστρέφει στον τελικό , άρα σε κάθε νέο πάροχο θα δίνεις εγγύηση που ζητά

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

ο κάθε πάροχος θα ζητά εγγύηση που θα στην επιστρέφει στον τελικό , άρα σε κάθε νέο πάροχο θα δίνεις εγγύηση που ζητά

 

σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρεις τι με μπερδεύει? Το γεγονός οτι κάθε μήνα θα έχω τελικό λογαριασμο. Παράδειγμα- ήμουν ελίν και αυγουστο πήγα δεη. σεπτέμβριο πάω πάλι ελίν. Η δεη δεν έχει προλάβει να  βγαλει τον πρώτο λογαριασμο. Αρα ο πρωτος λογαριασμος μου θα ειναι και ο τελικος με την επιστροφη εγγυησης. Οκτωμβριο θα πάω στον πάροχο Χ. άρα ο πρωτος λογαριασμος απο ελιν θα ειναι πάλι τελικος με επιστροφη εγγυησης. Ολα αυτα με το σκεπτικό οτι δεν ζητάνε προκαταβολικά την εγγυηση, και την βαζουν στο πρωτο λογαριασμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, aguero88 είπε

Η we energy άλλαξε πάλι τα τιμολόγια. Στο επαγγελματικό γ22 το πήγε 0,65. Ποιο το νόημα να αλλάζεις πάροχο αν αλλάζουν κάθε λίγο τις τιμές; Αυτοί μπορεί να αλλάξουν το pdf πάλι μετά από 10 μέρες να το πάνε 0,70 και αν τους πεις τίποτα, θα σου πουν οι τιμές είναι στο site...

Από την αρχή οι τιμές που έδωσε η we μου φάνηκαν 2 good to be true…το συμπέρασμα από αυτά που κάνει είναι πως είναι εντελώς ασοβαρη…μάλλον δεν έχει κάποιο στέλεχος που να ξέρει μαθηματικά και πρόσθεση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρεις τι με μπερδεύει? Το γεγονός οτι κάθε μήνα θα έχω τελικό λογαριασμο. Παράδειγμα- ήμουν ελίν και αυγουστο πήγα δεη. σεπτέμβριο πάω πάλι ελίν. Η δεη δεν έχει προλάβει να  βγαλει τον πρώτο λογαριασμο. Αρα ο πρωτος λογαριασμος μου θα ειναι και ο τελικος με την επιστροφη εγγυησης. Οκτωμβριο θα πάω στον πάροχο Χ. άρα ο πρωτος λογαριασμος απο ελιν θα ειναι πάλι τελικος με επιστροφη εγγυησης. Ολα αυτα με το σκεπτικό οτι δεν ζητάνε προκαταβολικά την εγγυηση, και την βαζουν στο πρωτο λογαριασμο

α , οκ , ναι στον 1ο λογαριασμό θα έχεις την εγγύηση

όμως μη νομίζεις οτι ο τελικός θα εκδίδεται γρήγορα , ίσως να κάνει και 2 και παραπάνω μήνες να εκδοθεί

επίσης συμβουλή μου είναι μην πηγαινεις ανα μήνα

μέχρι τώρα we/ηρών έχουν τις καλύτερες τιμές , δηλαδή πήγαινε εκεί και αν κάποιον μήνα είναι όχι τόσο ανταγωνιστικοί παραμένεις , αλλιώς αν είναι οι ακριβότεροι τότε μόνο να φεύγεις

δες το δηλαδή αν 3μηνο-τετράμηνο , όχι ανα μήνα , εκτός αν κάνεις mining (?!) ή αναφέρεσαι σε επαγγελματικό που κάθε μήνας είναι μισθός+ το κόστος ρεύματος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexander098 είπε

Για την elpedison η προσφορα ειναι για συμβολαιο;

Προφανώς. Τώρα κατά πόσο ισχύουν οι έννοιες των συμβολαίων δεν γνωρίζω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Castorp είπε

Έχει κάποιος άποψη για την Ελιν; Από την μια είναι σοβαρή εταιρία, έχει καλές τιμές και καλές κριτικές αλλά από την άλλη πολύ μικρό μερίδιο στην αγορά (με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει)

Σοβαρότατη και νοικοκυρεμένη εταιρία. Το μικρό πελατολόγιο είναι στα συν…και τον Αύγουστο και τον Σεπτέμβριο ήταν στις φθηνές εταιρίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Από την αρχή οι τιμές που έδωσε η we μου φάνηκαν 2 good to be true…το συμπέρασμα από αυτά που κάνει είναι πως είναι εντελώς ασοβαρη…μάλλον δεν έχει κάποιο στέλεχος που να ξέρει μαθηματικά και πρόσθεση 

Ανακοίνωσαν 0.54 οικιακά και 0.51 επαγγελματικά στις 20/8, και μετά τα πήγανε 0.64 τα οικιακά και 0.61 στις 22/8. Δεν άλλαξαν ξανά κάτι στη συνέχεια, μια αλλαγή έκαναν μόνο. Στο θέμα της αλλαγής τιμής... κανονικά θα έπρεπε να λουστούν το αρχικό τιμολόγιο, αλλά έχει δωθεί και σε άλλους παρόχους να αλλάξουν τιμολόγια τον Αύγουστο πχ Elpedison, ΗΡΩΝ, W&V. Επίσης το Σάββατο η WE και η Elin ανακοίνωσαν τιμολόγια εντός εργάσιμου ωραρίου και οι άλλοι ανακοίνωσαν πριν ή και μετά τα μεσάνυχτα. Κάπως έτσι πιστεύω τους δόθηκε η δυνατότητα να τα αλλάξουν τη Δευτέρα. Άδικο φυσικά για τους καταναλωτές του Γ22.

Για το πραγματικό κόστος έχεις απόλυτο δίκιο, το προσπερνάω... ας κάνουν ό,τι γουστάρουν με τα οικονομικά τους. Το ίδιο ισχύει και για τον ΗΡΩΝ ο οποίος βέβαια παίζει μπάλα σε άλλη κατηγορία και προσπαθεί να διατηρήσει το πελατολόγιο.

Ελίν είναι καλή επιλογή αυτή τη στιγμή, από την άποψη ότι έχει "φτηνό" τιμολόγιο και λόγω της μεγάλης φυγής πέρυσι τον Σεπτέμβριο φαντάζομαι δε θα έχουν μείνει πολλοί πελάτες και θα είναι γρήγοροι στην εξυπηρέτηση. Τον 1ο χρόνο που ήμουν πελάτης δεν είχα κανένα παράπονο, τον 2ο χρόνο όμως τα είχανε κάνει πουτάνα στη μηχανογράφηση. Θυμίζω μέσα σε μερικούς μήνες είχαν κάνει 4 αλλαγές τιμών (μείωση συνέπειας, αύξηση τιμής, κατάργηση συνέπειας, ξανά αύξηση τιμής) κι όταν βγήκε ο εκκαθαριστικός έχασαν τα αυγά και τα πασχάλια. Αναγκάστηκα να τα βάλω όλα σε excel για να βγάλω άκρη, γιατί με κουμπιουτεράκι σκέτο χανόμουνα. Άσε που αν δεν κρατούσα σκονάκια και αρχεία με ακριβείς ημερομηνίες ειδοποιήσεων και εφαρμογής των αλλαγών όρων,  δε θα μπορούσα με καμία παναγία να συμπληρώσω αίτημα αμφισβήτησης. Επιπλέον στον τελικό πήγανε κλασικά να μου φάνε τη συνέπεια.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MasterBlaster είπε

Από την αρχή οι τιμές που έδωσε η we μου φάνηκαν 2 good to be true…το συμπέρασμα από αυτά που κάνει είναι πως είναι εντελώς ασοβαρη…μάλλον δεν έχει κάποιο στέλεχος που να ξέρει μαθηματικά και πρόσθεση 

Τα λέγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Merenda7 είπε

σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρεις τι με μπερδεύει? Το γεγονός οτι κάθε μήνα θα έχω τελικό λογαριασμο. Παράδειγμα- ήμουν ελίν και αυγουστο πήγα δεη. σεπτέμβριο πάω πάλι ελίν. Η δεη δεν έχει προλάβει να  βγαλει τον πρώτο λογαριασμο. Αρα ο πρωτος λογαριασμος μου θα ειναι και ο τελικος με την επιστροφη εγγυησης. Οκτωμβριο θα πάω στον πάροχο Χ. άρα ο πρωτος λογαριασμος απο ελιν θα ειναι πάλι τελικος με επιστροφη εγγυησης. Ολα αυτα με το σκεπτικό οτι δεν ζητάνε προκαταβολικά την εγγυηση, και την βαζουν στο πρωτο λογαριασμο

Η εγγύηση μπαίνει στον δεύτερο λογαριασμό όταν έρθει ο πρώτος κάνεις πάγια εντολή για να πληρωθεί οπότε δεν πληρώνεις εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mariannatzouma είπε

Η εγγύηση μπαίνει στον δεύτερο λογαριασμό όταν έρθει ο πρώτος κάνεις πάγια εντολή για να πληρωθεί οπότε δεν πληρώνεις εγγύηση.

σε μένα zenith, volterra , nrg ήταν στον 1ο λογαριασμό

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Merenda7 είπε

σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρεις τι με μπερδεύει? Το γεγονός οτι κάθε μήνα θα έχω τελικό λογαριασμο. Παράδειγμα- ήμουν ελίν και αυγουστο πήγα δεη. σεπτέμβριο πάω πάλι ελίν. Η δεη δεν έχει προλάβει να  βγαλει τον πρώτο λογαριασμο. Αρα ο πρωτος λογαριασμος μου θα ειναι και ο τελικος με την επιστροφη εγγυησης. Οκτωμβριο θα πάω στον πάροχο Χ. άρα ο πρωτος λογαριασμος απο ελιν θα ειναι πάλι τελικος με επιστροφη εγγυησης. Ολα αυτα με το σκεπτικό οτι δεν ζητάνε προκαταβολικά την εγγυηση, και την βαζουν στο πρωτο λογαριασμο

Γυρολόγος των εταιριών ενέργειας είσαι?

Εγω που νοίκιασα πρόσφατα σπίτι και έβαλα ΔΕΗ με το που έγινε η ενεργοποίηση μετά από 10 ημέρες μου έστειλαν πρόωρο λογαριασμό να πληρώσω 100€ Εγγύηση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Mariannatzouma είπε

Η εγγύηση μπαίνει στον δεύτερο λογαριασμό όταν έρθει ο πρώτος κάνεις πάγια εντολή για να πληρωθεί οπότε δεν πληρώνεις εγγύηση.

Στην προτεργια , η εγγύηση έρχεται στον πρωτο λογαριασμο. Με το που τον βάλεις να πληρωθεί με πάγια.. στον επόμενο λογαριασμό γίνεται συμψηφισμος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...