Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, petranthe said:

βγηκε ενας εκαθαριστικος λογαριασμος από Ηρων μτά τον άκυρο έναντι και δεν καταλαβαίνω τι χρεωσαν.  Εκει στις συμπληρωματικές χρεώσεις κατι περίεργο δεν σας φαίνεται;

Τους ανεβάζω και τους δύο και όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Τελικός δεν έχει βγει ακόμα(πήγα Ελπεντισον)

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-09-08, 19.07.55.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-09-08, 19.12.09.png

Δεν υπάρχει κάτι περίεργο. Στον εκκαθαριστικό ξανά υπολογίζονται όλα από την αρχή και αφαιρείται η χρέωση ενέργειας του έναντι. Αφού η χρέωση ενέργειας του έναντι είναι -34,99, στον εκκαθαριστικό χρεώνουν 34,99.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

elpedison.jpg.030dc83e33ce35a649f43a5eb8479924.jpg

 

καλησπέρα

επισκέφτηκα σήμερα ενα καταστημα elpedison
Η τιμη μου ειπε τις πρωτες 500 kw ειναι 0,06 και μετα 0,08

Αφαιρουν 80 € απο τον πρωτο λογαρισμο και δινουν και ενα κουπονι 30€ που μπορεις να το εξαργυρωσεις σε οποιοδηποτε καταστημα δεχετε καρτες Mastercard
Απο  Δευτερα θα μαζεψω τα δικαιολογητικα και θα κανω την συμβαση

Εχω νυχτερινο  αλλα μου ζητησαν την ενδειξη μετρητη για την συνολικη καταναλωση (ημερας + νυχτας) και οχι ξεχωριστες ενδειξεις
Βεβαια η τιμη ειναι ιδια  αλλά δεν ξερω αν οι ρυθμιζομενες χρωσεις ειναι διαφορετικες για ημερα και νυχτα
Μηπως ζημιωνομαι καπου αν η μετρηση ειναι συνολική και οχι ξεχωριστά ημερας - νυχτας


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, antykaps said:

elpedison.jpg.030dc83e33ce35a649f43a5eb8479924.jpg

 

καλησπέρα

επισκέφτηκα σήμερα ενα καταστημα elpedison
Η τιμη μου ειπε τις πρωτες 500 kw ειναι 0,06 και μετα 0,08

Αφαιρουν 80 € απο τον πρωτο λογαρισμο και δινουν και ενα κουπονι 30€ που μπορεις να το εξαργυρωσεις σε οποιοδηποτε καταστημα δεχετε καρτες Mastercard
Απο  Δευτερα θα μαζεψω τα δικαιολογητικα και θα κανω την συμβαση

Εχω νυχτερινο  αλλα μου ζητησαν την ενδειξη μετρητη για την συνολικη καταναλωση (ημερας + νυχτας) και οχι ξεχωριστες ενδειξεις
Βεβαια η τιμη ειναι ιδια  αλλά δεν ξερω αν οι ρυθμιζομενες χρωσεις ειναι διαφορετικες για ημερα και νυχτα
Μηπως ζημιωνομαι καπου αν η μετρηση ειναι συνολική και οχι ξεχωριστά ημερας - νυχτας


 

Αν έχει ενεργοποιηθεί το νυχτερινό στην παροχή, τότε πρέπει να δώσεις ξεχωριστά τις ενδείξεις. Για καλό και για κακό γράψε τις ενδείξεις ξεχωριστά και αν τις θέλουν μαζί πρόσθεσε τες. Βέβαια, αν δει ο ΔΕΔΔΗΕ μόνο μια μέτρηση μάλλον θα περάσει αυτός να μετρήσει. 

Καλή η προσφορά της elpedison. Τα 30 ευρώ λογικά θα τα δίνουν με προπληρωμένη κάρτα. Ειδικά τώρα που οι νέοι φοιτητές ψάχνουν για ρεύμα θα τραβήξουν πολλούς πελάτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, antykaps είπε

elpedison.jpg.030dc83e33ce35a649f43a5eb8479924.jpg

 

καλησπέρα

επισκέφτηκα σήμερα ενα καταστημα elpedison
Η τιμη μου ειπε τις πρωτες 500 kw ειναι 0,06 και μετα 0,08

Αφαιρουν 80 € απο τον πρωτο λογαρισμο και δινουν και ενα κουπονι 30€ που μπορεις να το εξαργυρωσεις σε οποιοδηποτε καταστημα δεχετε καρτες Mastercard
Απο  Δευτερα θα μαζεψω τα δικαιολογητικα και θα κανω την συμβαση

Εχω νυχτερινο  αλλα μου ζητησαν την ενδειξη μετρητη για την συνολικη καταναλωση (ημερας + νυχτας) και οχι ξεχωριστες ενδειξεις
Βεβαια η τιμη ειναι ιδια  αλλά δεν ξερω αν οι ρυθμιζομενες χρωσεις ειναι διαφορετικες για ημερα και νυχτα
Μηπως ζημιωνομαι καπου αν η μετρηση ειναι συνολική και οχι ξεχωριστά ημερας - νυχτας


 

Σε οποιοδήποτε προγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, antykaps είπε

elpedison.jpg.030dc83e33ce35a649f43a5eb8479924.jpg

 

καλησπέρα

επισκέφτηκα σήμερα ενα καταστημα elpedison
Η τιμη μου ειπε τις πρωτες 500 kw ειναι 0,06 και μετα 0,08

Αφαιρουν 80 € απο τον πρωτο λογαρισμο και δινουν και ενα κουπονι 30€ που μπορεις να το εξαργυρωσεις σε οποιοδηποτε καταστημα δεχετε καρτες Mastercard
Απο  Δευτερα θα μαζεψω τα δικαιολογητικα και θα κανω την συμβαση

Εχω νυχτερινο  αλλα μου ζητησαν την ενδειξη μετρητη για την συνολικη καταναλωση (ημερας + νυχτας) και οχι ξεχωριστες ενδειξεις
Βεβαια η τιμη ειναι ιδια  αλλά δεν ξερω αν οι ρυθμιζομενες χρωσεις ειναι διαφορετικες για ημερα και νυχτα
Μηπως ζημιωνομαι καπου αν η μετρηση ειναι συνολική και οχι ξεχωριστά ημερας - νυχτας


 

Η ταμπέλα από πού είναι?

Από κατάστημα η κάποιου στο site?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, antykaps said:

Εχω νυχτερινο  αλλα μου ζητησαν την ενδειξη μετρητη για την συνολικη καταναλωση (ημερας + νυχτας) και οχι ξεχωριστες ενδειξεις


 

Mη κάνεις το λάθος να υπογράψεις με το τρόπο που σου είπαν αυτοί!

Εννοείται θα γραφτούν ξεχωριστά το ημερήσιο και το νυχτερινό, υπάρχουν ειδικά πεδία στη 1η σελίδα της αίτησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Η ταμπέλα από πού είναι?

Από κατάστημα η κάποιου στο site?

Ειναι φυλαδιο που μου εδωσαν στο καταστημα

8 ώρες πριν, ekrepali είπε

Mη κάνεις το λάθος να υπογράψεις με το τρόπο που σου είπαν αυτοί!

Εννοείται θα γραφτούν ξεχωριστά το ημερήσιο και το νυχτερινό, υπάρχουν ειδικά πεδία στη 1η σελίδα της αίτησης.

Και μενα αυτο δεν μου αρεσει , θα ηθελα ξεχωριστή καταγραφή
Ομως στην αιτηση δεν υπάρχει σχετικο πεδιο για αναγραφη ξεχωριστα ημεσησια ενδειξη και νυχτερινή

meter.png
Στην αιτηση στη αρχη εχει επιλογή τιμολογιου για Elpedison Green Economy Nightelpedison_night.png.87d8a8836377131de58e34212bc9f574.png
αλλα δεν εχει πουθενα καταχωρηση νυχτερινής ενδειξης

meter_1.png.a7861f7edde42daeb57c5b6accd9f021.png

Τι χανω αν  υπογραψω  "ημερήσιο" αν και εχω νυχτερινο αφου η τιμη της KWH ειναι ισια
Υπάρχει καποια άλλη χρεωση που εναι διαφορετική στο ημερήσιο απο το νυχτερινο ?
Οι Λοιπές χρεωσεις (ΥΚΩ ΕΤΕΜΑΤ κλπ ) ειναι διαφορετικές ?

 

Επεξ/σία από antykaps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, antykaps είπε

Και μενα αυτο δεν μου αρεσει , θα ηθελα ξεχωριστή καταγραφή
Ομως στην αιτηση δεν υπάρχει σχετικο πεδιο για αναγραφη ξεχωριστα ημεσησια ενδειξη και νυχτερινή

Μην αγχώνεσαι, τη στιγμή που έχεις ενεργοποιήσει μέσω ΔΕΔΔΗΕ και νυχτερινή μέτρηση θα υπολογιστούν ξεχωριστά οι νυχτερινές kwh αρκεί να το καταχώρησαν τώρα στην αίτηση σου.

Δώσε και φωτογραφίες του μετρητή.

Αν παρόλα αυτά δεις στον πρώτο λογαριασμό της elpedison μόνο συνολικές kwh ζητάς διόρθωση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια ερώτηση ρε παιδιά επειδή πάλι όσο και προετοιμασμένος και αν τους πήρα τηλ με γέμισαν αμφιβολίες για το πόσο μαλακία κάνω που δεν μένω στο simply generoys Το άλλαξα στο fix με 0.16 - 0.075 ΚΟΤ

 ειπαμε ότι πλέον δεν μπορουν να αλλαξουν το προγραμμα στους έξι μήνες, ούτε τον δεκέμβρη που θα έρθουν τα νέα τιμολόγιο έτσι? Μέχρι οτι θα πληρωσω και ρητρα αποχώρησης επειδή θα αλλάξουν τα προγράμματα μου είπαν έλεος. 

170kwh εχω καταναλωση ανα μηνα, ενα 20αρικο πανω κατω βγαινει το fix το μήνα, σχεδόν τπτ για να εχω το κεφάλι μου ησηχο.

Επεξ/σία από valadsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/9/2023 στις 12:59 ΜΜ, korakios είπε

όχι , σου χρωστάνε το σύνολο σε ότι γράφει "χρέωση προμήθειας" επί 0,2 μείον οποιαδήποτε συνέπεια των έναντι

δυστυχώς δεν έχω καθαρό μυαλό αυτό το διάστημα , βρες το κείμενο του @ekrepali (αν και θα είναι και αυτός στην τσίτα αυτό το διάστημα με τις πλημμύρες )

 

Στις 8/9/2023 στις 1:08 ΜΜ, ekrepali είπε

@wasd 104.85+56.20+61.44+45.67+43.65= 311.81

311.81 * 20% = 62.36

Aφαιρείς απ'το 62.36 μείον 3.22 μείον τη συνέπεια που πήρες στους προηγούμενους έναντι (χωρίς να συμπεριλαμβάνεις τη συνέπεια του έναντι μετά το προηγούμενο εκκαθαριστικό, καθώς εκείνη αφορά τον εκκαθαριστικό).

Το υπόλοιπο που μένει, είναι η συνέπεια που σου χρωστάνε για τον τελικό λογαριασμό... που υποτίθεται δε τη δίνουν γιατί "δε βγαίνει έκτακτος μετά το τελικό". Παλιά τα δίνανε μέσω ΡΑΕ με το γνωστό κείμενο, τώρα τελευταία το παίζουν δύσκολοι...

Δε μπορώ να βοηθήσω περαιτέρω...

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Spoiler

ekrepali ελπίζω να είναι ολα καλά και μην πάθατε ζημιές. 

Άρα όπως διαβάζω παραπάνω, μάλλον τα λένε σωστά. Η επικοινωνία έχει γίνει μέσω της πλατφόρμας της ΡΑΕ.

Όπως είπατε και εσείς, η έκπτωση συνέπειας είναι στο σύνολό της 62.36. Απο τα οποία αφαιρούμε:

Spoiler

Ο πρώτος ήταν με το δώρο εγγραφής, βγήκε πιστωτικό οπότε δεν έχει έκπτωση προφανώς.

image.png.6196809cc2c86e3dca55fcca07f5ae87.png

 

και στην συνέχεια:

-14.22 απο εδω:

image.png.3cd005642c5ecf600bbb0e04f481ef2f.png

 

-20.63 απο εδω:

image.png.3801da7a30d0db208ec13c0f748f0d1b.png

 

-17.52 απο εδω:

image.png.648f70f41cee893ad6f1adb9afb8ca02.png

 

και απο τον εκκαθαριστικό -3.22

image.png.8cfa4b40728e35680bf395e6c35ad29f.png

 

και στην συνέχεια με βάση το κείμενο που έστειλαν έκαναν πράξη τα παραπάνω και βγήκε υπόλοιπο: 62,36-14,22-20,63-17,52-3,22=6,77 που θα το πιστώσουν έξτρα. Για αυτό και μου ζητούν να πληρώσω το λογαριασμό που είναι 121.44 - 6.77 της "χρωστούμενης" επιστροφής.

 

Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@antykaps Πες τους να γράψουν χειρόγραφα τις μετρήσεις πάνω δεξιά στη 1η σελίδα. Τo τι μπορεί να πάει στραβά αν γράψουν μια ένδειξη, επηρρεάζει περισσότερο όσους έχουν ΚΟΤ. Δεν έχω χρόνο να γράψω περισσότερα σενάρια.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος που έχει Ζενίθ σαν πάροχο να μου στείλει προσωπικό μήνυμα για να μην γεμίζουμε το νήμα εδώ με λεπτομέρειες;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

 

Spoiler

_page-0002.jpg.934775d1afde0e3b1c3957c8f604ea33.jpg_page-0002.jpg.934775d1afde0e3b1c3957c8f604ea33.jpg_page-0003.jpg.310b7a46a976a15a36bbd44a0e5d9fcb.jpg

 

ΡΕΥΜΑ_page-0001.jpg

ο λογαρισμος μου εδω.καναν λαθος εδω.εφοσον η περιοδος καταναλωσης ειναι απο 29/6 επρεπε η καταναλωση να σπασει στα 2 ,εφοσον εχει και Ιουνιο 2 ημερες,29 και 30 Ιουνιου

Επεξ/σία από iliata2410
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...