Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν καταχωρούμε εμείς την ένδειξη κάθε μήνα και φυσικά δεν είναι κάθε 1 του μήνα, πως ακριβώς βγαίνει η κοστολόγηση του μήνα αφού οι τιμές μεταξύ Αυγούστου και Σεπτεμβρίου είναι διαφορετικές;

Πχ καταχώρησα σήμερα τις kw, η διάφορα από την προηγούμενη καταμέτρηση που έκανα στις 08/08/23 είναι 200kw. Και οι 200kw κοστολογούνται με τις τιμές του Αυγούστου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, prefuse είπε

Οταν καταχωρούμε εμείς την ένδειξη κάθε μήνα και φυσικά δεν είναι κάθε 1 του μήνα, πως ακριβώς βγαίνει η κοστολόγηση του μήνα αφού οι τιμές μεταξύ Αυγούστου και Σεπτεμβρίου είναι διαφορετικές;

Πχ καταχώρησα σήμερα τις kw, η διάφορα από την προηγούμενη καταμέτρηση που έκανα στις 08/08/23 είναι 200kw. Και οι 200kw κοστολογούνται με τις τιμές του Αυγούστου;

Επιμερίζονται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Ο γιος μου ξεκινάει τη φοιτητική του ζωή σε λίγο καιρό, αξίζει να κοιτάξω τα διάφορα φοιτητικά προγράμματα ρεύματος για το νέο του σπίτι ή να προτιμήσω τα απλά οικιακά; Προς το παρόν έχω ξεχωρίσει το φοιτητικό της Protergia, αν υπάρχει κάτι άλλο που δεν έχω δει ή μου έχει διαφύγει στην πληθώρα των λοιπών οικιακών τιμολογίων, παρακαλώ ενημερώστε με.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, ManozIns said:

Καλησπέρα σας,

Ο γιος μου ξεκινάει τη φοιτητική του ζωή σε λίγο καιρό, αξίζει να κοιτάξω τα διάφορα φοιτητικά προγράμματα ρεύματος για το νέο του σπίτι ή να προτιμήσω τα απλά οικιακά; Προς το παρόν έχω ξεχωρίσει το φοιτητικό της Protergia, αν υπάρχει κάτι άλλο που δεν έχω δει ή μου έχει διαφύγει στην πληθώρα των λοιπών οικιακών τιμολογίων, παρακαλώ ενημερώστε με.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καλύτερα πήγαινε elpedison green economy για το 80αρι. Και το ξανακοιτάς τον Δεκέμβριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, dasnowy said:

Ξαναβγήκε λογαριασμός στην παροχή που πήγε πρόσφατα Ήρων με περίοδο 29/07-28/08 (έναντι με ένδειξη πελάτη) και έκδοση 31/8, οπότε ο Ήρων έφτιαξε τη μηχανογράφηση αλλά μόνο για νέους πελάτες. Σε παροχή που είναι Ήρων από Σεπτέμβριο του 2022 βγήκε λογαριασμός με περίοδο 20/06-14/7 (έναντι με ένδειξη πελάτη) και έκδοση 24/8.

Εγώ πάντως που είμαι πελάτης νέος του Ιουλίου, για την μέτρηση που είχα κάνει τον Ιούλιο έως αρχές Αυγούστου σήμερα μου έκδωσε λογαριασμό (χωρίς pdf εννοείται) 

Επεξ/σία από ^_NikitaS_^
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2023 στις 9:56 ΜΜ, korakios είπε

κείμενο που έχει ο ekrepali για την πίστωση που ζητάς σε μορφή έκτακτου λογαριασμού

310*0,2 περίπου , 60 ευρώπουλα συν ΦΠΑ είναι να πάρεις (απο τη χρέωση ενέργειας)

το τι έγινε πριν άγνωστο και το πως αποδόθηκε συνέπεια με διορθωμένο και προηγούμενο

Καλησπέρα σε όλους. @korakios Την βοήθειά σου παρακαλώ όταν βρείς χρόνο.

Είναι παλιό ζήτημα, ωστόσο θέλω και μια δεύτερη γνώμη. Τελικός εκκαθαριστικός οταν έφυγα απο την εταιρία:

Spoiler

image.png.cab80a64308ee44a02884482ec19c824.png

image.png.8528b73e4e193204907cd627fcfdd7bb.png

image.png.0af3953515426a3e906f4253b3e5cc82.png

Επειδή θεώρησα οτι το ποσό ηταν μεγάλο και με βάση αυτό που είχες γράψει παραπάνω, έκανα αναφορά στην ΡΑΕ για το ποσό συνέπειας. Πήρα την απάντηση:

 

Spoiler

σε συνέχεια της επικοινωνίας σας  σχετικά με την υπ' αριθμ.  ΧΧΧΧ αροχή και την έκδοση του με Α/Α ΧΧΧΧ Τελικού εκκαθαριστικού λογαριασμού και την απόδοση της εκπτώσεως συνέπειας επί αυτού, σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με το Εμπορικό πρόγραμμα στο οποίο ήταν ενταγμένη η παροχή σας," GENEROUS HOME BONUS (ΚΥΜ/ΝΟ)" η έκπτωση  συνέπειας αποδίδεται στον αμέσως επόμενο του  εμπροθέσμως εξοφλημένου λογαριασμού και εφ' όσον υπάρχει ενεργή σύμβαση κάτι που δεν ισχύει στην περίπτωση του τερματισμού  της εκπροσώπησης της παροχής και δη μονομερώς από τον καταναλωτή.
Η εταιρεία μας  στα πλαίσια της καλής εξυπηρέτησης των πελατών της θα προβεί στην πίστωση του  εναπομείναντος ποσού συνέπειας (6,77 ευρώ ) όπως αυτό προκύπτει μετά την αφαίρεση των ποσών συνέπειας που έχετε ήδη λάβει στους έναντι λογαριασμούς  και συγκεριμένα
Α/Α  ΧΧΧ  Τελικός εκκαθαριστικός λογαριασμός Χρέωση προμήθειας  311,81€ * 20% = 62,36€  συνολικό ποσό εκπ΄τωσης - 3,22€ (Α/Α Τελικός εκκαθαριστικός λογαριασμός), 17,52€(Α/Α ΧΧΧ Έναντι Λογαριασμός ) , -20,63 (Α/Α ΧΧΧ( Έναντι Λογαριασμός), - 14,22€ (ΧΧΧ Έναντι Λογαριασμός) = 6,77 ευρώ ποσό προς απόδοση.
Παρακαλούμε πολύ όπως προβείτε στην εξόφληση του Τελικού  εκκαθαριστικού λογαριασμού  και προωθήσατε το καταθετήριο στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected] ώστε εν συνεχεία να  ζητηθεί η έκδοση διορθωτικού λογαριασμού που σας αποδίδει το ποσό της συνέπειας (6,77€).
Ευχαριστούμε πολύ για την επικοινωνία σας και παραμένουμε σας  διάθεσή  σας για όποιο νέο αίτημα προκύψει.
 

Τους κάλεσα για διευκρίνηση και μου είπαν οτι αυτό που ζητούν ουσιαστικά είναι να πληρώσω 121.44-6.77 καθώς οι συνέπειες έχουν πληρωθεί με προηγούμενους λογαριασμούς.

Σας φαίνονται σωστά τα παραπάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, wasd είπε

Σας φαίνονται σωστά τα παραπάνω; 

όχι , σου χρωστάνε το σύνολο σε ότι γράφει "χρέωση προμήθειας" επί 0,2 μείον οποιαδήποτε συνέπεια των έναντι

δυστυχώς δεν έχω καθαρό μυαλό αυτό το διάστημα , βρες το κείμενο του @ekrepali (αν και θα είναι και αυτός στην τσίτα αυτό το διάστημα με τις πλημμύρες )

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@wasd 104.85+56.20+61.44+45.67+43.65= 311.81

311.81 * 20% = 62.36

Aφαιρείς απ'το 62.36 μείον 3.22 μείον τη συνέπεια που πήρες στους προηγούμενους έναντι (χωρίς να συμπεριλαμβάνεις τη συνέπεια του έναντι μετά το προηγούμενο εκκαθαριστικό, καθώς εκείνη αφορά τον εκκαθαριστικό).

Το υπόλοιπο που μένει, είναι η συνέπεια που σου χρωστάνε για τον τελικό λογαριασμό... που υποτίθεται δε τη δίνουν γιατί "δε βγαίνει έκτακτος μετά το τελικό". Παλιά τα δίνανε μέσω ΡΑΕ με το γνωστό κείμενο, τώρα τελευταία το παίζουν δύσκολοι...

Δε μπορώ να βοηθήσω περαιτέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Λήγει και σε μένα το σταθερό της ΔΕΗ στις 20/10 μετά από 2 χρόνια (0.098) και άρχισα πάλι να τα ψάχνω... Λογικά σε κυμαινόμενο θα πάω μάλλον από το Φυσικό Αέριο. Έχουμε κανένα αστρολόγο στην παρέα, να μας πει αν οι τιμές χονδρικής τον χειμώνα θα πάνε πάλι στον Θεο;:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anastasios.p είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Λήγει και σε μένα το σταθερό της ΔΕΗ στις 20/10 μετά από 2 χρόνια (0.098) και άρχισα πάλι να τα ψάχνω... Λογικά σε κυμαινόμενο θα πάω μάλλον από το Φυσικό Αέριο. Έχουμε κανένα αστρολόγο στην παρέα, να μας πει αν οι τιμές χονδρικής τον χειμώνα θα πάνε πάλι στον Θεο;:cry:

Με την μαγική μου σφαίρα λέω ότι στον θεό δεν θα πάνε, αλλά θα είναι στα επίπεδα που έχουμε συνηθίσει τον τελευταίο χρόνο (με την επιδότηση) δηλαδή μέχρι .15-.16 για τον τελικό καταναλωτή.
Αυτό προκύπτει από τις τιμές του TTF, του χρηματιστηρίου φυσ. αερίου δηλαδή. Πέρυσι έφτασε μέχρι τα 300€, τώρα διαπραγματεύεται γύρω στα 30 και τα συμβόλαια για τον χειμώνα φτάνουν μέχρι το 50. Έχουν ανέβει λίγο γιατί κάποιοι που φοβούνται μην γίνει κανένα μπαμ το χειμώνα, χετζάρουν λίγο πιο ψηλά στα συμβόλαια παράδοσης του επόμενου τριμήνου. Θεωρείται ότι το πιο πιθανό είναι όταν θα φτάσουμε εκείνο το χρονικό διάστημα, η spot δεν θα έχει φτάσει τόσο.
https://www.ice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Natural-Gas-Futures/data?marketId=5614690&span=3

Η τιμή του TTF, είναι άρρηκτα συνδεδεμένη, με την τιμή της ηλ. ενέργειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βγηκε ενας εκαθαριστικος λογαριασμος από Ηρων μτά τον άκυρο έναντι και δεν καταλαβαίνω τι χρεωσαν.  Εκει στις συμπληρωματικές χρεώσεις κατι περίεργο δεν σας φαίνεται;

Τους ανεβάζω και τους δύο και όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Τελικός δεν έχει βγει ακόμα(πήγα Ελπεντισον)

 

 

Επεξ/σία από petranthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, anastasios.p είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Λήγει και σε μένα το σταθερό της ΔΕΗ στις 20/10 μετά από 2 χρόνια (0.098) και άρχισα πάλι να τα ψάχνω... Λογικά σε κυμαινόμενο θα πάω μάλλον από το Φυσικό Αέριο. Έχουμε κανένα αστρολόγο στην παρέα, να μας πει αν οι τιμές χονδρικής τον χειμώνα θα πάνε πάλι στον Θεο;:cry:

Καλησπερα... Θα περιμενεις 20/10 να ανακοινωθουν οι τιμες.. Υπομονη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...