Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Για το zero (watt and volt) το είχε ο γιός μου, πρόσφατα ζήτησε αλλαγή προγράμματος σε value γιατί ήταν ασύμφορο πλέον και όντως πραγματοποιήθηκε. Ποντάρουν σε αυτούς που δεν παρακολουθούν και απλά κυνηγούν νέους πελάτες.Αν το καταλάβεις βγαίνεις κερδισμένος, αλλιώς.... Προσωπικά είμαι στον ΗΡΩΝ,πρόσφατα μεταπήδησα στο simply και είμαι ευχαριστημένος. Θεωρώ ότι το να απαντά η εταιρεία στο τηλέφωνο και στα δημόσια σχόλια , δείχνει κάποιο σεβασμό στον πελάτη και δύσκολα θα ενδώσω σε δώρα εταιρειών που με έχουν γραμμένο αν χρειαστώ κάτι!!

1 ώρα πριν, prefuse είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Λογικά θα γίνεται μέσω e-banking (Πειραιώς) χωρίς να επισκεφτώ τράπεζα.

Το θέμα είναι αν το δεχτεί η Ήρων και δεν χρεώσει εγγύηση στον επόμενο. Το δοκίμασε κάνεις με πάγια εντολή από τράπεζα και όχι μέσω του Ήρων;

Αν έχεις κάρτα ΠΕΙΡΑΙΩΣ συμφέρει η εξόφληση μέσω εφαρμογής γιατί κάνεις και εξαργύρωση yellows. Η εξόφληση φαίνεται άμεσα.

Επεξ/σία από MICHAILKON
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 minutes ago, MICHAILKON said:

Καλησπέρα σε όλους. Για το zero (watt and volt) το είχε ο γιός μου, πρόσφατα ζήτησε αλλαγή προγράμματος σε value γιατί ήταν ασύμφορο πλέον και όντως πραγματοποιήθηκε. Ποντάρουν σε αυτούς που δεν παρακολουθούν και απλά κυνηγούν νέους πελάτες.Αν το καταλάβεις βγαίνεις κερδισμένος, αλλιώς.... Προσωπικά είμαι στον ΗΡΩΝ,πρόσφατα μεταπήδησα στο simply και είμαι ευχαριστημένος. Θεωρώ ότι το να απαντά η εταιρεία στο τηλέφωνο και στα δημόσια σχόλια , δείχνει κάποιο σεβασμό στον πελάτη και δύσκολα θα ενδώσω σε δώρα εταιρειών που με έχουν γραμμένο αν χρειαστώ κάτι!!

Αν έχεις κάρτα ΠΕΙΡΑΙΩΣ συμφέρει η εξόφληση μέσω εφαρμογής γιατί κάνεις και εξαργύρωση yellows. Η εξόφληση φαίνεται άμεσα.

Μέσω εφαρμογής, φαντάζομαι εννοείς την εφαρμογή της Ήρων, γιατί και το e-banking της Πειραιώς μέσω εφαρμογής γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, thermaikos4 είπε

οταν εχω παγια εντολη για εξοφληση του λογαριασμου και το πληρωσω νωριτερα, θα χρεωθω παγια εντολη;

τι ακριβως θα συμβει;

Μόλις εκδοθεί λογαριασμός τον εξοφλώ νωρίτερα μέσω εφαρμογής ΗΡΩΝ παρά την ύπαρξη πάγιας εντολής τραπέζης, το κάνω για να εξαργυρώνω πόντους ΠΕΙΡΑΙΩΣ. Κανένα πρόβλημα

5 λεπτά πριν, prefuse είπε

Μέσω εφαρμογής, φαντάζομαι εννοείς την εφαρμογή της Ήρων, γιατί και το e-banking της Πειραιώς μέσω εφαρμογής γίνεται.

Σωστά, έχουν καταπληκτική και αξιόπιστη εφαρμογή. Μέχρι και άμεση αλλαγή προγράμματος κάνεις μέσω ενότητας shop

Επεξ/σία από MICHAILKON
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα! και σε μένα λήγει το online σε έναν μήνα και ψάχνομαι σιγά σιγά. 

Να κάνω μια ερώτηση σε όσους αλλάζουν κάθε μήνα πάροχο και γνωρίζουν, η αλλαγή στην τιμολόγηση γίνεται την στιγμή που κάνεις την αίτηση για αλλαγή σε νέο πάροχο, ή κάνεις την αίτηση, έρχεται ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση και οταν ολοκληρωθεί η μετάβαση αρχίζεις να τιμολογείσαι με τα τιμολόγια της εκάστοτε εταιρείας?

Ημερολογιακά ποια είναι η ημερομηνία που αλλάζει κάποιος πάροχο για να πάρει όλο τον μήνα με τις χρεώσεις του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kokos198 είπε

Να κάνω μια ερώτηση σε όσους αλλάζουν κάθε μήνα πάροχο και γνωρίζουν, η αλλαγή στην τιμολόγηση γίνεται την στιγμή που κάνεις την αίτηση για αλλαγή σε νέο πάροχο

αυτό, δίνεις την ένδειξη ο ίδιος

edit @kokos198 όταν κάνει δώσει το οκ ο ΔΕΔΔΗΕ (χωρίς επιτόπια μέτρηση, δε χρειάζεται)

5 λεπτά πριν, kokos198 είπε

Ημερολογιακά ποια είναι η ημερομηνία που αλλάζει κάποιος πάροχο για να πάρει όλο τον μήνα με τις χρεώσεις του?

δεν έχει σχέση η ημερομηνία , όποτε θες αλλάζεις , υπο νορμάλ συνθήκες σε 3 εργάσιμες πρέπει το πολύ να ολοκληρωθεί

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, MICHAILKON said:

Μόλις εκδοθεί λογαριασμός τον εξοφλώ νωρίτερα μέσω εφαρμογής ΗΡΩΝ παρά την ύπαρξη πάγιας εντολής τραπέζης, το κάνω για να εξαργυρώνω πόντους ΠΕΙΡΑΙΩΣ. Κανένα πρόβλημα

Εδώ σε έχασα. Ποια η διαφορά να πληρωθεί με την πάγια εντολή και αν το εξοφλείς νωρίτερα;

Και στις 2 περιπτώσεις δεν δίνονται τα yellows που αντιστοιχούν στο ποσό πληρωμής;

Πώς γίνεται να εξαργυρώσεις yellow όταν πληρώνεις τον λογαριασμό της Ήρων; Πληρωμή μέσω Ήρων app?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Mου έληξε το σταθερό της ΔΕΗ με 10,5 και σκέφτομαι για ΗΡΩΝ fixed με 16 λεπτά για να καβατζωθώ σε περίπτωση ρήτρας το χειμώνα. Ήθελα να ρωτήσω τα πιο έμπειρα μέλη, είναι πραγματικά σταθερή η τιμή των 16 λεπτών ή έχουν κάποιο παραθυράκι για να εισάγουν τη ρήτρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Tokalon είπε

Ήθελα να ρωτήσω τα πιο έμπειρα μέλη, είναι πραγματικά σταθερή η τιμή των 16 λεπτών ή έχουν κάποιο παραθυράκι για να εισάγουν τη ρήτρα; 

Παλαιοτερα αποδειχθηκε οτι αργα ή γρηγορα σε πηγαιναν σε νεα τιμη αν αλλαζαν σημαντικα οι συνθηκες στην αγορα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν γίνεται αλλαγή παρόχου και δέχονται την ένδειξη του μετρητή από φωτογραφία, ποια φαίνεται σαν τελευταία καταμέτρηση στο site του ΔΕΔΔΗΕ; Η τελευταία επιτόπια του ΔΕΔΔΗΕ ή η ένδειξη της φωτογραφίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2023 στις 12:48 ΠΜ, Captain_AMeAKA είπε

Είμαι από αρχές Αυγούστου στην Πρωτεργια με 0,087 την kw και την Δευτέρα που μας πέρασε έκανα αίτηση για την elpedison να ξεκινήσω κι εγώ τον τουρισμό….Σημερα με πήραν τηλ από την Πρωτεργια και μου έκαναν προσφορά για να μείνω 0,078 και 50€ στον επόμενο λογαριασμό που ακόμα βέβαια δεν έχει εκδοθεί κανένας άρα στον 1ο. Δέχτηκα εννοείται πιστεύω ήταν καλό deal κι ας έδιναν 80€ η elpedison έτσι κι αλλιώς δεν έχω μεγάλες καταναλώσεις και από τον Οκτώβρη βλέπουμε  

Τελικά σήμερα μου ήρθε μυνημα ότι εκπροσωπούμε πλέον από elpedison 😂 Τι έχει παιχτεί τώρα 💁🏻

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Παλαιοτερα αποδειχθηκε οτι αργα ή γρηγορα σε πηγαιναν σε νεα τιμη αν αλλαζαν σημαντικα οι συνθηκες στην αγορα

στο 6μηνο ακριβώς , αν άφηνε η νομοθεσία νωρίτερα θα το κάνανε 🤪

54 λεπτά πριν, Tokalon είπε

Καλησπέρα

Mου έληξε το σταθερό της ΔΕΗ με 10,5 και σκέφτομαι για ΗΡΩΝ fixed με 16 λεπτά για να καβατζωθώ σε περίπτωση ρήτρας το χειμώνα. Ήθελα να ρωτήσω τα πιο έμπειρα μέλη, είναι πραγματικά σταθερή η τιμή των 16 λεπτών ή έχουν κάποιο παραθυράκι για να εισάγουν τη ρήτρα; 

τώρα δεν έχουν παραθυράκι , αν δεις οι όροι έχουν αλλάξει και δε γίνεται αλλαγή τιμολόγησης κατα τη διάρκεια της σύμβασης

βέβαια , δεν κοίταξα αν νομοθετικά άλλαξε κάτι ή απλά ήταν χέρι που έβαλε η ΡΑΕ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εφαρμογή τους υπάρχει πεδίο που μόλις περάσεις την κάρτα ΠΕΙΡΑΙΩΣ σου λέει έχεις τόσα yellows, πόσα θέλεις να εξαργυρώσεις?? Στην πάγια δεν γίνεται εξαργύρωση, απλά προστίθενται στα ήδη υπάρχοντα yellows τα νέα απο την εξόφληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, prefuse said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Λογικά θα γίνεται μέσω e-banking (Πειραιώς) χωρίς να επισκεφτώ τράπεζα.

Το θέμα είναι αν το δεχτεί η Ήρων και δεν χρεώσει εγγύηση στον επόμενο. Το δοκίμασε κάνεις με πάγια εντολή από τράπεζα και όχι μέσω του Ήρων;

Το δέχεται. Εμένα εκδόθηκε τριτος λογαριασμός και τους πήρα να τσεκάρω γιατί εμφάνιζε ποσό εγγυησης στα στοιχείο λογαριασμου αλλά μου είπαν δεν χρεώθηκε δείχνει απλά ποσό ΘΑ ήταν αν δεν ενεργοποιούνταν και επιβεβαίωσαν ότι το βλέπουν κανονικά. 
ναι μεν έχει κάποια χρέωση αν δεν έχεις ενεργοποιημένο κάποιο πακέτο συναλλαγών αλλά πολλές εταιρίες είναι αρκετά δυσκοίλιες στο να διακόψουν την πάγια από μέρους τους αν για τον οποιοδήποτε λόγο το θέλει άμεσα ο πελάτης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2023 στις 9:59 ΠΜ, GREGORYMO είπε

Έχω Ζερο. Η τιμή ανακεινωνεται κάθε 20 του μήνα και είναι τόσο.

Δεν ξέρω τι παίζει με value.

Οπότε θες φεύγεις

Καλησπέρα σε όλους. Για το zero (watt and volt) το είχε ο γιός μου, πρόσφατα ζήτησε αλλαγή προγράμματος σε value γιατί ήταν ασύμφορο πλέον και όντως πραγματοποιήθηκε. Ποντάρουν σε αυτούς που δεν παρακολουθούν και απλά κυνηγούν νέους πελάτες.Αν το καταλάβεις βγαίνεις κερδισμένος, αλλιώς.... Προσωπικά είμαι στον ΗΡΩΝ,πρόσφατα μεταπήδησα στο simply και είμαι ευχαριστημένος. Θεωρώ ότι το να απαντά η εταιρεία στο τηλέφωνο και στα δημόσια σχόλια , δείχνει κάποιο σεβασμό στον πελάτη και δύσκολα θα ενδώσω σε δώρα εταιρειών που με έχουν γραμμένο αν χρειαστώ κάτι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναβγήκε λογαριασμός στην παροχή που πήγε πρόσφατα Ήρων με περίοδο 29/07-28/08 (έναντι με ένδειξη πελάτη) και έκδοση 31/8, οπότε ο Ήρων έφτιαξε τη μηχανογράφηση αλλά μόνο για νέους πελάτες. Σε παροχή που είναι Ήρων από Σεπτέμβριο του 2022 βγήκε λογαριασμός με περίοδο 20/06-14/7 (έναντι με ένδειξη πελάτη) και έκδοση 24/8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...