Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, DxL είπε

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να ρωτήσω για το εξοχικό μας έχουμε είδα το ΔΕΗ My Home Open και χρεώνει πάγιο 5 ευρώ ενώ λείπουμε όλο το χρόνο!!

Επειδή πηγαίνουμε μόνο μερικές μέρες το καλοκαίρι, άντε και κανα ΣΚ σπάνια, υπάρχει κάποιο πακέτο να μας προτείνετε που σίγουρα να μην έχει πάγιο και να συμφέρει στην περίπτωση μας??

Ευχαριστώ

Καλημερα... Ολοι και  καποιο παγιο  χρεωνουν... Ψαξε να βρεις...Το θεμα η τιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, l_kostas είπε

καλημέρα, έχει κάποιος το πρόγραμμα watt+volt zero? Στο συγκεκριμένο, πληρώνεις την τιμή της kwh όσο την αγοράζουν+σταθερή προμήθεια (2-8€). Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί με χρεώνουν 0,18/Kwh ενώ έχουν και το πρόγραμμα value+ που χρεώνουν 0,08/kwh. Από αλλού αγοράζουν την ενέργεια εκεί και έχουν άλλη τιμή;; Παραπλανητικό μου φαίνεται...

Μπορούμε ακόμα να διακόψουμε τα συμβόλαια χωρίς ρήτρα;  Να αλλάξω πάροχο ή να κάνω το value;

Έχω Ζερο. Η τιμή ανακεινωνεται κάθε 20 του μήνα και είναι τόσο.

Δεν ξέρω τι παίζει με value.

Οπότε θες φεύγεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ισχύει ότι ανακοινώνεται, αλλά με βάση την περιγραφή του προγράμματος θεωρώ ότι είναι παραπλανητικό να έχουν και άλλο πρόγραμμα με χαμηλότερη τιμή. Μιλάμε για διπλάσια τιμή το zero. 

Δηλαδή στο value μπαίνουν μέσα κάθε μηνά; αφου σύμφωνα με το zero αγοράζουν στα 0,18.

Επειδή έχω και φυσικό αέριο, ισχύει η διακοπή χωρίς ρήτρα και για αυτό;

Επεξ/σία από l_kostas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εχω παγια εντολη για εξοφληση του λογαριασμου και το πληρωσω νωριτερα, θα χρεωθω παγια εντολη;

τι ακριβως θα συμβει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, DxL said:

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να ρωτήσω για το εξοχικό μας έχουμε είδα το ΔΕΗ My Home Open και χρεώνει πάγιο 5 ευρώ ενώ λείπουμε όλο το χρόνο!!

Επειδή πηγαίνουμε μόνο μερικές μέρες το καλοκαίρι, άντε και κανα ΣΚ σπάνια, υπάρχει κάποιο πακέτο να μας προτείνετε που σίγουρα να μην έχει πάγιο και να συμφέρει στην περίπτωση μας??

Ευχαριστώ

Elpedison economy που δεν έχει πάγιο και δίνει 80 ευρώ δώρο στον πρώτο λογαριασμό. 

3 hours ago, l_kostas said:

Επειδή έχω και φυσικό αέριο, ισχύει η διακοπή χωρίς ρήτρα και για αυτό;

Όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Elpedison economy που δεν έχει πάγιο και δίνει 80 ευρώ δώρο στον πρώτο λογαριασμό. 

Όχι

Επειδή όμως δεν κάνω καταναλώσεις εκεί, μήπως γνωρίζετε αν η επιστροφή αφορά συνολικά το λογαριασμό ή αν είναι μόνο για κατανάλωση ρεύματος??

Ευχαριστώ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DxL είπε

Επειδή όμως δεν κάνω καταναλώσεις εκεί, μήπως γνωρίζετε αν η επιστροφή αφορά συνολικά το λογαριασμό ή αν είναι μόνο για κατανάλωση ρεύματος??

Ευχαριστώ

το συνολικό αφορά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, DxL said:

Επειδή όμως δεν κάνω καταναλώσεις εκεί, μήπως γνωρίζετε αν η επιστροφή αφορά συνολικά το λογαριασμό ή αν είναι μόνο για κατανάλωση ρεύματος??

Ευχαριστώ

Οι εκπρόσωποι λένε πως αφορά μόνο την κατανάλωση αλλά σε λογαριασμό που ανέβηκε εδώ αφορά όλο τον λογαριασμό. 

Επεξ/σία από dasnowy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thermaikos4 είπε

οταν εχω παγια εντολη για εξοφληση του λογαριασμου και το πληρωσω νωριτερα, θα χρεωθω παγια εντολη;

τι ακριβως θα συμβει;

Είναι πολύ πιθανό να πληρωθεί δύο φορές. Εξαρτάται από τα συστήματα κάθε εταιρείας, από το αν το «νωρίτερα» είναι λίγο ή πολύ κοντά στην ημερομηνία λήξης, κ.λπ.. Όμως αν πληρωθεί δύο φορές, στον επόμενο λογαριασμό θα πρέπει να φανεί η δεύτερη πληρωμή και θα αφαιρεθεί από το οφειλόμενο ποσό. Κράτα αποδείξεις πληρωμών και θα είσαι εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, thermaikos4 said:

οταν εχω παγια εντολη για εξοφληση του λογαριασμου και το πληρωσω νωριτερα, θα χρεωθω παγια εντολη;

τι ακριβως θα συμβει;

Αν προλάβει και λογιστικοποιηθεί η συναλλαγή, δε θα τραβήξει η πάγιο. Να πληρώθεις δηλαδή τουλάχιστον 5 εργάσιμες νωρίτερα για να'σαι σίγουρος. Υπόψιν πως ανάλογα τους όρους που έχεις υπογράψει, ίσως αν δεν εκτελεστεί η πάγια να χρεωθείς εγγύηση στον επόμενο λογαριασμό (σε περίπτωση που είναι μηδενική)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Jikail είπε

Μετά από 10 μέρες που προσπαθούσα να με καλέσουν από τον πάροχό μου, NRG, με πήραν και τους ζήτησα να με βάλουν στο NRG Prime (αντί για το NRG smart που είμαι τώρα). Μου ανέφεραν ότι το NRG prime είναι ΜΟΝΟ για νέους πελάτες και τους είπα ότι θα αλλάξω πάροχο και πως θα προχωρήσω και σε ενημέρωση της ΡΑΕ περί της άρνησής τους. Αδιαφόρησαν και κλείνοντας μου είπαν ότι θα με καλέσουν -ξανά- ο υπεύθυνος από το εμπορικό τμήμα. Εδώ και 6 μέρες, καμία επικοινωνία.

  • Να προχωρήσω σε άλλο πάροχο (ΗΡΩΝ simply generous);
  • Να προχωρήσω σε άλλο πάροχο (ΗΡΩΝ simply generous) και ενημέρωση της ΡΑΕ;
  • Να τους στείλω γραπτώς το αίτημα για αλλαγή σε NRG prime (που όμως;);
  • Να περιμένω;

ΡΑΕ σίγουρα να το αναφέρεις

15 ώρες πριν, l_kostas είπε

καλημέρα, έχει κάποιος το πρόγραμμα watt+volt zero?

όχι ευτυχώς , ήταν σε μαύρη λίστα πριν απο και 2 χρόνια , κρίμα που ξέμεινες εκεί ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε ο πρώτος λογαριασμός από Ήρων, βασικά μόνο στο app φαίνεται και δεν έχει βγει το pdf ακόμα.

Είχα επιλέξει πάγια εντολή για να μην χρεωθώ την εγγύηση αλλά αν θυμάμαι καλά όταν έκανα την αίτηση δεν είχε κάπου πεδίο να βάλω τα στοιχεία της κάρτας.

Ενώ τώρα όπως φαίνεται και στο screenshot έχει ειδικό πεδίο ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕ ΠΑΓΙΑ ΕΝΤΟΛΗ

Αυτός είναι ο σωστός τρόπος για να μην χρεωθουμε την εγγύηση ή τωρα θα την χρεωθώ ότι και να κάνω;

Screenshot_2023-09-07-10-37-09-89_ca2de05b5c245b58e197070725bccc08.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, prefuse said:

Βγήκε ο πρώτος λογαριασμός από Ήρων, βασικά μόνο στο app φαίνεται και δεν έχει βγει το pdf ακόμα.

Είχα επιλέξει πάγια εντολή για να μην χρεωθώ την εγγύηση αλλά αν θυμάμαι καλά όταν έκανα την αίτηση δεν είχε κάπου πεδίο να βάλω τα στοιχεία της κάρτας.

Ενώ τώρα όπως φαίνεται και στο screenshot έχει ειδικό πεδίο ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕ ΠΑΓΙΑ ΕΝΤΟΛΗ

Αυτός είναι ο σωστός τρόπος για να μην χρεωθουμε την εγγύηση ή τωρα θα την χρεωθώ ότι και να κάνω;

Screenshot_2023-09-07-10-37-09-89_ca2de05b5c245b58e197070725bccc08.jpg

Βάλε αν προτιμάς πάγια εντολή απευθείας στη τράπεζα που συνεργάζεσαι ώστε να μπορείς αν θες να την κόψεις από την πλευρά σου χωρίς να πρέπει να είσαι στο έλεος τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, marmagia said:

Βάλε αν προτιμάς πάγια εντολή απευθείας στη τράπεζα που συνεργάζεσαι ώστε να μπορείς αν θες να την κόψεις από την πλευρά σου χωρίς να πρέπει να είσαι στο έλεος τους 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Λογικά θα γίνεται μέσω e-banking (Πειραιώς) χωρίς να επισκεφτώ τράπεζα.

Το θέμα είναι αν το δεχτεί η Ήρων και δεν χρεώσει εγγύηση στον επόμενο. Το δοκίμασε κάνεις με πάγια εντολή από τράπεζα και όχι μέσω του Ήρων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, prefuse είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Λογικά θα γίνεται μέσω e-banking (Πειραιώς) χωρίς να επισκεφτώ τράπεζα.

Το θέμα είναι αν το δεχτεί η Ήρων και δεν χρεώσει εγγύηση στον επόμενο. Το δοκίμασε κάνεις με πάγια εντολή από τράπεζα και όχι μέσω του Ήρων;

Την δέχεται αλλά να ξέρεις ότι έχει μία μικρή χρέωση  από την τράπεζα ενώ μέσω της εφαρμογής δεν έχει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...