Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, korakios είπε

όχι η ρήτρα υπολογίζεται διαφορετικά απο κάθε πάροχο , γιαυτό και θα επανέλθει το παλιό excel απο το νέο έτος

Γνωρίζει κάποιος,ποιά εταιρεία είχε τον πιο συμφέρον τύπο για τους πελάτες της όσον αφορά την ρήτρα κατά την προηγούμενη περίοδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, revmatopliktos είπε

Γνωρίζει κάποιος,ποιά εταιρεία είχε τον πιο συμφέρον τύπο για τους πελάτες της όσον αφορά την ρήτρα κατά την προηγούμενη περίοδο;

ο τύπος προσαύξησης απο μόνος του δε βοηθά μιας και η τελική εξαρτάται και απο την αρχική τιμή

προς το παρών δεν έχει νόημα η οποιαδήποτε σύγκριση μιας και παίζει να αλλάξουν και οι τύποι υπολογισμού ρήτρας αλλά και τα προγράμματα

επίσης , λόγω "ρετσινιάς" που είχε η ρήτρα αναπροσαρμογής ,παίζει όλα να αλλάξουν απο βασική τιμή συν ρήτρα , σε "κόστος προμήθειας" συν περιθώριο κέρδους και θα πλασαριστούν χωρίς ρήτρα

(ουσιαστικά το κόστος προμήθειας θα είναι η ρήτρα)

4 ώρες πριν, drunkdonkey είπε

Έκανα αίτηση για το green economy και εχω δύο ερωτήσεις.

1. για τη ρήτρα αναπροσαρμογής, ισχύει αυτό που λέτε εδώ και στο σάιτ, από 1/1/2024 και μετά, παρόλο που στο συμβόλαιο αναφέρει οτι έχει ρήτρα και δεν διευκρινίζει περίοδο;

να διαβάζετε καλά το συμβόλαιο (Α. ΓΕΝΙΚΟΙ ΟΡΟΙ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ , όρος 6.3)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.Έιχα αυτές τις μέρες πρόταση απο πρωτέργεια.Πραγματικά μου φαίνονται ένα χάος αυτά με τους λογαριασμούς ...Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής για μια πολύ γενική απάντηση : αν μεταφέρω 3 ρολόγια που είναι στο ίδιο οίκημα, 2 σχεδόν ανενεργά ( δεν μένει κανεις -ελάχιστη κατανάλωση από κανέναν φώς μία στο τόσο) και ένα ενεργό ρολοί που μένουμε με νορμάλ κατανάλωση, θα δώ κάποια διαφορά σε σχέση με δεή , η να μην κάνω τον κόπο της αλλαγής? Ευχαριστώ πολύ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

ο τύπος προσαύξησης απο μόνος του δε βοηθά μιας και η τελική εξαρτάται και απο την αρχική τιμή

προς το παρών δεν έχει νόημα η οποιαδήποτε σύγκριση μιας και παίζει να αλλάξουν και οι τύποι υπολογισμού ρήτρας αλλά και τα προγράμματα

επίσης , λόγω "ρετσινιάς" που είχε η ρήτρα αναπροσαρμογής ,παίζει όλα να αλλάξουν απο βασική τιμή συν ρήτρα , σε "κόστος προμήθειας" συν περιθώριο κέρδους και θα πλασαριστούν χωρίς ρήτρα

(ουσιαστικά το κόστος προμήθειας θα είναι η ρήτρα)

 

Δηλαδή μία απο τις επιλογές θα είναι να πάμε σε κάποιο πρόγραμμα τύπου ZERO.

Αθάνατη WATT&VOLT :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, revmatopliktos είπε

Δηλαδή μία απο τις επιλογές θα είναι να πάμε σε κάποιο πρόγραμμα τύπου ZERO.

Αθάνατη WATT&VOLT :whistle:

πρωτοπόρα ήταν τότε , πραγματικά πίστευε κόσμος οτι δεν είχε ρήτρα τότε 😂

(μέχρι και η ΡΑΕ στο energycost το είχε σαν πρόγραμμα χωρίς ρήτρα 😁)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, achillesgr είπε

Καλησπέρα παιδιά.Έιχα αυτές τις μέρες πρόταση απο πρωτέργεια.Πραγματικά μου φαίνονται ένα χάος αυτά με τους λογαριασμούς ...Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής για μια πολύ γενική απάντηση : αν μεταφέρω 3 ρολόγια που είναι στο ίδιο οίκημα, 2 σχεδόν ανενεργά ( δεν μένει κανεις -ελάχιστη κατανάλωση από κανέναν φώς μία στο τόσο) και ένα ενεργό ρολοί που μένουμε με νορμάλ κατανάλωση, θα δώ κάποια διαφορά σε σχέση με δεή , η να μην κάνω τον κόπο της αλλαγής? Ευχαριστώ πολύ....

Πήγαινε τα 2 σε ελπε economy χωρίς παγιο αφού δεν έχουν σχεδόν καθόλου κατανάλωση και το 3 σε ελπε green economy με χρέωση 0.065 για Σεπτέμβρη με κρατική επιδότηση.Θα πάρεις δώρα επειδή πας 3 παροχές και επιπλέον 3, 80αρια σαν νέες παροχες. Έχε το νου σου όμως κάθε 20  να ελέγχεις τις τιμές του επόμενου μήνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, achillesgr είπε

Καλησπέρα παιδιά.Έιχα αυτές τις μέρες πρόταση απο πρωτέργεια.Πραγματικά μου φαίνονται ένα χάος αυτά με τους λογαριασμούς ...Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής για μια πολύ γενική απάντηση : αν μεταφέρω 3 ρολόγια που είναι στο ίδιο οίκημα, 2 σχεδόν ανενεργά ( δεν μένει κανεις -ελάχιστη κατανάλωση από κανέναν φώς μία στο τόσο) και ένα ενεργό ρολοί που μένουμε με νορμάλ κατανάλωση, θα δώ κάποια διαφορά σε σχέση με δεή , η να μην κάνω τον κόπο της αλλαγής? Ευχαριστώ πολύ....

στα ανενεργά τράβα ελπέ στο πρόγραμμα με μηδενικό πάγιο ,στο άλλο βάλε το green

και στα 3 θα είναι 3*80€ (με την προϋπόθεση οτι τα 80€ δίνονται στο σύνολο του λογαριασμού και όχι στην κατανάλωση, θα φανεί στην πράξη απο περισσότερα μέλη εδώ)

μετά για τις 2 συγκεκριμένα παροχές , θα παίξεις με Ηρών για 2*50€ , NRG adapt (2*25€ για καύσιμα) και Ηρών ξανά, ίσως Solar Generous με 5€ και 90€ έξτρα για ετήσια παραμονή αν βαριέσαι τα πέρα δώθε

Το κακό είναι το μπορεί απο το 2024 να ανεβάσουν το πάγιο στο Solar Generous

αλλά αν το παίξεις σωστά θα έχεις για τις 2 παροχές

2*80+2*50+2*25+(2*50+2*90-2*5*12)= 470€ περίπου χωρίς πάγια απο ενδιάμεσα Ηρών , NRG

βέβαια μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα στο ενδιάμεσο

Οι παροχές είναι στο ίδιο ΑΦΜ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γνώμη έχετε για protergia και συγκεκριμένα Οικιακό Value;δεν ψάχνω κάτι με δώρα ή κάτι άλλο. Απλα το συγκεκριμένο αξιζει? (φοιτητικό σπίτι, κατανάλωση 150 kwh /μήνα-εκτός το χειμώνα, παίζει αντλία 1200kwh/4 μηνο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ilias_13 είπε

Τι γνώμη έχετε για protergia και συγκεκριμένα Οικιακό Value;

ασάφεια χρεώσεων

4 λεπτά πριν, Ilias_13 είπε

δεν ψάχνω κάτι με δώρα ή κάτι άλλο

πως και έτσι αν επιτρέπεται ?

4 λεπτά πριν, Ilias_13 είπε

Απλα το συγκεκριμένο αξιζει? (φοιτητικό σπίτι, κατανάλωση 150 kwh /μήνα-εκτός το χειμώνα, παίζει αντλία 1200kwh/4 μηνο). 

υπάρχουν καλύτερα αυτή τη στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Εγώ εφερα φίλο στην ελπεντισον αλλά δεν ξέρω αν έχει ολοκληρωθεί η δουλειά ΓΙΑΤΙ παίζει και να δεχθεί αντιπροσωπεία από εκεί που είναι. Μου είπαν λοιπόν: αν φέρεις φίλο , παίρνεις 20€ Σκλαβενίτη ΜΟΝΟ εσύ.

Υπάρχει όμως και άλλο ανεξάρτητο δώρο: κάθε επιπλέον παροχή με ίδιο ΑΦΜ παίρνει δώρο 20€

Μαλλον αλλα λενε στον καθενα....για Σκλαβενιτη δε  μου ειπαν κατι , κ δεν μου ειπαν για 20 ευρω αλλα για 30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

στα ανενεργά τράβα ελπέ στο πρόγραμμα με μηδενικό πάγιο ,στο άλλο βάλε το green

και στα 3 θα είναι 3*80€ (με την προϋπόθεση οτι τα 80€ δίνονται στο σύνολο του λογαριασμού και όχι στην κατανάλωση, θα φανεί στην πράξη απο περισσότερα μέλη εδώ)

μετά για τις 2 συγκεκριμένα παροχές , θα παίξεις με Ηρών για 2*50€ , NRG adapt (2*25€ για καύσιμα) και Ηρών ξανά, ίσως Solar Generous με 5€ και 90€ έξτρα για ετήσια παραμονή αν βαριέσαι τα πέρα δώθε

Το κακό είναι το μπορεί απο το 2024 να ανεβάσουν το πάγιο στο Solar Generous

αλλά αν το παίξεις σωστά θα έχεις για τις 2 παροχές

2*80+2*50+2*25+(2*50+2*90-2*5*12)= 470€ περίπου χωρίς πάγια απο ενδιάμεσα Ηρών , NRG

βέβαια μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα στο ενδιάμεσο

Οι παροχές είναι στο ίδιο ΑΦΜ ?

Καλησπέρα ,ευχαριστώ για την απάντηση ,πρέπει να τα μελετήσω γιατί δεν τα κατάλαβα ...οι παροχές θα προσπαθήσω να πάνε σε ενα ΑΦΜ, ειναι καλό αυτό? Επίσης οι χρεώσεις που αναφέρεις είναι μηνιαίες, διμηνιαίες,?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, achillesgr είπε

.οι παροχές θα προσπαθήσω να πάνε σε ενα ΑΦΜ, ειναι καλό αυτό?

αδιάφορο , απλά αν ήταν σε άλλο θα μπορούσες να εκμεταλλευτείς τυχών δώρα όταν κάνεις σύσταση

2 λεπτά πριν, achillesgr είπε

Καλησπέρα ,ευχαριστώ για την απάντηση ,πρέπει να τα μελετήσω γιατί δεν τα κατάλαβα

ξεκίνα με elpedison για τα 80€ δώρο ανα παροχή

2 λεπτά πριν, achillesgr είπε

Επίσης οι χρεώσεις που αναφέρεις είναι μηνιαίες, διμηνιαίες,?

χρέωση μόνο πάγιο ανέφερα , τα υπόλοιπα ποσά είναι τα δώρα

αλλάζουν ανα μήνα οι χρεώσεις κιλοβατώρας γιαυτό κάθε 20 του μηνός παρακολουθείς τις τιμές (διάβασε την καρφιτσωμένη ανάρτηση)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

ασάφεια χρεώσεων

πως και έτσι αν επιτρέπεται ?

υπάρχουν καλύτερα αυτή τη στιγμή

Αυτό σχετικά με προσφορα. Δεν θέλω μια σύνδεση με βάση τα δώρα γιατί πιστεύω ότι υπάρχει κάποια παγίδα. Μου προτείνεις κάποιο άλλο πρόγραμμα, με βάσει όσα ανεφερα πιο πριν; Screenshot_20230904-233127-067.png.b9a436aa78f5074d3d7893a06b25496f.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα και αυτό που είναι για φοιτητές

https://www.protergia.gr/spiti/oikiako-reuma-proionta/protergia-oikiako-value-student/

Κάποια παγίδα δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή στα δώρα. Εγώ θα πήγαινα green economy και όταν λήξει ο μηχανισμός Ήρων με econtract.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ilias_13 είπε

Δεν θέλω μια σύνδεση με βάση τα δώρα γιατί πιστεύω ότι υπάρχει κάποια παγίδα.

πάσο

16 λεπτά πριν, Ilias_13 είπε

Μου προτείνεις κάποιο άλλο πρόγραμμα, με βάσει όσα ανεφερα πιο πριν;

έχουν δώρα , άρα όχι

11 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Κοίτα και αυτό που είναι για φοιτητές

https://www.protergia.gr/spiti/oikiako-reuma-proionta/protergia-oikiako-value-student/

βγαίνει λίγο πιο ακριβό ,απο το value+

και έχει και δώρα (τα πάγια) 😁

_______________________________________


γενικά κάθε 20 του μηνός να τσεκάρεις τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...