Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, akiskar123 είπε

Πριν απο λιγη ωρα με καλεσαν απο την Ζενιθ για προσφορα ρευματος...

Της λεω ευγενικα οτι ειμαι στο home online προ 12/2021 και οτι με το ΚΟΤ πληρωνω 0,051 τελικη σταθερη τιμη...

Μου λεει δεν θελετε να πληρωνετε 1 λεπτο την KWH?

Γελασα κ απλα εκλεισα το τηλ....ντραπηκε κ η ντροπη δλδ καπου ελεος!

Θα έπρεπε να σου πει, "δηλαδή δεν θέλετε να σας πληρώνουμε 0,051 την kWh?. Τώρα με την νέα κρατική επιδότηση, θα κερδίζετε και εσείς άμεσα."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tempo είπε

Να ρωτήσω κάτι που με έχει μπερδέψει και δυστυχώς δεν με ξεμπέρδεψε ούτε η Εξυπηρέτηση πελατών.

Αυτή τη στιγμή και μέχρι 17/09/22 είμαι στο πρόγραμμα Protergia Οικιακό Fixed. Όταν λήξει το πρόγραμμα αυτό, σε ποιό πρόγραμμα θα με πάει η εταιρεία αν δεν κάνω κάτι εγώ.....στο Protergia Οικιακό ΣΤΑΘΕΡΟ 30%  https://www.protergia.gr/el/protergia-οικιακό-σταθερο ή στο Protergia Οικιακό https://www.protergia.gr/el/protergia-oikiako ;

Το ένα έχει σταθερή χρέωση (όπως και αυτό που έχω τώρα) ενώ το άλλο έχει χρέωση που αλλάζει ανα μήνα σύμφωνα με τις τιμές που βγάζει η εταιρεία. 

Μήπως έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο θέμα;

Ζητά να σου στείλουν γραπτώς την καινούρια πρόσφορα. Εγώ ακριβώς ίδια περίπτωση με εσενα μου έστειλαν δεκα μέρες πριν την λήξη του σταθερού μου προσφορά στο Protergia Oikiako Mvp. 

Λογικά αν δεν κάνεις καμιά ενέργεια θα μπεις στο απλό οικιακό αυτόματα, αλλά μπορείς και να τους ρωτήσεις 

Επεξ/σία από BrokenExe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, BrokenExe είπε

Ζητά να σου στείλουν γραπτώς την καινούρια πρόσφορα. Εγώ ακριβώς ίδια περίπτωση με εσενα μου έστειλαν δεκα μέρες πριν την λήξη του σταθερού μου προσφορά στο Protergia Oikiako Mvp. 

Λογικά αν δεν κάνεις καμιά ενέργεια θα μπεις στο απλό οικιακό αυτόματα, αλλά μπορείς και να τους ρωτήσεις 

αυτό που με μπερδεύει είναι ότι αναφέρουν στον λογαριασμό:

"Σας ενημερώνουμε ότι σε ένα μήνα επέρχεται λήξη της σύμβασής σας. Η σύμβασή σας θα ανανεωθεί αυτόματα, μετατρεπόμενη σε αορίστου χρόνου, εκτός αν δέκα πέντε μέρες πριν από τη λήξη της μας δηλώσετε εγγράφως ότι δεν επιθυμείτε την ανανέωσή της. Σας υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία δικαιούστε να διακόψετε τη σύμβαση οποτεδήποτε και αναίτια. Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη!"

αλλά δεν μου λένε σε ποιό πρόγραμμα θα με πάνε αν η σύμβαση ανανεωθεί αυτόματα!

Όπως γράφω και παραπάνω είναι 2 εντελώς διαφορετικά προγράμματα τα Protergia Οικιακό και Protergia Οικιακό ΣΤΑΘΕΡΟ 30% τα οποία είναι απο ότι βλέπω ενεργά ως προγράμματα και τα δύο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tempo είπε

αυτό που με μπερδεύει είναι ότι αναφέρουν στον λογαριασμό:

"Σας ενημερώνουμε ότι σε ένα μήνα επέρχεται λήξη της σύμβασής σας. Η σύμβασή σας θα ανανεωθεί αυτόματα, μετατρεπόμενη σε αορίστου χρόνου, εκτός αν δέκα πέντε μέρες πριν από τη λήξη της μας δηλώσετε εγγράφως ότι δεν επιθυμείτε την ανανέωσή της. Σας υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία δικαιούστε να διακόψετε τη σύμβαση οποτεδήποτε και αναίτια. Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη!"

αλλά δεν μου λένε σε ποιό πρόγραμμα θα με πάνε αν η σύμβαση ανανεωθεί αυτόματα!

Όπως γράφω και παραπάνω είναι 2 εντελώς διαφορετικά προγράμματα τα Protergia Οικιακό και Protergia Οικιακό ΣΤΑΘΕΡΟ 30% τα οποία είναι απο ότι βλέπω ενεργά ως προγράμματα και τα δύο. 

Σε όποιο και να σε πάνε, όλα είναι πλέον κυμαινόμενα. Μπορείς να φύγεις και την επόμενη μέρα χωρίς ειδοποίηση και χωρίς πέναλτυ. Είμαι στην ίδια φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnykim είπε

Θα έπρεπε να σου πει, "δηλαδή δεν θέλετε να σας πληρώνουμε 0,051 την kWh?. Τώρα με την νέα κρατική επιδότηση, θα κερδίζετε και εσείς άμεσα."

Spoiler

Αυτη προφανως πηγε να με ψαρωσει με τουτο!
image.png.da1440937bc3df7457ceb9958ed459dc.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Castorp είπε

Έχει κάποιος άποψη για την Ελιν; Από την μια είναι σοβαρή εταιρία, έχει καλές τιμές και καλές κριτικές αλλά από την άλλη πολύ μικρό μερίδιο στην αγορά (με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει)

Γεια χαρά. Η αποψή μου είναι οπως σωστά λες,ειναι μια σοβαρή εταιρεία . Ως πελάτης τους 3.5 χρονια είχα πάντα σωστή και άμεση ενημέρωση απο το κέντρο εξυπηρέτησης πελατών. Διαφάνεια στους λογαριασμούς μου, και όταν έσκασε η ρήτρα, όλα αναλυτικά γραμμένα πανω στο έντυπο λογαριασμού, ποτέ δεν μου ηρθε τρελός λογαριασμος με ρητρα οπως έβλεπα σε φίλους μου που είναι σε άλλους παρόχους. Επίσης απο αυγουστο που όλοι σχεδόν άλλαξαν τιμες πάγιου, η ελιν το άφησε μηδενικό στο ΟΝ οικιακο . Πάντα ειχε μικρό μερίδιο στην αγορά ενέργειας,και αν θυμάσαι ποτέ δεν έβγαλε κραυγαλέες διαφημίσεις στο TV οπως έκαναν οι υπόλοιποι. Παραμένει σχεδόν αγνωστος πάροχος ενέργειας για τους περισσότερους . Τώρα, το τι θα γίνει στην πορεία ? μετά απο τις τελευταίες εξελίξεις είναι άγνωστο. Προσωπικά αυριο κάνω νέα αιτηση για ελίν, καθώς έκανα την κοτσάνα 9 αυγούστου να φύγω για δεη

Επεξ/σία από Merenda7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Castorp είπε

Σε όποιο και να σε πάνε, όλα είναι πλέον κυμαινόμενα. Μπορείς να φύγεις και την επόμενη μέρα χωρίς ειδοποίηση και χωρίς πέναλτυ. Είμαι στην ίδια φάση.

όχι φίλε μου, το Protergia Οικιακό ΣΤΑΘΕΡΟ 30% δεν είναι κυμαινόμενο και έχει 0,5ευρώ/KWh!!! Φοβάμαι μήπως πουν, απο σταθερό που λήγει έρχεσαι....σε σταθερό θα σε πάμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.
Αρχικά ένα μπράβο στον Κοράκιο για τις συνεχείς πληροφορίες και την διατήρηση του νήματος.
Θα ήθελα και εγώ να αναφέρω δύο επικοινωνίες που είχα με παρόχους, προς ενημέρωση σας.
ΗΡΩΝ (κάλεσα): Τιμή kWh 0,11 με απόδοση έκπτωσης συνέπειας τον δεύτερο μήνα. 50 ευρώ μπόνους εγγραφής online. Απόδοση Yellows για όποιον χρησιμοποιεί κάρτες Πειραιώς.
ELPEDISON (με κάλεσαν): Τιμή kWh 0,035, πάγιο 4,5. 50 ευρώ δώρο το οποίο αποδίδεται κάθε μήνα τμηματικά στην διάρκεια του συμβολαίου (αν μείνεις). 100 ευρώ δώρο στον πρώτο λογαριασμό (αν ο λογαριασμός είναι μικρότερος των 100, το υπόλοιπο αφαιρείται από τον επόμενο). 20 ευρώ δωροεπιταγή για Σκλαβενίτη.
Στην Elpedison να πω την αλήθεια περίμενα και ένα Σαββατοκύριακο στην Αράχωβα αλλά πιθανόν να το προσφέρουν αργότερα..
Προσωπικά προσανατολίζομαι προς τον ΗΡΩΝ γιατί θέλω να ενεργοποιήσω το ΗΡΩΝ ΕΝΑ (παρεπιπτόντως με ενημέρωσαν ότι η απόδοση του πλέον είναι 13%). Η Elpedison όμως ακούγεται δελεαστική.
Θα πρότεινα όποιος μπορεί να περιμένει γιατί προβλέπω πλήθος προσφορών.
Καλή δύναμη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tempo είπε

όχι φίλε μου, το Protergia Οικιακό ΣΤΑΘΕΡΟ 30% δεν είναι κυμαινόμενο και έχει 0,5ευρώ/KWh!!! Φοβάμαι μήπως πουν, απο σταθερό που λήγει έρχεσαι....σε σταθερό θα σε πάμε!

όχι δεν ισχύει ότι από το παλιό fixed θα σε πάνε πάλι σε fixed (δεν τους συμφέρει εξάλλου αφού είτε από σένα είτε από την κρατική επιδότηση θα πάρουν την τιμή που χρεώνουν σήμερα την κιλοβατώρα)

 

σε όσους λήγει το fixed τους πάνε σε κυμαινόμενο, για να πας στο 30% πρέπει να το ζητήσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα ΗΡΩΝ, ρώτησα για ποιο λόγο δεν έχουν συμπληρωθεί τα πινακάκια... με καθυσήχασε πως είναι "τυπικό ζήτημα" κλπ κι ότι θα έχω μηδενική χρέωση το Σεπτέμβρη.

Αντιστοίχως πήρα στη WE να ρωτήσω για αλλαγή σε Green (πρέπει να στείλω mail ενδιαφέροντος ώστε να μου στείλουν τη σύμβαση προς υπογραφή). Σε ερώτηση γιατί δεν έχουν συμπληρωθεί τα πινακάκια στο PDF (με τη κρατική επιδότηση) που είπε ότι περιμένουν την ΚΥΑ. Πότε θα βγει η ΚΥΑ δε ξέρουν, ούτε έχουν κάποια ανεπίσημη ενημέρωση αν θα μπουν εξαιρέσεις σε τιμολόγια με πολύ χαμηλές χρεώσεις.

@korakiosΘυμάσαι πότε βγήκε η ΚΥΑ για τις επιδοτήσεις του Αυγούστου;

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, OTIS88 είπε

Προσωπικά προσανατολίζομαι προς τον ΗΡΩΝ γιατί θέλω να ενεργοποιήσω το ΗΡΩΝ ΕΝΑ (παρεπιπτόντως με ενημέρωσαν ότι η απόδοση του πλέον είναι 13%). Η Elpedison όμως ακούγεται δελεαστική.
Θα πρότεινα όποιος μπορεί να περιμένει γιατί προβλέπω πλήθος προσφορών.
Καλή δύναμη.

θα ηθελα και εγω να ρωτησω για αυτο το ΗΡΩΝ ΕΝΑ, αν με βαση τα δεδομενα της αγορας τωρα, αξιζει να "παντρευτεις" μακροχρονια μια εταιρεια με δελεαρ αυτο το προγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, mindscape2 είπε

θα ηθελα και εγω να ρωτησω για αυτο το ΗΡΩΝ ΕΝΑ, αν με βαση τα δεδομενα της αγορας τωρα, αξιζει να "παντρευτεις" μακροχρονια μια εταιρεια με δελεαρ αυτο το προγραμμα

Με βάση την αναμπουμπούλα των τιμών που θα έχουμε απο εδώ και πέρα θεωρώ πως είναι ρίσκο μεγάλο.Στο σχετικό θέμα μπορείς να δεις περισσότερα.

Επεξ/σία από geodimis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, OTIS88 είπε

Καλησπέρα.
Αρχικά ένα μπράβο στον Κοράκιο για τις συνεχείς πληροφορίες και την διατήρηση του νήματος.
Θα ήθελα και εγώ να αναφέρω δύο επικοινωνίες που είχα με παρόχους, προς ενημέρωση σας.
ΗΡΩΝ (κάλεσα): Τιμή kWh 0,11 με απόδοση έκπτωσης συνέπειας τον δεύτερο μήνα. 50 ευρώ μπόνους εγγραφής online. Απόδοση Yellows για όποιον χρησιμοποιεί κάρτες Πειραιώς.
ELPEDISON (με κάλεσαν): Τιμή kWh 0,035, πάγιο 4,5. 50 ευρώ δώρο το οποίο αποδίδεται κάθε μήνα τμηματικά στην διάρκεια του συμβολαίου (αν μείνεις). 100 ευρώ δώρο στον πρώτο λογαριασμό (αν ο λογαριασμός είναι μικρότερος των 100, το υπόλοιπο αφαιρείται από τον επόμενο). 20 ευρώ δωροεπιταγή για Σκλαβενίτη.
Στην Elpedison να πω την αλήθεια περίμενα και ένα Σαββατοκύριακο στην Αράχωβα αλλά πιθανόν να το προσφέρουν αργότερα..
Προσωπικά προσανατολίζομαι προς τον ΗΡΩΝ γιατί θέλω να ενεργοποιήσω το ΗΡΩΝ ΕΝΑ (παρεπιπτόντως με ενημέρωσαν ότι η απόδοση του πλέον είναι 13%). Η Elpedison όμως ακούγεται δελεαστική.
Θα πρότεινα όποιος μπορεί να περιμένει γιατί προβλέπω πλήθος προσφορών.
Καλή δύναμη.

Για την elpedison η προσφορα ειναι για συμβολαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, blanka είπε

Η ελιν γιατι δεν ειναι στο excel του κορακιου?

είναι

7 ώρες πριν, aguero88 είπε

Η we energy άλλαξε πάλι τα τιμολόγια. Στο επαγγελματικό γ22 το πήγε 0,65. Ποιο το νόημα να αλλάζεις πάροχο αν αλλάζουν κάθε λίγο τις τιμές; Αυτοί μπορεί να αλλάξουν το pdf πάλι μετά από 10 μέρες να το πάνε 0,70 και αν τους πεις τίποτα, θα σου πουν οι τιμές είναι στο site...

https://weenergy.gr/wp-content/uploads/2022/08/We-Blue_September-22-2.pdf

δεν άλλαξε κάτι

3 ώρες πριν, tempo είπε

όχι φίλε μου, το Protergia Οικιακό ΣΤΑΘΕΡΟ 30% δεν είναι κυμαινόμενο και έχει 0,5ευρώ/KWh!!! Φοβάμαι μήπως πουν, απο σταθερό που λήγει έρχεσαι....σε σταθερό θα σε πάμε!

συνήθως στο mpv βάζουν αλλά πάρτε γραπτώς τι θα κάνουν

3 ώρες πριν, OTIS88 είπε

ΗΡΩΝ (κάλεσα): Τιμή kWh 0,11 με απόδοση έκπτωσης συνέπειας τον δεύτερο μήνα. 50 ευρώ μπόνους εγγραφής online. Απόδοση Yellows για όποιον χρησιμοποιεί κάρτες Πειραιώς.

δεν ισχύουν οι τιμές

3 ώρες πριν, OTIS88 είπε

ELPEDISON (με κάλεσαν): Τιμή kWh 0,035, πάγιο 4,5. 50 ευρώ δώρο το οποίο αποδίδεται κάθε μήνα τμηματικά στην διάρκεια του συμβολαίου (αν μείνεις). 100 ευρώ δώρο στον πρώτο λογαριασμό (αν ο λογαριασμός είναι μικρότερος των 100, το υπόλοιπο αφαιρείται από τον επόμενο). 20 ευρώ δωροεπιταγή για Σκλαβενίτη.

μακρυά

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

@korakiosΘυμάσαι πότε βγήκε η ΚΥΑ για τις επιδοτήσεις του Αυγούστου;

συνήθως αρχές του μηνός του επόμενου μήνα βγαίνουν , άρα απο Σεπ θα βγει ΦΕΚ Αυγούστου , μέχρι τώρα απλά παίρνει τηλ ο επιστάτης του υπουργείου στην καθαρίστρια του πάροχου και αφήνουν χαρτάκι

_____________________________________________

έγινε και διόρθωση στο excel για περίπτωση που η επιδότηση είναι μεγαλύτερη της κιλοβατώρας να μη βγαίνει αρνητική χρέωση (και σε ΚΟΤ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...