Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι της ώρας, αλλά να ρωτήσω... Η ρήτρα, έχει βγει κάποια οδηγία από την ΡΑΕ και θα υπολογίζεται από όλους τους παρόχους, το ίδιο, ή όπως θέλει κάθε πάροχος την υπολογίζει; Το έχει τσεκάρει κανένας;
Σκέφτομαι ότι βαίνοντας προς το τέλος του προσωρινού μηχανισμού, θα συμφέρει να πάμε στο χαμηλότερο βασικό τιμολόγιο + ρήτρα, αλλά τί ρήτρα; Βέβαια λένε ότι θα βγουν και άλλα τιμολόγια, ως τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, [email protected] είπε

αρα σε ρευμα αεριο παω σε elpedison double energy home smart

τα double σπάνια συμφέρουν , όπου κερδίζεις στο ένα χάνεις στο άλλο

για αέριο εκεί και διάβασε τις τελευταίες 10 σελίδες

9 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Δεν είναι της ώρας, αλλά να ρωτήσω... Η ρήτρα, έχει βγει κάποια οδηγία από την ΡΑΕ και θα υπολογίζεται από όλους τους παρόχους, το ίδιο, ή όπως θέλει κάθε πάροχος την υπολογίζει; Το έχει τσεκάρει κανένας;
Σκέφτομαι ότι βαίνοντας προς το τέλος του προσωρινού μηχανισμού, θα συμφέρει να πάμε στο χαμηλότερο βασικό τιμολόγιο + ρήτρα, αλλά τί ρήτρα; Βέβαια λένε ότι θα βγουν και άλλα τιμολόγια, ως τότε...

όχι η ρήτρα υπολογίζεται διαφορετικά απο κάθε πάροχο , γιαυτό και θα επανέλθει το παλιό excel απο το νέο έτος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

λήγει το online της ΔΕΗ που είχα και σκέφτομαι για elpedison.

Έκανα αίτηση για το green economy και εχω δύο ερωτήσεις.

1. για τη ρήτρα αναπροσαρμογής, ισχύει αυτό που λέτε εδώ και στο σάιτ, από 1/1/2024 και μετά, παρόλο που στο συμβόλαιο αναφέρει οτι έχει ρήτρα και δεν διευκρινίζει περίοδο;

2. κάτι ασφάλειες που βάζουν, υποτίθεται δωρεάν, να ζητήσω να βγούν η να μην ασχοληθώ;

Ευχαριστώ

 

Screenshot_2023-09-04-15-19-09-737_com.adobe.reader.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, drunkdonkey είπε

Καλησπέρα,

λήγει το online της ΔΕΗ που είχα και σκέφτομαι για elpedison.

Έκανα αίτηση για το green economy και εχω δύο ερωτήσεις.

1. για τη ρήτρα αναπροσαρμογής, ισχύει αυτό που λέτε εδώ και στο σάιτ, από 1/1/2024 και μετά, παρόλο που στο συμβόλαιο αναφέρει οτι έχει ρήτρα και δεν διευκρινίζει περίοδο;

2. κάτι ασφάλειες που βάζουν, υποτίθεται δωρεάν, να ζητήσω να βγούν η να μην ασχοληθώ;

Ευχαριστώ

 

Screenshot_2023-09-04-15-19-09-737_com.adobe.reader.jpg

Ναι η ρήτρα δεν υφίσταται μέχρι και τέλος  Δεκεμβρίου,μην ανησυχείς.Η ασφάλεια δεν σε δεσμεύει σε κάτι.Καθε 20 του μήνα τσεκάρεις την τιμή του επόμενου μήνα όπως όλοι μας για τυχόν αύξηση 

Επεξ/σία από favou2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Ναι η ρήτρα δεν υφίσταται μέχρι και τέλος  Δεκεμβρίου,μην ανησυχείς.Η ασφάλεια δεν σε δεσμεύει σε κάτι.Καθε 20 του μήνα τσεκάρεις την τιμή του επόμενου μήνα όπως όλοι μας για τυχόν αύξηση 

Ωραίος, ευχαριστώ πολύ για την επιβεβαίωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

50 ευρω απο Ηρων για να μην κανω τον τουριστα

Ειμαι στο Simply αν δεν κανω λαθος με 0,1125 και εκανα αιτηση για EFA energy στα 0,0945 με εκπτωση συνεπειας.

Δεχθηκα τηλεφωνημα και 50αρικο πιστωση ωστε να μεινω.

Αψογες και οι 2 εταιριες για οσο ημουν σε αυτες, ιδιαιτερα στο επικοινωνιακο κομματι.

 

Επεξ/σία από Sheriff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σημερα 3 παροχες στην elpedison.....2 απο home online της ΔΕΗ κ 1 απο Ελιν!! Στο καταστημα ξεμπερδευεις σε 10 λεπτα....για τα 20 ευρω του Σκλαβενιτη μου ειπαν οτι απο 1/9 εγιναν καρτες που θα τους ειδοποιησουν για ππυ θα χρησιμοποιουνται....θα μου δωσουν 3 30αρες κ θα βγουν τελος του μηνα, για παραλαβη!! Δεν με ρωτησαν δλδ αν με συστησε καποιος κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Σε λίγες ημέρες τελειώνει το καλό πρόγραμμα Home Online και σκέφτομαι να πάω στον Ηρων. Ξέρει κανείς να μου πεί τι γίνεται που εγώ έχω νυχτερινό μετρητή και ο Ήρων δεν έχει νυχτερινή χρέωση; Χάνω τον μετρητή; Όταν μετά το Simply Generous Home πάω σε άλλο πρόγραμμα πρέπει να κάνω αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ από την αρχή για νυχτερινό μετρητή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelios120 είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Σε λίγες ημέρες τελειώνει το καλό πρόγραμμα Home Online και σκέφτομαι να πάω στον Ηρων. Ξέρει κανείς να μου πεί τι γίνεται που εγώ έχω νυχτερινό μετρητή και ο Ήρων δεν έχει νυχτερινή χρέωση; Χάνω τον μετρητή; Όταν μετά το Simply Generous Home πάω σε άλλο πρόγραμμα πρέπει να κάνω αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ από την αρχή για νυχτερινό μετρητή;

Καλησπερα, δεν χανεις τιποτα, απλα εχει ενιαια χρεωση μερα νυχτα. Δεν χρειαζεται καμμια αιτηση εφοσον αλλαξεις εταιρια στο μελλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, desiro είπε

Πηγα σημερα 3 παροχες στην elpedison.....2 απο home online της ΔΕΗ κ 1 απο Ελιν!! Στο καταστημα ξεμπερδευεις σε 10 λεπτα....για τα 20 ευρω του Σκλαβενιτη μου ειπαν οτι απο 1/9 εγιναν καρτες που θα τους ειδοποιησουν για ππυ θα χρησιμοποιουνται....θα μου δωσουν 3 30αρες κ θα βγουν τελος του μηνα, για παραλαβη!! Δεν με ρωτησαν δλδ αν με συστησε καποιος κτλ

Μια στιγμή.

Άλλο είναι το δώρο επειδή φέρνεις κάποιο φίλο και ΑΛΛΟ το δώρο για 2' και 3' παροχή στο ίδιο ΑΦΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, stelios120 είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Σε λίγες ημέρες τελειώνει το καλό πρόγραμμα Home Online και σκέφτομαι να πάω στον Ηρων. Ξέρει κανείς να μου πεί τι γίνεται που εγώ έχω νυχτερινό μετρητή και ο Ήρων δεν έχει νυχτερινή χρέωση; Χάνω τον μετρητή; Όταν μετά το Simply Generous Home πάω σε άλλο πρόγραμμα πρέπει να κάνω αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ από την αρχή για νυχτερινό μετρητή;

Στο λογαριασμό θα στις διαχωρίζει, για να μπορούν να χρεώνονται όπως πρέπει και οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Απλά στην χρέωση της kwh θα σου έχει ίδια τίμη μέρα νύχτα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, desiro είπε

Πηγα σημερα 3 παροχες στην elpedison.....2 απο home online της ΔΕΗ κ 1 απο Ελιν!! Στο καταστημα ξεμπερδευεις σε 10 λεπτα....για τα 20 ευρω του Σκλαβενιτη μου ειπαν οτι απο 1/9 εγιναν καρτες που θα τους ειδοποιησουν για ππυ θα χρησιμοποιουνται....θα μου δωσουν 3 30αρες κ θα βγουν τελος του μηνα, για παραλαβη!! Δεν με ρωτησαν δλδ αν με συστησε καποιος κτλ

Εγώ εφερα φίλο στην ελπεντισον αλλά δεν ξέρω αν έχει ολοκληρωθεί η δουλειά ΓΙΑΤΙ παίζει και να δεχθεί αντιπροσωπεία από εκεί που είναι. Μου είπαν λοιπόν: αν φέρεις φίλο , παίρνεις 20€ Σκλαβενίτη ΜΟΝΟ εσύ.

Υπάρχει όμως και άλλο ανεξάρτητο δώρο: κάθε επιπλέον παροχή με ίδιο ΑΦΜ παίρνει δώρο 20€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, heavygamer είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Σε ευχαριστώ @ekrepali, @korakios, @GREGORYMO για όλες τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες και τις άμεσες απαντήσεις!

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

@NIKELPE Επειδή είσαι ήδη πελάτης στο Φυσικό Αέριο θα ήθελα να σε ρωτήσω:

1) Μπορούσες να περάσεις τη δική σου ένδειξη από τον 1ο μήνα ή έλαβες πρώτα κάποιον έναντι από αυτούς με δικές τους μετρήσεις; Θα ήθελα να περάσω εγώ τις ενδείξεις ακόμη και του 1ου λογαριασμού.

2) Κάθε πότε περνάς την δική σου ένδειξη στο site; Δηλαδή εννοώ αν ειδοποίησε με μήνυμα SMS για τις επιτρεπόμενες ημερομηνίες καταχώρησης των ενδείξεων σου. Πχ.Στη ΔΕΗ μου έρχεται μήνυμα που λέει ότι μπορώ να περάσω τις ενδείξεις μου από τις 23 έως τις 28 του μήνα. Τι γίνεται στο Φυσικό Αέριο;

3) Πότε εκδίδεται κάθε λογαριασμός και πόσες ημέρες έχεις για την αποπληρωμή του; Ο λόγος που το ρωτάω αυτό είναι επειδή μου έχει τύχει σε εταιρεία να μου έρχεται ένας λογαριασμός στις 15 του μήνα και να λήγει στις 22. Δηλαδή είχα μόνο μια εβδομάδα για την αποπληρωμή του. Στη ΔΕΗ που είμαι τώρα μπορεί να εκδοθεί 6 του μηνός και να λήγει στις 25. Τι ισχύει στο Φυσικό Αέριο; Έχεις αρκετές ημέρες για αποπληρωμή πριν την λήξη; 

4) Πλήρωσες εγγύηση; Αν ναι πόσο;

Σε ευχαριστώ

1) περνάς εσυ τη δική σου ένδειξη από τον πρώτο λογαριασμό

2) Σου στέλνουν SMS ή μέσω Viber τις επιτρεπόμενες ημέρες καταχώρισης της μέτρησης 5-6 ημέρες περίπου. 

3) Έχεις προθεσμια πληρωμης γυρω στις 20 ημέρες από την έκδοση του λογαριασμου

4) Δεν, εχει εγγύηση μέσω πάγιας εντολής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...