Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, heavygamer είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

@korakios και @ekrepali σας ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σας! Να είστε καλά!

@ekrepali Δεν είναι πολύ θετικό αυτό που γίνεται με την καταμέτρηση καθώς προβλέπω να στέλνουν έναντι εξωπραγματικό και να αρχίζουν οι γνωστές ιστορίες. Αυτή η βεβαίωση εκπροσώπησης τι είναι;;; Πρώτη φορά την ακούω. Ποια είναι η χρησιμότητά της;

@korakios, @ekrepali Τι γίνεται αν αλλάξεις πάροχο και ο τελικός λογαριασμός είναι αρνητικός;; Μεταφέρονται αυτόματα στον επόμενο πάροχο ή στέλνω Iban και τα βάζουν μετά από 2 χρόνια;; Ευχαριστώ

Η ΔΕΗ μου τα έβαλε σε 7 ημέρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

 

 

Τι εννοείς σε όποιον χρειαστεί?

Δεν ειχα καταλαβει ακριβως πως γινεται η διαδικασια!! Τωρα με τις επεξηγησεις την καταλαβα....νομιζα μου δινει καποιος το αφμ του κ παιρνω 20 ευρω δωροεπιταγη που απο αυτα που διαβασα δεν γινεται ετσι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Πες ότι θες να αλλάξεις πάροχο σε 1-2 μήνες. Για να κάνεις αίτηση θα σου ζητήσουν λογαριασμό της Elpedison. Αν δεν έχει βγάλει μέχρι τότε λογαριασμό η Elpedison καλό είναι να'χεις μια βεβαίωση εκπροσώπησης. Δε νομίζω πάντως να χρειαστεί να φύγεις τόσο σύντομα, αφού θα έχεις 80 ευρώ τζάμπα κατανάλωση.

Αν είναι αρνητικός ο τελικός, δίνεις IBAN και κανονικά πρέπει να τα βάλουν εντός 14 ημερών, σαν να επεξεργάζονται ένα οποιοδήποτε αίτημα. Άλλοι πάροχοι πχ Ελίν έχουν άλλο σύστημα, καταθέτουν χρήματα μόνο κατά τις περιόδους τιμολόγησης.

 

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Η ΔΕΗ μου τα έβαλε σε 7 ημέρες 

 

Σε ευχαριστώ @ekrepali, @korakios, @GREGORYMO για όλες τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες και τις άμεσες απαντήσεις!

Spoiler
Στις 1/9/2023 στις 5:57 ΜΜ, NIKELPE είπε

 

Συνεπεστατη εταιρεία.. Μηνιαίοι λογαριασμοί με ένδειξη πελατη... Η χαμηλότερη τιμή της αγοράς και χωρίς εκπλήξεις κάθε μήνα.. Πρόγραμμα τεχνικής βοήθειας για το σπίτι χωρίς συνδρομή. Είμαι σχεδόν 1 χρόνο σε αυτούς χωρίς κανένα παράπονο 

 

 

 

 

@NIKELPE Επειδή είσαι ήδη πελάτης στο Φυσικό Αέριο θα ήθελα να σε ρωτήσω:

1) Μπορούσες να περάσεις τη δική σου ένδειξη από τον 1ο μήνα ή έλαβες πρώτα κάποιον έναντι από αυτούς με δικές τους μετρήσεις; Θα ήθελα να περάσω εγώ τις ενδείξεις ακόμη και του 1ου λογαριασμού.

2) Κάθε πότε περνάς την δική σου ένδειξη στο site; Δηλαδή εννοώ αν ειδοποίησε με μήνυμα SMS για τις επιτρεπόμενες ημερομηνίες καταχώρησης των ενδείξεων σου. Πχ.Στη ΔΕΗ μου έρχεται μήνυμα που λέει ότι μπορώ να περάσω τις ενδείξεις μου από τις 23 έως τις 28 του μήνα. Τι γίνεται στο Φυσικό Αέριο;

3) Πότε εκδίδεται κάθε λογαριασμός και πόσες ημέρες έχεις για την αποπληρωμή του; Ο λόγος που το ρωτάω αυτό είναι επειδή μου έχει τύχει σε εταιρεία να μου έρχεται ένας λογαριασμός στις 15 του μήνα και να λήγει στις 22. Δηλαδή είχα μόνο μια εβδομάδα για την αποπληρωμή του. Στη ΔΕΗ που είμαι τώρα μπορεί να εκδοθεί 6 του μηνός και να λήγει στις 25. Τι ισχύει στο Φυσικό Αέριο; Έχεις αρκετές ημέρες για αποπληρωμή πριν την λήξη; 

4) Πλήρωσες εγγύηση; Αν ναι πόσο;

Σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@NIKELPE Ξέχασα να σε ρωτήσω:

Τι ήταν αυτό το πρόβλημα που αντιμετώπισες με το ΥΚΩ στο Φυσικό Αέριο; Είχε σχέση με την εταιρεία η όχι;

Το περιέγραφες εδώ:

Spoiler
Στις 23/2/2023 στις 11:06 ΜΜ, NIKELPE είπε

Οκ το λυσαμε.Ο νομοθέτης απλά δεν λέει ότι θα πληρωσει κάποιος περισσοτερο επειδή ένα μήνα είχε μεγάλη κατανάλωση(αλλιώς θα όριζε μηνιαα κλιμακα) αλλά την ορίζει σε βάθος 120 ημερών. 

Σε περιπτωση όπως η δικιά μου(ρευμα=θερμανση)προφανως και κάποιον μήνα η κατανάλωση σε σχέση με κάποιον άλλο θα εκτοξευτεί. 

Το άλλο που είπες για την αλλαγή παροχου και τρόπου υπολογισμους με προβληματισε. Απλά η δικιά τους ανικανότητα να υπολογίσουν την πραγματικη κατανάλωση ΥΚΩ δεν πρεπει να αποτελεί δικαιολογία για άδικη αναλογική τιμολόγηση. Τεσπα το κλείνω εδώ και ζητώ συγνώμη αν το παρατραβηξα. 

Εχω στείλει ήδη ΡΑΕ και Στο.. Περιμένω και θα ενημερώσω για οποία εξέλιξη. 

Ο γιος μου είναι εκεί φοιτητής Π. Μηχανικός. Τετοιος μήνας όσο είναι εκεί δεν ξαναπερασε από πλευρας κρυου. . Αέριο δεν υπαρχει. Πετρέλαιο διαφωνουν στην οικοδομή.. Όποτε δυο Θερμοπομποι 4,5kwh συνολικά. Ευτυχώς έχουν καλο ηλεκτρονικό θερμοστάτη και ανοιγοκλείνουν αλλιώς... Αποτέλεσμα σε 36 ημερες 1000kwh

 

αλλά δεν το κατάλαβα. Ποιος έφταιγε η εταιρεία ή ο ΔΕΔΔΗΕ;; Λύθηκε ή συμβαίνει ακόμη; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...Νοικιασα σπίτι και θέλω να βάλω κάποιον πάροχο ρεύμα αέριο σαν νέος πελάτης...τι προτείνεται αυτή την στιγμή; 

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, [email protected] said:

Καλησπέρα...Νοικιασα σπίτι και θέλω να βάλω κάποιον πάροχο ρεύμα αέριο σαν νέος πελάτης...τι προτείνεται αυτή την στιγμή; 

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Elpedison green με 80 ευρώ δωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Είπα να εκμεταλλευτώ το 80άρι για το εξοχικό στο elpedison economy, προτίμησα το πρόγραμμα με μηδενικό πάγιο αλλά βλέπω μηδενικό πάγιο με 0,08 (?) και ρήτρα αναπροσαρμογής (?).

Έχει αλλάξει κάτι;

 

όροι2.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Apostolis276 είπε

Καλημέρα σας,

Είπα να εκμεταλλευτώ το 80άρι για το εξοχικό στο elpedison economy, προτίμησα το πρόγραμμα με μηδενικό πάγιο αλλά βλέπω μηδενικό πάγιο με 0,08 (?) και ρήτρα αναπροσαρμογής (?).

Έχει αλλάξει κάτι;

 

όροι2.pdf 266.35 kB · 2 downloads

Ρήτρα αναπροσαρμογής δεν υπάρχει σε κανένα κυμαινόμενο μέχρι τέλη Δεκεμβρίου.Μετα θα ανακοινωθεί τι θα ισχύει.Το economy έχει 0,12 με μηδενικό πάγιο για Σεπτέμβιο, 0,08 έχει το Green Economy.

Αυτό που ανέβασες είναι το συμβόλαιο για υπογραφή?

Επεξ/σία από favou2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θα την κανω απο την δεη, ρωταω οι τιμες αυτές που αναφέρουν τα σιτε τον παρόχων ειναι με φπα ή χωρις πχ ελπεντισον ξερω είναι χωρίς, αλλα στο φ/α ξέχασα να ρωτήσω.

Για ελπεντισον με βλεπω πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Επειδή θα την κανω απο την δεη, ρωταω οι τιμες αυτές που αναφέρουν τα σιτε τον παρόχων ειναι με φπα ή χωρις πχ ελπεντισον ξερω είναι χωρίς, αλλα στο φ/α ξέχασα να ρωτήσω.

όλα χωρίς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Επειδή θα την κανω απο την δεη, ρωταω οι τιμες αυτές που αναφέρουν τα σιτε τον παρόχων ειναι με φπα ή χωρις πχ ελπεντισον ξερω είναι χωρίς, αλλα στο φ/α ξέχασα να ρωτήσω.

Για ελπεντισον με βλεπω πάντως 

 

1 ώρα πριν, favou2000 είπε

Ρήτρα αναπροσαρμογής δεν υπάρχει σε κανένα κυμαινόμενο μέχρι τέλη Δεκεμβρίου.Μετα θα ανακοινωθεί τι θα ισχύει.Το economy έχει 0,12 με μηδενικό πάγιο για Σεπτέμβιο, 0,08 έχει το Green Economy.

Αυτό που ανέβασες είναι το συμβόλαιο για υπογραφή?

Είναι μέρος του συμβολαίου, το 0,08 €/kW και μηδενικό πάγιο είναι από 1.1.2024 τελικά.

image.png.cb187be623c527f61404fbb9ab02bb69.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Apostolis276 είπε

Είναι μέρος του συμβολαίου, το 0,08 €/kW και μηδενικό πάγιο είναι από 1.1.2024 τελικά.

Κάθε 20 του μήνα πρέπει να έχεις το νου σου γενικά για τις τιμές τουλάχιστον μέχρι το Δεκέμβριο.Απο εκεί και πέρα είναι νωρίς ακόμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Τωρα όμως εχει και -80€ προσφορά, η ελπεντισον μου το έστειλαν και με εμαιλ

οκ, δεν είπα το αντίθετο , βασικά δεν κατάλαβα την παράθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...