Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα έχουν περάσει 15+ μέρες, λογαριασμός δεν ήρθε. Βέβαια, στο site του ΗΡΩΝΑ δεν βλέπω πού μπορώ να βάλω καταμέτρηση... Θα έπρεπε να το είχα φροντίσει νωρίτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Εμένα έχουν περάσει 15+ μέρες, λογαριασμός δεν ήρθε. Βέβαια, στο site του ΗΡΩΝΑ δεν βλέπω πού μπορώ να βάλω καταμέτρηση... Θα έπρεπε να το είχα φροντίσει νωρίτερα?

ο 1ος λογαριασμός απο Ηρών έρχεται μετά απο 40+ μέρες

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, νέος στη διαδικασία, ασφαλής για 2 χρόνια στη ΔΕΗ. Έληξε, έχω αντλία θερμότητας, περιοχή Βοιωτία, και θέλω να ξεκινήσω τουρισμό. Τι λέτε για Οικιακό Value (protergia) ή green economy elpedison;δέν θέλω συμβόλαιο και στην elpe νομίζω έχει! Κάποια βοήθεια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, heavygamer said:
  1. Μπορώ να καταχωρώ τις δικές μου ενδείξεις στο site τους;  Αν ναι, τότε κάθε πότε βάζεις ένδειξη, δηλαδή σε ειδοποιεί με SMS όπως η ΔΕΗ στο self-meter; Σε καμμία περίπτωση δεν θέλω δικούς τους έναντι γιατί πάντα είναι εκτός πραγματικότητας! Δεν βρίσκω τίποτα στο site τους!
  2. Υπάρχει κάποιος που να βάζει δικές του μετρήσεις και αυτοί να τις αγνοούν και να στέλνουν πάλι έναντι; Ρωτάω γιατί δεν θέλω να μπλέξω με τηλεφωνήματα, αμφισβητήσεις λογαριασμών και ΡΑΕ!
  1. Αν κάποιος φύγει μετά από 1 μήνα θα ζητήσουν πίσω τα 80 ευρώ;

 

6. Καλύτερα να μείνεις μέχρι να πάρεις όλη την έκπτωση των 80 ευρώ (σε αξία ρεύματος), παρά να φύγεις. Δε νομίζω δηλαδή ότι αν κάψεις 10 ευρώ ρεύμα και φύγεις τον άλλο μήνα, θα πάρεις τα 70 στο χέρι.

1. Το σύστημα δεν ανοίγει για να δώσεις ένδειξη, αν δεν έχει πρώτα ενημερωθεί για τον κύκλο τιμολόγησης. Αυτό μού ειπαν στο τηλέφωνο, αλλά εγώ ακόμα δεν έχω ιδέα πώς/πότε το σύστημα ενημερώνεται για τον κύκλο τιμολόγησης. Παράδειγμα τον Ιανουάριο είχα εκκαθαριστική καταμέτρηση 4μήνου στην Ελίν στις 21/1, πήγα Elpedison στις 31/1. Στις 21/2 μπόρεσα κι έδωσα ένδειξη στο myelpedison και πήρα έναντι στις 7/3.

Στη τωρινή εκπροσώπηση πήγα Elpedison στις 1/8 κι ακόμα δεν έχει ανοίξει το σύστημα να δώσω ένδειξη. Δε με απασχολεί όμως γιατί περιμένω εκκαθαριστική καταμέτρηση στις 21/9, οπότε τότε θα συγχρονιστεί σίγουρα.

Αν έχει περάσει ένας μήνας εκπροσώπησης και δεν υπάρχει προσεχώς εκκαθαριστική καταμέτρηση, κι ούτε έχει ανοίξει η πλατφόρμα για καταχώρηση ένδειξής... σ'αυτή τη περίπτωση υπάρχει η λύση καταχώρησης ένδειξης στο ΔΕΔΔΗΕ (αν είσαι ακριβώς στη μέση του τετραμήνου). Διαφορετικά αν βρίσκεσαι μετά το 2μηνο, τους ζαλίσεις να ανοίξουν το σύστημα να δώσεις ένδειξη, ή έστω να σου βγάλουν έναντι κατά προσέγγιση (με λογική κατανάλωση). Ή αν νομίζεις ότι έχεις αποσβέσει το 80άρι, μπορείς να ζητήσεις γραπτή βεβαίωση εκπροσώπησης μέσω mail ώστε να αλλάξεις πάροχο.

2. Όχι... αν δώσεις ένδειξη δε την αγνοούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, akisdg said:

 

  1. Αν πάρει είτε την καταχώριση της ΔΕΔΔΗΕ 04.09 θα εκδώσει 1ο λογαριασμό για 5 με 10 μέρες (από 28.08)?
      Reveal hidden contents

    image.png.732a5a50b2d29189e1a025db25980870.pngimage.png.732a5a50b2d29189e1a025db25980870.png

     

Nαι θα βγει λογαριασμός από 28/8 ως 4/9 αλλά θα περιλαμβάνει και τις κιλοβατώρες από 24/8 (δηλαδή την ένδειξη που έδωσες κι έλαβε υπόψιν ο ΔΕΔΔΗΕ για την αλλαγή). Αν έχεις μεγάλη κατανάλωση ίσως πληρώσεις μερικές κιλοβατώρες στην παραπάνω κλίμακα ΥΚΩ. Κι αν έχεις ΚΟΤ, ίσως έχεις κάνει αναλογική υπέρβαση για το συγκεκριμένο διάστημα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, desiro είπε

Τελικα υπαρχει μηπως καποιος να δωσω το αφμ του για τα 20ευρω ή να πάω έτσι κ να δωσω μετα εγω σε οποιον χρειαστει?

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59932961

41 λεπτά πριν, Ilias_13 είπε

Τι λέτε για Οικιακό Value (protergia) ή green economy elpedison;δέν θέλω συμβόλαιο και στην elpe νομίζω έχει

χωρίς συμβόλαιο δε γίνεται ,

δέσμευση δεν έχουν πάντως τα κυμαινόμενα

δες τιμή του ενός προγράμματος vs του άλλου και τυχών δώρα

διάβασε τελευταίες 10-20 σελίδες και την καρφιτσωμένη ανάρτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η διαδικασια συστασης καποιον στην ελπε ειναι λιγο μπερδεμενη. Τους ρωτησα στο livechat πως γινεται, μου απαντουν θα σε καλεσει εκπροσωπος. Με καλουν και ζηταει ονοματεπωνυμο του πελατη που συστηνω και το κινητο του. Μου φαινεται λιγο κουραστικο ειδικα αν εχεις να συστησεις κοσμο. Δεν θα μπορουσε να γινει λιγο πιο απλα, γραφοντας στο συμβολαιο οτι ειμαι συστημενος του ταδε; Επισης το site για τις συστασεις ουτε σε εμενα λειτουργει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59932961

χωρίς συμβόλαιο δε γίνεται ,

δέσμευση δεν έχουν πάντως τα κυμαινόμενα

δες τιμή του ενός προγράμματος vs του άλλου και τυχών δώρα

διάβασε τελευταίες 10-20 σελίδες και την καρφιτσωμένη ανάρτηση

Λάθος διατύπωση, εννοούσα δέσμευση συμβολαιου. Επειδή έχεις εμπειρία, τα 2 που ανέφερα έχουν δέσμευση; γιατί σε πρόγραμμα της Ελιν, γράφει ξεκαθαρα χωρίς δέσμευση συμβολαιου. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ilias_13 είπε

Επειδή έχεις εμπειρία, τα 2 που ανέφερα έχουν δέσμευση;

 

12 λεπτά πριν, korakios είπε

δέσμευση δεν έχουν πάντως τα κυμαινόμενα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, desiro είπε

Τελικα υπαρχει μηπως καποιος να δωσω το αφμ του για τα 20ευρω ή να πάω έτσι κ να δωσω μετα εγω σε οποιον χρειαστει?

Η κανονική διαδικασία είναι η εξής π.χ. Εγώ που είμαι ήδη πελάτης δίνω το τηλέφωνό σου και το ονοματεπώνυμό σου στον πωλητή,ο πωλητής σε καλεί και εφόσον υπογράψεις συμβόλαιο τότε εγώ θα πάρω τα 20 ευρώ δωροεπιταγη Σκλαβενίτη αυτή είναι η κανονική διαδικασία.

Επεξ/σία από favou2000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Greg29M είπε

ναι

Και τι έγινε?

Σε τι φάση βρίσκεται το θέμα?

3 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Η κανονική διαδικασία είναι η εξής π.χ. Εγώ που είμαι ήδη πελάτης δίνω το τηλέφωνό σου και το ονοματεπώνυμό σου στον πωλητή,ο πωλητής σε καλεί και εφόσον υπογράψεις συμβόλαιο τότε εγώ θα πάρω τα 20 ευρώ δωροεπιταγη Σκλαβενίτη αυτή είναι η κανονική διαδικασία.

Αυτό ακριβώς έκανα εγώ!!!

 

1 ώρα πριν, desiro είπε

Τελικα υπαρχει μηπως καποιος να δωσω το αφμ του για τα 20ευρω ή να πάω έτσι κ να δωσω μετα εγω σε οποιον χρειαστει?

Τι εννοείς σε όποιον χρειαστεί?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
6 ώρες πριν, korakios είπε

μετά τις 1/1/2024

δεν αναγράφουν οι όροι κάτι τέτοιο αλλά άγνωστο

για Σεπ 0,08 και τα 3,5€ είναι υπηρεσία green . Τώρα αν χρεώσουν κανα 12μηνο υπηρεσίας στο τέλος (άσχετο που δεν αναγράφεται κάτι τέτοιο) πάλι αγνωστο

😂

τώρα έφτασα στο ελπεδονήσι για τα 80€ 😁 Υπόψιν οτι απο τηλ λέγανε οτι είναι για την ενέργεια , σε άλλο πρόγραμμα όμως μέλος πόσταρε λογαριασμό (economy όχι green) και αφαιρείται στο σύνολο λογαριασμού

_______________

εγγύηση 50€ μου είπαν στην ελπέ

 

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

6. Καλύτερα να μείνεις μέχρι να πάρεις όλη την έκπτωση των 80 ευρώ (σε αξία ρεύματος), παρά να φύγεις. Δε νομίζω δηλαδή ότι αν κάψεις 10 ευρώ ρεύμα και φύγεις τον άλλο μήνα, θα πάρεις τα 70 στο χέρι.

1. Το σύστημα δεν ανοίγει για να δώσεις ένδειξη, αν δεν έχει πρώτα ενημερωθεί για τον κύκλο τιμολόγησης. Αυτό μού ειπαν στο τηλέφωνο, αλλά εγώ ακόμα δεν έχω ιδέα πώς/πότε το σύστημα ενημερώνεται για τον κύκλο τιμολόγησης. Παράδειγμα τον Ιανουάριο είχα εκκαθαριστική καταμέτρηση 4μήνου στην Ελίν στις 21/1, πήγα Elpedison στις 31/1. Στις 21/2 μπόρεσα κι έδωσα ένδειξη στο myelpedison και πήρα έναντι στις 7/3.

Στη τωρινή εκπροσώπηση πήγα Elpedison στις 1/8 κι ακόμα δεν έχει ανοίξει το σύστημα να δώσω ένδειξη. Δε με απασχολεί όμως γιατί περιμένω εκκαθαριστική καταμέτρηση στις 21/9, οπότε τότε θα συγχρονιστεί σίγουρα.

Αν έχει περάσει ένας μήνας εκπροσώπησης και δεν υπάρχει προσεχώς εκκαθαριστική καταμέτρηση, κι ούτε έχει ανοίξει η πλατφόρμα για καταχώρηση ένδειξής... σ'αυτή τη περίπτωση υπάρχει η λύση καταχώρησης ένδειξης στο ΔΕΔΔΗΕ (αν είσαι ακριβώς στη μέση του τετραμήνου). Διαφορετικά αν βρίσκεσαι μετά το 2μηνο, τους ζαλίσεις να ανοίξουν το σύστημα να δώσεις ένδειξη, ή έστω να σου βγάλουν έναντι κατά προσέγγιση (με λογική κατανάλωση). Ή αν νομίζεις ότι έχεις αποσβέσει το 80άρι, μπορείς να ζητήσεις γραπτή βεβαίωση εκπροσώπησης μέσω mail ώστε να αλλάξεις πάροχο.

2. Όχι... αν δώσεις ένδειξη δε την αγνοούν.

 

@korakios και @ekrepali σας ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σας! Να είστε καλά!

@ekrepali Δεν είναι πολύ θετικό αυτό που γίνεται με την καταμέτρηση καθώς προβλέπω να στέλνουν έναντι εξωπραγματικό και να αρχίζουν οι γνωστές ιστορίες. Αυτή η βεβαίωση εκπροσώπησης τι είναι;;; Πρώτη φορά την ακούω. Ποια είναι η χρησιμότητά της;

@korakios, @ekrepali Τι γίνεται αν αλλάξεις πάροχο και ο τελικός λογαριασμός είναι αρνητικός;; Μεταφέρονται αυτόματα στον επόμενο πάροχο ή στέλνω Iban και τα βάζουν μετά από 2 χρόνια;; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, heavygamer said:
  Reveal hidden contents

 

 

Αυτή η βεβαίωση εκπροσώπησης τι είναι;;; Πρώτη φορά την ακούω. Ποια είναι η χρησιμότητά της;

@ekrepali Τι γίνεται αν αλλάξεις πάροχο και ο τελικός λογαριασμός είναι αρνητικός;; Μεταφέρονται αυτόματα στον επόμενο πάροχο ή στέλνω Iban και τα βάζουν μετά από 2 χρόνια;; Ευχαριστώ

Πες ότι θες να αλλάξεις πάροχο σε 1-2 μήνες. Για να κάνεις αίτηση θα σου ζητήσουν λογαριασμό της Elpedison. Αν δεν έχει βγάλει μέχρι τότε λογαριασμό η Elpedison καλό είναι να'χεις μια βεβαίωση εκπροσώπησης. Δε νομίζω πάντως να χρειαστεί να φύγεις τόσο σύντομα, αφού θα έχεις 80 ευρώ τζάμπα κατανάλωση.

Αν είναι αρνητικός ο τελικός, δίνεις IBAN και κανονικά πρέπει να τα βάλουν εντός 14 ημερών, σαν να επεξεργάζονται ένα οποιοδήποτε αίτημα. Άλλοι πάροχοι πχ Ελίν έχουν άλλο σύστημα, καταθέτουν χρήματα μόνο κατά τις περιόδους τιμολόγησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...