Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, heavygamer είπε
  1. @korakios γιατί στο excel σου λες: Προσοχή με τη συγκεκριμένη εταιρεία;

είναι λινκ , το οποίο έδειχνε εκεί ,αλλά πλέον θα δείχνει το παρών μιας και με την ευκαιρία θέλω να συμπληρώσω:

 

Ξεπερνάμε το γεγονός που κάνανε όλοι οι πάροχοι με τη μη παρουσίαση της ρήτρα στις διαφημιζόμενες τιμές και ρήτρα αποχώρησης σε κυμαινόμενα και υποσημειώσεις σαν ατομική ειδοποίηση στο παρελθόν και πάμε συγκεκριμένα για την elpedison

- Επιστροφή εκπτώσεων συνέπειας (αν είναι δυνατόν) , σε πρόωρη αποχώρηση

- Αυτόματες ανανεώσεις συμβολαίων (με δέσμευση)

- Εκτός φυσικά του οτι ήταν πανάκριβη η ρήτρα αναπροσαρμογής στη συγκεκριμένη εταιρία , είχε τύπο υπολογισμού που δεν ήταν σύμφωνος με οδηγία της ΡΑΕ και λάμβανε υπόψιν παραμέτρους απο ΑΔΜΗΕ (αποκλίσεις και λογαριασμούς προσαυξήσεων) , με αποτέλεσμα να χρεώνει ρήτρα αναδρομικά . (όταν έκανε εκκαθάριση ο ΑΔΜΗΕ)

Δηλαδή σε μια περίοδο συνεχούς αύξησης της χοντρικής , στο λογαριασμό ερχόταν νορμάλ ρήτρα (προσαύξηση) σε σχέση με άλλους πάροχους , αλλά αυτή αφορούσε προηγούμενη (φθηνότερη) περίοδο και δεν καταλάβαινε κάποιος το οτι τα προγράμματά της δε συμφέρανε (χάσανε και μέρος του powerpass)

Φάνηκε ξεκάθαρα όταν απο 1/8/22 που ενσωματώθηκε η ρήτρα στη βασική τιμή , βάλανε σε λογαριασμούς "αναδρομική χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής "

- Απο 1/8/22 η εταιρία ανακοίνωνε έκπτωση που θα έβγαινε τον επόμενο μήνα (loyal pass). Αλλά δεν ήταν μόνο αυτό , είχε τον όρο θα πιστώνεται προκαταβολικά και ουσιαστικά πήγανε να φάνε την έκπτωση του Αυγούστου (το κατάλαβε μόνο ο @ekrepali) και μετά απο παρέμβαση της ΡΑΕ κόψανε τα κολπάκια

_________________________

Σε ποιο πρόσφατα :

- Κάποια μέλη αναφέρανε οτι σαν κατανάλωση πήραν ένδειξη του ΔΕΔΔΗΕ που αφορούσε προηγούμενο εκκαθαριστικό με αποτέλεσμα μπορεί μεν ο τελικός του προηγούμενου πάροχου να ήταν μηδενικός από χρέωση ενέργειας , ο λογαριασμός όμως που έβγαλε η ελπέ είχε πολλές κιλοβατώρες μαζεμένες σε μικρό χρονικό διάστημα , με αποτέλεσμα να φουσκώσουν οι ΥΚΩ (και να μην καλύπτει και η επιδότηση)

- Αρχικά δε δεχόταν ένδειξη πελάτη και αν δεν επέμενε κάποιος να αναγράφεται στην αίτηση , περίμενε πότε θα αξιωθεί ο ΔΕΔΔΗΕ να περάσει για επιτόπια (ενώ δε χρειάζεται κανονικά). Τώρα με τις τελευταίες αιτήσεις το ξεπέρασε το θέμα , τουλάχιστον έτσι δείχνει

- Ενώ ακολούθησε τη μόδα που κάνουν οι περισσότεροι πάροχοι , βγάζοντας νέο πρόγραμμα (green economy) , αντί να ρίξει τιμές στο παλιό , ήταν η μόνη εταιρία που εκτόξευσε τις τιμές του παλιού economy (το μήνα Ιούλιο)

ελπίζω να μη συμπληρώσω άλλα αργότερα 😁

 

4 ώρες πριν, heavygamer είπε

ια το Φυσικό Αέριο και το πρόγραμμα ΡΕΥΜΑ ΟΙΚΙΑΚΟ MAXI FREE+ :

  1. @korakios γιατί στο excel σου λες: Προσοχή πιθανότητα συνδρομής μετά το μηχανισμό. Τι εννοείς μηχανισμό; Μήπως εννοείς την αναστολή της ρήτρας έως και 31/12/2023;

με τον όρο μηχανισμό εννοώ την ενσωμάτωση ρήτρας στις δημοσιευμένες τιμές μέχει 31/12/23 (δεν έγινε ποτέ αναστολή/κατάργηση ρήτρας)

Τώρα για το "πιθανότητα συνδρομής" , εννοώ οτι περιέχονται στον τιμοκατάλογο οι συνδρομές (απο 1/1/24) , μπορεί μεν να είναι με διακριτή διαγραφή όπως ανέβασες

Spoiler

image.png.0e77e42ae2eb5c3d66f0a3876ee2b36c.png

αλλά υπάρχει (και παλιότερα δεν υπήρχε διαγραφή) . Επομένως το νου σας όταν το αργότερο μέχρι Νοέμβριο , θα πρέπει να έχετε λάβει ατομική ειδοποίηση με το τι θα ισχύει απο το 2024

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

 

βλέπω τώρα οτι είναι 20€ στο χέρι , δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος , ότι έχει αναφερθεί εδώ

https://elpedisonfriends.gr/

τώρα αν είναι spam 5ψήφιο με χρέωση , μη βαράς 😛

Εξαιρετικά ενδιαφέρον αυτό!!!!!

Την τρίτη μεσημέρι έκλεισα την συμφωνία να πάω ελπεντισον.

Δεν το είχα δει και τους είπα στο μιλητο τι όφελος έχω να συστήσω κάποιον στην ελπεντισον: μου είπαν 20€ Σκλαβενίτη αλλά ΜΟΝΟ για σένα !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Εγώ δηλαδή αν μείνω 7-10 ημέρες στην nrg θα προλάβω να πάρω την κάρτα; Δηλαδή να την στείλουν εννοώ…

κάρτα βγαζεις από εκεί και είναι και ψηφιακή

μετά τη δηλώνεις εκεί

7-10 μέρες χλωμό , δεν ξέρω αν το τελευταίο έτος έβγαλε κάποιος να μας πει τι παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, korakios είπε

 

βλέπω τώρα οτι είναι 20€ στο χέρι , δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος , ότι έχει αναφερθεί εδώ

https://elpedisonfriends.gr/

τώρα αν είναι spam 5ψήφιο με χρέωση , μη βαράς 😛

Ενώ έχω κάνει εγγραφή στο myelpedison από την Παρασκευή, όταν βάζω το ΑΦΜ μου στο elpedison friends, το λέει: ΆΓΝΩΣΤΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ενώ έχω κάνει εγγραφή στο myelpedison από την Παρασκευή, όταν βάζω το ΑΦΜ μου στο elpedison friends, το λέει: ΆΓΝΩΣΤΟ!

με βάρκα την ελπέδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ενώ έχω κάνει εγγραφή στο myelpedison από την Παρασκευή, όταν βάζω το ΑΦΜ μου στο elpedison friends, το λέει: ΆΓΝΩΣΤΟ!

Ναι και σε μένα το ίδιο. Προφανώς γιατί δεν ισχύει πλέον μου είπαν… μόνο δωροεπιταγές Σκλαβενίτη δίνουν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ @korakios για την άμεση και επεξηγηματική απάντησή σου! Πάντα μας βοηθάς! Μήπως ξέρεις να μου απαντήσεις και σε κάποιες απο τις υπόλοιπες ερωτήσεις που έκανα για την Elpedison ή και το Φυσικό Αέριο; (Για δικές μας μετρήσεις, εγγύηση κτλ) Είναι στο spoiler.  Λες να ζητήσουν πίσω το 80αρι αν φύγω στο 2ο μήνα;  Δεν μου αρέσει καθόλου αυτός ο ενεργειακός τουρισμός καθώς πάντα περιλαμβάνει καταγγελίες, αμφισβητήσεις, τηλεφωνήματα, ΡΑΕ και όλα τα καλά... 

Εσύ τι θα έκανες στην περίπτωσή μου για τα στοιχεία και τις τιμές που έδωσα; Εσύ ήσουν πελάτης Elpedison; Τώρα που είσαι; Σε ποιο ενεργειακό νησί παραθερίζεις;; Σε ευχαριστώ! 🙂

Παιδιά πείτε απόψεις

Spoiler
1 ώρα πριν, heavygamer είπε

Καλησπέρα παιδιά! @korakios, @ekrepali και λοιποί συμφορουμίτες χρειάζομαι την βοήθειά σας. Είμαι στη ΔΕΗ στο myHome Open (με νυκτερινό) με το 0,15 ημέρα και 0,11 νύxτα. Έχω επίσης πληρώσει εγγύηση 100 ευρώ γιατί δεν θέλω πάγια εντολή. Γενικά η κατανάλωσή μου είναι είτε 490 ή 520 kwh ανα μήνα όμως το καλοκαίρι έφτασε τα 980kwh ξεχωριστά για τους μήνες Ιούλιο- Αύγουστο λόγω των κλιματιστικών. Σκέφτομαι να αλλάξω εταιρεία και έχω κάποιες ερωτήσεις:

Για την Elpedison και το πρόγραμμα ELPEDISON Green Economy:

  1. @korakios γιατί στο excel σου λες: Προσοχή με τη συγκεκριμένη εταιρεία; Ξέρω ότι όλες οι εταιρείες κάνουν διάφορα κόλπα, αλλά υπάρχει τώρα κάποια κρυφή χρέωση ή κάποιος "επικίνδυνος" όρος ή τακτική της εταιρείας που συμβαίνει ακόμη και τώρα μετά την αναστολή της ρήτρας μέχρι 31/12/2023;
  2. Για εμένα που δεν θέλω πάγια εντολή ξέρει κάποιος πόση είναι η εγγύηση;
  3. Μπορώ να καταχωρώ τις δικές μου ενδείξεις στο site τους;  Αν ναι, τότε κάθε πότε βάζεις ένδειξη, δηλαδή σε ειδοποιεί με SMS όπως η ΔΕΗ στο self-meter; Σε καμμία περίπτωση δεν θέλω δικούς τους έναντι γιατί πάντα είναι εκτός πραγματικότητας! Δεν βρίσκω τίποτα στο site τους!
  4. Υπάρχει κάποιος που να βάζει δικές του μετρήσεις και αυτοί να τις αγνοούν και να στέλνουν πάλι έναντι; Ρωτάω γιατί δεν θέλω να μπλέξω με τηλεφωνήματα, αμφισβητήσεις λογαριασμών και ΡΑΕ!
  5. Στο site https://www.elpedison.gr/el/gia-to-spiti/revma/elpedison-green-economy_132935/  γράφουν:

*Υπάρχει πιθανότητα αναπροσαρμογής της χρέωσης προμήθειας, σύμφωνα με όσα ορίζονται στον όρο 6 της Σύμβασης Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας. Δείτε εδώ ένα ενδεικτικό παράδειγμα του τρόπου υπολογισμού της αναπροσαρμογής

Αυτά είναι για μετά τις 1/1/2024 ή θα γίνει και τώρα κάποια ανατίμηση;

  1. Αν κάποιος φύγει μετά από 1 μήνα θα ζητήσουν πίσω τα 80 ευρώ;
  2. Οπότε τελική τιμή είναι 0,080 kwh και 3,5 πάγιο ανεξαρτήτως κατανάλωσης;

Για το Φυσικό Αέριο και το πρόγραμμα ΡΕΥΜΑ ΟΙΚΙΑΚΟ MAXI FREE+ :

  1. @korakios γιατί στο excel σου λες: Προσοχή πιθανότητα συνδρομής μετά το μηχανισμό. Τι εννοείς μηχανισμό; Μήπως εννοείς την αναστολή της ρήτρας έως και 31/12/2023; Άρα αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι μόλις ξαναμπούν οι ρήτρες από 1/1/2024 θα χρεώσουν και συνδρομή εφάπαξ 70 ευρώ;;
  2. Βρήκα τους όρους τους από site συνεργάτη τους (Δεν ξέρω αν είναι οι πιο πρόσφατοι)  Site:

https://wc.gr/product/%cf%81%ce%b5%cf%8d%ce%bc%ce%b1-%ce%bf%ce%b9%ce%ba%ce%b9%ce%b1%ce%ba%cf%8c-maxi-free-plus/

Τους επισύναψα με κάποια υπογράμμιση HP_GeneralConditions_v8_4.pdf 148.65 kB · 2 downloads    HR_MainPricelist_ExtraServices_v8_5se_JUN23.pdf 521.98 kB · 2 downloads

@korakios αφού η συνδρομή έχει διαγραφεί με γραμμή, πώς θα χρεωθεί μετά αφού εγώ υπογράφω αυτό το έγγραφο; Σε σενάριο όπου κάποια στιγμή θα χρεωθεί, χρεώνεται απευθείας 70 ευρώ; Βέβαια έχει κάτι που αναφέρει τη χρέωση προς το τέλος της 1ης σελίδας (το υπογράμμισα)

  1. Μήπως ξέρει κάποιος πόση είναι η εγγύηση για εμένα που δεν θέλω πάγια εντολή;

Μήπως τελικά να μείνω στη ΔΕΗ;; Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, heavygamer είπε
  1. Στο site https://www.elpedison.gr/el/gia-to-spiti/revma/elpedison-green-economy_132935/  γράφουν:

*Υπάρχει πιθανότητα αναπροσαρμογής της χρέωσης προμήθειας, σύμφωνα με όσα ορίζονται στον όρο 6 της Σύμβασης Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας. Δείτε εδώ ένα ενδεικτικό παράδειγμα του τρόπου υπολογισμού της αναπροσαρμογής

Αυτά είναι για μετά τις 1/1/2024 ή θα γίνει και τώρα κάποια ανατίμηση;

μετά τις 1/1/2024

1 ώρα πριν, heavygamer είπε

Αν κάποιος φύγει μετά από 1 μήνα θα ζητήσουν πίσω τα 80 ευρώ;

δεν αναγράφουν οι όροι κάτι τέτοιο αλλά άγνωστο

1 ώρα πριν, heavygamer είπε

Οπότε τελική τιμή είναι 0,080 kwh και 3,5 πάγιο ανεξαρτήτως κατανάλωσης;

για Σεπ 0,08 και τα 3,5€ είναι υπηρεσία green . Τώρα αν χρεώσουν κανα 12μηνο υπηρεσίας στο τέλος (άσχετο που δεν αναγράφεται κάτι τέτοιο) πάλι αγνωστο

12 λεπτά πριν, heavygamer είπε

Εσύ ήσουν πελάτης Elpedison; Τώρα που είσαι; Σε ποιο ενεργειακό νησί παραθερίζεις;;

😂

τώρα έφτασα στο ελπεδονήσι για τα 80€ 😁 Υπόψιν οτι απο τηλ λέγανε οτι είναι για την ενέργεια , σε άλλο πρόγραμμα όμως μέλος πόσταρε λογαριασμό (economy όχι green) και αφαιρείται στο σύνολο λογαριασμού

_______________

εγγύηση 50€ μου είπαν στην ελπέ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Ναι και σε μένα το ίδιο. Προφανώς γιατί δεν ισχύει πλέον μου είπαν… μόνο δωροεπιταγές Σκλαβενίτη δίνουν.. 

Μάλιστα, ΜΟΝΟ για εμένα. ΟΧΙ, για αυτόν που φέρνω!

11 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Ναι και σε μένα το ίδιο. Προφανώς γιατί δεν ισχύει πλέον μου είπαν… μόνο δωροεπιταγές Σκλαβενίτη δίνουν.. 

Βέβαια, αυτό έχει ένα καλό και μια απορία:

Το καλό είναι ότι αν δεν τηρησει το 6μηνο αυτός που θα φέρεις, πως θα στην πάρουν ΠΙΣΩ ?

Η απορία είναι: πως θα πάρεις την επιταγή? Ταχυδρομικα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μάλιστα, ΜΟΝΟ για εμένα. ΟΧΙ, για αυτόν που φέρνω!

Βέβαια, αυτό έχει ένα καλό και μια απορία:

Το καλό είναι ότι αν δεν τηρησει το 6μηνο αυτός που θα φέρεις, πως θα στην πάρουν ΠΙΣΩ ?

Η απορία είναι: πως θα πάρεις την επιταγή? Ταχυδρομικα ?

Ναι ταχυδρομικά. Αλλά δεν υπάρχει όρος παραμονής 6μηνου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, favou2000 είπε

Το μνμ αργεί καμιά φορά μπορεί και να το ξεχάσουν.Πηγαινε στο myelpedison και στο μετράω την κατανάλωση μου.Θα σου βγάλει κάτω κάτω ημερομηνία τελευταίας ένδειξης και την ένδειξη.Απο τότε είσαι στο νέο πρόγραμμα.Εννοειτε ότι έχεις επιλέξει τον νεο μετρητή. 

ευχαριστώ για την βοήθεια...πραγματικά εκεί υπάρχουν όλα τα στοιχεία και φαίνεται πως είμαι στην εταιρία από 28.08. Εδώ όμως μου δημιουργήθηκαν μια σειρά νέων απορροιών και θα ήθελα την βοήθειά σας:

  1. οι ενδείξεις είναι αυτές που είχα δώσει εγώ 24.08 και στο σύστημα φαίνεται πως έχουν δωθεί από ΔΕΔΔΗΕ με 28.08. Τι σημαίνει στην πράξη αυτο, σε σχέση και με την χρέωση που θα έχω από την Zeniθ?
  2. η επόμενη καταμέτρηση της ΔΕΔΔΗΕ την δείχνει για 04.09, ενώ μου δίνει περιθώριο για δική μου καταχώριση μέχρι 11.09. Τι κάνω?
  3. Αν πάρει είτε την καταχώριση της ΔΕΔΔΗΕ 04.09 είτε την δική μου μέχρι 11.09, θα εκδώσει 1ο λογαριασμό για 5 με 10 μέρες (από 28.08)?
    Spoiler

    image.png.732a5a50b2d29189e1a025db25980870.pngimage.png.732a5a50b2d29189e1a025db25980870.png

     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, akisdg είπε

οι ενδείξεις είναι αυτές που είχα δώσει εγώ 24.08 και στο σύστημα φαίνεται πως έχουν δωθεί από ΔΕΔΔΗΕ με 28.08. Τι σημαίνει στην πράξη αυτο, σε σχέση και με την χρέωση που θα έχω από την Zeniθ?

θα βγει τελικός απο Ζενίθ με χρέωση μέχρι τις κιλοβατώρες που έδωσες

57 λεπτά πριν, akisdg είπε

η επόμενη καταμέτρηση της ΔΕΔΔΗΕ την δείχνει για 04.09, ενώ μου δίνει περιθώριο για δική μου καταχώριση μέχρι 11.09. Τι κάνω?

τίποτα , εκτός αν δεν έχει πρόσβαση ο υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ

57 λεπτά πριν, akisdg είπε

Αν πάρει είτε την καταχώριση της ΔΕΔΔΗΕ 04.09 είτε την δική μου μέχρι 11.09, θα εκδώσει 1ο λογαριασμό για 5 με 10 μέρες (από 28.08)?

κανονικά έτσι πρέπει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...