Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 minutes ago, desiro said:

Το Power On Home - με το αρνητικο παγιο γτ ενω διαφημιζει εκπτωση συνεπειας -50% , εχει δημοσιευμενη τιμη 0,135? Δλδ η πραγματικη του τιμη ειναι 0,27? το ειχα κανει αρχες Ιουνιου γτ εχω πολυ μικρη καταναλωση (περιπου 300kwh 4μηνο ) αλλα σκεφτομαι να παω προς elpedison green λογω το δωρου των 80 ευρω,,,

Θα κανω καλα ή θα φάω τα μούτρα μου? Δωστε γνωμες σας πιο ειδικοι παρακαλω!!!

Αντί για green economy πήγαινε στο σκέτο economy που δεν έχει πάγιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, dasnowy said:

Αντί για green economy πήγαινε στο σκέτο economy που δεν έχει πάγιο. 

To green έχει τιμή 0.08 και 80 ευρώ δώρο. Το economy 0.12 και δεν έχει 80ευρω δώρο. Με ποια λογική να πάει στο economy;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ekrepali είπε

To green έχει τιμή 0.08 και 80 ευρώ δώρο. Το economy 0.12 και δεν έχει 80ευρω δώρο. Με ποια λογική να πάει στο economy;

Παντως απ οτι καταλαβα πρεπει να φυγω ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, ekrepali said:

To green έχει τιμή 0.08 και 80 ευρώ δώρο. Το economy 0.12 και δεν έχει 80ευρω δώρο. Με ποια λογική να πάει στο economy;

Έχει 80 ευρώ δώρο το economy. Όλα έχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Δες και το εξής: ο προηγούμενος πάροχος, έβγαλε τον τελικό λογαριασμό ?

Ο προηγούμενος πάροχος ήταν η ΔΕΗ και δεν έβγαλε ακόμη λογαριασμό.

Δοκιμή πριν λίγο στην ΕΛΠΕ, αλλά ακόμη μου λέει να επικοινωνήσω με εξυπηρέτηση. Θα κάνω μια δοκιμή αύριο και μια τη Δευτέρα. Μετά τηλέφωνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά σχετικά με την εκπροσώπηση στην elpedison, εχουμε και λέμε:

  1. η τελική αποστολή των εγγράφων και του email συμφωνίας στο νέο πρόγραμμα έγινε την πέμπτη 24.08.2023
  2. την τετάρτη 30.09.2023, με καλεσαν από την zeniθ, να με ρωτήσουν γιατί θέλω να φύγω κλπ
  3. μέχρι και σημερα δεν εχω λαβει ακόμα κανενα ενημερωτικό sms ότι εχει γίνει η αλλαγή.
  4. με τον ΔΔΕΔΥΕ δεν ασχολούμε καθόλου, για τους γνωστούς λόγους😂
  5. μετά και από όσα διάβασα από εσάς στις τελευταίες 3 σελίδες, προσπάθησα πριν απο λίγο να κάνω εγγραφή στο myelpedison να δω τι θα μου βγάλει.
  6. βάζωντας τον ΑΦΜ μου έβγαλε ότι ήδη υπάρχει λογαριασμός (σημείωση ότι ήμουν πελάτης και πριν 4 χρόνια). Τότε με χρήση των παλαιών κωδικών που είχα, διαπιστώνω ότι έχει ενεργοποιηθεί το νέο πρόγραμμα (φυσικά δεν έχω εικόνα από πότε)
  7. επίσης είδα και στην παροχή ότι έχει αλλάξει το τελευταίο ψηφίο (+1 από την Zeniθ)
  8. άρα λογικά είμαι πλέον στην εταιρία χωρίς καν να έχω λάβει ενημέρωση γιαυτό, να μην γνωρίζω από πότε, να μην έχω δημιουργήσει νέο λογαριασμό αλλά να έχει ενεργοποιηθεί ο παλαιότερος που είχα...🤣

Να δούμε τι άλλο με περιμένει😂

Spoiler

image.png.919b30c86dcfa151a2533d13d9e6fbb8.pngimage.png.919b30c86dcfa151a2533d13d9e6fbb8.png

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, desiro είπε

Το Power On Home - με το αρνητικο παγιο γτ ενω διαφημιζει εκπτωση συνεπειας -50% , εχει δημοσιευμενη τιμη 0,135?

το 50% αφορά για μετά το μηχανισμό

τώρα το έχει στο site ξεκάθαρα 0,175-0,07

11 ώρες πριν, desiro είπε

(περιπου 300kwh 4μηνο ) αλλα σκεφτομαι να παω προς elpedison green λογω το δωρου των 80 ευρω,,,

Θα κανω καλα ή θα φάω τα μούτρα μου? Δωστε γνωμες σας πιο ειδικοι παρακαλω!!!

με τόσο μικρή κατανάλωση κυνηγάς τα δώρα

όσο για economy vs green δεν θα έχεις διαφορές (edit σημαντικό , με προϋπόθεση οτι τα 80€ η ελπέ τα δίνει στο λογαριασμό όπως και ανέβηκε ένας λογαριασμός και όχι στην κατανάλωση όπως λένε οι υπάλληλοι)

προσωπικά θα πήγαινα στο green μιας και είναι πιο φρέσκο πρόγραμμα (άρα μικρότερη πιθανότητα να το βαρέσει)

η διαφορά για Σεπ είναι

300/4*(0,12-0,08)=3€ vs 3,5€ το πάγιο , άρα αμελητέο

αφού πάρεις τα 80€ πας Ηρών για το 50άρι , μετά ίσως σε ακριβό πρόγραμμα της NRG για τα 25€ σε καύσιμα και μετά ξανά Ηρών για επιπλέον 50άρι (εκτός αν παίξει κάποια άλη προσφορά απο εταιρία)

_______________________

αν πας ελπε , ζήτα κωδικό απο μέλος που είναι ήδη εδώ για να πάρει 20€ κάρτας Σκλαβενίτη (να βοηθάμε ο ένας τον άλλον εδώ) . (και αργότερα με Ηρών για 20€ δώρο) . Οι υπόλοιποι μη σπαμάρετε σε pm , αν κάποιος θέλει κωδικό θα το ζητήσει δημόσια πρώτα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, korakios είπε

το 50% αφορά για μετά το μηχανισμό

τώρα το έχει στο site ξεκάθαρα 0,175-0,07

με τόσο μικρή κατανάλωση κυνηγάς τα δώρα

όσο για economy vs green δεν θα έχεις διαφορές (edit σημαντικό , με προϋπόθεση οτι τα 80€ η ελπέ τα δίνει στο λογαριασμό όπως και ανέβηκε ένας λογαριασμός και όχι στην κατανάλωση όπως λένε οι υπάλληλοι)

προσωπικά θα πήγαινα στο green μιας και είναι πιο φρέσκο πρόγραμμα (άρα μικρότερη πιθανότητα να το βαρέσει)

η διαφορά για Σεπ είναι

300/4*(0,12-0,08)=3€ vs 3,5€ το πάγιο , άρα αμελητέο

αφού πάρεις τα 80€ πας Ηρών για το 50άρι , μετά ίσως σε ακριβό πρόγραμμα της NRG για τα 25€ σε καύσιμα και μετά ξανά Ηρών για επιπλέον 50άρι (εκτός αν παίξει κάποια άλη προσφορά απο εταιρία)

_______________________

αν πας ελπε , ζήτα κωδικό απο μέλος που είναι ήδη εδώ για να πάρει 20€ κάρτας Σκλαβενίτη (να βοηθάμε ο ένας τον άλλον εδώ) . (και αργότερα με Ηρών για 20€ δώρο) . Οι υπόλοιποι μη σπαμάρετε σε pm , αν κάποιος θέλει κωδικό θα το ζητήσει δημόσια πρώτα

Α ρε Κορακιε !! Σε ευχαριστω πολυ!! Φοβερη επεξηγηση για το τι κινησεις πρεπει να κανω!! Θα παω αυριο ή μεθαυριο σε καταστημα να κανω το green οποτε οποιος καλος συμφορπυμιτης εχει κανα κωδικο ειναι ευπροσδεκτος (ειτε δημοσια, ειτε σε pm)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, akisdg είπε

Λοιπόν παιδιά σχετικά με την εκπροσώπηση στην elpedison, εχουμε και λέμε:

  1. η τελική αποστολή των εγγράφων και του email συμφωνίας στο νέο πρόγραμμα έγινε την πέμπτη 24.08.2023
  2. την τετάρτη 30.09.2023, με καλεσαν από την zeniθ, να με ρωτήσουν γιατί θέλω να φύγω κλπ
  3. μέχρι και σημερα δεν εχω λαβει ακόμα κανενα ενημερωτικό sms ότι εχει γίνει η αλλαγή.
  4. με τον ΔΔΕΔΥΕ δεν ασχολούμε καθόλου, για τους γνωστούς λόγους😂
  5. μετά και από όσα διάβασα από εσάς στις τελευταίες 3 σελίδες, προσπάθησα πριν απο λίγο να κάνω εγγραφή στο myelpedison να δω τι θα μου βγάλει.
  6. βάζωντας τον ΑΦΜ μου έβγαλε ότι ήδη υπάρχει λογαριασμός (σημείωση ότι ήμουν πελάτης και πριν 4 χρόνια). Τότε με χρήση των παλαιών κωδικών που είχα, διαπιστώνω ότι έχει ενεργοποιηθεί το νέο πρόγραμμα (φυσικά δεν έχω εικόνα από πότε)
  7. επίσης είδα και στην παροχή ότι έχει αλλάξει το τελευταίο ψηφίο (+1 από την Zeniθ)
  8. άρα λογικά είμαι πλέον στην εταιρία χωρίς καν να έχω λάβει ενημέρωση γιαυτό, να μην γνωρίζω από πότε, να μην έχω δημιουργήσει νέο λογαριασμό αλλά να έχει ενεργοποιηθεί ο παλαιότερος που είχα...🤣

Να δούμε τι άλλο με περιμένει😂

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.919b30c86dcfa151a2533d13d9e6fbb8.pngimage.png.919b30c86dcfa151a2533d13d9e6fbb8.png

 

Το μνμ αργεί καμιά φορά μπορεί και να το ξεχάσουν.Πηγαινε στο myelpedison και στο μετράω την κατανάλωση μου.Θα σου βγάλει κάτω κάτω ημερομηνία τελευταίας ένδειξης και την ένδειξη.Απο τότε είσαι στο νέο πρόγραμμα.Εννοειτε ότι έχεις επιλέξει τον νεο μετρητή. 

Επεξ/σία από favou2000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, akisdg είπε

Λοιπόν παιδιά σχετικά με την εκπροσώπηση στην elpedison, εχουμε και λέμε:

  1. η τελική αποστολή των εγγράφων και του email συμφωνίας στο νέο πρόγραμμα έγινε την πέμπτη 24.08.2023
  2. την τετάρτη 30.09.2023, με καλεσαν από την zeniθ, να με ρωτήσουν γιατί θέλω να φύγω κλπ
  3. μέχρι και σημερα δεν εχω λαβει ακόμα κανενα ενημερωτικό sms ότι εχει γίνει η αλλαγή.
  4. με τον ΔΔΕΔΥΕ δεν ασχολούμε καθόλου, για τους γνωστούς λόγους😂
  5. μετά και από όσα διάβασα από εσάς στις τελευταίες 3 σελίδες, προσπάθησα πριν απο λίγο να κάνω εγγραφή στο myelpedison να δω τι θα μου βγάλει.
  6. βάζωντας τον ΑΦΜ μου έβγαλε ότι ήδη υπάρχει λογαριασμός (σημείωση ότι ήμουν πελάτης και πριν 4 χρόνια). Τότε με χρήση των παλαιών κωδικών που είχα, διαπιστώνω ότι έχει ενεργοποιηθεί το νέο πρόγραμμα (φυσικά δεν έχω εικόνα από πότε)
  7. επίσης είδα και στην παροχή ότι έχει αλλάξει το τελευταίο ψηφίο (+1 από την Zeniθ)
  8. άρα λογικά είμαι πλέον στην εταιρία χωρίς καν να έχω λάβει ενημέρωση γιαυτό, να μην γνωρίζω από πότε, να μην έχω δημιουργήσει νέο λογαριασμό αλλά να έχει ενεργοποιηθεί ο παλαιότερος που είχα...🤣

Να δούμε τι άλλο με περιμένει😂

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.919b30c86dcfa151a2533d13d9e6fbb8.pngimage.png.919b30c86dcfa151a2533d13d9e6fbb8.png

 

Καλημερα... Αν θα παρεις τηλεφωνο στον Δεδδηε θα ρωτησεις ποτε εγινε η αλλαγη..Αν εχει γινει....Αυτοι μπορουν να το δουν... Ειναι οι αρμοδιοι για τις αλλαγες γενικοτερα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2023 στις 8:42 ΠΜ, Greg29M είπε

καλό είναι να το πάρεις γραπτά αυτό με το 50ευρω από προτεργια

Ναι η αλήθεια είναι ότι στο καινούριο συμβόλαιο δεν το γράφει θα τους πάρω αύριο τηλέφωνο και άμα μου κάνουν κασκαρικα την κάνω για elpedison 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

 

αφού πάρεις τα 80€ πας Ηρών για το 50άρι , μετά ίσως σε ακριβό πρόγραμμα της NRG για τα 25€ σε καύσιμα και μετά ξανά Ηρών για επιπλέον 50άρι (εκτός αν παίξει κάποια άλη προσφορά απο εταιρία)

_______________________

αν πας ελπε , ζήτα κωδικό απο μέλος που είναι ήδη εδώ για να πάρει 20€ κάρτας Σκλαβενίτη (να βοηθάμε ο ένας τον άλλον εδώ) . (και αργότερα με Ηρών για 20€ δώρο) . Οι υπόλοιποι μη σπαμάρετε σε pm , αν κάποιος θέλει κωδικό θα το ζητήσει δημόσια πρώτα

για το 25αρι σε καύσιμα στην nrg ποιες είναι οι προϋποθέσεις (αν υπάρχουν όροι κρυφοί δηλαδή) και σε ποιο από τα προγράμματα της το παίρνεις και σε ποσο διάστημα το στέλνουν από την εκπροσώπηση ; 

Και όσον αφορά τον κωδικό από μέλος του φόρουμ για δωροεπιταγή Σκλαβενίτη τι εννοείς; Κάποιος να πάει ΕΛΠΕ και να πει ότι τον σύστησε ο τάδε από το φόρουμ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! @korakios, @ekrepali και λοιποί συμφορουμίτες χρειάζομαι την βοήθειά σας. Είμαι στη ΔΕΗ στο myHome Open (με νυκτερινό) με το 0,15 ημέρα και 0,11 νύxτα. Έχω επίσης πληρώσει εγγύηση 100 ευρώ γιατί δεν θέλω πάγια εντολή. Γενικά η κατανάλωσή μου είναι είτε 490 ή 520 kwh ανα μήνα όμως το καλοκαίρι έφτασε τα 980kwh ξεχωριστά για τους μήνες Ιούλιο- Αύγουστο λόγω των κλιματιστικών. Σκέφτομαι να αλλάξω εταιρεία και έχω κάποιες ερωτήσεις:

Για την Elpedison και το πρόγραμμα ELPEDISON Green Economy:

  1. @korakios γιατί στο excel σου λες: Προσοχή με τη συγκεκριμένη εταιρεία; Ξέρω ότι όλες οι εταιρείες κάνουν διάφορα κόλπα, αλλά υπάρχει τώρα κάποια κρυφή χρέωση ή κάποιος "επικίνδυνος" όρος ή τακτική της εταιρείας που συμβαίνει ακόμη και τώρα μετά την αναστολή της ρήτρας μέχρι 31/12/2023;
  2. Για εμένα που δεν θέλω πάγια εντολή ξέρει κάποιος πόση είναι η εγγύηση;
  3. Μπορώ να καταχωρώ τις δικές μου ενδείξεις στο site τους;  Αν ναι, τότε κάθε πότε βάζεις ένδειξη, δηλαδή σε ειδοποιεί με SMS όπως η ΔΕΗ στο self-meter; Σε καμμία περίπτωση δεν θέλω δικούς τους έναντι γιατί πάντα είναι εκτός πραγματικότητας! Δεν βρίσκω τίποτα στο site τους!
  4. Υπάρχει κάποιος που να βάζει δικές του μετρήσεις και αυτοί να τις αγνοούν και να στέλνουν πάλι έναντι; Ρωτάω γιατί δεν θέλω να μπλέξω με τηλεφωνήματα, αμφισβητήσεις λογαριασμών και ΡΑΕ!
  5. Στο site https://www.elpedison.gr/el/gia-to-spiti/revma/elpedison-green-economy_132935/  γράφουν:

*Υπάρχει πιθανότητα αναπροσαρμογής της χρέωσης προμήθειας, σύμφωνα με όσα ορίζονται στον όρο 6 της Σύμβασης Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας. Δείτε εδώ ένα ενδεικτικό παράδειγμα του τρόπου υπολογισμού της αναπροσαρμογής

Αυτά είναι για μετά τις 1/1/2024 ή θα γίνει και τώρα κάποια ανατίμηση;

  1. Αν κάποιος φύγει μετά από 1 μήνα θα ζητήσουν πίσω τα 80 ευρώ;
  2. Οπότε τελική τιμή είναι 0,080 kwh και 3,5 πάγιο ανεξαρτήτως κατανάλωσης;

Για το Φυσικό Αέριο και το πρόγραμμα ΡΕΥΜΑ ΟΙΚΙΑΚΟ MAXI FREE+ :

  1. @korakios γιατί στο excel σου λες: Προσοχή πιθανότητα συνδρομής μετά το μηχανισμό. Τι εννοείς μηχανισμό; Μήπως εννοείς την αναστολή της ρήτρας έως και 31/12/2023; Άρα αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι μόλις ξαναμπούν οι ρήτρες από 1/1/2024 θα χρεώσουν και συνδρομή εφάπαξ 70 ευρώ;;
  2. Βρήκα τους όρους τους από site συνεργάτη τους (Δεν ξέρω αν είναι οι πιο πρόσφατοι)  Site:

https://wc.gr/product/%cf%81%ce%b5%cf%8d%ce%bc%ce%b1-%ce%bf%ce%b9%ce%ba%ce%b9%ce%b1%ce%ba%cf%8c-maxi-free-plus/

Τους επισύναψα με κάποια υπογράμμισηHP_GeneralConditions_v8_4.pdf  HR_MainPricelist_ExtraServices_v8_5se_JUN23.pdf

@korakios αφού η συνδρομή έχει διαγραφεί με γραμμή, πώς θα χρεωθεί μετά αφού εγώ υπογράφω αυτό το έγγραφο; Σε σενάριο όπου κάποια στιγμή θα χρεωθεί, χρεώνεται απευθείας 70 ευρώ; Βέβαια έχει κάτι που αναφέρει τη χρέωση προς το τέλος της 1ης σελίδας (το υπογράμμισα)

  1. Μήπως ξέρει κάποιος πόση είναι η εγγύηση για εμένα που δεν θέλω πάγια εντολή;

Μήπως τελικά να μείνω στη ΔΕΗ;; Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Greg29M είπε

για το 25αρι σε καύσιμα στην nrg ποιες είναι οι προϋποθέσεις (αν υπάρχουν όροι κρυφοί δηλαδή) και σε ποιο από τα προγράμματα της το παίρνεις και σε ποσο διάστημα το στέλνουν από την εκπροσώπηση ; 

προς το παρών μόνο το ακριβό adapt δίνει , δλδ είναι για πολύ μικρές καταναλώσεις

κρυφοί όροι , όχι δεν έχει , απλά πρέπει να δηλώσεις την κάρτα shell γρήγορα μιας και κάνει μήνα τουλάχιστον να μπει (όσο θυμάμαι δλδ, έχω και καιρό που έφυγα)

11 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Και όσον αφορά τον κωδικό από μέλος του φόρουμ για δωροεπιταγή Σκλαβενίτη τι εννοείς; Κάποιος να πάει ΕΛΠΕ και να πει ότι τον σύστησε ο τάδε από το φόρουμ; 

βλέπω τώρα οτι είναι 20€ στο χέρι , δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος , ότι έχει αναφερθεί εδώ

https://elpedisonfriends.gr/

τώρα αν είναι spam 5ψήφιο με χρέωση , μη βαράς 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

προς το παρών μόνο το ακριβό adapt δίνει , δλδ είναι για πολύ μικρές καταναλώσεις

κρυφοί όροι , όχι δεν έχει , απλά πρέπει να δηλώσεις την κάρτα shell γρήγορα μιας και κάνει μήνα τουλάχιστον να μπει (όσο θυμάμαι δλδ, έχω και καιρό που έφυγα)

 

Εγώ δηλαδή αν μείνω 7-10 ημέρες στην nrg θα προλάβω να πάρω την κάρτα; Δηλαδή να την στείλουν εννοώ…

Επεξ/σία από Greg29M
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...