Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Δουλεύει και Σάββατο το σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ... τις περισσότερες φορές πάντως σκαλώνει το Σάββατο και πάει την επόμενη εργάσιμη.

Για το myelpedison πολύ βιάζεσαι. 😝 10-15 μέρες αν είσαι τυχερός. Eπίσης αν δε λάβεις λογαριασμό σε εύλογο χρονικό διάστημα μετά την εκκαθαριστική καταμέτρηση, στείλε mail και ζήτα γραπτή βεβαίωση εκπροσώπησης. Εμένα μου τη στείλανε. Αν και δε νομίζω να χρειαστεί στη περίπτωση σου γιατί δε θα κάνεις απόσβεση τα 80 ευρώ απ'το 1ο μήνα.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/page/716/#comment-59921871

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

 

Αρχικά κάνε αυτό που λέει ο κοράκιος. Επίσης για πες λίγο... η καταμέτρηση που έκανε ο ΔΕΔΔΗΕ ήταν έκτακτη ή προγραμματισμένη 4μηνου;

Έκτακτη λόγω αλλαγής παρόχου. Χτες που μίλησα με elpe για να δω γιατί αργούν αφού έγινε η μέτρηση μου λέει χρειάζεται να τους ενημερώσουν από ΔΕΔΔΗΕ για τη μέτρηση και μετά. Θα περιμένω μέχρι Δευτέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

επειδη αρχισα το διαβασμα γιατι θα γινω και εγω τουριστας σε 2 μηνες...

πως ακριβως ειναι τετραμηνο αφου καθε μηνα αλλαζει η τιμη??

τυχαίνει και κάποια φρέσκα προγράμματα κρατάνε κάποιους μήνες ανταγωνιστική τιμή

5 λεπτά πριν, thessalos_ είπε

Έκτακτη λόγω αλλαγής παρόχου. Χτες που μίλησα με elpe για να δω γιατί αργούν αφού έγινε η μέτρηση μου λέει χρειάζεται να τους ενημερώσουν από ΔΕΔΔΗΕ για τη μέτρηση και μετά. Θα περιμένω μέχρι Δευτέρα.

τζάμπα η ταλαιπωρία , υποθέτω δεν άλλαξε το τελευταίο ψηφίο ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

τυχαίνει και κάποια φρέσκα προγράμματα κρατάνε κάποιους μήνες ανταγωνιστική τιμή

τζάμπα η ταλαιπωρία , υποθέτω δεν άλλαξε το τελευταίο ψηφίο ?

Άλλαξε το τελευταίο ψηφίο άρα έγινε η μετάβαση; Μέχρι χτες το βράδυ πάντως που είχα μιλήσει μαζί τους δεν είχε γίνει. Το θέμα είναι ότι πρέπει να μιλήσω με τον ηλεκτρολόγο γιατί μου βγάζει την ΥΔΕ ληγμένη εδώ και κάτι μήνες. Είχε καταθέσει την αρχική που έχει διάρκεια ένα μήνα και υποτίθεται ότι θα κατέθετε και την τελική. Δεν ξέρω τι γίνεται. Υπάρχει περίπτωση να γίνει καμία λαλακια να μείνω χωρίς ρεύμα λόγω ληγμενης ΥΔΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, thessalos_ είπε

Άλλαξε το τελευταίο ψηφίο άρα έγινε η μετάβαση;

ναι , αυτό λέγαμε πριν

3 λεπτά πριν, thessalos_ είπε

Το θέμα είναι ότι πρέπει να μιλήσω με τον ηλεκτρολόγο γιατί μου βγάζει την ΥΔΕ ληγμένη εδώ και κάτι μήνες. Είχε καταθέσει την αρχική που έχει διάρκεια ένα μήνα και υποτίθεται ότι θα κατέθετε και την τελική. Δεν ξέρω τι γίνεται. Υπάρχει περίπτωση να γίνει καμία λαλακια να μείνω χωρίς ρεύμα λόγω ληγμενης ΥΔΕ.

συνέχεια εκεί για ΥΔΕ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, thessalos_ said:

Έκτακτη λόγω αλλαγής παρόχου. Χτες που μίλησα με elpe για να δω γιατί αργούν αφού έγινε η μέτρηση μου λέει χρειάζεται να τους ενημερώσουν από ΔΕΔΔΗΕ για τη μέτρηση και μετά. Θα περιμένω μέχρι Δευτέρα.

Δε χρειάζεται να περιμένες... αφού έχει αλλάξει το ψηφίο η αλλαγή έχει γίνει ήδη. Κατά 99.9% η τελευταία μέρα εκπροσώπησης στο προηγούμενο πάροχο, είναι η ημερομηνία της έκτακτης καταμέτρησης.

Για ΥΔΕ στο άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, korakios είπε

βγάζει λάθος με προτροπή να επικοινωνήσω με εξυπηρέτηση , καλά αρχίσαμε

Μετά από 1 εργάσιμη, από την αλλαγή ψηφίου,  μου επέτρεπε την ολοκλήρωση  της εγγραφής

Επεξ/σία από libera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

κοιτάς αν στο αποτέλεσμα η παροχή σου αναγράφεται με το τελευταίο ψηφίο αυξημένο κατα ένα

_________________________

ή μπες στο myelpedison και βάλε ΑΦΜ για δημιουργία νέου λογαριασμού , αν το γνωρίζει το σύστημα και σου στείλει email τότε έχει ενημερωθεί και η ελπέ

 

6 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

ΟΛΟΙΔΙΑ ΦΑΣΗ.

Μην ανησυχείς.

Δεν χρειάζεται να περιμένεις Δευτέρα.

Σε μερικές ώρες θα 'διωρθωθει'.

Τα ίδια και σε εμένα.

Έλεγξα δεδδυε και άλλαξε το τελευταίο νούμερο.

Ήρθε μέιλ, έβαλα στοιχεία και μου λέει στο τέλος για σφάλμα και επικοινωνία με εξυπηρέτηση.

Απλώς περιμένω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Captain_AMeAKA είπε

Είμαι από αρχές Αυγούστου στην Πρωτεργια με 0,087 την kw και την Δευτέρα που μας πέρασε έκανα αίτηση για την elpedison να ξεκινήσω κι εγώ τον τουρισμό….Σημερα με πήραν τηλ από την Πρωτεργια και μου έκαναν προσφορά για να μείνω 0,078 και 50€ στον επόμενο λογαριασμό που ακόμα βέβαια δεν έχει εκδοθεί κανένας άρα στον 1ο. Δέχτηκα εννοείται πιστεύω ήταν καλό deal κι ας έδιναν 80€ η elpedison έτσι κι αλλιώς δεν έχω μεγάλες καταναλώσεις και από τον Οκτώβρη βλέπουμε  

Μια χαρά. 

Όχι σαν κι εμένα που με πήρε ο Ηρων και μόνο που δε με έβρισαν που φεύγω και δεν αντιπροτειναν τίποτα, μόνο πόσο κακή είναι η ελπε τόσον και για τη ρήτρα προσαρμογής από Δεκέμβριο... 

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, vjshadow είπε

 

Τα ίδια και σε εμένα.

Έλεγξα δεδδυε και άλλαξε το τελευταίο νούμερο.

Ήρθε μέιλ, έβαλα στοιχεία και μου λέει στο τέλος για σφάλμα και επικοινωνία με εξυπηρέτηση.

Απλώς περιμένω;

ΝΑΙ. Δοκιμάσες σε μερικές ώρες?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2023 στις 10:58 ΜΜ, Greg29M είπε

Η τιμολόγηση ξεκινάει από την στιγμή που η elpedison αναρτήσει στο πληροφοριακό σύστημα Θαλης την σύμβαση εκπροσώπησης με την ένδειξη και πάρει προσωρινή έγκριση από ΔΕΔΔΗΕ και όχι από την στιγμή της υπογραφής της νέας σύμβασης… 

Εντελώς ενημερωτικά, η ΔΕΗ έβγαλε τελικό λογαριασμό με περίοδο κατανάλωσης έως 29/08, την ημέρα δηλαδή που υπέγραψα στην elpedison.
Ο ΔΕΔΔΗΕ ανέφερε στην ένδειξη που έδωσα ως ημέρα καταμέτρησης την 30/08.
Δεν ξέρω εάν επισπεύσθηκε η διαδικασία στην δική μου περίπτωση αλλά λίγη σημασία έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, vjshadow είπε

Το δοκίμασα πρώτη φορά πριν από λίγο. Θα το δοκιμάσω πιο αργά και θα ενημερώσω.

@GREGORYMO ευχαριστώ!

Δες και το εξής: ο προηγούμενος πάροχος, έβγαλε τον τελικό λογαριασμό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Power On Home - με το αρνητικο παγιο γτ ενω διαφημιζει εκπτωση συνεπειας -50% , εχει δημοσιευμενη τιμη 0,135? Δλδ η πραγματικη του τιμη ειναι 0,27? το ειχα κανει αρχες Ιουνιου γτ εχω πολυ μικρη καταναλωση (περιπου 300kwh 4μηνο ) αλλα σκεφτομαι να παω προς elpedison green λογω το δωρου των 80 ευρω,,,

Θα κανω καλα ή θα φάω τα μούτρα μου? Δωστε γνωμες σας πιο ειδικοι παρακαλω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...