Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω μπερδευτηκα.

Εγω που εχω Mpv κυμαινομενο αλλα με ισχυ μεχρι το καλοκαιρι του 2023 μπορω να φυγω τελικα χωρις να πληρωσω πεναλτι ή οχι;

Εχει αλλαξει κανεις παροχο χωρις να του εχει ληξει το συμβολαιο με τις νεες αποφασεις;

Επεξ/σία από nemesiskp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, tempo είπε

αν κατάλαβα καλά του έστειλαν του φίλου μια προσφορά με τιμές απο ένα πρόγραμμα που δεν είναι ενεργό πλέον ή κάνω λάθος;

Είναι μάλλον μια προσφορά, πρόχειρα διορθωμένη, με αστερίσκους και έξτρα πλαίσια που δεν ισχύουν πλέον, όπως πχ η 12μηνη δέσμευση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BrokenExe είπε

Είναι μάλλον μια προσφορά, πρόχειρα διορθωμένη, με αστερίσκους και έξτρα πλαίσια που δεν ισχύουν πλέον, όπως πχ η 12μηνη δέσμευση. 

και οι τιμές με αστερίσκους;; Είναι αυτές οι πραγματικές τιμές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tempo είπε

και οι τιμές με αστερίσκους;; Είναι αυτές οι πραγματικές τιμές; 

Στην ουσία εκεί που διάβασες αυτό για το 110,28... κλπ στο τέλος της γραμμής έχει ένα αστεράκι. 

Το αστεράκι αυτό σε πάει ακριβώς από κάτω και σου λέει ότι αυτό που γράφει εδώ δεν ισχύει από 01/08/2022 εως 01/07/2023 λόγω του νόμου που ψήφισε η κυβέρνηση. 

Αρα σε παραπέμπει στις προσαυξήσεις που ανακοίνωνουν οι παροχοι κάθε μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BrokenExe είπε

Μου έχουν στείλει αυτό σαν προφορά, τώρα που το ξαναείδα έχεις δίκιο ότι αναφέρετε σαν κυμαινόμενο, με μπέρδεψε το σημείο που γράφει "διάρκεια σύμβασης 12 μήνες". 

Αρα μπορώ να το αποδεχτώ ακόμα και τώρα και να προχωρήσω σε αίτηση στην WeEnergy, σωστά; 

Screenshot_2022-08-24-22-42-39-57_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

3η φορά το γράφουμε σήμερα. Γιατί να δεσμευτείς 12 μήνες στο MVP αντί να υπογράψεις στο Οικιακό αορίστου χρόνου;

Φαντάζομαι ότι η δέσμευση στο MVP αφορά την 50% έκπτωση στην αρχική τιμή κιλοβατώρας 0.11 (σε περίπτωση που καταργηθεί η μηνιαίος μηχανισμός και επιστρέψουμε σε καθεστώς ρήτρας αναπροσαρμοής) αλλά κοίτα μήπως υπάρχει επιπλέον κάποιος κρυφός όρος πχ ετήσια συνδρομή κλπ.

YΓ: Δεν απαντάω ξανά γι'αυτά τα κωλοπρογράμματα... το συγκεκριμένο μπορεί να μην έχει κάποια κρυφή παγίδα αλλά άλλοι πάροχοι (Elpedison, NRG, Volton, Zenith, ΦΑ κλπ) όλο και κάτι θα ψαρέψουν με ψιλά γράμματα.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nemesiskp είπε

Αρα θεωρω οτι δεν ισχυει αυτο που λεει αλλα ισχυουν οι τιμες του εξελ που φαινονται στο ιδιο λινκ.

ναι

2 ώρες πριν, tempo είπε

αν κατάλαβα καλά του έστειλαν του φίλου μια προσφορά με τιμές απο ένα πρόγραμμα που δεν είναι ενεργό πλέον ή κάνω λάθος;

σωστά (η τιμολόγηση)

2 ώρες πριν, nemesiskp είπε

Ο ενας χρονος δεσμευση ειναι περιεργος αφου υποτιθεται εχεις καταργηθει.

δεν έχουν δέσμευση τα κυμαινόμενα απο 1/8

επίσης ούτε και προ 1/8 μιας και η προτέργια ήταν απο τις πρώτες που καθιέρωσε το νέο τυποποιημένο τύπο τιμολογίου της ΡΑΕ που επιβάλλει τη μη ρήτρα αποχώρησης σε κυμαινόμενα (προ 1/8)

2 ώρες πριν, nemesiskp είπε

Εγω που εχω Mpv κυμαινομενο αλλα με ισχυ μεχρι το καλοκαιρι του 2023 μπορω να φυγω τελικα χωρις να πληρωσω πεναλτι ή οχι;

ναι

(χωρις πέναλτι)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ευχαριστούμε πολύ για την εμπιστοσύνη σας!
Τώρα στο Φυσικό Αέριο Ελληνική Εταιρεία Ενέργειας επωφελείστε με τη χαμηλότερη τιμή της αγοράς στο ηλεκτρικό ρεύμα. Για τον μήνα Σεπτέμβριο έχετε 0,04€/kWh*, ενώ με εμπρόθεσμη πληρωμή μόλις 0,02€/kWh*.
*Η τιμή περιλαμβάνει το ποσό της κρατικής επιδότησης. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η we energy άλλαξε πάλι τα τιμολόγια. Στο επαγγελματικό γ22 το πήγε 0,65. Ποιο το νόημα να αλλάζεις πάροχο αν αλλάζουν κάθε λίγο τις τιμές; Αυτοί μπορεί να αλλάξουν το pdf πάλι μετά από 10 μέρες να το πάνε 0,70 και αν τους πεις τίποτα, θα σου πουν οι τιμές είναι στο site...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν πελάτης ρεύματος στο ΦΑ μέχρι τον Οκτ του 2021

Δε θα έπρεπε να έχω λάβει κάτι ως επιδότηση....?

 

Δε μου καταθέσανε ποτε τίποτα και μου είχαν πει κάποτε... (το είχα πει και στο forum μας) ότι θα μας καταθέσουν τα χρήματα... λίγα ή πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι που με έχει μπερδέψει και δυστυχώς δεν με ξεμπέρδεψε ούτε η Εξυπηρέτηση πελατών.

Αυτή τη στιγμή και μέχρι 17/09/22 είμαι στο πρόγραμμα Protergia Οικιακό Fixed. Όταν λήξει το πρόγραμμα αυτό, σε ποιό πρόγραμμα θα με πάει η εταιρεία αν δεν κάνω κάτι εγώ.....στο Protergia Οικιακό ΣΤΑΘΕΡΟ 30%  https://www.protergia.gr/el/protergia-οικιακό-σταθερο ή στο Protergia Οικιακό https://www.protergia.gr/el/protergia-oikiako ;

Το ένα έχει σταθερή χρέωση (όπως και αυτό που έχω τώρα) ενώ το άλλο έχει χρέωση που αλλάζει ανα μήνα σύμφωνα με τις τιμές που βγάζει η εταιρεία. 

Μήπως έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν απο λιγη ωρα με καλεσαν απο την Ζενιθ για προσφορα ρευματος...

Της λεω ευγενικα οτι ειμαι στο home online προ 12/2021 και οτι με το ΚΟΤ πληρωνω 0,051 τελικη σταθερη τιμη...

Μου λεει δεν θελετε να πληρωνετε 1 λεπτο την KWH?

Γελασα κ απλα εκλεισα το τηλ....ντραπηκε κ η ντροπη δλδ καπου ελεος!

Επεξ/σία από akiskar123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, blanka είπε

Η ελιν γιατι δεν ειναι στο excel του κορακιου?

καλημέρα. υπάρχει η ελίν στο excel. Εγω την βλέπω. στα κυμαινόμενα οχι στα σταθερά, καθώς δεν έχουν σταθερά προγράμματα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόθεση εργασίας.Έστω ένας σχολιαστής εδώ μέσα μπαίνει στην διαδικασία κάθε μήνα να εντοπίζει τον φθηνότερο πάροχο και να αλλάζει σύνδεση για να πετύχει το μεγαλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και το καταφέρνει χωρίς να υπάρχουν καθυστερήσεις στις αλλάγες παρόχου και στην έκδοση λογαριασμών,οι οποίες αποτελούν τροχοπέδη στην εναλλαγή.

Έχοντας τα παραπάνω ως δεδομένα μου γεννιούνται οι παρακάτω ερωτήσεις

1.Πόσο κέρδος θα έχει σε ένα τετράμηνο ως ενεργειακός τουρίστας για π.χ.1500 κιλοβατώρες;
2.Αυτό το κέρδος σε τι βαθμό ισοσκελίζεται απο την ψυχοφθόρα διαδικασία της αναζήτησης και της σύναψης σύμβασης με διαφορετικό πάροχο κάθε μήνα.Με απλά λόγια,το ψυχικό κόστος με πόσα ευρώ ισοδυναμεί;
3.Στις πόσες κιλοβατώρες ανα τετράμηνο βρίσκεται η κόκκινη γραμμή πέρα απο την οποία το κέρδος απο την κάθε μήνα εναλλαγή παύει να συμφέρει;
4.Αν εντοπίσει πως ο ενεργειακός τουρισμός του αποφέρει ικανοποιητικό κέρδος στις κιλοβατώρες που καταναλώνει,πόσο συμφέρει η ανάθεση σε έναν δικηγόρο να εντοπίζει τον φτηνότερο πάροχο και να κάνει αυτός τις συμβάσεις ώστε να αποφύγει το ψυχικό κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος άποψη για την Ελιν; Από την μια είναι σοβαρή εταιρία, έχει καλές τιμές και καλές κριτικές αλλά από την άλλη πολύ μικρό μερίδιο στην αγορά (με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...