Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, korakios said:

Αν μπορείς σβήσε προσωπικά στοιχεία

στείλε στο info της ΡΑΕ υπόψιν τμήματος  Προστασίας Καταναλωτών με τον αρ. του αιτήματός σου στο myrae

και τηλ στο 210-37.27.066

το ontime έχει καλή τιμή 40% έκπτωσης τους 2 πρώτους μήνες , αλλά στην τελική απλά φύγε αλλού

Ο ΚΠΗΕ επίσης αναφέρει ρητά τη δυνατότητα μετάβασης σε καλύτερο πρόγραμμα αλλά στην μπανανία ξέρουμε τι συμβαίνει

 

στον εκκαθαριστικό αφαιρείται το ποσό που αφορά το ρεύμα (πάγιο/προμήθεια/ρυθμιζόμενες) απο τον έναντι και όχι τέλη κτλ

δεν έχει αναφερθεί κάτι , υπάρχει λόγος όμως που το προτιμάς απο το green ?

Εννοείς χρεώσεις δήμου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Αν μπορείς σβήσε προσωπικά στοιχεία

στείλε στο info της ΡΑΕ υπόψιν τμήματος  Προστασίας Καταναλωτών με τον αρ. του αιτήματός σου στο myrae

και τηλ στο 210-37.27.066

στην τελική απλά φύγε αλλού

Ο ΚΠΗΕ επίσης αναφέρει ρητά τη δυνατότητα μετάβασης σε καλύτερο πρόγραμμα αλλά στην μπανανία ξέρουμε τι συμβαίνει

________________________________________________________________________

στον εκκαθαριστικό αφαιρείται το ποσό που αφορά το ρεύμα (πάγιο/προμήθεια/ρυθμιζόμενες) απο τον έναντι και όχι τέλη κτλ

δεν έχει αναφερθεί κάτι , υπάρχει λόγος όμως που το προτιμάς απο το green ?

χαμηλη καταναλωση 500-1000 αλλα ναι, δεν ειδα οτι δινει και αυτο 80€ δωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, savoukos είπε

Εννοείς χρεώσεις δήμου? 

ναι

3 λεπτά πριν, Jason13 είπε

χαμηλη καταναλωση 500-1000

τετράμηνο φαντάζομαι εννοείς , αν κρατήσουν χαμηλά οι τιμές (χλωμό μεν) , παίζει να βγάλεις μέχρι το τέλος του έτους το 80άρι (αφορά κατανάλωση , όχι στην τσέπη , τουλάχιστον έτσι λένε απο την ελπέ)

3 λεπτά πριν, Jason13 είπε

αλλα ναι, δεν ειδα οτι δινει και αυτο 80€ δωρο

να παρακολουθείς το excel , πλέον είναι τόσο απλό που δεν υπάρχει περίπτωση να μην κατανοεί κάποιος κάτι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, larryasonika είπε

 

Καλησπέρα. Είμαι από τον Απρίλιο 2023 στο NRG on time και τηλεφώνησα στην NRG για να αλλάξω σε Simple που είναι πιο φτηνό. Σε άλλο site μου πρότειναν να ανοίξω ticket στο myrae. Το έκανα και το αποτέλεσμα ήταν το παρακάτω:

Υποβολή Αιτήματος

Αριθμός Αιτήματος:  18125
Ημερομηνία Υποβολής:  Τρίτη, 29 Αυγ 2023

Εγώ: "Έχω υπογράψει σύμβαση με την NRG, το πρόγραμμα "on time", με ημερομηνία έναρξης την 01-04-23. Σε τηλεφωνήματα μου στο τηλεφωνικό κέντρο της εταιρίας την 28-08-23 και μετά την εκδήλωση του ενδιαφέοντος μου για μεταφορά μου σε νέο και πιο συμφέρον πρόγραμμα και πιο συγκεκριμένα το πρόγραμμα "simple", η απάντηση των υπαλληλων ήταν ότι δεν επιτρέπεται και αφορά σε νέους πελάτες. 
Η ένσταση μου είναι ότι:
α. Στο site της εταιρίας δεν αναγράφεται πουθενά ότι το πρόγραμμα simple αφορά σε νέους πελάτες, παρά μόνο το χαρακτηρίζει ως "το νέο πρόγραμμα της nrg"
β. Από τη στιγμή που με το ισχύον θεσμικό πλαίσιο  επιτρέπεται κάθε μήνα στο καταναλωτή να υπογράφει σύμβαση με διαφορετικό πάροχο ενέργειας και κυρίως να επιλέγει νέο και πιο συμφέρον πρόογραμμα, για πιο λόγο μου απαγορεύει η NRG την μετάβαση μου σε νέο πρόγραμμα της, με δεδομένο ότι πουθενά δεν αναγράφει ότι είναι μόνο για νέους πελάτες.
Η απαίτηση μου είναι η μετάβαση μου στο πρόγραμμα "NRG simple" από την 01-09-23."

Και  η απάντηση της NRG: "

Αξιότιμε κύριε Αντωνιάδη,
Σας ευχαριστούμε θερμά για την επικοινωνία σας με την nrg.
Σε συνέχεια του αιτήματός σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το πρόγραμμα στο οποίο επιθυμείτε να μεταβείτε, nrg simple, αφορά μόνο νέες παροχές είτε από αλλαγή παρόχου, είτε από επανασύνδεση, είτε από νέα σύνδεση.
Αναφορικά με την αναφορά σας για την ενημέρωση μέσω της επίσημης ιστοσελίδας μας θα θέλαμε να διευκρινίσουμε πως κατά την περιήγησή σας και αφού έχετε επιλέξει το πρόγραμμα για το οποίο επιθυμείτε να ενημερωθείτε, εμφανίζονται δυο διαθέσιμα tabs (κουμπιά).
Το ένα tab αναγράφει ΤΟ ΘΕΛΩ και το δεύτερο ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ.
Στην περίπτωση που επιλέξετε το δεύτερο tab, εμφανίζεται μια φόρμα ενδιαφέροντος που πρέπει να συμπληρώσετε και στη συνέχεια υπάλληλός μας σας ενημερώνει για τα χαρακτηριστικά του προγράμματος.
Στην περίπτωση που επιλέξετε το πρώτο tab, όπου προχωράτε στην online αίτηση η οθόνη που σας εμφανίζεται σας ζητά να επιλέξετε αν η αίτησή σας αφορά: Αλλαγή παρόχου/ Επανασύνδεση/ Νέα Σύνδεση. Δεν δίδεται η επιλογή Αλλαγής προγράμματος. 
Εν κατακλείδι, το αίτημά σας για μετάβαση από το nrg on time στο nrg simple δεν δύναται να πραγματοποιηθεί.

Με εκτίμηση,
Παπάζογλου Έλενα
Για την nrg."

Κοινώς πήρα τα τρία μου. Και το συνημμένο αρχείο του φίλου Rebirth δεν καταλαβαίνω να είναι κάποιο θεσμικό κείμενο της ΡΑΕ που υποχρεώνει τους παρόχους για αλλαγή προγράμματος όπως ζήτησα εγώ. Καμία άλλη ιδέα? Δεν το έχω ολοκληρώσει σαν θέμα  

Και δεν κάνεις αίτηση να πας σε άλλο παροχο να σε παίρνουν αυτοι να σε παρακαλάνε μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, grinder_ είπε

Ούτως ή άλλως από την ημ/νια υπογραφής δεν θα γίνει η νέα τιμολόγηση;

κανονικά απο την ημερομηνία που ολοκληρώνει το σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ αλλά θα δούμε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, korakios είπε

κανονικά απο την ημερομηνία που ολοκληρώνει το σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ αλλά θα δούμε

Θα έρθει να μετρήσει ο δεδδηε η είναι ανάλογα την περιοχή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, grinder_ είπε

2-3 μέρες σας είπαν κι εσάς για την εκπροσώπηση στην elpedison;
Ούτως ή άλλως από την ημ/νια υπογραφής δεν θα γίνει η νέα τιμολόγηση;

Η τιμολόγηση ξεκινάει από την στιγμή που η elpedison αναρτήσει στο πληροφοριακό σύστημα Θαλης την σύμβαση εκπροσώπησης με την ένδειξη και πάρει προσωρινή έγκριση από ΔΕΔΔΗΕ και όχι από την στιγμή της υπογραφής της νέας σύμβασης… 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Θα έρθει να μετρήσει ο δεδδηε η είναι ανάλογα την περιοχή?

φφφφφφ..... αφού παρακολουθείς το νήμα , αν δώσεις τη μέτρηση δε χρειάζεται επιτόπια απο ΔΕΔΔΗΕ

τώρα αν η ελπέ τα (ξανα)κάνει* μπάχαλο θα τσούξει

 

*Πρώτο σοβαρό θέμα είναι αν πάρει κιλοβατώρες "κατα λάθος¨απο τη προηγούμενη επιτόπια του ΔΕΔΔΗΕ (το έκανε σε 2-3 μέλη)

Δεύτερο θα είναι να καθυστερήσει τη μετάβαση περιμένοντας επιτόπια .

Και στις 2 περιπτώσεις αυξάνονται οι κιλοβατώρες ανα περίοδο κατανάλωσης ,άρα εκτοξεύονται οι ΥΚΩ και μπορεί και να μην καλύπτει και η επιδότηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

φφφφφφ..... αφού παρακολουθείς το νήμα , αν δώσεις τη μέτρηση δε χρειάζεται επιτόπια απο ΔΕΔΔΗΕ

τώρα αν η ελπέ τα (ξανα)κάνει* μπάχαλο θα τσούξει

 

*Πρώτο σοβαρό θέμα είναι αν πάρει κιλοβατώρες "κατα λάθος¨απο τη προηγούμενη επιτόπια του ΔΕΔΔΗΕ (το έκανε σε 2-3 μέλη)

Δεύτερο θα είναι να καθυστερήσει τη μετάβαση περιμένοντας επιτόπια .

Και στις 2 περιπτώσεις αυξάνονται οι κιλοβατώρες ανα περίοδο κατανάλωσης ,άρα εκτοξεύονται οι ΥΚΩ και μπορεί και να μην καλύπτει και η επιδότηση

Που να δώσω μέτρηση?

Στην σύμβαση, έχουμε γράψει την ένδειξη του μετρητή.

Χρειάζεται κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, korakios είπε

βγάζουν αλλά η εκκαθάριση γίνεται με σπάσιμο αναλογικά ανα τετράμηνο βάσει ΔΕΔΔΗΕ

η μηνιαία καταχώρηση είναι να μη σου έρχεται ότι να'ναι έναντι

α, ΟΚ... Δηλαδή τους στέλνεις και σου βγάζουν έναν μηνιαίο λογαριασμό ο οποίος εκδίδεται έναντι αλλά με τις πραγματικές ποσότητες, και μετά σου βγάζουν εκκαθαριστικό τετραμήνου με σπασμένες τις καταναλώσεις αναλογικά, με χρεοπιστώσεις ποσών για κάθε μήνα ανάλογα αν το ποσό του αναλογικού σπασίματος είναι πάνω ή κάτω από την πραγματική κατανάλωση!!!
Κουφό και ενδέχεται να μπαίνουν και σοβαρά μέσα έτσι όπως διαμορφώνονται οι τιμές. Πχ στο 4μηνο 01 - 04, τον Γενάρη - Φλεβάρη έγιναν τρελές καταναλώσεις από όσους έκαιγαν συστήματα θέρμανσης ενώ ήταν και πολύ υψηλά οι τιμές ενέργειας, τον Μάρτη - Απρίλη έπεσαν οι καταναλώσεις και έπεσαν ΚΑΙ οι τιμές, με το σύστημα αυτό ο πάροχος μοιράζει πολλές kwh που καταναλώθηκαν σε ακριβούς μήνες, στους φθηνούς... όμως ο ίδιος, έχει τιμολογηθεί από την χονδεμπορική κανονικά την ενέργεια που αγόρασε, όχι αναλογικά!
Το ίδιο ισχύει και αντίστροφα βέβαια, αν η πολλή κατανάλωση έχει γίνει σε φθηνούς μήνες, στην μοιράζει σε ακριβούς και βγάζει περισσότερα εις βάρος σου... Βλακεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα σε μια μέρα έγινε η μεταφορά από Ηρωνα σε Elpedison. Στο τηλέφωνο του Ήρωνα προκειμένου να μείνω, το επιχείρημα τους ήταν ότι η Elpe δίνει το 80ευρω για υποχρεωτική παραμονή ενός χρόνου το οποίο φυσικά κατάρρευσε άμεσα και εγκατάλειψαν την προσπάθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σύμπαν ακούει..

Οι ευσεβείς μου πόθοι εισακούστηκαν.

Πριν από λίγο με καλέσανε από ήρων για να μην αποχωρήσω και αφού τους είπα ότι πάω στο Green economy για το 80άρι, μου προσέφεραν άλλο ένα 50άρι και μετά μου λέει τώρα θα ηχογραφήσουμε την κλήση και ανέφερε το 50αρι, σε λίγο περιμένω και τη νέα σύμβαση.

Spoiler

Screenshot_20230831-162119_Chrome.jpg.8f5abb07c212095f5af89123b4acd142.jpg

μηδένα προ του τέλους 😁

Επεξ/σία από dhmak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου πει τι γίνεται με Zenith ? Η ELPE μου φαίνεται ότι το 80άρι θα βρει τρόπο να το πάρει πίσω σύντομα και κάνει μπαμ ότι είναι κράκτης. Για το  καινούργιο Zenith Power Home For All  έχει κάποιος να πει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...