Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  Ναι... αν δίνεις ένδειξη ενδιάμεσα στο 2μηνο και μετά στο 4μηνο έρχεται ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση, θα έχεις 2μηνιαίους εκκαθαριστικούς. Μπορεί μεν να μην έχεις ΚΟΤ, αλλά και τα ΥΚΩ είναι ακριβά είναι όταν γίνεται αναλογική υπέρβαση. Πχ αν έχεις θέρμανση με κλιματιστικό θα κάψεις πολύ Νοέμβριο και Δεκέμβριο ενώ Σεπτέμβριο και Οκτώβριο θα έχεις μικρή κατανάλωση. Σ'αυτή τη περίπτωση δε σε συμφέρει να δώσεις ένδειξη στο ΔΕΔΔΗΕ στη μέση του τετραμήνου... καλύτερα να δίνεις έναντι ενδείξεις στον ΗΡΩΝ και να αφήσεις μετά τη κατανάλωση να σπάσει αναλογικά στο 4μηνο μετά την εκκαθάριση.

Σχετικά με το πότε ανοίγει το παράθυρο... κοίτα πχ τους παλιούς εκκαθαριστικούς σου. Αν η καταμέτρηση είναι ας πούμε 28/12, τότε το παράθυρο ανοίγει περίπου 25/10 (υποθέτω).

Επίσης μη δίνετε ενδείξεις στη πλατφόρμα του ΔΕΔΔΗΕ χωρίς λόγο ή αν δεν είστε 100% σίγουροι τι κάνετε, διότι θα τα κάνετε μπάχαλο! Πχ αν έγινε η αλλαγή παρόχου στις 17/8 με δική σου ένδειξη και μετά πας και δώσεις ένδειξη στη πλατφόρμα του ΔΕΔΔΗΕ στις 18/8, τότε αυτή η ένδειξη θα ληφθεί υπόψιν στη μέση του 2μήνου.

Όσο για το παράδειγμα που έδωσες για τον ΗΡΩΝ... δε μπορώ να μαντέψω πώς θα βγούν οι λογαριασμοί, εξαρτάται απ'τη μηχανογράφηση του και το κύκλο τιμολόγησης. Μέχρι πρότινος ο ΗΡΩΝ τιμολογούσε με 1 μήνα καθυστέρηση, και κάποιοι συμφορουμήτες ανέφεραν πρόσφατα ότι βγαίνουν λογαριασμοί πιο έγκαιρα. Μάλιστα κάποιος έλαβε έναντι κατά προσέγγιση για περίοδο κατανάλωσης 10 ημερών, και στα καπάκια βγήκε κι άλλος έναντι με ένδειξη που είχε δώσει εκείνος. Άμα δώσεις και ένδειξη στο ΔΕΔΔΗΕ, εεε μετά αν γίνει μπάχαλο η κατάσταση μην απορρήσεις.

Δεν απαντάω άλλο για το συγκεκριμένο θέμα, αρκετά έγραψα

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ένδειξη έδωσες ή θα τη πατήσεις σαν newbie;

έδωσα στην αίτηση αλλά δεν τη λάβανε για άγνωστο λόγο ,όμως τη ζητάνε απαραίτητα στο email αποδοχής

η πλάκα είναι οτι πέταξαν στο τηλ οτι θα περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ για να ολοκληρωθεί η μετάβαση

ναι-ναι φυσικά είπα 😂

17 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Επίσης ρώτησες μήπως περίσσεψε καμιά πετσέτα ή κάνα καλαμάκι; 😄

μόνο δωροεπιταγή Σκλαβενίτη αν συστήσεις , προσπάθησα μπας και τσιμπήσω στο τζαμπέ αλλά δεν τα κατάφερα 😁

θα παίξει κρας-τεστ μιας και έχει αλλάξει ο μετρητής , άρα και οι ενδείξεις , να δω αν θα καταφέρουν να βγάλουν άκρη με ΔΕΔΔΗΕ 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, korakios said:

έδωσα στην αίτηση αλλά δεν τη λάβανε για άγνωστο λόγο ,όμως τη ζητάνε απαραίτητα στο email αποδοχής

η πλάκα είναι οτι πέταξαν στο τηλ οτι θα περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ για να ολοκληρωθεί η μετάβασηναι-ναι φυσικά είπα 😂

Αυτό που έχει σημασία είναι να αναγράφεται στην αίτηση που υπογράφεις... αλλιώς χαιρετίσματα.

3 minutes ago, korakios said:

θα παίξει κρας-τεστ μιας και έχει αλλάξει ο μετρητής , άρα και οι ενδείξεις , να δω αν θα καταφέρουν να βγάλουν άκρη με ΔΕΔΔΗΕ

@HERTHAN Eτοίμασε το οπλοστάσιο... 💣 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Αυτό που έχει σημασία είναι να αναγράφεται στην αίτηση που υπογράφεις... αλλιώς χαιρετίσματα.

το έχουν περάσει σε άλλο επίπεδο , η αίτηση είναι πρόχειρη με πολύ βασικά και δεν υπογράφεις τπτ απλά απαντάς οτι αποδέχεσαι 😁 (η Ζενίθ πρωτοπορεί με ένα "ναι" απο τηλ 🤪)

δε με απασχολεί και πολύ να σου πω την αλήθεια

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@HERTHAN Eτοίμασε το οπλοστάσιο... 💣 😄

κάτσε να περάσω και απο Ηρών μετά το δίμηνο να τα συνδυάσουμε να μην πληρώνει βενζίνες 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ΔΕΗ myhomeonline 0,17/0,13 και πάγιο 1€ εως 20/11/2023. 
Η κατανάλωση μου ειναι σχετικά χαμηλή 130 kwh το μήνα.
Μπορώ να φύγω για elpedison χωρίς ρήτρα;

Στην elpedison https://www.elpedison.gr/el/gia-to-spiti/revma/elpedison-green-economy_132935/ βλέπω στους ειδικούς όρους για τα 80 € λεει 'στον πρώτο λογαριασμό'. 
που ειναι το αρχείο κάποιος άλλως έβαλε που γράφει 'στους πρωτους λογαριασμούς';

Για την αλλαγή παρωχου χρειάζεται κάτι εκτός τους προηγούμενους λογαριασμούς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, atpanos είπε

που ειναι το αρχείο κάποιος άλλως έβαλε που γράφει 'στους πρωτους λογαριασμούς';

θα στο στείλουν στο email

6 λεπτά πριν, atpanos είπε

Είμαι ΔΕΗ myhomeonline 0,17/0,13 και πάγιο 1€ εως 20/11/2023. 
Η κατανάλωση μου ειναι σχετικά χαμηλή 130 kwh το μήνα.
Μπορώ να φύγω για elpedison χωρίς ρήτρα;

δεν ήταν στην τελευταία σελίδα αλλά στην προτελευταία , συνέχεια εκεί

7 λεπτά πριν, atpanos είπε

Για την αλλαγή παρωχου χρειάζεται κάτι εκτός τους προηγούμενους λογαριασμούς;

ταυτότητα και να δώσεις ένδειξη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, korakios είπε

το έχουν περάσει σε άλλο επίπεδο , η αίτηση είναι πρόχειρη με πολύ βασικά και δεν υπογράφεις τπτ απλά απαντάς οτι αποδέχεσαι

Ακριβώς έτσι γίνεται (δυστυχώς), είναι σχεδόν όλα κενά, συμπληρώνουν μόνο τα απαραίτητα και όχι τη μέτρηση. Κι εγώ πήρα τηλέφωνο πίσω για αυτόν τον λόγο και είπαν μην ανησυχείτε το περνάμε από την φωτογραφία που στείλατε.

Εγώ φυσικά το μόνο που έκανα ήταν να ανησυχήσω, οπότε προσέθεσα τη μέτρηση στο κείμενο του email δίπλα από το "αποδέχομαι" κλπ., "βλ. φωτό online αίτησης" και έκανα κοινοποίηση το email και στον εαυτό μου να υπάρχει. Τώρα το τι θα κάνουν θα δείξει. Εξάλλου είμαι σίγουρος ότι μόλις ανακοινώσουν τις επόμενες τιμές θα την κάνω (αφού πάρω το 80άρι πρώτα). Θέλει μεγάλη προσοχή από 'δω και πέρα στο green, θα ανακοινωθούν τον Οκτώβρη τιμές που θα τινάξουν τη μπάνκα στον αέρα.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
6 λεπτά πριν, tryfos είπε

Εγώ φυσικά το μόνο που έκανα ήταν να ανησυχήσω,

😂

6 λεπτά πριν, tryfos είπε

οπότε προσέθεσα τη μέτρηση στο κείμενο δίπλα από το "αποδέχομαι" κλπ., "βλ. φωτό online αίτησης" και έκανα κοινοποίηση το mail και στον εαυτό μου να υπάρχει.

δε χρειαζόταν κοινοποίηση , παραμένει στα εξερχόμενα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tryfos είπε

Στις διαδικασίες για μεταφορά προς Ελπέ μου ανέφεραν για ένα ασφαλιστικό πρόγραμμα κάλυψης διάφορων ζημιών για το σπίτι μέσω της Eurolife. Δήθεν χωρίς καμία επιβάρυνσή μας και χωρίς πληρωμή από εμάς για ένα έτος. Συνηθισμένος στις μόνιμες κομπίνες της εν λόγω εταιρίας αρνήθηκα φυσικά, γιατί κυριολεκτικά δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει με αυτούς, δεν είναι να τους εμπιστεύεσαι για τίποτα. Το έχει δουλέψει κανείς αυτό, αξίζει τίποτα;

Edit: Διαβάζοντας λίγο το συμβόλαιο που έστειλαν σχετικά, η κάλυψη για τις ζημιές είναι μέχρι 80 €(!) και στέλνουν δικό τους τεχνικό, οπότε μου απαντήθηκε ήδη το ερώτημά μου. Επίσης έχει ίσα με 1342565 εξαιρέσεις, οπότε άλλη μια κλασική περίπτωση Ελπέ...  

Δωρεάν δεν είναι?

Εμένα δεν μου το έδωσαν και σκέφτομαι να το ζητήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Δωρεάν δεν είναι?

Εμένα δεν μου το έδωσαν και σκέφτομαι να το ζητήσω

Έτσι όπως το διαβάζω εγώ ,είναι μπα πρόσθετη υπηρεσια που αν θες τη χρησιμοποιείς. Δεν έχεις κόστος αν δεν τη χρησιμοποιήσεις. Αν κάνω λάθος διορθώστε με γιατί και εγώ για ΕΛΠΕ είμαι. Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από 731001
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 731001 είπε

Έτσι όπως το διαβάζω εγώ ,είναι μπα πρόσθετη υπηρεσια που αν θες τη χρησιμοποιείς. Δεν έχεις κόστος αν δεν τη χρησιμοποιήσεις. Αν κάνω λάθος διορθώστε με γιατί και εγώ για ΕΛΠΕ είμαι. Ευχαριστώ 

Ασφάλεια είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια!!!

Τελειωνει κ εμενα το my home online της ΔΕΗ σε ενα σπιτι που εχουμε στο χωριο με πολυ μικρη καταναλωση,,,,,, περιπου 600kwh το χρονο!!

Τι προτιμανε οι περισσοτεροι συμφορουμητες σε παρομοιες περιπτωσεις κατοικιων οπως εξοχικα,σπιτια στο χωριο κτλ??

Στο Excel μου βγαλει πιο φθηνο το Protergia Oikiako Spiti mou αλλα διπλα γραφει ασαφεια χρεωσεων!!

Τι θα προτεινατε? Μηπως το green που δινει κ 80 ευρω δωρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...