Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, agentsmith84 είπε

Κάλεσα την ζενιθ να αλλάξω πρόγραμμα και μου είπανε ότι είναι μόνο για νέους πελάτες. Είπα στην κοπέλα πώς η ΡΑΕ έχει βγάλει οδηγία που υποχρεώνει όλα τα διαθέσιμα εμπορικά προγράμματα να διατίθενται και για υφιστάμενους πελάτες και τότε άλλαξε το τροπάρι ότι πρέπει να πάρει έγκριση από προϊστάμενο. Περιμένω μέχρι αύριο και μετά τη κάνω για ΕΛΠΕ και σε αυτή τη παροχή.

 

5 ώρες πριν, jsalonica είπε

Θα σε παρουν αυριο και θα σου πουν οτι δεχονται την αλλαγη.

 

Τα ίδια είπαν και προχτές που επικοινώνησα με την εξυπηρέτησή τους. Μια μέρα μετά (χτες) με πήραν τηλέφωνο ότι απαιτείται έγκριση. Τους είπα ότι ούτως ή άλλως σας το επιβάλλει η ΡΑΕ, αλλά αν δεν θέλετε πλέον τα χρήματά μου ευχαρίστως πάω αλλού, δεν κάθομαι με το ζόρι :D

Επεξ/σία από soterman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλημέρα

μάλλον δεν ξεκινάω καλά την ημέρα μου...

μετά από προτροπή φίλου και λόγω αρκετά τσιμπημένης τιμής της W&V επέλεξα να αλλάξω πάροχο και να πάω προς ΗΡΩΝ...

μέχρι στιγμής όλα καλά, αλλά μετά το επιβεβαιωτικό μειλ προσπαθώ να γραφτώ στο myΗΡΩΝ και δεν με αφήνει το σύστημα...

επικοινωνώ με την εταιρεία τηλεφωνικά και από την παρασκευή μου λένε από δευτέρα θα έχει λήξει το θέμα, αλλά ούτε εχθές παρόλο που επικοινώνησα ξανά, ούτε και σήμερα μπορώ να κάνω εγγραφή...

λέτε να έμπλεξα νωρίς νωρίς?

επίσης το συμβόλαιο SIMPLY GENEROUS HOME λέει για 12 μήνες ισχύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kokos23 είπε

επίσης το συμβόλαιο SIMPLY GENEROUS HOME λέει για 12 μήνες ισχύ...

ισχύς=διάρκεια και τίποτε απο τα 2 δε σημαίνει δέσμευση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα

στο site της ΗΡΩΝ για Σεπτέμβριο έχει το παρακάτω

Χρεώσεις Εμπορικών Προγραμμάτων SIMPLY GENEROUS - ΗΡΩΝ (heron.gr)

image.png.6a4e0fd1585dfbf8dead27c38d3b09c0.png

 

Ενώ αντίστοιχα στο εξέλ έχουμε το παρακάτω 0,1287 αντί για 0,1063

Υπάρχει κάτι που χάνω? 

 

image.png.100cccff38d1787cb10d6ef6946dc928.png

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, userAnon είπε

Καλημέρα

στο site της ΗΡΩΝ για Σεπτέμβριο έχει το παρακάτω

image.png.6a4e0fd1585dfbf8dead27c38d3b09c0.png

 

Ενώ αντίστοιχα στο εξέλ έχουμε το παρακάτω 0,1287 αντί για 0,1063

Υπάρχει κάτι που χάνω? 

image.png.99ef83397430fd1c9b93455250a61ccf.png

image.png

ναι , έκανα λάθος και πήρα απο το business (και είσαι ο μόνος που το πρόσεξε)

έκανα edit

υπόψιν η έκπτωση είναι 10% , πρέπει να παραμείνεις 6μηνο για να πάει 15%

___________________________
μόλις έκανα για green αίτηση και όταν πήγα να κάνω φάκελο για τα δικαιολογητικά θυμήθηκα οτι είχα ξανακάνει παλιότερα για το economy και δεν προχώρησε ποτέ ηλεκτρονικά 😁

edit : με πήραν κιόλας τηλ 😛, φαίνεται οτι θέλουν να μαζέψουν κόσμο

edit2: στείλανε και τα χαρτιά , να δούμε πότε θα γίνει και η ενεργοποίηση

Επεξ/σία από korakios
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kokos23 είπε

καλημέρα

μάλλον δεν ξεκινάω καλά την ημέρα μου...

μετά από προτροπή φίλου και λόγω αρκετά τσιμπημένης τιμής της W&V επέλεξα να αλλάξω πάροχο και να πάω προς ΗΡΩΝ...

μέχρι στιγμής όλα καλά, αλλά μετά το επιβεβαιωτικό μειλ προσπαθώ να γραφτώ στο myΗΡΩΝ και δεν με αφήνει το σύστημα...

επικοινωνώ με την εταιρεία τηλεφωνικά και από την παρασκευή μου λένε από δευτέρα θα έχει λήξει το θέμα, αλλά ούτε εχθές παρόλο που επικοινώνησα ξανά, ούτε και σήμερα μπορώ να κάνω εγγραφή...

λέτε να έμπλεξα νωρίς νωρίς?

επίσης το συμβόλαιο SIMPLY GENEROUS HOME λέει για 12 μήνες ισχύ...

Προσωρινό πιθανόν τεχνικό πρόβλημα είναι το θέμα της εγγραφής αν δεις ότι κρατάει πάνω από 4,5 μέρες στείλτε ένα e-mail με τα στοιχεία σου να το δούνε δεν είναι πάντως Κάτι ανησυχητικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τους έστειλα και ήμουν λίγο επιθετικός

μετά από τηλ επικοινωνία σας στέλνω και γραπτώς το αίτημά μου και σε περίπτωση που δεν βρεθεί λύση θα με ΑΝΑΓΚΑΣΕΤΕ να καταγγείλω τη σύμβαση και να αποχωρήσω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kokos23 είπε

ναι τους έστειλα και ήμουν λίγο επιθετικός

μετά από τηλ επικοινωνία σας στέλνω και γραπτώς το αίτημά μου και σε περίπτωση που δεν βρεθεί λύση θα με ΑΝΑΓΚΑΣΕΤΕ να καταγγείλω τη σύμβαση και να αποχωρήσω...

απο τον τρόπο που το έγραψες απλά να αναφέρω μην κάνεις κανα λάθος και κάνεις καταγγελία σύμβασης ,

αν φύγεις απλά κάνεις αίτηση σε άλλον πάροχο ,

καταγγελία σύμβασης σε συνδυασμό να κολλήσει η αίτηση για τον οποιοδήποτε λόγο σε νέο πάροχο ισοδυναμεί με διακοπή ρεύματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ekrepali είπε

Οι αλλαγές παρόχου γίνονται πλέον με τις δικές μας ενδείξεις κι αυτό έχει τα καλά του, έχει τα στραβά του.

Αν σύντομα έρθει να μετρήσει ο ΔΕΔΔΗΕ για εκκαθάριση εννοείται πως ο εκκαθαριστικός θα είναι από 16/8 και μετά αλλά θα περιλαμβάνει και τις κιλοβατώρες από 11/8-15/8. Τα ΥΚΩ πάνε αναλογικά... πχ αν στο μήνα η χαμηλή κλίμακα είναι για 500 kw, τότε στις 15 μέρες η χαμηλή κλίμακα είναι για 250. Ακόμα χειρότερα αν έχεις ΚΟΤ και κάνεις αναλογική υπέρβαση, θα χάσεις το ΚΟΤ από 16/8 ως την ημερομηνία εκκαθάρισης, θα χάσεις την έξτρα επιδότηση του κράτους, θα πληρώσεις και φουσκωμένα ΥΚΩ σαν απλός καταναλωτής.

2) Ναι στον ΗΡΩΝ οι κιλοβατώρες σπάνε αναλογικά όταν γίνεται εκκαθάριση. Μια λύση είναι να δώσεις ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ όταν ανοίξει το παράθυρο στο 2μηνο. Άλλη λύση να αρπάξεις το 50άρικο και να αλλάξεις πάλι πάροχο.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!

1. ΚΟΤ δεν έχω οπότε δεν μας απασχολεί το συγκεκριμένο. Ο ΔΕΔΔΗΕ πήρε μέτρηση 7/8 την οποία έδωσε στην Ελιν λογικά. 27/7 είχα δώσει και εγώ στην Ελιν και έδωσα και τελική με την αλλαγή που έκανα στις 17/8. Οπότε δεν θα ξαναέρθει μέχρι τον Δεκέμβρη ο ΔΕΔΔΗΕ. Οπότε τώρα περιμένω τελικό Ελιν που θα έχει την μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ (την δικια μου της αλλαγής όχι στις 7/8, εκτος αν βγαλουν 2 λογαριασμούς)
Μόνο τα ΥΚΩ πάνε αναλογικά; Xαζομάρα είχα ρωτήσει αρχικά γιατί μόλις είδα οτι ο Ηρων δεν έχει διαβαθμισμένη χρέωση στην Kwh με βάση >500kwh, όλες έχουν την ίδια χρέωση. Οπότε μιλάμε μόνο για ΥΚΩ, δεν βρίσκω κάτι εκεί μόνο ότι πήγε/θα πάει απο 6.9 στα 17 η mwh.

2. Αν δώσω ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ στο δίμηνο τότε θα έχω εκκαθαριστικό ΔΕΔΔΗΕ κάθε δίμηνο οπότε απλά θα σπάσει η αναλογία στους 2 μήνες αντί για 4; Ξέρεις που μπορώ να κοιτάω για το πότε ανοίγει το παράθυρο της καταμέτρησης στον ΔΕΔΔΗΕ? Βρήκα και ενα help page στο deddie.gr αλλα δεν μπορώ να πώ οτι κατάλαβα πότε ανοίγει και που να κοιτάω, μόνο οτι έχω 5 εργάσιμες μέρες να το κάνω.

Παράδειγμα στην περίπτωση μου, θα ήταν κάπως έτσι;
16/8 -> Ένδειξη απο ΔΕΔΔΗΕ (αλλαγή).
31/8 -> Ηρων Μέτρα μόνος σου -> Έκδοση Έναντι Πελάτη
30/9 -> Ηρων Μέτρα μόνος σου -> Έκδοση Έναντι Πελάτη
χ/10 -> Δικιά μου ένδειξη ΔΕΔΔΗΕ -> Έκδοση εκκαθαριστικού και αναλογική χρέωση για τον Αύγουστο, Σεπτέμβρη και Οκτώβρη;
31/11 -> Ηρων Μέτρα μόνος σου -> Έκδοση Έναντι Πελάτη
χ/12 -> Μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ ->  Έκδοση εκκαθαριστικού και αναλογική χρέωση για τον Νοέμβρη και Δεκέμβρη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστώ πολύ korakios ,

περιληπτικά το έγραψα εδώ, στο μειλ ανάφερα το ιστορικό και σαν υστερόγραφο υ.γ. να σας ενημερώσω ότι θα περιμένω για εύλογο χρονικό διάστημα λύση στο πρόβλημα που έχει προκύψει και αν δεν λυθεί θα αναγκαστώ να αποχωρήσω από την εταιρεία σας

Επεξ/σία από kokos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις διαδικασίες για μεταφορά προς Ελπέ μου ανέφεραν για ένα ασφαλιστικό πρόγραμμα κάλυψης διάφορων ζημιών για το σπίτι μέσω της Eurolife. Δήθεν χωρίς καμία επιβάρυνσή μας και χωρίς πληρωμή από εμάς για ένα έτος. Συνηθισμένος στις μόνιμες κομπίνες της εν λόγω εταιρίας αρνήθηκα φυσικά, γιατί κυριολεκτικά δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει με αυτούς, δεν είναι να τους εμπιστεύεσαι για τίποτα. Το έχει δουλέψει κανείς αυτό, αξίζει τίποτα;

Edit: Διαβάζοντας λίγο το συμβόλαιο που έστειλαν σχετικά, η κάλυψη για τις ζημιές είναι μέχρι 80 €(!) και στέλνουν δικό τους τεχνικό, οπότε μου απαντήθηκε ήδη το ερώτημά μου. Επίσης έχει ίσα με 1342565 εξαιρέσεις, οπότε άλλη μια κλασική περίπτωση Ελπέ...  

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tryfos είπε

Στις διαδικασίες για μεταφορά προς Ελπέ μου ανέφεραν για ένα ασφαλιστικό πρόγραμμα κάλυψης διάφορων ζημιών για το σπίτι μέσω της Eurolife. Δήθεν χωρίς καμία επιβάρυνσή μας και χωρίς πληρωμή από εμάς για ένα έτος. Συνηθισμένος στις μόνιμες κομπίνες της εν λόγω εταιρίας αρνήθηκα φυσικά, γιατί κυριολεκτικά δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει με αυτούς, δεν είναι να τους εμπιστεύεσαι για τίποτα. Το έχει δουλέψει κανείς αυτό, αξίζει τίποτα;

  Μέχρι 80€ καλύπτει , αν δεχόσουν θα σου έστελναν το ασφαλιστήριο όπου είναι κλασσική μούφα κοιτώντας τις εξαιρέσεις (αν κρίνουν οτι είναι ασυντήρητο κάτι ή υπήρχε δόλος) :

Spoiler

Άρθρο 7: ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ
Εξαιρούνται των καλύψεων:
• Ζημιές/βλάβες που προκαλούνται εσκεμμένα ή με δόλιο τρόπο από τον Ασφαλισμένο ή πρόσωπα που συνοικούν μαζί του ή
τους ενοικιαστές του ή το οικιακό προσωπικό στην Κατοικία ή από το υπαλληλικό ή εργατοτεχνικό προσωπικό του
Ασφαλισμένου και οι συνέπειες αυτών.
• Ζημιές/βλάβες που προκλήθηκαν ή προήλθαν από εξωτερικά συμβάντα όπως επίσημα δηλωθείσα φυσική καταστροφή και
γενικά καταστροφές (ενδεικτικά σεισμοί, εκρήξεων ηφαιστείων) συμπεριλαμβανομένων των ηλεκτρομαγνητικών παλμών
(ανθρωπογενών ή φυσικών), πυρηνικών αντιδράσεων ή μόλυνσης από πυρηνικά όπλα ή από ραδιενέργεια, διήθησης,
καθίζησης, μόλυνσης ή βλάβης συνεπεία πολέμου, ή εμφύλιος πόλεμος, εισβολή, επανάσταση, αναταραχή, αστική
αναταραχή, πολιτικές πράξεις βίας, επιθέσεις ή τρομοκρατικές ενέργειες, αποκλεισμοί ή εργατικές διαφορές,
απαλλοτριώσεις ή παρεμφερείς παρεμβάσεις, δήμευση, επίσημα διατάγματα ή άλλη ανάμειξη των δημόσιων αρχών.
• Αξιώσεις, οι οποίες εγείρονται από τη προσωρινή διακοπή, βλάβη ή αποσύνδεση υπηρεσιών κοινής ωφέλειας στην Κατοικία
(περιλαμβανομένης της παροχής ηλεκτρισμού, νερού ή αερίου), ανεξαρτήτως της αιτίας/λόγου που προκάλεσε τις ως άνω
καταστάσεις.
• Ζημιές/βλάβες συνεπεία οποιουδήποτε επικίνδυνου μετεωρολογικού φαινομένου με δυνατότητα πρόκλησης ζημιών,
σοβαρών κοινωνικών διαταραχών ή απώλειας ανθρώπινης ζωής. Ενδεικτικά παραδείγματα τέτοιου είδους φαινομένων είνα ι
οι ισχυροί άνεμοι, το χαλάζι, ο σφοδρός υετός, η καταιγίδα με ή άνευ κεραυνών, οι ανεμοστρόβιλοι, η χιονοθύελλα.
• Σφάλματα ή ελαττώματα ή κατασκευαστικά ελαττώματα/εσφαλμένη εγκατάσταση ή βλάβες που προκύψαν από συμβάν για
το οποίο ο Ασφαλισμένος έφερε γνώση πρότερα της έναρξης της ασφάλισης.
• Για Ζημιά λόγω αμέλειας ή σταδιακής υποβάθμισης της αρχικής λειτουργίας συνεπεία απουσίας συντήρησης από τον
Ασφαλισμένο ή για λογαριασμό του.
• Για Ζημιές σε περιουσιακά στοιχεία τρίτων.
• Για Διαφυγόντα κέρδη, εισοδήματα, αποθετικές ζημιές λόγω καλυπτόμενης Ζημιάς/βλάβης
• Για οποιεσδήποτε δαπάνες για υπηρεσίες ασφαλείας καταβλητέες σύμφωνα με το παρόν συμβόλαιο.
• Τυχόν κόστη για την αποκατάσταση της διακόσμησης, άλλων στοιχείων ή προσαρτημάτων ή εξαρτημάτων που πρέπει να
αφαιρεθούν ή να αντικατασταθούν κατά τη διάρκεια των εργασιών παροχής της επείγουσας βοήθειας.
• Μέρη του συστήματος και/ή της συσκευής στα οποία η ασφαλής πρόσβαση είναι εξαιρετικά δυσχερής ή η διατήρηση των
οποίων είναι αδύνατη ή μη πρακτική εξαιτίας της θέσης τους.
• Εξωτερικές υπερχειλίσεις, εξωτερικές υδρορροές
• Εξωτερικοί αγωγοί παροχής νερού.
• Σηπτικοί βόθροι, εγκαταστάσεις πισινών.
• Εγκαταστάσεις κοινόχρηστης παροχής νερού/αποχέτευσης.
• Ζημιές σε τοίχους, πύλες, φράκτες, περιφράξεις, βοηθητικά κτίρια, υπόστεγα, αποθήκες, ανεξάρτητο γκαράζ ή οτιδήποτε
κείτεται εκτός των ορίων της Κατοικίας σας. Οι εγκαταστάσεις που εμπίπτουν στην αρμοδιότητα των φορέων παροχής νερού,
φυσικού αερίου ή ηλεκτρικής ενέργειας ή εγκαταστάσεις πολυκατοικίας/κτιρίου που δεν εμπίπτουν αποκλειστικά στην
ευθύνη του Ασφαλισμένου.
• Διαρροές από γεωργικούς σωλήνες.
• Υπηρεσίες που παρέχονται σε σχέση με το σύστημα συναγερμού, τις εγκαταστάσεις οικιακού/επαγγελματικού αυτοματισμού
και κάθε ηλεκτρονικού εξοπλισμού, ηλεκτρικών παραθυρόφυλλων, καμερών παρακολούθησης.
• Ηχητικά κύματα που προκαλούνται από αεροσκάφη και άλλους εναέριους μηχανισμούς που ταξιδεύουν με ηχητικές ή
υπερηχητικές ταχύτητες.
• Επισκευή ζημιών που προήλθαν από υγρασία, ακόμη και αν η υγρασία αυτή δεν είναι αποτέλεσμα βλάβης υδραυλ ικών
εγκαταστάσεων που ανήκουν στην Κατοικία.
• Επισκευή ή/και αντικατάσταση ειδών υγιεινής καθώς και οποιασδήποτε ηλεκτρικής συσκευής συνδεδεμένης με τις
υδραυλικές/ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις της Κατοικίας.

δε χάνεις και τίποτα ουσιαστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

  Μέχρι 80€ καλύπτει , αν δεχόσουν θα σου έστελναν το ασφαλιστήριο όπου είναι κλασσική μούφα κοιτώντας τις εξαιρέσεις (αν κρίνουν οτι είναι ασυντήρητο κάτι ή υπήρχε δόλος) :

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Άρθρο 7: ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ
Εξαιρούνται των καλύψεων:
• Ζημιές/βλάβες που προκαλούνται εσκεμμένα ή με δόλιο τρόπο από τον Ασφαλισμένο ή πρόσωπα που συνοικούν μαζί του ή
τους ενοικιαστές του ή το οικιακό προσωπικό στην Κατοικία ή από το υπαλληλικό ή εργατοτεχνικό προσωπικό του
Ασφαλισμένου και οι συνέπειες αυτών.
• Ζημιές/βλάβες που προκλήθηκαν ή προήλθαν από εξωτερικά συμβάντα όπως επίσημα δηλωθείσα φυσική καταστροφή και
γενικά καταστροφές (ενδεικτικά σεισμοί, εκρήξεων ηφαιστείων) συμπεριλαμβανομένων των ηλεκτρομαγνητικών παλμών
(ανθρωπογενών ή φυσικών), πυρηνικών αντιδράσεων ή μόλυνσης από πυρηνικά όπλα ή από ραδιενέργεια, διήθησης,
καθίζησης, μόλυνσης ή βλάβης συνεπεία πολέμου, ή εμφύλιος πόλεμος, εισβολή, επανάσταση, αναταραχή, αστική
αναταραχή, πολιτικές πράξεις βίας, επιθέσεις ή τρομοκρατικές ενέργειες, αποκλεισμοί ή εργατικές διαφορές,
απαλλοτριώσεις ή παρεμφερείς παρεμβάσεις, δήμευση, επίσημα διατάγματα ή άλλη ανάμειξη των δημόσιων αρχών.
• Αξιώσεις, οι οποίες εγείρονται από τη προσωρινή διακοπή, βλάβη ή αποσύνδεση υπηρεσιών κοινής ωφέλειας στην Κατοικία
(περιλαμβανομένης της παροχής ηλεκτρισμού, νερού ή αερίου), ανεξαρτήτως της αιτίας/λόγου που προκάλεσε τις ως άνω
καταστάσεις.
• Ζημιές/βλάβες συνεπεία οποιουδήποτε επικίνδυνου μετεωρολογικού φαινομένου με δυνατότητα πρόκλησης ζημιών,
σοβαρών κοινωνικών διαταραχών ή απώλειας ανθρώπινης ζωής. Ενδεικτικά παραδείγματα τέτοιου είδους φαινομένων είνα ι
οι ισχυροί άνεμοι, το χαλάζι, ο σφοδρός υετός, η καταιγίδα με ή άνευ κεραυνών, οι ανεμοστρόβιλοι, η χιονοθύελλα.
• Σφάλματα ή ελαττώματα ή κατασκευαστικά ελαττώματα/εσφαλμένη εγκατάσταση ή βλάβες που προκύψαν από συμβάν για
το οποίο ο Ασφαλισμένος έφερε γνώση πρότερα της έναρξης της ασφάλισης.
• Για Ζημιά λόγω αμέλειας ή σταδιακής υποβάθμισης της αρχικής λειτουργίας συνεπεία απουσίας συντήρησης από τον
Ασφαλισμένο ή για λογαριασμό του.
• Για Ζημιές σε περιουσιακά στοιχεία τρίτων.
• Για Διαφυγόντα κέρδη, εισοδήματα, αποθετικές ζημιές λόγω καλυπτόμενης Ζημιάς/βλάβης
• Για οποιεσδήποτε δαπάνες για υπηρεσίες ασφαλείας καταβλητέες σύμφωνα με το παρόν συμβόλαιο.
• Τυχόν κόστη για την αποκατάσταση της διακόσμησης, άλλων στοιχείων ή προσαρτημάτων ή εξαρτημάτων που πρέπει να
αφαιρεθούν ή να αντικατασταθούν κατά τη διάρκεια των εργασιών παροχής της επείγουσας βοήθειας.
• Μέρη του συστήματος και/ή της συσκευής στα οποία η ασφαλής πρόσβαση είναι εξαιρετικά δυσχερής ή η διατήρηση των
οποίων είναι αδύνατη ή μη πρακτική εξαιτίας της θέσης τους.
• Εξωτερικές υπερχειλίσεις, εξωτερικές υδρορροές
• Εξωτερικοί αγωγοί παροχής νερού.
• Σηπτικοί βόθροι, εγκαταστάσεις πισινών.
• Εγκαταστάσεις κοινόχρηστης παροχής νερού/αποχέτευσης.
• Ζημιές σε τοίχους, πύλες, φράκτες, περιφράξεις, βοηθητικά κτίρια, υπόστεγα, αποθήκες, ανεξάρτητο γκαράζ ή οτιδήποτε
κείτεται εκτός των ορίων της Κατοικίας σας. Οι εγκαταστάσεις που εμπίπτουν στην αρμοδιότητα των φορέων παροχής νερού,
φυσικού αερίου ή ηλεκτρικής ενέργειας ή εγκαταστάσεις πολυκατοικίας/κτιρίου που δεν εμπίπτουν αποκλειστικά στην
ευθύνη του Ασφαλισμένου.
• Διαρροές από γεωργικούς σωλήνες.
• Υπηρεσίες που παρέχονται σε σχέση με το σύστημα συναγερμού, τις εγκαταστάσεις οικιακού/επαγγελματικού αυτοματισμού
και κάθε ηλεκτρονικού εξοπλισμού, ηλεκτρικών παραθυρόφυλλων, καμερών παρακολούθησης.
• Ηχητικά κύματα που προκαλούνται από αεροσκάφη και άλλους εναέριους μηχανισμούς που ταξιδεύουν με ηχητικές ή
υπερηχητικές ταχύτητες.
• Επισκευή ζημιών που προήλθαν από υγρασία, ακόμη και αν η υγρασία αυτή δεν είναι αποτέλεσμα βλάβης υδραυλ ικών
εγκαταστάσεων που ανήκουν στην Κατοικία.
• Επισκευή ή/και αντικατάσταση ειδών υγιεινής καθώς και οποιασδήποτε ηλεκτρικής συσκευής συνδεδεμένης με τις
υδραυλικές/ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις της Κατοικίας.

δε χάνεις και τίποτα ουσιαστικά

Ναι τα είδα κι εγώ σήμερα αυτά και είχα κάνει edit στο ποστ μου...Τι να πεις...Ποιο είναι το νόημα ότι κάνουν όλες αυτές τις αρλούμπες, λες και δεν ξέρουμε καν να διαβάζουμε, τόσο ζώα μας θεωρούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, epir21 said:

2. Αν δώσω ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ στο δίμηνο τότε θα έχω εκκαθαριστικό ΔΕΔΔΗΕ κάθε δίμηνο οπότε απλά θα σπάσει η αναλογία στους 2 μήνες αντί για 4; Ξέρεις που μπορώ να κοιτάω για το πότε ανοίγει το παράθυρο της καταμέτρησης στον ΔΕΔΔΗΕ? Βρήκα και ενα help page στο deddie.gr αλλα δεν μπορώ να πώ οτι κατάλαβα πότε ανοίγει και που να κοιτάω, μόνο οτι έχω 5 εργάσιμες μέρες να το κάνω.

Παράδειγμα στην περίπτωση μου, θα ήταν κάπως έτσι;
16/8 -> Ένδειξη απο ΔΕΔΔΗΕ (αλλαγή).
31/8 -> Ηρων Μέτρα μόνος σου -> Έκδοση Έναντι Πελάτη
30/9 -> Ηρων Μέτρα μόνος σου -> Έκδοση Έναντι Πελάτη
χ/10 -> Δικιά μου ένδειξη ΔΕΔΔΗΕ -> Έκδοση εκκαθαριστικού και αναλογική χρέωση για τον Αύγουστο, Σεπτέμβρη και Οκτώβρη;
31/11 -> Ηρων Μέτρα μόνος σου -> Έκδοση Έναντι Πελάτη
χ/12 -> Μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ ->  Έκδοση εκκαθαριστικού και αναλογική χρέωση για τον Νοέμβρη και Δεκέμβρη;

 

  Ναι... αν δίνεις ένδειξη ενδιάμεσα στο 2μηνο και μετά στο 4μηνο έρχεται ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση, θα έχεις 2μηνιαίους εκκαθαριστικούς. Μπορεί μεν να μην έχεις ΚΟΤ, αλλά και τα ΥΚΩ είναι ακριβά είναι όταν γίνεται αναλογική υπέρβαση. Πχ αν έχεις θέρμανση με κλιματιστικό θα κάψεις πολύ Νοέμβριο και Δεκέμβριο ενώ Σεπτέμβριο και Οκτώβριο θα έχεις μικρή κατανάλωση. Σ'αυτή τη περίπτωση δε σε συμφέρει να δώσεις ένδειξη στο ΔΕΔΔΗΕ στη μέση του τετραμήνου... καλύτερα να δίνεις έναντι ενδείξεις στον ΗΡΩΝ και να αφήσεις μετά τη κατανάλωση να σπάσει αναλογικά στο 4μηνο μετά την εκκαθάριση.

Σχετικά με το πότε ανοίγει το παράθυρο... κοίτα πχ τους παλιούς εκκαθαριστικούς σου. Αν η καταμέτρηση είναι ας πούμε 28/12, τότε το παράθυρο ανοίγει περίπου 25/10 (υποθέτω).

Επίσης μη δίνετε ενδείξεις στη πλατφόρμα του ΔΕΔΔΗΕ χωρίς λόγο ή αν δεν είστε 100% σίγουροι τι κάνετε, διότι θα τα κάνετε μπάχαλο! Πχ αν έγινε η αλλαγή παρόχου στις 17/8 με δική σου ένδειξη και μετά πας και δώσεις ένδειξη στη πλατφόρμα του ΔΕΔΔΗΕ στις 18/8, τότε αυτή η ένδειξη θα ληφθεί υπόψιν στη μέση του 2μήνου.

Όσο για το παράδειγμα που έδωσες για τον ΗΡΩΝ... δε μπορώ να μαντέψω πώς θα βγούν οι λογαριασμοί, εξαρτάται απ'τη μηχανογράφηση του και το κύκλο τιμολόγησης. Μέχρι πρότινος ο ΗΡΩΝ τιμολογούσε με 1 μήνα καθυστέρηση, και κάποιοι συμφορουμήτες ανέφεραν πρόσφατα ότι βγαίνουν λογαριασμοί πιο έγκαιρα. Μάλιστα κάποιος έλαβε έναντι κατά προσέγγιση για περίοδο κατανάλωσης 10 ημερών, και στα καπάκια βγήκε κι άλλος έναντι με ένδειξη που είχε δώσει εκείνος. Άμα δώσεις και ένδειξη στο ΔΕΔΔΗΕ, εεε μετά αν γίνει μπάχαλο η κατάσταση μην απορρήσεις.

Δεν απαντάω άλλο για το συγκεκριμένο θέμα, αρκετά έγραψα

3 hours ago, korakios said:


μόλις έκανα για green αίτηση και όταν πήγα να κάνω φάκελο για τα δικαιολογητικά θυμήθηκα οτι είχα ξανακάνει παλιότερα για το economy και δεν προχώρησε ποτέ ηλεκτρονικά 😁

edit : με πήραν κιόλας τηλ 😛, φαίνεται οτι θέλουν να μαζέψουν κόσμο

edit2: στείλανε και τα χαρτιά , να δούμε πότε θα γίνει και η ενεργοποίηση

Ένδειξη έδωσες ή θα τη πατήσεις σαν newbie;

Επίσης ρώτησες μήπως περίσσεψε καμιά πετσέτα ή κάνα καλαμάκι; 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...