Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, alexander098 είπε

Ηρων και ελπε δινουν 20€ για καθε συσταση

Ο ΗΡΩΝ με έκπτωση στο λογαριασμό και η Elpedison αυτή την περίοδο με δωροεπιταγή Σκλαβενίτη 20€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 hours ago, razkal said:

Άλλαξα παροχο ένα μήνα πριν και έδωσα χτες μέτρηση στο deddie app. 

Eίσαι στη μέση ή στο τέλος του 4μήνου κι έδωσες ένδειξη; Διότι το σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ έχει αλλάξει... κι αν δώσεις πχ ένδειξη στον 1ο μήνα του 4μήνου, τη λαμβάνει υπόψιν στο τέλος του 2ου μήνα... κι αν δώσεις ένδειξη μετά το 2ο μήνα, τη λαμβάνει υπόψιν το τέλος του 4μηνου (αν δεν έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Ο ΗΡΩΝ με έκπτωση στο λογαριασμό και η Elpedison αυτή την περίοδο με δωροεπιταγή Σκλαβενίτη 20€.

Για την δώρο επιταγή Σκλαβενίτη το γράφει κάπου η το λένε οι πωλητές?

21 λεπτά πριν, alexander098 είπε

Το ρωτησα οταν με καλεσαν για το συμβολαιο. Απλα δεν ρωτησα τι βηματα πρεπει να ακολουθησω. Θα το μαθω αυριο οταν τους καλεσω.

Ενημέρωσε μας.

Ευχαριστώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 731001 είπε

Στο εξελ γιατί ανά γράφει "οι τιμές δεν ισχύουν πλέον Αύγουστος 2023" ;

Τουρισμό βλέπω πάλι με τις νέες αυξήσεις και είχα καιρό να ασχοληθώ...

γιατί γράφει απο πάνω
image.png.2a785b115e276571b9aeb6da95704f56.png

δλδ πατάς το σύνδεσμο :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Η ΕΛΠΕ με ενδιαφέρει. Το γράφει κάπου?

Αν έχεις κρατήσει τα στοιχεία του πωλητή επικοινώνησε μαζί του είτε με το mail που σου έστειλε στο συμβόλαιο ή τηλεφωνικά στο σταθερό τους στο τμήμα πωλήσεων θα δώσεις τα στοιχεία του υποψηφίου πελάτη  και μόλις υπογράψει  το συμβόλαιο θα σου στείλουν την επιταγή.Συνηθως αργούν βεβαια.

2 λεπτά πριν, 731001 είπε

Η elpedison το δίνει το 20 ευρώ αν φέρω στην εταιρία 2 σπίτια στο ίδιο όνομα; 

Επικοινώνησε μαζί τους στο τμημα πωλήσεων και παζάρεψέ τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

 Η Ελιν στο bonus+ την έκπτωση συνέπειας την βάζει στον επόμενο λογαριασμό;

Επίσης τι διαδικασία έκανες για την αλλαγή προγράμματος και πως και σου έκαναν αναδρομική πίστωση;

Είμαι στο comfort.

Αυτό θα συμβεί θεωρητικά, αλλά θα το δω από Τετάρτη που θα βγάλουν λογαριασμό. Το αναδρομικά που είπα ήταν ότι ενώ ζήτησα αλλαγή προγράμματος στις 9 Ιουνίου, το πέρασαν από 1η Ιουνίου. Βέβαια επειδή έχω 3 παροχές στην Ελίν, μπερδεύτηκαν και το ένα το άφησαν στο comfort, αλλά το είδα όταν βγήκε ο λογαριασμός, τους το είπα και μου έστειλαν αμέσως διορθωτικό λογαριασμό, το πέρασαν δηλαδή κι αυτό στο bonus +. 

Η διαδικασία ήταν η κανονική, δηλαδή έστειλαν πάλι τα σχετικά έντυπα και τα υπέγραψα με ψηφιακή υπογραφή από το gov. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, ekrepali said:

Eίσαι στη μέση ή στο τέλος του 4μήνου κι έδωσες ένδειξη; Διότι το σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ έχει αλλάξει... κι αν δώσεις πχ ένδειξη στον 1ο μήνα του 4μήνου, τη λαμβάνει υπόψιν στο τέλος του 2ου μήνα

χμ, δεν ξερω σε ποιο μερος του 4μηνου ειμαι. τελος ιουλιου αλλαξα παροχο και περασε ο δεδδηε και πηρε μετρηση (με αυτες τις ενδειξεις με χρεωσε ο νεος παροχος (ηρων)). τις μετρησεις που ειχα παρει μονος μου (λιγες μερες πριν) τις ειχα στειλει στον ηρων και με αυτες τις μετρησεις βγηκε ο τελικος στη ΔΕΗ.

στις μετρησεις που καταχωρησα προχθες στο δεδδηε (κι εδωσα και τις ιδιες σημερα στον ηρων) ελεγε αυτο που γραφεις (αν δεν περασει ο δεδδηε, θα ληφθουν υποψιν στο τελος Σεπτεμβριου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, από 17/8 ειμαι στον Ήρων και συγκεκριμένα στο Simply Generous.

Στις 11/8 που έκανα την αίτηση για το πρόγραμμα, έδωσα μετρήσεις. Στις 17/8 βλέπω στο mydeddie οτι έχει περάσει τις τιμές που έδωσα εγώ στην Ηρων με ημερομηνία 16/8.

Έχω δυο ερωτήσεις εαν ξέρει κάποιος:

1. Απο 17/8 μέχρι 31/8 θα έχω μια κατανάλωση της τάξης του 250kwh ( δεν κλεινει το ac ). (Πρακτικά αυτή η κατανάλωση όμως ειναι απο 11/8). Ο Ηρων θα κάνει κάποια αναγωγή στον μήνα με κίνδυνο να με πετάξει πάνω απο τις 500kwh τον μήνα; Και σε αυτή την περίπτωση η χρέσωση πως πάει; όλες με την τιμή για 500 kwh ή πάει κλιμακωτά η χρέωση; Η απλά θα χρεωθώ 250 kwh με 0.085?

2. Στην Ελιν που ήμουν δεν είχε βγει ποτε εκαθαριστικός απο ΔΕΔΔΗΕ, ήταν ολοι οι λογαριασμοί με τις μετρήσεις που έδινα εγω κάθε μήνα, και έτσι είχα ήσυχο το κεφάλι μου. Στον Ήρων τι γίνεται; Εαν τον Σεπτέμβριο κάψω/δηλώσω 50kwh, τον Οκτώβρη 150kwh, τον Νοέμβρη 250kwh, τον Δεκέμβρη που θα μετρήσει ο ΔΕΔΔΗΕ και θα δώσω και εγώ μετρήση τι γίνεται; θα κάνει αναγωγη την κατανάλωση στο 4μηνο; Υπάρχει τρόπος αυτο καπως να περιοριστεί; φαντάζομαι έχουν και αλλοι το ιδιο πρόβλημα γιατι μπορεί να χρειωθει καποιος πχ τις πολλες κιλοβατορες που εκαψε τον μηνα που η τιμη ηταν μικρη σαν να τις ειχε καψει τον μηνα με την υψηλότερη τιμή.

Ευχαριστώ πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι αλλαγές παρόχου γίνονται πλέον με τις δικές μας ενδείξεις κι αυτό έχει τα καλά του, έχει τα στραβά του.

Αν σύντομα έρθει να μετρήσει ο ΔΕΔΔΗΕ για εκκαθάριση εννοείται πως ο εκκαθαριστικός θα είναι από 16/8 και μετά αλλά θα περιλαμβάνει και τις κιλοβατώρες από 11/8-15/8. Τα ΥΚΩ πάνε αναλογικά... πχ αν στο μήνα η χαμηλή κλίμακα είναι για 500 kw, τότε στις 15 μέρες η χαμηλή κλίμακα είναι για 250. Ακόμα χειρότερα αν έχεις ΚΟΤ και κάνεις αναλογική υπέρβαση, θα χάσεις το ΚΟΤ από 16/8 ως την ημερομηνία εκκαθάρισης, θα χάσεις την έξτρα επιδότηση του κράτους, θα πληρώσεις και φουσκωμένα ΥΚΩ σαν απλός καταναλωτής.

2) Ναι στον ΗΡΩΝ οι κιλοβατώρες σπάνε αναλογικά όταν γίνεται εκκαθάριση. Μια λύση είναι να δώσεις ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ όταν ανοίξει το παράθυρο στο 2μηνο. Άλλη λύση να αρπάξεις το 50άρικο και να αλλάξεις πάλι πάροχο.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάλεσα την ζενιθ να αλλάξω πρόγραμμα και μου είπανε ότι είναι μόνο για νέους πελάτες. Είπα στην κοπέλα πώς η ΡΑΕ έχει βγάλει οδηγία που υποχρεώνει όλα τα διαθέσιμα εμπορικά προγράμματα να διατίθενται και για υφιστάμενους πελάτες και τότε άλλαξε το τροπάρι ότι πρέπει να πάρει έγκριση από προϊστάμενο. Περιμένω μέχρι αύριο και μετά τη κάνω για ΕΛΠΕ και σε αυτή τη παροχή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agentsmith84 είπε

Κάλεσα την ζενιθ να αλλάξω πρόγραμμα και μου είπανε ότι είναι μόνο για νέους πελάτες. Είπα στην κοπέλα πώς η ΡΑΕ έχει βγάλει οδηγία που υποχρεώνει όλα τα διαθέσιμα εμπορικά προγράμματα να διατίθενται και για υφιστάμενους πελάτες και τότε άλλαξε το τροπάρι ότι πρέπει να πάρει έγκριση από προϊστάμενο. Περιμένω μέχρι αύριο και μετά τη κάνω για ΕΛΠΕ και σε αυτή τη παροχή.

Θα σε παρουν αυριο και θα σου πουν οτι δεχονται την αλλαγη. 

 

Για το 20ευρω της Elpedison στο σαιτ τους σου το δινουν στο λογαριασμο σου και λενε οτι δινουν και σ αυτον που προτινεις τουλαχιστον 20ευρω αλλα μαζι με το 80ευρω?

https://www.elpedison.gr/el/tools/elpedison-friends/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Elpedison μου το είχαν αναφέρει και εμένα αυτό  για 20€ δωροεπιταγή από Σκλαβενίτη.

Σίγουρα σε αυτόν που φέρνει έναν φίλο πιθανότατα και για τους δύο.

Αλλά για να είστε σίγουροι ρωτήστε το γιατί μπορεί να ισχύει για μικρό χρονικό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...