Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Θεωρώ απίθανο να σου στείλουν την αίτηση προς υπογραφή, να προωθήσουν την αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ και να σε ενεργοποιήσει ο ΔΕΔΔΗΕ... και να γίνουν όλα αυτά εντός 2 ημερών. Αν δε θες να πάρεις αύριο, πάρε μεθαύριο... τότε η αίτηση που θα σου στείλουν δε θα έχει ημερομηνία νωρίτερα από τη Δευτέρα.

Επίσης κοίτα το πιο βασικό απ'όλα... η σύμβαση σου με την protergia ξεκίνησε τη μέρα που ενεργοποιήθηκε το πρόγραμμα, όχι τη μέρα που υπέγραψες.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ θα πάρω αύριο να ξεκινήσω καθώς και να ζητήσω από την protergia να με βάλει στο απλό οικιακό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

μάλλον θα κάνουν ανανεωση για να βάλουν τις επιδοτήσεις

Το pdf υπάρχει ακόμα, με παύλες στις επιδοτήσεις. Μού κάνει εντύπωση που και ο ΗΡΩΝ δεν έχει βάλει ακόμα τιμές https://www.heron.gr/prices-generous λες και περιμένουν διευκρινίσεις.

Πάντως το ΦΑ, ανακοίνωσε τελικές 0.02

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το pdf υπάρχει ακόμα, με παύλες στις επιδοτήσεις. Μού κάνει εντύπωση που και ο ΗΡΩΝ δεν έχει βάλει ακόμα τιμές https://www.heron.gr/prices-generous λες και περιμένουν διευκρινίσεις.

 

Δεν είναι παράλογο που έχουν κενά. Αυτό δείχνει ότι δε θα επιτραπούν χρεώσεις προμήθειας «κοντά στο 0» όποτε κάτι περιμένουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, BrokenExe είπε

Καλησπέρα σε όλους σας, 

Αυτή την στιγμή βρίσκομαι σε σταθερό οικιακό τιμολόγιο της Protergia, το οποίο λήγει στις 26/08. Μου έχουν στείλει από μόνοι τους σύμβαση για ένταξη στο Protergia Oikiako Mvp.

Απ οτι κατάλαβα από όσα διάβασα εδώ, ίσως αυτό που πρέπει να κάνω είναι να ζητήσω να μπω στο απλό οικιακό της protergia και στη συνέχεια να παρακολουθώ τις τιμές που ανακοινώνουν οι παροχοι κάθε μήνα; 

Το mvp της προτεργια είναι κυμαινόμενο και όχι σταθερό αν δεν κάνω λάθος. 

Καλύπτεται από τις επιδοτήσεις και δεν έχει ρήτρα αποχώρησης. 

https://www.protergia.gr/el/protergia-home-mvp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το pdf υπάρχει ακόμα, με παύλες στις επιδοτήσεις. Μού κάνει εντύπωση που και ο ΗΡΩΝ δεν έχει βάλει ακόμα τιμές https://www.heron.gr/prices-generous λες και περιμένουν διευκρινίσεις.

Πάντως το ΦΑ, ανακοίνωσε τελικές 0.02

Πριν από λίγο έστειλα στον Ηρων στο fb  ακριβώς αυτό γιατί δεν ενημερώνετε το πινακάκι  για να προχωρησoύμε σε νέο συμβόλαιο;Πιστευω αύριο το πρωί θα απαντήσουν τέτοια ωρα ειναι κλειστο το chat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nemesiskp είπε

Το mvp της προτεργια είναι κυμαινόμενο και όχι σταθερό αν δεν κάνω λάθος. 

Καλύπτεται από τις επιδοτήσεις και δεν έχει ρήτρα αποχώρησης. 

https://www.protergia.gr/el/protergia-home-mvp

Μου έχουν στείλει αυτό σαν προφορά, τώρα που το ξαναείδα έχεις δίκιο ότι αναφέρετε σαν κυμαινόμενο, με μπέρδεψε το σημείο που γράφει "διάρκεια σύμβασης 12 μήνες". 

Αρα μπορώ να το αποδεχτώ ακόμα και τώρα και να προχωρήσω σε αίτηση στην WeEnergy, σωστά; 

Screenshot_2022-08-24-22-42-39-57_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι μπερδεμα. 

Παντως επειδη ειμαι πελατης στο MVP απο περυσι, ειχα κανει τηλεφωνο πριν καμια εβδομαδα να ρωτησω οτι αν φυγω τωρα θα εχω καποιο πεναλτι και μου ειπαν οχι.

Υποτιθεται αυτο ψηφισαν οτι μπορεις να αλλαζεις παροχο χωρις πεναλτι.

Θα κανω μια ερωτηση παλι αυριο αλλα ηταν ξεκαθαροι.

Δεν ξερω μηπως αφορα νεες συνδεσεις στο προγραμμα και οχι υπαρχουσες. 

Κανε και εσυ ενα τηλεφωνο πριν προχωρησεις για σιγουρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BigJim34 είπε

Τι διλημμα ρε παιδια? Σοβαρα μιλατε?

  Στο ιδιο σταθερης χρέωσης προγραμμα με το δικο σας ήμουν και το εχασα βλακωδως γιατι μου την εφεραν τα σαινια της ΔΕΗ που δεν τηρησαν τη 14ημερη υπαναχωρηση (αφου δεν πιστευα κι εγω οτι η Volterra θα εμενε στο δεκαλεπτο και εκανα συμβολαιο στη ΔΕΗ). Απλα οταν πήρα εγγράφως διαβεβαίωση ότι και τον Αύγουστο θα παρεμενα στο V1,ειχε γίνει η καταγγελια της συμβασης! Οπότε αφου αλλαξε το ψηφίο θα ήμουν για τη Volterra επιστρεφοντας νέος πελατης και θα πηγαινα - αρχες Αυγούστου ηταν -- στα 67 λεπτα μείον την επιδοτηση.

Τώρα η αλλαγη παροχου γινεται σε χρόνο dt, δεν μετραει ο ΔΕΔΔΗΕ. Τους παρακαλεσα μαλιστα εγγραφως να μη ληφθεί υποψιν η αρχικη καταγγελια αφου επεσα στις απλουστευσεις της τροπολογιας και εριξαν το μπαλακι στους δυο προμηθευτες.

Το τραβάτε οσο παει κι οταν θα έρθει νεα ειδοποίηση έχετε κι  αλλες 60 μερες ως την αλλαγη προγραμματος σε κυμαινομενο.

ΤΥΧΕΡΑΚΗΔΕΣ  😉

 

Δε φταις εσύ που εκεί στη volterra αλλά λένε και άλλα κάνουν. 

Απο αρχες Ιουνίου υποτίθεται ότι θα μας γυρναγαν σε κυμαινόμενο και ακόμα (καλώς για εμάς βέβαια) μας εχουν στο παλιό σταθερό. 

Τώρα με τα νέα προγράμματα χωρίς ρήτρα και τη κατάργηση των σταθερών πιστεύω ότι θα μας μεταβιβασουν σε κυμαινόμενα. 

Αν μας ξεχασουν τότε συνεχιζουμε ακάθεκτοι μέχρι να εξαγοραστεί η εταιρεία... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, BrokenExe είπε

Μου έχουν στείλει αυτό σαν προφορά, τώρα που το ξαναείδα έχεις δίκιο ότι αναφέρετε σαν κυμαινόμενο, με μπέρδεψε το σημείο που γράφει "διάρκεια σύμβασης 12 μήνες". 

Αρα μπορώ να το αποδεχτώ ακόμα και τώρα και να προχωρήσω σε αίτηση στην WeEnergy, σωστά; 

Screenshot_2022-08-24-22-42-39-57_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

μου κάνουν εντύπωση οι τιμές για οικιακό mvp

Πάγιο 3,95/μήνα

Χρέωση 110,28 ευρώ/MWh

ποιό πρόγραμμα είναι αυτό; μπορεί κάποιος να βάλει το link απο το site της protergia με το συγκεκριμένο πρόγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, BrokenExe είπε

Μου έχουν στείλει αυτό σαν προφορά, τώρα που το ξαναείδα έχεις δίκιο ότι αναφέρετε σαν κυμαινόμενο, με μπέρδεψε το σημείο που γράφει "διάρκεια σύμβασης 12 μήνες". 

Αρα μπορώ να το αποδεχτώ ακόμα και τώρα και να προχωρήσω σε αίτηση στην WeEnergy, σωστά; 

Screenshot_2022-08-24-22-42-39-57_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

και γιατι να μην βαλεις το οικιακο (σκετο) που εχει πάγιο 1 ευρω και ίδια τιμή kw/h?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tempo είπε

μου κάνουν εντύπωση οι τιμές για οικιακό mvp

Πάγιο 3,95/μήνα

Χρέωση 110,28 ευρώ/MWh

ποιό πρόγραμμα είναι αυτό; μπορεί κάποιος να βάλει το link απο το site της protergia με το συγκεκριμένο πρόγραμμα;

https://www.protergia.gr/el/protergia-home-mvp

Λεει εκτος διαστηματος αναστολης ρητρας.

Αρα θεωρω οτι δεν ισχυει αυτο που λεει αλλα ισχυουν οι τιμες του εξελ που φαινονται στο ιδιο λινκ.

Ο ενας χρονος δεσμευση ειναι περιεργος αφου υποτιθεται εχεις καταργηθει.

image.png.406e764768a56b63074fa4369cf18e75.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tempo είπε

μου κάνουν εντύπωση οι τιμές για οικιακό mvp

Πάγιο 3,95/μήνα

Χρέωση 110,28 ευρώ/MWh

ποιό πρόγραμμα είναι αυτό; μπορεί κάποιος να βάλει το link απο το site της protergia με το συγκεκριμένο πρόγραμμα;

Χωρίς να έχω καταλάβει ακριβώς τι μου γίνεται, αυτό είναι μια προσφορά της Protergia που μου έστειλαν προς υπογραφή, για ανανέωση σύμβασης που λήγει σε 2 μέρες. 

Ήμουν σε σταθερό με Protergia εδώ και ένα χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμάς λήγει το συμβόλαιο με τη Protergia τέλος Σεπτεμβρίου που είναι οικιακό κυμαινόμενο, και μελετάω το excel αλλά είναι μπέρδεμα γιατί αλλάζουν τα πάντα τοσο γρήγορα που δεν προλαβαίνω να βγάλω μια άκρη να δω αν θα συνεχίσω στη Protergia ή θα πάω αλλού. Πάντως αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι στα κυμαινόμενα η χρέωση KWh συνεχώς θα αυξάνεται έτσι όπως πάει η κατάσταση και αναλόγως η κυβέρνση επιδοτεί κάθε μήνα. Από την άλλη είδα σήμερα στη WEyellow έχει καλή προσφορά για τα δεδομένα. Βλέπω πολύς κόσμος έχει πάει στη Δεη στο Γ η κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cyberguy είπε

και γιατι να μην βαλεις το οικιακο (σκετο) που εχει πάγιο 1 ευρω και ίδια τιμή kw/h?

https://www.protergia.gr/el/pricesres

Εδώ βλέπω ότι με αυτές τις τιμές που έχουν ανακοινώσει για Σεπτεμβρη κερδίζω 10 ευρώ με τις καταναλώσεις μου(~500kw/μηνα), αντί για τα 2 ευρώ του παγίου. 

Ίσως κάνω και λάθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nemesiskp είπε

https://www.protergia.gr/el/protergia-home-mvp

Λεει εκτος διαστηματος αναστολης ρητρας.

Αρα θεωρω οτι δεν ισχυει αυτο που λεει αλλα ισχυουν οι τιμες του εξελ που φαινονται στο ιδιο λινκ.

Ο ενας χρονος δεσμευση ειναι περιεργος αφου υποτιθεται εχεις καταργηθει.

image.png.406e764768a56b63074fa4369cf18e75.png

αν κατάλαβα καλά του έστειλαν του φίλου μια προσφορά με τιμές απο ένα πρόγραμμα που δεν είναι ενεργό πλέον ή κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...