Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Ήρθα η ώρα να ξεκινήσω κι εγώ τουρισμό για όσους μήνες μας παίρνει ακόμα. Τώρα είμαι στο Γ1Ν και λέω να πάω ΕΛΠΕ λόγω των 80€ μιας και θα δουλεύει Φουλ και η αντλία θερμότητας αυτό το διάστημα.

Τελικα, επειδή μπερδεύτηκα, τα 80€ είναι μόνο για τον πρώτο μήνα ή μεταφέρονται και στους επόμενους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, bpel86 είπε

Τελικα, επειδή μπερδεύτηκα, τα 80€ είναι μόνο για τον πρώτο μήνα ή μεταφέρονται και στους επόμενους 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59922800

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, marinna said:

Ο μόνος άλλος πάροχος που ξέρω να εκδίδει όντως εκκαθαριστικό με τις μετρήσεις που στέλνεις εσύ, είναι η ΕΛΙΝ. 

Άλλες φορές συμφέρει να το κάνεις, και άλλες όχι - άλλες φορές δηλαδή σε συμφέρει να "κλειδώσεις" τις κιλοβατώρες που έκαψες στην τιμή του μήνα, και άλλες σε συμφέρει να τις "απλώσεις" στο τετράμηνο, ή σε δίμηνο, ή σε τρίμηνο (αναλόγως πότε αποφασίσεις να στείλεις φωτό - ή να αφήσεις να  βγει από τον ΔΕΔΔΗΕ.)

Για αυτήν την ευελιξία και για τη σχετική σταθερότητα των τιμών έχω μείνει Ελίν, και αυτόν τον μήνα "μου έκαναν" και τη χάρη να βάλουν την κιλοβατώρα τους πιο χαμηλά από το νυχτερινό της ΔΕΗ (που μέχρι τώρα ήταν λίγο χαμηλότερο από την τιμή της), αλλά έχει έρθει αυτό με την ΕΛΠΕ και κλυδωνίζομαι. 

Από τη μια θέλω να επιβραβεύσω τη συμπεριφορά τους -καλή επικοινωνία, άμεση και δη αναδρομική αλλαγή προγράμματος (από comfort σε bonus+) όταν το ζήτησα, χωρίς σουξουμούξου, με μόνο αρνητικό μέχρι στιγμής ότι όταν άλλαξαν οι ρυθμιζόμενες μείναμε πίσω στους λογαριασμούς, αρκετά -από την άλλη με την ελπε θεωρητικά το συμφέρον μου είναι κάπως ξεκάθαρο. Τι να πω, ακόμα το σκέφτομαι

 Η Ελιν στο bonus+ την έκπτωση συνέπειας την βάζει στον επόμενο λογαριασμό;

Επίσης τι διαδικασία έκανες για την αλλαγή προγράμματος και πως και σου έκαναν αναδρομική πίστωση;

Είμαι στο comfort.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, apouxereis είπε

Η μάχη με τον Ήρωνα(Generous και Simply Generous) μόλις τέλειωσε...Η μάχη με την Elpedison αρχίζει τώρα!!!

Καλημέρα και καλή βδομάδα!

I understood that reference! :P 

14 ώρες πριν, favou2000 είπε

Η διαφορά είναι οριακά 3 σεντς Μάλλον καλύτερα να μείνεις και 20 Σεπτεμβρίου βλέπεις τις νέες τιμές θα έχει βγει ωστόσο και ο 1ος λογαριασμός και αναλόγως πράττεις 

Κάπως έτσι, ναι. Thanks!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/8/2023 στις 3:11 ΜΜ, kaktos77 είπε

Ζήτησε μέτρηση, ξεκάθαρα όμως μου ανέφερε είτε φωτό είτε απλώς να γράψεις τις μετρήσεις στο email που επισυνάπτεις τα δικαιολογητικά, και με τα δύο είναι οκ.

Μόλις ολοκλήρωσα την online αίτηση με το econtract για green economy (αυτό που λέει "αλλαγή παρόχου") και δεν ζήτησε σε κάποιο σημείο μέτρηση. Εγώ βέβαια ανέβασα φωτό του μετρητή αλλά πάντως στη διαδικασία μέσω site δεν ζητάει κάτι.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tryfos είπε

Μόλις ολοκλήρωσα την online αίτηση με το econtract για green economy (αυτό που λέει "αλλαγή παρόχου") και δεν ζήτησε σε κάποιο σημείο μέτρηση. Εγώ βέβαια ανέβασα φωτό του μετρητή αλλά πάντως στη διαδικασία μέσω site δεν ζητάει κάτι.

Θα σου ζητήσουν την μέτρηση να την στείλεις στο μάιλ που θα σου στείλουν με την αποδοχή του συμβολαίου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Θα σου ζητήσουν την μέτρηση να την στείλεις στο μάιλ που θα σου στείλουν με την αποδοχή του συμβολαίου 

Θέλει φωτογραφία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Θα σου ζητήσουν την μέτρηση να την στείλεις στο μάιλ που θα σου στείλουν με την αποδοχή του συμβολαίου 

Μόλις με πήρανε, ότι όλα καλά, είδε και τον μετρητή, διαβάσαμε μαζί την μέτρηση, προφανώς θα το ζητήσουν και στο συμβόλαιο μέσω mail. Πάντως αρχικά στην online αίτηση δεν ζητάει μέτρηση.

Επίσης αν και ζητάει να ανεβάσετε τελευταίο εκκαθαριστικό του παρόχου που είσαστε, εγώ ανέβασα έναν έναντι και δεν υπήρξε θέμα (καίγονται να πάρουν κόσμο από Ήρωνα).

Για τα 80€ μου είπε ότι θα βγει πιστωτικός ο πρώτος (αν δεν κάψεις τόσα) και πάει μετά για τους επόμενους.

Ήδη τρέμω για το 0,25 του Οκτωβρίου αλλά δεν πειράζει, θα την κάνω αμέσως. 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην elpedison η πάγια εντολή πληρωμής γίνεται μέσα από την σελίδα της, όπως στον ήρωνα (για αποφυγή τραπεζικής προμήθεις) ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...