Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, dal_kos είπε

Δεν είναι υποθετικό, είχα ακριβώς αυτή την υπόθεση το χειμώνα με τον Ήρωνα. Δυστυχώς η τιμολόγηση έγινε με την "μέση" τιμή. Άρα στο σενάριο σου, 2600 *0.11€/kwh = 286€.

Αν γινόταν "απόλυτα σωστά" η τιμολόγηση, τότε θα πλήρωνες

800 * 0,08 * 3 + 200 * 0,20 = 232€

(Και κάπως έτσι εγώ έχασα όλο σχεδόν το όφελος από το 50αρικο το χειμώνα)

Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος πάροχος έχει άλλο σύστημα ή τι θα γινόταν αν τις ενδιάμεσες μετρήσεις τις δηλωνα απο ΔΕΔΔΗΕ και όχι από το σύστημα του Ήρωνα.

Αν κάποιος ξέρει, ας μας φωτίσει.

Όταν βλέπουμε ότι στο πρόγραμμα που είμαστε τον επόμενο μήνα ανακοινώνεται μεγάλη αύξηση και δεν φύγουμε είτε για άλλο πάροχο είτε για αλλαγή εσωτερική με άλλο φθηνότερο πρόγραμμα στο ίδιο πάροχο τότε αυτό θα συμβαίνει πάντα στον εκκαθαριστικό.(Δεν λέω ότι είναι σωστό λέω τι συμβαίνει) 

Επεξ/σία από favou2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, favou2000 είπε

Όταν βλέπουμε ότι στο πρόγραμμα που είμαστε τον επόμενο μήνα ανακοινώνεται μεγάλη αύξηση και δεν φύγουμε είτε για άλλο πάροχο είτε για αλλαγή εσωτερική με άλλο φθηνότερο πρόγραμμα στο ίδιο πάροχο τότε αυτό θα συμβαίνει πάντα στον εκκαθαριστικό.(Δεν λέω ότι είναι σωστό λέω τι συμβαίνει) 

Μα δεν νομίζω ότι αυτό λέει ο φίλος παραπάνω… 

Ακόμα και αυτό να κανείς θα τιμολογηθείς στον εκκκαθαριστικο με την σπασμένη κατανάλωση που δεν ισχύει στην πραγματικότητα …δεν είναι θέμα  φθηνού η ακριβού προγράμματος  αλλά θέμα επιμερισμού των kw στο τετράμηνο!!

Το έχω παρατηρήσει και εγώ στον Ηρων με τον τελευταίο εκκαθαριστικό..

Στην ουσία σου κλεβουν κιλοβατώρες από τον ενα μήνα  με φθηνή χρεωση και στον πάνε σε ακριβό αγνοώντας παντελώς τις ενδείξεις που τους έχεις δώσει!

Επισης κάνουν αλχημείες με τις εκπτώσεις ,( κράτους , συνέπειας) βάζοντας τις kw που τους βολεύει..

Πιστεύω οτι ειναι ενα ακόμη κόλπο των παροχών για ξεζουμισμα…και βέβαια ένας ακόμη λόγος για ανεβοκατεβάζουν τιμές κάθε δίμηνο η να αλλάζουν ονομασίες προγραμμάτων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, dal_kos είπε

Δεν είναι υποθετικό, είχα ακριβώς αυτή την υπόθεση το χειμώνα με τον Ήρωνα. Δυστυχώς η τιμολόγηση έγινε με την "μέση" τιμή. Άρα στο σενάριο σου, 2600 *0.11€/kwh = 286€.

Αν γινόταν "απόλυτα σωστά" η τιμολόγηση, τότε θα πλήρωνες

800 * 0,08 * 3 + 200 * 0,20 = 232€

(Και κάπως έτσι εγώ έχασα όλο σχεδόν το όφελος από το 50αρικο το χειμώνα)

Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος πάροχος έχει άλλο σύστημα ή τι θα γινόταν αν τις ενδιάμεσες μετρήσεις τις δηλωνα απο ΔΕΔΔΗΕ και όχι από το σύστημα του Ήρωνα.

Αν κάποιος ξέρει, ας μας φωτίσει.

Ο μόνος άλλος πάροχος που ξέρω να εκδίδει όντως εκκαθαριστικό με τις μετρήσεις που στέλνεις εσύ, είναι η ΕΛΙΝ. 

Άλλες φορές συμφέρει να το κάνεις, και άλλες όχι - άλλες φορές δηλαδή σε συμφέρει να "κλειδώσεις" τις κιλοβατώρες που έκαψες στην τιμή του μήνα, και άλλες σε συμφέρει να τις "απλώσεις" στο τετράμηνο, ή σε δίμηνο, ή σε τρίμηνο (αναλόγως πότε αποφασίσεις να στείλεις φωτό - ή να αφήσεις να  βγει από τον ΔΕΔΔΗΕ.)

Για αυτήν την ευελιξία και για τη σχετική σταθερότητα των τιμών έχω μείνει Ελίν, και αυτόν τον μήνα "μου έκαναν" και τη χάρη να βάλουν την κιλοβατώρα τους πιο χαμηλά από το νυχτερινό της ΔΕΗ (που μέχρι τώρα ήταν λίγο χαμηλότερο από την τιμή της), αλλά έχει έρθει αυτό με την ΕΛΠΕ και κλυδωνίζομαι. 

Από τη μια θέλω να επιβραβεύσω τη συμπεριφορά τους -καλή επικοινωνία, άμεση και δη αναδρομική αλλαγή προγράμματος (από comfort σε bonus+) όταν το ζήτησα, χωρίς σουξουμούξου, με μόνο αρνητικό μέχρι στιγμής ότι όταν άλλαξαν οι ρυθμιζόμενες μείναμε πίσω στους λογαριασμούς, αρκετά -από την άλλη με την ελπε θεωρητικά το συμφέρον μου είναι κάπως ξεκάθαρο. Τι να πω, ακόμα το σκέφτομαι

Επεξ/σία από marinna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alexiskara είπε

Μα δεν νομίζω ότι αυτό λέει ο φίλος παραπάνω… 

Ακόμα και αυτό να κανείς θα τιμολογηθείς στον εκκκαθαριστικο με την σπασμένη κατανάλωση που δεν ισχύει στην πραγματικότητα …δεν είναι θέμα  φθηνού η ακριβού προγράμματος  αλλά θέμα επιμερισμού των kw στο τετράμηνο!!

Εκκαθαριστικός βγαίνει όταν μένεις στον ίδιο πάροχο πάνω από ένα μήνα ενώ αυτός έχει αυξήσει την τιμή του επόμενου και εσύ συνεχίζεις να μένεις.Ελπιζω να έγινα αντιληπτός.

Επεξ/σία από favou2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marinna είπε

Ο μόνος άλλος πάροχος που ξέρω να εκδίδει όντως εκκαθαριστικό με τις μετρήσεις που στέλνεις εσύ, είναι η ΕΛΙΝ. 

Άλλες φορές συμφέρει να το κάνεις, και άλλες όχι - άλλες φορές δηλαδή σε συμφέρει να "κλειδώσεις" τις κιλοβατώρες που έκαψες στην τιμή του μήνα, και άλλες σε συμφέρει να τις "απλώσεις" στο τετράμηνο, ή σε δίμηνο, ή σε τρίμηνο (αναλόγως πότε αποφασίσεις να στείλεις φωτό - ή να αφήσεις να  βγει από τον ΔΕΔΔΗΕ.)

Για αυτήν την ευελιξία και για τη σχετική σταθερότητα των τιμών έχω μείνει Ελίν, και αυτόν τον μήνα "μου έκαναν" και τη χάρη να βάλουν την κιλοβατώρα τους πιο χαμηλά από το νυχτερινό της ΔΕΗ (που μέχρι τώρα ήταν λίγο χαμηλότερο από την τιμή της), αλλά έχει έρθει αυτό με την ΕΛΠΕ και κλυδωνίζομαι. 

Από τη μια θέλω να επιβραβεύσω τη συμπεριφορά τους -καλή επικοινωνία, άμεση και δη αναδρομική αλλαγή προγράμματος (από comfort σε bonus+) όταν το ζήτησα, χωρίς σουξουμούξου, με μόνο αρνητικό μέχρι στιγμής ότι όταν άλλαξαν οι ρυθμιζόμενες μείναμε πίσω στους λογαριασμούς, αρκετά -από την άλλη με την ελπε θεωρητικά το συμφέρον μου είναι κάπως ξεκάθαρο. Τι να πω, ακόμα το σκέφτομαι

 

1 ώρα πριν, marinna είπε

Ο μόνος άλλος πάροχος που ξέρω να εκδίδει όντως εκκαθαριστικό με τις μετρήσεις που στέλνεις εσύ, είναι η ΕΛΙΝ. 

Άλλες φορές συμφέρει να το κάνεις, και άλλες όχι - άλλες φορές δηλαδή σε συμφέρει να "κλειδώσεις" τις κιλοβατώρες που έκαψες στην τιμή του μήνα, και άλλες σε συμφέρει να τις "απλώσεις" στο τετράμηνο, ή σε δίμηνο, ή σε τρίμηνο (αναλόγως πότε αποφασίσεις να στείλεις φωτό - ή να αφήσεις να  βγει από τον ΔΕΔΔΗΕ.)

Για αυτήν την ευελιξία και για τη σχετική σταθερότητα των τιμών έχω μείνει Ελίν, και αυτόν τον μήνα "μου έκαναν" και τη χάρη να βάλουν την κιλοβατώρα τους πιο χαμηλά από το νυχτερινό της ΔΕΗ (που μέχρι τώρα ήταν λίγο χαμηλότερο από την τιμή της), αλλά έχει έρθει αυτό με την ΕΛΠΕ και κλυδωνίζομαι. 

Από τη μια θέλω να επιβραβεύσω τη συμπεριφορά τους -καλή επικοινωνία, άμεση και δη αναδρομική αλλαγή προγράμματος (από comfort σε bonus+) όταν το ζήτησα, χωρίς σουξουμούξου, με μόνο αρνητικό μέχρι στιγμής ότι όταν άλλαξαν οι ρυθμιζόμενες μείναμε πίσω στους λογαριασμούς, αρκετά -από την άλλη με την ελπε θεωρητικά το συμφέρον μου είναι κάπως ξεκάθαρο. Τι να πω, ακόμα το σκέφτομαι

Τα ίδια ακριβώς σκέφτομαι και γω για την ελιν όμως αποφάσισα να παραμείνω και τον Σεπτεμβριο σ'αυτους, παρά την αύξηση της τιμής διότι μου εμπνέουν περισσότερη εμπιστοσύνη από άλλους σε βάθος χρόνου και στις τιμές και στη σταθερότητα και εξυπηρετηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Εκκαθαριστικός βγαίνει όταν μένεις στον ίδιο πάροχο πάνω από ένα μήνα ενώ αυτός έχει αυξήσει την τιμή του επόμενου και εσύ συνεχίζεις να μένεις.Ελπιζω να έγινα αντιληπτός.

Μάλλον εγώ δεν γίνομαι αντιληπτός…

Στον Ηρων με 80 ημερες σε ακριβό και 45 σε φθηνό ( σύνολο 125 ημερες) με σκίσανε…

Οι 2,5 μήνες ήταν πρώτα (ακριβοί) μετά φαντάσου έπεσε 1,5 μήνας φθηνοί ( άρα δεν στέκει αυτό που λες) και πάλι βάλανε ότι θέλαμε... Αυτό λεμε και όχι να ανεβαίνει η τιμή και εσυ να κάθεσαι εκεί…

Επεξ/σία από alexiskara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sosias είπε

Πηρα τηλέφωνο την Τετάρτη θα εκδοθεί 

ΕΓΩ έδωσα ένδειξη σήμερα 

1 ώρα πριν, grayden είπε

Και 80€ και όχι μόνο στον πρώτο.

Μια χαρά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexiskara είπε

Μάλλον εγώ δεν γίνομαι αντιληπτός…

Στον Ηρων με 80 ημερες σε ακριβό και 45 σε φθηνό ( σύνολο 125 ημερες) με σκίσανε…

Οι 2,5 μήνες ήταν πρώτα (ακριβοί) μετά φαντάσου έπεσε 1,5 μήνας φθηνοί ( άρα δεν στέκει αυτό που λες) και πάλι βάλανε ότι θέλαμε... Αυτό λεμε και όχι να ανεβαίνει η τιμή και εσυ να κάθεσαι εκεί…

Ναι, αυτό σου εξηγεί ότι συμβαίνει όταν μένεις στον ίδιο πάροχο και δεν φεύγεις για αλλού πάνω στον μήνα (οπότε βγαίνει αναγκαστικά εκκαθαριστικός/τελικός με την τιμή εκείνου του μήνα).

Σε κάθε άλλη περίπτωση, επιμερίζονται οι κιλοβατώρες αναλογικά εντός τετραμηνίας ΔΕΔΔΗΕ, οπότε αν έχεις κάψει πολλές κιλοβατώρες σε φτηνό μήνα, αυτές μοιράζονται και σε ακριβό και χάνεις. Αλλά μπορεί να συμβεί και το αντίθετο, δηλαδή να κάψεις πολλές σε ακριβό μήνα και να μοιράστούν και σε φτηνό, οπότε γλιτώνεις κάποια χρήματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη περίπτωση που εγώ έγινα πελάτης ΗΡΩΝ τον Αύγουστο, (1-2 βδομάδες τώρα) και αυξήθηκε η τιμή για τον Σεπτέμβριο αλλά δεν έχω ακόμα λογαριασμό και έχω και το 50αρι, τι συμφέρει να κάνω? Μάλλον να μείνω το βλέπω, να εξαντληθεί το δώρο, και μετά βλέποντας και κάνοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, alexiskara είπε

Στην ουσία σου κλεβουν κιλοβατώρες από τον ενα μήνα  με φθηνή χρεωση και στον πάνε σε ακριβό αγνοώντας παντελώς τις ενδείξεις που τους έχεις δώσει!

όχι , απλά σπάει αναλογικά

6 ώρες πριν, alexiskara είπε

Επισης κάνουν αλχημείες με τις εκπτώσεις ,( κράτους , συνέπειας) βάζοντας τις kw που τους βολεύει..

δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο , αν μπορείς να γίνεις συγκεκριμένος

6 ώρες πριν, alexiskara είπε

Πιστεύω οτι ειναι ενα ακόμη κόλπο των παροχών για ξεζουμισμα…και βέβαια ένας ακόμη λόγος για ανεβοκατεβάζουν τιμές κάθε δίμηνο η να αλλάζουν ονομασίες προγραμμάτων!!

ονομασίες δεν αλλάζουν , απλά βγάζουν νέα προγράμματα ωστε να πάρουν νέους πελάτες και οι παλιοί να "ξεμείνουν" σε προηγούμενο , σίγουρα βρήκαν ένα παραθυράκι αλλά έτσι και αλλιώς όσοι παρακολουθούν ,κερδισμένοι βγαίνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KaRouLi είπε

Για τη περίπτωση που εγώ έγινα πελάτης ΗΡΩΝ τον Αύγουστο, (1-2 βδομάδες τώρα) και αυξήθηκε η τιμή για τον Σεπτέμβριο αλλά δεν έχω ακόμα λογαριασμό και έχω και το 50αρι, τι συμφέρει να κάνω? Μάλλον να μείνω το βλέπω, να εξαντληθεί το δώρο, και μετά βλέποντας και κάνοντας.

Η διαφορά είναι οριακά 3 σεντς Μάλλον καλύτερα να μείνεις και 20 Σεπτεμβρίου βλέπεις τις νέες τιμές θα έχει βγει ωστόσο και ο 1ος λογαριασμός και αναλόγως πράττεις 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...